gnome-photos master - en to ru translation catalogue (208 entries)

en: Photos
ru: Фотографии

en: Access, organize and share your photos on GNOME
ru: Доступ, управление и обмен фотографиями в GNOME

en: Access, organize and share your photos on GNOME. A simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Enhance, crop and edit in a snap. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
ru: Доступ, управление и предоставление доступа к вашим фотографиям в GNOME. Простая и элегантная замена для работы с фотографиями по сравнению с обычным файловым менеджером. Улучшение, подрезка и редактирование в одно нажатие. Бесшовная интеграция с облачными службами осуществляется через сетевые учётные записи GNOME.

en: You can:
ru: Вы можете:

en: Automatically find all your pictures
ru: Автоматически находить все ваши фотографии

en: View recent local and online photos
ru: Просматривать последние локальные фотографии и фотографии в Интернете

en: Access your Facebook or Flickr pictures
ru: Получать доступ к вашим изображениям Facebook или Flickr

en: View photos on TVs, laptops or other DLNA renderers on your local network
ru: Просматривать фотографии на телевизорах, ноутбуках или других обработчиках DLNA в локальной сети

en: Set pictures as your desktop background
ru: Устанавливать фотографии в качестве фона

en: Print photos
ru: Печатать фотографии

en: Select favorites
ru: Добавлять фотографии в избранные

en: Easily edit your pictures in the app, or send to a full featured editor for more advanced changes
ru: Легко редактировать свои изображения в приложении или открывать их в полнофункциональных редакторах для расширенного изменения

en: The GNOME Project
ru: Проект GNOME

en: Access, organize and share photos
ru: Доступ, управление и обмен фотографиями

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Photos;Pictures;
ru: фотографии;картинки;изображения;

en: Window size
ru: Размер окна

en: Window size (width and height).
ru: Размер окна (ширина и высота).

en: Window position
ru: Положение окна

en: Window position (x and y).
ru: Положение окна (x, y).

en: Window maximized
ru: Окно развёрнуто

en: Window maximized state
ru: Окно максимального размера

en: Show the empty state
ru: Показать пустое состояние

en: Show the application's version
ru: Показать версию приложения

en: Album
ru: Альбом

en: Screenshots
ru: Снимки рабочего стола

en: “%s” deleted
ru: Удалён объект «%s»

en: %d item deleted | %d items deleted
ru[0]: Удалён %d элемент
ru[1]: Удалено %d элемента
ru[2]: Удалено %d элементов

en: Undo
ru: Отменить

en: DLNA Renderer Devices
ru: Устройства отрисовки DLNA

en: “%s” edited
ru: Изменён объект «%s»

en: Collection View
ru: Режим просмотра коллекций

en: Albums
ru: Альбомы

en: Favorites
ru: Избранное

en: Import
ru: Импортировать

en: Search
ru: Поиск

en: No Albums Found
ru: Альбомы не найдены

en: Starred Photos Will Appear Here
ru: Избранные фото будут отображаться здесь

en: No Photos Found
ru: Фотографии не найдены

en: You can create albums from the Photos view
ru: Вы можете создавать альбомы в режиме просмотра фотографий

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Online Accounts
ru: Сетевые учётные записи

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Pictures folder
ru: Папка с изображениями

note: Translators: the first %s here is "Online Accounts" and the * second %s is "Pictures folder", which are in separate * strings due to markup, and should be translated only in the * context of this sentence.
en: Photos from your %s and %s will appear here.
ru: Фото из %s и %s будут появляться здесь.

en: Try a different search.
ru: Попробуйте поискать по-другому.

[ctx: dialog title]
en: Export
ru: _Экспортировать

en: _Folder Name
ru: _Имя папки

en: Size
ru: Размер

en: F_ull
ru: _Полное

en: _Reduced
ru: _Уменьшенное

en: _Cancel
ru: _Отменить

en: _Export
ru: _Экспортировать

en: Calculating export size…
ru: Подсчёт размера экспорта…

en: Failed to export: not enough space
ru: Не удалось экспортировать: недостаточно места

en: Failed to export
ru: Не удалось экспортировать

en: “%s” exported
ru: «%s» экспортирован

en: %d item exported | %d items exported
ru[0]: %d объект экспортирован
ru[1]: %d объекта экспортировано
ru[2]: %d объектов экспортировано

en: Analyze
ru: Анализировать

en: Empty Trash
ru: Очистить корзину

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
ru: Открыть

note: Translators: this is the label of the button to open the * folder where the item was exported.
en: Export Folder
ru: Папка экспорта

[ctx: shortcut window]
en: General
ru: Основное

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ru: Показать справку

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ru: Комбинации клавиш

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ru: Завершить

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ru: Навигация

[ctx: shortcut window]
en: Next photo
ru: Следующая фотография

[ctx: shortcut window]
en: Previous photo
ru: Предыдущая фотография

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ru: Назад

[ctx: shortcut window]
en: Overview
ru: Обзор

[ctx: shortcut window]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: shortcut window]
en: Select all
ru: Выбрать все

[ctx: shortcut window]
en: Export selected photo
ru: Экспортировать выбранные фотографии

[ctx: shortcut window]
en: Print selected photo
ru: Напечатать выбранные фотографии

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected photos
ru: Удалить выбранные фотографии

[ctx: shortcut window]
en: Photo view
ru: Режим просмотра фотографий

[ctx: shortcut window]
en: Edit
ru: Правка

[ctx: shortcut window]
en: Export
ru: Экспорт

[ctx: shortcut window]
en: Print
ru: Печать

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ru: Увеличить

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ru: Уменьшить

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
ru: Наилучшая подгонка

[ctx: shortcut window]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: shortcut window]
en: Action menu
ru: Меню действий

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
ru: Полноэкранный режим

[ctx: shortcut window]
en: Edit view
ru: Режим редактирования

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
ru: Отменить

en: An album with that name already exists
ru: Альбом с таким именем уже существует

en: An album for that date already exists
ru: Альбом на эту дату уже существует

[ctx: dialog title]
en: Name Album
ru: Назвать альбом

en: Create _New
ru: _Создать новый

en: Add to _Existing
ru: Д_обавить к существующему

en: _Add
ru: _Добавить

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Fetching photos from %s
ru: Получение фотоснимков из %s

en: Fetching photos from online accounts
ru: Получение фотоснимков из сетевых учётных записей

en: Your photos are being indexed
ru: Фотографии индексируются

en: Some photos might not be available during this process
ru: Во время этого процесса некоторые фотографии могут быть недоступны

en: Oops! Unable to load “%s”
ru: Не удалось загрузить «%s»

en: Local
ru: Локальные

en: Click on items to select them
ru: Чтобы выбрать элемент, нажмите на него

en: %d selected | %d selected
ru[0]: Выбран %d
ru[1]: Выбрано %d
ru[2]: Выбрано %d

en: Select items for import
ru: Выберите элементы для импорта

en: Select items for import (%u selected) | Select items for import (%u selected)
ru[0]: Выберите элементы для импорта (%u выбран)
ru[1]: Выберите элементы для импорта (%u выбрано)
ru[2]: Выберите элементы для импорта (%u выбрано)

en: Back
ru: Назад

en: Select Items
ru: Выбор элементов

note: length == 1 Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
ru: Открыть в приложении «%s»

en: Remove from favorites
ru: Удалить из избранного

en: Add to favorites
ru: Добавить в избранное

en: Done
ru: Готово

en: _Select
ru: _Выбрать

en: Copyright © 2012 – 2021 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2015 – 2018 Umang Jain
ru: Авторское право © 2012 – 2021 Red Hat, Inc.
    Авторское право © 2015 – 2018 Umang Jain

en: _OK
ru: _ОК

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
ru: Упорядочить

en: Export…
ru: Экспортировать…

en: Print…
ru: Печать…

en: Delete
ru: Удалить

en: Display on…
ru: Показать на…

en: Set as Background
ru: Установить как фон рабочего стола

en: Set as Lock Screen
ru: Установить как фон экрана блокировки

en: Properties
ru: Свойства

en: Fullscreen
ru: Полноэкранный режим

en: Keyboard Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: _Help
ru: _Справка

en: About Photos
ru: О приложении

en: Printing “%s”: %s
ru: Печать «%s»: %s

en: Image Settings
ru: Параметры изображения

en: Position
ru: Положение

en: _Left:
ru: С_лева:

en: _Right:
ru: С_права:

en: _Top:
ru: С_верху:

en: _Bottom:
ru: С_низу:

en: C_enter:
ru: _Центр:

en: None
ru: Нет

en: Horizontal
ru: По горизонтали

en: Vertical
ru: По вертикали

en: Both
ru: Оба направления

en: _Width:
ru: _Ширина:

en: _Height:
ru: _Высота:

en: _Scaling:
ru: _Масштаб:

en: _Unit:
ru: _Единица:

en: Millimeters
ru: Миллиметры

en: Inches
ru: Дюймы

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: Edited in Photos
ru: Изменено в приложении Фото

en: Untouched
ru: Нетронутый

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
ru: Заголовок

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
ru: Автор

en: Source
ru: Источник

en: Date Modified
ru: Дата изменения

en: Date Created
ru: Дата создания

[ctx: Document Type]
note: Translators: this is the label next to the photo type in the * properties dialog
en: Type
ru: Тип

en: Dimensions
ru: Размеры

en: Location
ru: Местоположение

en: Camera
ru: Камера

en: Exposure
ru: Экспозиция

en: Aperture
ru: Диафрагма

en: Focal Length
ru: Фокусное расстояние

en: ISO Speed
ru: ISO

en: Flash
ru: Вспышка

en: Modifications
ru: Изменения

en: %ld × %ld pixel | %ld × %ld pixels
ru[0]: %ld × %ld пиксель
ru[1]: %ld × %ld пикселя
ru[2]: %ld × %ld пикселей

en: Off, did not fire
ru: Выключена, не сработала

en: On, fired
ru: Включена, сработала

en: Discard all Edits
ru: Отменить все правки

en: Devices
ru: Устройства

en: All
ru: Все

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
ru: Заголовок

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
ru: Автор

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and * "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author".
en: Match
ru: Совпадает

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter. eg., All, Albums, * Favorites and Photos.
en: Type
ru: Тип

en: Select All
ru: Выбрать все

en: Select None
ru: Отменить выбор

en: Export
ru: Экспортировать

en: Add to Album
ru: Добавить в альбом

[ctx: dialog title]
en: Share
ru: Поделиться

en: “%s” shared
ru: «%s» в общем доступе

en: Failed to upload photo: Service not authorized
ru: Не удалось отправить фото: сервис не авторизован

en: Failed to upload photo
ru: Не удалось отправить фото

en: Sources
ru: Источники

en: New device discovered
ru: Обнаружено новое устройство

en: Import…
ru: Импортировать…

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Your %s credentials have expired
ru: Срок действия ваших учётных данных %s истёк

en: Settings
ru: Параметры

en: D-Bus address to use
ru: Используемый адрес D-Bus

en: Contrast
ru: Контрастность

en: Blacks
ru: Чёрный

en: Saturation
ru: Насыщенность

en: Shadows
ru: Тени

en: Highlights
ru: Световой эффект

en: Colors
ru: Цвета

en: Free
ru: Свободно

en: Original
ru: Оригинал

en: 1×1 (Square)
ru: 1×1 (Квадрат)

en: Lock aspect ratio
ru: Заблокировать соотношение сторон

en: Landscape
ru: Ландшафтное

en: Portrait
ru: Портретное

en: Reset
ru: Сбросить

en: Crop
ru: Обрезать

en: Sharpen
ru: Увеличить резкость

en: Denoise
ru: Убрать шум

en: Enhance
ru: Усилить

[ctx: Edit Filter]
note: Translators: "None" refers to the nop magic filter when editing.
en: None
ru: Нет

en: Calistoga
ru: Калистога

en: Trencin
ru: Тренчин

en: Mogadishu
ru: Могадишу

en: Caap
ru: Кейп-Таун

en: Hometown
ru: Родина

en: Filters
ru: Фильтры

en: Unable to find Tracker on your operating system
ru: Не удалось найти приложение Tracker в вашей операционной системе

en: Unable to fetch the list of photos
ru: Не удалось получить список фотографий
