gnome-photos master - en to sr translation catalogue (203 entries)

en: Photos
sr: Fotografije

en: Access, organize and share your photos on GNOME
sr: Pristupite, razvrstajte i delite vaše fotografije na Gnomu

en: A simple application to access, organize and share your photos on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
sr: Jednostavan program za pristup, sređivanje i deljenje fotografija na Gnomu. Zamišljen je da bude jednostavna i elegantna zamena korišćenju upravnika datoteka za rad sa fotografijama. Neprimetno objedinjavanje oblaka se nudi kroz Gnomove naloge na mreži.

en: It lets you:
sr: Dopušta vam da:

en: View recent local and online photos
sr: Vidite skorašnje mesne i fotografije na mreži

en: Access your Facebook or Flickr content
sr: Pristupite vašem sadržaju na Fejsbuku ili Flikru

en: Send photos to remote DLNA renderers
sr: Pošaljete fotografije na udaljene DLNA iscrtavače

en: Set as background
sr: Postavi za pozadinu

en: Print photos
sr: Štampaj fotografije

en: Select favorites
sr: Izaberi omiljene

en: Allow opening full featured editor for more advanced changes
sr: Omogućava otvaranje potpunijeg uređivača za naprednije izmene

en: The GNOME Project
sr: Gnomov projekat

en: Access, organize and share photos
sr: Pristupite, razvrstajte i delite fotografije

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Photos;Pictures;
sr: Photos;Pictures;fotografije;slike;fotografije;slike;

en: Window size
sr: Veličina prozora

en: Window size (width and height).
sr: Veličina prozora (širina i visina).

en: Window position
sr: Položaj prozora

en: Window position (x and y).
sr: Položaj prozora (položeno i uspravno).

en: Window maximized
sr: Uvećan prozor

en: Window maximized state
sr: Stanje uvećanja prozora

en: Show the empty state
sr: Prikaži prazno stanje

en: Show the application's version
sr: Prikazuje izdanje programa

en: Screenshots
sr: Snimci ekrana

en: “%s” deleted
sr: Stavka „%s“ je obrisana

en: %d item deleted | %d items deleted
sr[0]: %d stavka je obrisana
sr[1]: %d stavke su obrisane
sr[2]: %d stavki je obrisano
sr[3]: Jedna stavka je obrisana.

en: Undo
sr: Opozovi

en: DLNA Renderer Devices
sr: Uređaji DLNA iscrtavača

en: “%s” edited
sr: Stavka „%s“ je uređena

en: Collection View
sr: Pregled zbirke

en: Albums
sr: Albumi

en: Favorites
sr: Omiljene

en: Import
sr: Uvezi

en: Search
sr: Potraži

en: No albums found
sr: Nisam našao albume

en: Starred photos will appear here
sr: Ovde će se pojaviti fotografije sa zvezdom

en: No photos found
sr: Nisam pronašao fotografije

en: You can create albums from the Photos view
sr: Možete praviti albume iz pregleda fotografija

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Online Accounts
sr: Nalozi na mreži

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Pictures folder
sr: Fascikla sa slikama

note: Translators: the first %s here is "Online Accounts" and the * second %s is "Pictures folder", which are in separate * strings due to markup, and should be translated only in the * context of this sentence.
en: Photos from your %s and %s will appear here.
sr: Fotografije sa vašeg mrežnog naloga „%s“ i iz fascikle „%s“ će se pojaviti ovde.

en: Try a different search
sr: Probajte sa drugačijom pretragom

[ctx: dialog title]
en: Export
sr: Izvoz

en: _Folder Name
sr: Naziv _fascikle

en: Size
sr: Veličina

en: F_ull
sr: P_una

en: _Reduced
sr: S_manjena

en: _Cancel
sr: _Otkaži

en: _Export
sr: _Izvezi

en: Calculating export size…
sr: Proračunavam veličinu izvoza…

en: Failed to export: not enough space
sr: Nisam uspeo da izvezem: nema dovoljno prostora

en: Failed to export
sr: Nisam uspeo da izvezem

en: “%s” exported
sr: Stavka „%s“ je izvezena

en: %d item exported | %d items exported
sr[0]: %d stavka je izvezena
sr[1]: %d stavke su izvezene
sr[2]: %d stavki je izvezeno
sr[3]: Jedna stavka je izvezena

en: Analyze
sr: Analiziraj

en: Empty Trash
sr: Isprazni smeće

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
sr: Otvori

note: Translators: this is the label of the button to open the * folder where the item was exported.
en: Export Folder
sr: Izvezi fasciklu

[ctx: shortcut window]
en: General
sr: Opšte

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sr: Prikaži pomoć

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sr: Izlaz

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
sr: Navigacija

[ctx: shortcut window]
en: Next photo
sr: Sledeća slika

[ctx: shortcut window]
en: Previous photo
sr: Prethodna slika

[ctx: shortcut window]
en: Go back
sr: Idi nazad

[ctx: shortcut window]
en: Overview
sr: Pregled

[ctx: shortcut window]
en: Search
sr: Pretraga

[ctx: shortcut window]
en: Select all
sr: Izaberi sve

[ctx: shortcut window]
en: Print selected photos
sr: Štampaj izabrane slike

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected photos
sr: Brisanje izabranih slika

[ctx: shortcut window]
en: Photo view
sr: Pregled slika

[ctx: shortcut window]
en: Edit
sr: Uređivanje

[ctx: shortcut window]
en: Export
sr: Izvoz

[ctx: shortcut window]
en: Print
sr: Štampa

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
sr: Uvećava prikaz

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
sr: Umanjuje prikaz

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
sr: Najbolje uklapanje

[ctx: shortcut window]
en: Delete
sr: Brisanje

[ctx: shortcut window]
en: Action menu
sr: Izbornik radnji

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
sr: Preko celog ekrana

[ctx: shortcut window]
en: Edit view
sr: Pregled uređivanja

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
sr: Otkazivanje

en: An album with that name already exists
sr: Album sa takvim nazivom već postoji

en: An album for that date already exists
sr: Album sa tim datumom već postoji

[ctx: dialog title]
en: Name Album
sr: Imenuj album

en: Create _New
sr: Napravi _nov

en: Add to _Existing
sr: Dodaj u postoj_eći

en: _Add
sr: _Dodaj

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Fetching photos from %s
sr: Dovlačim fotografije sa „%s“

en: Fetching photos from online accounts
sr: Dovlačim fotografije sa naloga na mreži

en: Your photos are being indexed
sr: Vaše fotografije su popisane

en: Some photos might not be available during this process
sr: Neke fotografije neće biti dostupne za vreme ovog postupka

en: Local
sr: Mesno

en: Click on items to select them
sr: Kliknite na stavke da ih izaberete

en: %d selected | %d selected
sr[0]: %d izabrana
sr[1]: %d izabrane
sr[2]: %d izabranih
sr[3]: jedna izabrana

en: Select items for import
sr: Izaberi stavke za uvoz

en: Select items for import (%u selected) | Select items for import (%u selected)
sr[0]: Izaber stavke za uvoz (%u izabrana)
sr[1]: Izaber stavke za uvoz (%u izabrane)
sr[2]: Izaber stavke za uvoz (%u izabranih)
sr[3]: Izaber stavke za uvoz (jedna izabrana)

en: Back
sr: Nazad

en: Select Items
sr: Izaberi stavke

note: length == 1 Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
sr: Otvori programom „%s“

en: Remove from favorites
sr: Uklonite iz omiljenih

en: Add to favorites
sr: Dodajte u omiljene

en: Done
sr: Urađeno

en: _Select
sr: _Izaberi

en: Copyright © 2012 – 2017 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2015 – 2017 Umang Jain
sr: Pravo na kopiranje © 2012 – 2017 Red Hat, Inc.
    Pravo na kopiranje © 2015 – 2017 Umang Jain

en: Fullscreen
sr: Ceo ekran

en: Keyboard Shortcuts
sr: Prečice na tastaturi

en: _Help
sr: Po_moć

en: About
sr: O programu

en: Quit
sr: Izađi

en: _OK
sr: U _redu

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
sr: Razvrstavanje

en: Export…
sr: Izvezi…

en: Print…
sr: Štampaj…

en: Delete
sr: Obriši

en: Display on…
sr: Prikaži na…

en: Set as Background
sr: Postavi za pozadinu

en: Set as Lock Screen
sr: Postavi za ekran zaključavanja

en: Properties
sr: Svojstva

en: Printing “%s”: %s
sr: Štampam „%s“: %s

en: Image Settings
sr: Podešavanja slike

en: Position
sr: Položaj

en: _Left:
sr: _Levo:

en: _Right:
sr: _Desno:

en: _Top:
sr: _Gore:

en: _Bottom:
sr: _Dole:

en: C_enter:
sr: _Sredina:

en: None
sr: Ništa

en: Horizontal
sr: Vodoravno

en: Vertical
sr: Uspravno

en: Both
sr: Oba

en: _Width:
sr: _Širina:

en: _Height:
sr: _Visina:

en: _Scaling:
sr: _Razmera:

en: _Unit:
sr: _Jedinica:

en: Millimeters
sr: Milimetara

en: Inches
sr: Palaca

en: Preview
sr: Pregled

en: Edited in Photos
sr: Uređivano u Fotografijama

en: Untouched
sr: Neuređivano

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
sr: Naslov

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
sr: Stvaralac

en: Source
sr: Izvor

en: Date Modified
sr: Datum izmene

en: Date Created
sr: Datum stvaranja

[ctx: Document Type]
note: Translators: this is the label next to the photo type in the * properties dialog
en: Type
sr: Vrsta

en: Dimensions
sr: Dimenzije

en: Location
sr: Mesta

en: Camera
sr: Foto-aparat

en: Exposure
sr: Izloženost

en: Aperture
sr: Otvor blende

en: Focal Length
sr: Žižna daljina

en: ISO Speed
sr: ISO brzina

en: Flash
sr: Blic

en: Modifications
sr: Izmene

en: %ld × %ld pixel | %ld × %ld pixels
sr[0]: %ld × %ld piksel
sr[1]: %ld × %ld piksela
sr[2]: %ld × %ld piksela
sr[3]: %ld × %ld piksel

en: Off, did not fire
sr: Isključeno, bez blica

en: On, fired
sr: Uključeno, sa blicem

en: Discard all Edits
sr: Odbaci sva uređivanja

en: Devices
sr: Uređaji

en: All
sr: Sve

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
sr: naslov

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
sr: stvaraoca

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and * "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author".
en: Match
sr: Poklopi

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter. eg., All, Albums, * Favorites and Photos.
en: Type
sr: Vrsta

en: Select All
sr: Izaberi sve

en: Select None
sr: Poništi izbor

en: Export
sr: Izvezi

en: Add to Album
sr: Dodaj u album

[ctx: dialog title]
en: Share
sr: Deli

en: “%s” shared
sr: Stavka „%s“ je podeljena

en: E-Mail
sr: E-pošta

en: Failed to upload photo: Service not authorized
sr: Nisam uspeo da otpremim fotografiju: Usluga nije ovlašćena

en: Failed to upload photo
sr: Nisam uspeo da otpremim fotografiju

en: Sources
sr: Izvori

en: New device discovered
sr: Novi uređaj je otkriven

en: Import…
sr: Uvezi…

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Your %s credentials have expired
sr: Vaše „%s“ uverenje je isteklo

en: Settings
sr: Podešavanja

en: D-Bus address to use
sr: Adresa D-sabirnice za korišćenje

en: Contrast
sr: Kontrast

en: Blacks
sr: Crnilo

en: Saturation
sr: Zasićenje

en: Shadows
sr: Senke

en: Highlights
sr: Isticanja

en: Colors
sr: Boje

en: Free
sr: Slobodno

en: Original
sr: Izvorno

en: 1×1 (Square)
sr: 1×1 (Kvadrat)

en: Lock aspect ratio
sr: Zaključaj odnos razmere

en: Landscape
sr: Položeno

en: Portrait
sr: Uspravno

en: Reset
sr: Ponovo postavi

en: Crop
sr: Odreži

en: Sharpen
sr: Izoštri

en: Denoise
sr: Smanji buku

en: Enhance
sr: Poboljšaj

[ctx: Edit Filter]
note: Translators: "None" refers to the nop magic filter when editing.
en: None
sr: Ništa

en: Calistoga
sr: Kalistoga

en: Mogadishu
sr: Mogadišu

en: Caap
sr: Kap

en: Hometown
sr: Houmtaun

en: Filters
sr: Filteri

en: Unable to fetch the list of photos
sr: Ne mogu da dovučem spisak fotografija
