gnome-photos master - en to sv translation catalogue (199 entries)

en: Photos
sv: Foton

en: Access, organize and share your photos on GNOME
sv: Titta på, organisera och dela dina foton i GNOME

en: Access, organize and share your photos on GNOME. A simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Enhance, crop and edit in a snap. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
sv: Titta på, organisera och dela dina foton i GNOME. Ett enkelt och elegant alternativ till att använda en filhanterare för att hantera foton. Förbättra, beskär och redigera i ett nafs. Integration med molntjänster erbjuds genom GNOME Nätkonton.

en: You can:
sv: Du kan:

en: Automatically find all your pictures
sv: Automatiskt hitta alla dina bilder

en: View recent local and online photos
sv: Visa nya lokala foton och foton från nätkonton

en: Access your Facebook or Flickr pictures
sv: Komma åt dina bilder på Facebook eller Flickr

en: View photos on TVs, laptops or other DLNA renderers on your local network
sv: Visa foton på TV-apparater, bärbara datorer eller andra DLNA-renderare på ditt lokala nätverk

en: Set pictures as your desktop background
sv: Använda bilder som din skrivbordsbakgrund

en: Print photos
sv: Skriva ut foton

en: Select favorites
sv: Välja favoriter

en: Easily edit your pictures in the app, or send to a full featured editor for more advanced changes
sv: Enkelt redigera dina bilder i programmet, eller skicka till en funktionellt komplett redigerare för mer avancerade förändringar

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: Access, organize and share photos
sv: Visa, organisera och dela foton

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Photos;Pictures;
sv: Foton;Bilder;

en: Window size
sv: Fönsterstorlek

en: Window size (width and height).
sv: Fönsterstorlek (bredd och höjd).

en: Window position
sv: Fönsterposition

en: Window position (x and y).
sv: Fönsterposition (x och y).

en: Window maximized
sv: Fönster maximerat

en: Window maximized state
sv: Maximerat tillstånd för fönster

en: Show the empty state
sv: Visa det tomma tillståndet

en: Show the application's version
sv: Visa programmets version

en: Screenshots
sv: Skärmbilder

en: “%s” deleted
sv: ”%s” har tagits bort

en: %d item deleted | %d items deleted
sv[0]: %d objekt har tagits bort
sv[1]: %d objekt har tagits bort

en: Undo
sv: Ångra

en: DLNA Renderer Devices
sv: DLNA-renderingsenheter

en: “%s” edited
sv: ”%s” har redigerats

en: Collection View
sv: Samlingsvy

en: Albums
sv: Album

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Search
sv: Sök

en: No Albums Found
sv: Inga album hittades

en: Starred Photos Will Appear Here
sv: Favoritfoton kommer att visas här

en: No Photos Found
sv: Inga foton hittades

en: You can create albums from the Photos view
sv: Du kan skapa album från vyn Foton

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Online Accounts
sv: Nät­kont­on

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Pictures folder
sv: Bildmapp

note: Translators: the first %s here is "Online Accounts" and the * second %s is "Pictures folder", which are in separate * strings due to markup, and should be translated only in the * context of this sentence.
en: Photos from your %s and %s will appear here.
sv: Foton från dina %s och din %s kommer att visas här.

en: Try a different search.
sv: Försök med en annan sökning.

[ctx: dialog title]
en: Export
sv: Exportera

en: _Folder Name
sv: _Mappnamn

en: Size
sv: Storlek

en: _Reduced
sv: _Reducerad

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Export
sv: _Exportera

en: Calculating export size…
sv: Beräknar exportstorlek…

en: Failed to export: not enough space
sv: Misslyckades med att exportera: inte tillräckligt med utrymme

en: Failed to export
sv: Misslyckades med att exportera

en: “%s” exported
sv: ”%s” har exporterats

en: %d item exported | %d items exported
sv[0]: %d objekt har exporterats
sv[1]: %d objekt har exporterats

en: Analyze
sv: Analysera

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
sv: Öppna

note: Translators: this is the label of the button to open the * folder where the item was exported.
en: Export Folder
sv: Exportmapp

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
sv: Navigering

[ctx: shortcut window]
en: Next photo
sv: Nästa foto

[ctx: shortcut window]
en: Previous photo
sv: Föregående foto

[ctx: shortcut window]
en: Go back
sv: Gå tillbaka

[ctx: shortcut window]
en: Overview
sv: Översikt

[ctx: shortcut window]
en: Search
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Select all
sv: Markera alla

[ctx: shortcut window]
en: Export selected photo
sv: Exportera markerat foto

[ctx: shortcut window]
en: Print selected photo
sv: Skriv ut markerat foto

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected photos
sv: Ta bort markerade foton

[ctx: shortcut window]
en: Photo view
sv: Fotovy

[ctx: shortcut window]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: shortcut window]
en: Export
sv: Exportera

[ctx: shortcut window]
en: Print
sv: Skriv ut

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
sv: Zooma in

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
sv: Zooma ut

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
sv: Bästa passning

[ctx: shortcut window]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: shortcut window]
en: Action menu
sv: Åtgärdsmeny

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
sv: Helskärm

[ctx: shortcut window]
en: Edit view
sv: Redigeringsvy

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
sv: Avbryt

en: An album with that name already exists
sv: Det finns redan ett album med det namnet

en: An album for that date already exists
sv: Det finns redan ett album för det datumet

[ctx: dialog title]
en: Name Album
sv: Namnge album

en: Create _New
sv: Skapa _nytt

en: Add to _Existing
sv: Lägg till i b_efintligt

en: _Add
sv: _Lägg till

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Fetching photos from %s
sv: Hämtar foton från %s

en: Fetching photos from online accounts
sv: Hämtar foton från nätkonton

en: Your photos are being indexed
sv: Dina foton indexeras

en: Some photos might not be available during this process
sv: Några foton kanske inte är tillgängliga under denna process

en: Oops! Unable to load “%s”
sv: Oj! Misslyckades att läsa in ”%s”

en: Local
sv: Lokalt

en: Click on items to select them
sv: Klicka på objekt för att markera dem

en: %d selected | %d selected
sv[0]: %d markerat
sv[1]: %d markerade

en: Select items for import
sv: Markera objekt för import

en: Select items for import (%u selected) | Select items for import (%u selected)
sv[0]: Markera objekt för import (%u markerat)
sv[1]: Markera objekt för import (%u markerade)

en: Back
sv: Tillbaka

en: Select Items
sv: Markera objekt

note: length == 1 Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
sv: Öppna med %s

en: Remove from favorites
sv: Ta bort från favoriter

en: Add to favorites
sv: Lägg till i favoriter

en: Done
sv: Klar

en: _Select
sv: _Markera

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
sv: Organisera

en: Export…
sv: Exportera…

en: Print…
sv: Skriv ut…

en: Delete
sv: Ta bort

en: Display on…
sv: Visa på…

en: Set as Background
sv: Använd som bakgrund

en: Set as Lock Screen
sv: Använd som låsskärm

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: About Photos
sv: Om Foton

en: Printing “%s”: %s
sv: Skriver ut ”%s”: %s

en: Image Settings
sv: Bildinställningar

en: _Left:
sv: _Vänster:

en: _Right:
sv: _Höger:

en: _Top:
sv: _Topp:

en: _Bottom:
sv: B_otten:

en: C_enter:
sv: Ce_ntrering:

en: None
sv: Ingen

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Both
sv: Båda

en: _Width:
sv: _Bredd:

en: _Height:
sv: _Höjd:

en: _Scaling:
sv: _Skalning:

en: _Unit:
sv: _Enhet:

en: Millimeters
sv: Millimeter

en: Inches
sv: Tum

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Edited in Photos
sv: Redigerad i Foton

en: Untouched
sv: Orörd

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
sv: Titel

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
sv: Upphovsman

en: Source
sv: Källa

en: Date Modified
sv: Ändrad

en: Date Created
sv: Skapad

[ctx: Document Type]
note: Translators: this is the label next to the photo type in the * properties dialog
en: Type
sv: Typ

en: Dimensions
sv: Dimensioner

en: Location
sv: Plats

en: Camera
sv: Kamera

en: Exposure
sv: Exponering

en: Aperture
sv: Bländare

en: Focal Length
sv: Brännvidd

en: ISO Speed
sv: ISO-hastighet

en: Flash
sv: Blixt

en: Modifications
sv: Ändringar

en: %ld × %ld pixel | %ld × %ld pixels
sv[0]: %ld × %ld bildpunkt
sv[1]: %ld × %ld bildpunkter

en: Off, did not fire
sv: Av, utlöstes inte

en: On, fired
sv: På, utlöstes

en: Discard all Edits
sv: Förkasta alla redigeringar

en: Devices
sv: Enheter

en: All
sv: Alla

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
sv: Titel

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
sv: Upphovsman

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and * "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author".
en: Match
sv: Matcha

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter. eg., All, Albums, * Favorites and Photos.
en: Type
sv: Typ

en: Select All
sv: Markera alla

en: Select None
sv: Markera inget

en: Export
sv: Exportera

en: Add to Album
sv: Lägg till i album

[ctx: dialog title]
en: Share
sv: Dela

en: “%s” shared
sv: ”%s” har delats

en: E-Mail
sv: E-post

en: Failed to upload photo: Service not authorized
sv: Misslyckades med att skicka upp foto: Tjänsten är inte autentiserad

en: Failed to upload photo
sv: Misslyckades med skicka upp foto

en: Sources
sv: Källor

en: New device discovered
sv: Ny enhet upptäckt

en: Import…
sv: Importera…

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Your %s credentials have expired
sv: Dina %s-autentiseringsuppgifter har förfallit

en: Settings
sv: Inställningar

en: D-Bus address to use
sv: D-Bus-adress att använda

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Blacks
sv: Svärta

en: Saturation
sv: Mättnad

en: Shadows
sv: Skuggor

en: Highlights
sv: Högdagrar

en: Colors
sv: Färger

en: Free
sv: Godtycklig

en: Original
sv: Originalstorlek

en: 1×1 (Square)
sv: 1×1 (Kvadratisk)

en: Lock aspect ratio
sv: Lås bildförhållande

en: Landscape
sv: Liggande

en: Portrait
sv: Stående

en: Reset
sv: Återställ

en: Crop
sv: Beskär

en: Sharpen
sv: Skärp

en: Denoise
sv: Brusreducera

en: Enhance
sv: Förbättra

[ctx: Edit Filter]
note: Translators: "None" refers to the nop magic filter when editing.
en: None
sv: Inget

en: Hometown
sv: Hemstad

en: Filters
sv: Filter

en: Unable to find Tracker on your operating system
sv: Kunde inte hitta Tracker i ditt operativsystem

en: Unable to fetch the list of photos
sv: Kunde inte hämta fotolistan
