gnome-photos master - en to ro translation catalogue (199 entries)

en: Photos
ro: Fotografii

en: Access, organize and share your photos on GNOME
ro: Accesați, organizați și partajați fotografii în GNOME

en: Access, organize and share your photos on GNOME. A simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Enhance, crop and edit in a snap. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
ro: Accesați, organizați și partajați fotografiile în GNOME. O alternativă simplă și elegantă a unui administrator de fișiere pentru manipularea fotografiilor. Îmbunătățire, decupare și editare într-o clipă. Oferă integrare cloud perfectă prin intermediul aplicației Conturi Online GNOME.

en: You can:
ro: Aveți posibilitatea:

en: Automatically find all your pictures
ro: Căutați automat toate fotografiile

en: View recent local and online photos
ro: Vizualizați fotografiile locale recente și cele online

en: Access your Facebook or Flickr pictures
ro: Accesați fotografiile de pe Facebook sau Flickr

en: View photos on TVs, laptops or other DLNA renderers on your local network
ro: Vizualizați fotografii pe televizoare, laptop-uri sau alte randoare DLNA pe rețeaua locală

en: Set pictures as your desktop background
ro: Stabiliți fotografii ca fundalul ecranului

en: Print photos
ro: Tipăriți fotografii

en: Select favorites
ro: Selectați elemente favorite

en: Easily edit your pictures in the app, or send to a full featured editor for more advanced changes
ro: Editați ușor fotografiile în aplicație, sau trimiteți-le la un editor complet pentru modificări mai avansate

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Access, organize and share photos
ro: Accesați, organizați și partajați fotografii

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Photos;Pictures;
ro: Photos;Pictures;Poze;Fotografii;

en: Window size
ro: Dimensiunea ferestrei

en: Window size (width and height).
ro: Dimensiunea ferestrei (lățime și înălțime).

en: Window position
ro: Poziția ferestrei

en: Window position (x and y).
ro: Poziția ferestrei (x și y).

en: Window maximized
ro: Fereastră maximizată

en: Window maximized state
ro: Starea ferestrei maximizate

en: Show the empty state
ro: Arată starea goală

en: Show the application's version
ro: Arată versiunea aplicației

en: Screenshots
ro: Capturi de ecran

en: “%s” deleted
ro: „%s” șters

en: %d item deleted | %d items deleted
ro[0]: %d element șters
ro[1]: %d elemente șterse
ro[2]: %d de elemente șterse

en: Undo
ro: Anulează

en: DLNA Renderer Devices
ro: Dispozitive de randare DLNA

en: “%s” edited
ro: „%s” editat

en: Collection View
ro: Vizualizare colecție

en: Albums
ro: Albume

en: Favorites
ro: Favorite

en: Import
ro: Importă

en: Search
ro: Caută

en: No Albums Found
ro: Nu s-au găsit albume

en: Starred Photos Will Appear Here
ro: Fotografiile favorite vor apărea aici

en: No Photos Found
ro: Nu s-au găsit fotografii

en: You can create albums from the Photos view
ro: Puteți crea albume de la vizualizarea Fotografii

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Online Accounts
ro: Conturi online

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Pictures folder
ro: Dosar de imagini

note: Translators: the first %s here is "Online Accounts" and the * second %s is "Pictures folder", which are in separate * strings due to markup, and should be translated only in the * context of this sentence.
en: Photos from your %s and %s will appear here.
ro: Fotografiile de pe %s și %s vor apărea aici.

en: Try a different search.
ro: Încercați o căutare diferită.

[ctx: dialog title]
en: Export
ro: Exportă

en: _Folder Name
ro: Nume _dosar

en: Size
ro: Dimensiuni

en: F_ull
ro: _Complet

en: _Reduced
ro: _Redus

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Export
ro: _Exportă

en: Calculating export size…
ro: Se calculează dimensiunea exportului…

en: Failed to export: not enough space
ro: Nu s-a putut exporta: nu este destul spațiu

en: Failed to export
ro: Nu s-a putut exporta

en: “%s” exported
ro: „%s” exportat

en: %d item exported | %d items exported
ro[0]: %d element exportat
ro[1]: %d elemente exportate
ro[2]: %d de elemente exportate

en: Analyze
ro: Analizează

en: Empty Trash
ro: Golește gunoiul

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
ro: Deschide

note: Translators: this is the label of the button to open the * folder where the item was exported.
en: Export Folder
ro: Exportă dosarul

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ro: Arată ajutorul

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Ieșire

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ro: Navigare

[ctx: shortcut window]
en: Next photo
ro: Fotografia următoare

[ctx: shortcut window]
en: Previous photo
ro: Fotografia anterioară

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ro: Navighează înapoi

[ctx: shortcut window]
en: Overview
ro: Prezentare generală

[ctx: shortcut window]
en: Search
ro: Caută

[ctx: shortcut window]
en: Select all
ro: Selectează toate

[ctx: shortcut window]
en: Export selected photo
ro: Exportă fotografiile selectate

[ctx: shortcut window]
en: Print selected photo
ro: Tipărește fotografiile selectate

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected photos
ro: Șterge fotografiile selectate

[ctx: shortcut window]
en: Photo view
ro: Vizualizare fotografie

[ctx: shortcut window]
en: Edit
ro: Editează

[ctx: shortcut window]
en: Export
ro: Exportă

[ctx: shortcut window]
en: Print
ro: Tipărește

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ro: Mărește

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ro: Micșorează

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
ro: Cea mai bună potrivire

[ctx: shortcut window]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: shortcut window]
en: Action menu
ro: Meniu de acțiuni

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
ro: Ecran complet

[ctx: shortcut window]
en: Edit view
ro: Vizualizarea de editare

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
ro: Anulează

en: An album with that name already exists
ro: Un album cu numele acela există deja

en: An album for that date already exists
ro: Un album pentru data aceea există deja

[ctx: dialog title]
en: Name Album
ro: Denumiți albumul

en: Create _New
ro: Creează _nou

en: Add to _Existing
ro: Adaugă la _existente

en: _Add
ro: _Adaugă

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Fetching photos from %s
ro: Se preiau fotografii de la %s

en: Fetching photos from online accounts
ro: Se preiau fotografii de la conturi online

en: Your photos are being indexed
ro: Fotografiile se indexează

en: Some photos might not be available during this process
ro: Unele fotografii pot să nu fie disponibile pe durata procesului

en: Oops! Unable to load “%s”
ro: Ups! Nu s-a putut încărca „%s”

en: Click on items to select them
ro: Clic pe elemente pentru a le selecta

en: %d selected | %d selected
ro[0]: %d selectată
ro[1]: %d selectate
ro[2]: %d selectate

en: Select items for import
ro: Selectați elementele pentru import

en: Select items for import (%u selected) | Select items for import (%u selected)
ro[0]: Selectați elementele pentru import (%u selectat)
ro[1]: Selectați elementele pentru import (%u selectate)
ro[2]: Selectați elementele pentru import (%u selectate)

en: Back
ro: Înapoi

en: Select Items
ro: Selectați elemente

note: length == 1 Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
ro: Deschide cu %s

en: Remove from favorites
ro: Elimină de la favorite

en: Add to favorites
ro: Adăugă la favorite

en: Done
ro: Realizat

en: _Select
ro: _Selectează

en: Copyright © 2012 – 2021 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2015 – 2018 Umang Jain
ro: Drepturi de autor © 2012 – 2021 Red Hat, Inc.
    Drepturi de autor © 2015 – 2018 Umang Jain

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
ro: Organizează

en: Export…
ro: Exportă…

en: Print…
ro: Tipărește…

en: Delete
ro: Șterge

en: Display on…
ro: Afișează pe…

en: Set as Background
ro: Stabilește ca fundal

en: Set as Lock Screen
ro: Stabiliți ca fundal

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Fullscreen
ro: Ecran complet

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

en: _Help
ro: _Ajutor

en: About Photos
ro: Despre Fotografii

en: Printing “%s”: %s
ro: Se tipărește “%s”: %s

en: Image Settings
ro: Setările imaginii

en: Position
ro: Poziție

en: _Left:
ro: _Stânga:

en: _Right:
ro: _Dreapta:

en: _Top:
ro: _Sus:

en: _Bottom:
ro: _Jos:

en: C_enter:
ro: C_entru:

en: None
ro: Nespecificat

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Both
ro: Ambele

en: _Width:
ro: _Lățime:

en: _Height:
ro: _Înălțime:

en: _Scaling:
ro: _Scalare:

en: _Unit:
ro: _Unitate:

en: Millimeters
ro: Milimetri

en: Inches
ro: Țoli

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Edited in Photos
ro: Editat în Fotografii

en: Untouched
ro: Intact

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
ro: Titlu

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
ro: Autor

en: Source
ro: Sursă

en: Date Modified
ro: Data modificării

en: Date Created
ro: Data creării

[ctx: Document Type]
note: Translators: this is the label next to the photo type in the * properties dialog
en: Type
ro: Tip

en: Dimensions
ro: Dimensiuni

en: Location
ro: Locație

en: Camera
ro: Cameră

en: Exposure
ro: Expunere

en: Aperture
ro: Deschidere

en: Focal Length
ro: Distanța focală

en: ISO Speed
ro: Viteza ISO

en: Flash
ro: Bliț

en: Modifications
ro: Modificări

en: %ld × %ld pixel | %ld × %ld pixels
ro[0]: %ld × %ld pixel
ro[1]: %ld × %ld pixeli
ro[2]: %ld × %ld de pixeli

en: Off, did not fire
ro: Absent, nu s-a folosit

en: On, fired
ro: Prezent, s-a folosit

en: Discard all Edits
ro: Renunță la toate editările

en: Devices
ro: Dispozitive

en: All
ro: Toate

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
ro: Titlu

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
ro: Autor

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and * "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author".
en: Match
ro: Potrivire

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter. eg., All, Albums, * Favorites and Photos.
en: Type
ro: Tip

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select None
ro: Deselectează tot

en: Export
ro: Exportă

en: Add to Album
ro: Adaugă la album

[ctx: dialog title]
en: Share
ro: Partajează

en: “%s” shared
ro: „%s” partajat

en: E-Mail
ro: Email

en: Failed to upload photo: Service not authorized
ro: Nu s-a putut încărca fotografia: serviciul nu este autorizat

en: Failed to upload photo
ro: Nu s-a putut încărca fotografia

en: Sources
ro: Surse

en: New device discovered
ro: Dispozitiv nou descoperit

en: Import…
ro: Importă…

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Your %s credentials have expired
ro: Certificările %s au expirat

en: Settings
ro: Setări

en: D-Bus address to use
ro: Adresa D-Bus de utilizat

en: Blacks
ro: Negre

en: Saturation
ro: Saturație

en: Shadows
ro: Umbre

en: Highlights
ro: Evidențieri

en: Colors
ro: Culori

en: Free
ro: Liber

en: 1×1 (Square)
ro: 1×1 (pătrat)

en: Lock aspect ratio
ro: Blochează proporția aspectului

en: Landscape
ro: Peisaj

en: Portrait
ro: Portret

en: Reset
ro: Restabilește

en: Crop
ro: Decupează

en: Sharpen
ro: Accentuează

en: Denoise
ro: Înlătură zgomotul

en: Enhance
ro: Îmbunătățește

[ctx: Edit Filter]
note: Translators: "None" refers to the nop magic filter when editing.
en: None
ro: Nimic

en: Hometown
ro: Oraș natal

en: Filters
ro: Filtre

en: Unable to find Tracker on your operating system
ro: Nu s-a putut găsi Tracker în sistemul de operare

en: Unable to fetch the list of photos
ro: Nu se poate prelua lista de fotografii
