gnome-photos master - en to tg translation catalogue (122 entries)

en: Photos
tg: Суратҳо

en: Access, organize and share your photos on GNOME
tg: Суратҳоро дар GNOME кушоед, мураттаб ва мубодила кунед

en: A simple application to access, organize and share your photos on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
tg: Барномаи оддӣ барои кушодан, ташкил ва муболида кардани суратҳо дар GNOME. Ин барномаи оддӣ ва зеборо барои кор кардан бо суратҳо ба ивази мудири файлҳо истифода баред. Дар ин Ин барнома ҳампайвандии ҳамворро тавассути ҳисобҳои онлайни GNOME ба шумо пешниҳод мекунад.

en: It lets you:
tg: Ба шумо имкон медиҳад:

en: View recent local and online photos
tg: Намоиш додани суратҳои қаблии маҳаллӣ ва онлайн

en: Access your Facebook or Flickr content
tg: Дастрасӣ ба муҳтавои Facebook ё Flickr

en: Send photos to remote DLNA renderers
tg: Фиристодани суратҳо ба хидматҳои коркарди дурдасти DLNA

en: Set as background
tg: Гузоштан ҳамчун пасзамина

en: Print photos
tg: Поп кардани суратҳо

en: Select favorites
tg: Интихоб кардани баргузидаҳо

en: Allow opening full featured editor for more advanced changes
tg: Иҷозати кушодани муҳаррири пурқувват барои тағйироти иловагӣ

en: Access, organize and share photos
tg: Ба суратҳо дастрасӣ пайдо кунед, онҳоро мураттаб ва мубодила кунед

en: Photos;Pictures;
tg: Суратҳо;Тасвирҳо;

en: Window size
tg: Андозаи равзана

en: Window size (width and height).
tg: Андозаи равзана (бар ва баландӣ).

en: Window position
tg: Мавқеи равзана

en: Window position (x and y).
tg: Мавқеи равзана (x ва y).

en: Window maximized
tg: Равзана дар ҳадди аксар

en: Window maximized state
tg: Вазъияти равзана дар ҳадди аксар

note: TRANSLATORS: This is the actual focal length used when the image was taken.
en: %.1f (lens)
tg: %.1f (линза)

note: Print as float to get a similar look as above. TRANSLATORS: This is the equivalent focal length assuming a 35mm film camera.
en: %.1f (35mm film)
tg: %.1f (навори 35мм)

en: Transformation on unloaded image.
tg: Табдилдиҳии тасвири бароварда.

en: Transformation failed.
tg: Табдилдиҳӣ қатъ шудааст.

en: EXIF not supported for this file format.
tg: EXIF барои ин формати файл дастгирӣ намешавад.

en: Image loading failed.
tg: Боргирии тасвир қатъ шудааст.

en: No image loaded.
tg: Ягон тасвир бор нашудааст.

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
tg: Шумо барои захира кардани ин файл иҷозаҳои кофӣ надоред.

en: Temporary file creation failed.
tg: Эҷодкунии файли муваққатӣ қатъ шудааст.

en: At least two file names are equal.
tg: Ақаллан ду номи файл баробаранд.

en: Could not display help for Image Viewer
tg: Кӯмак барои намоишгари тасвирҳо намоиш дода намешавад

en:  (invalid Unicode)
tg:  (Юникоди беэътибор)

en: Fullscreen
tg: Экрани пурра

en: _Help
tg: _Кӯмак

en: About
tg: Дар бораи барнома

en: Quit
tg: Баромад

en: Album
tg: Албом

en: Screenshots
tg: Скриншотҳо

en: “%s” deleted
tg: “%s” нест карда шуд

en: %d item deleted | %d items deleted
tg[0]: %d объект нест карда шуд
tg[1]: %d объект нест карда шуд

en: Undo
tg: Ботил сохтан

en: DLNA Renderer Devices
tg: Дастгоҳи коркарди DLNA

en: Recent
tg: Қаблӣ

en: Albums
tg: Албомҳо

en: Favorites
tg: Баргузидаҳо

en: Search
tg: Ҷустуҷӯ

en: Name your first album
tg: Ба албоми аввалини худ ном гузоред

note: Translators: this should be translated in the context of the "You * can add your online accounts in Settings" sentence below
en: Settings
tg: Танзимот

note: Translators: %s here is "Settings", which is in a separate string * due to markup, and should be translated only in the context of * this sentence.
en: You can add your online accounts in %s
tg: Шумо метавонед ҳисобҳои онлайни худро дар %s илова кунед

en: No Albums Found
tg: Ягон албом ёфт нашудааст

en: Starred photos will appear here
tg: Суратҳои ситорадор дар ин ҷо намои шдода мешаванд

en: No Photos Found
tg: Ягон сурат ёфт нашудааст

en: Untitled Photo
tg: Сурати беном

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr.
en: Fetching photos from %s
tg: Бозёбии суратҳо аз %s

en: Fetching photos from online accounts
tg: Бозёбии суратҳо аз ҳисобҳои онлайн

en: Your photos are being indexed
tg: Суратҳои шумо ба индекс мураттаб карда шудаанд

en: Some photos might not be available during this process
tg: Эҳтамол аст, ки баъзе суратҳо ҳангоми ин раванд дастрас намешавад

en: Local
tg: Маҳаллӣ

en: Click on items to select them
tg: Барои интихоби объект онро зер кунед

en: %d selected | %d selected
tg[0]: %d интихобшуда
tg[1]: %d интихобшуда

en: Back
tg: Бозгашт

en: Select Items
tg: Интихоби объект

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
tg: Кушодан бо %s

en: Remove from favorites
tg: Тоза кардан аз баргузидаҳо

en: Add to favorites
tg: Илова кардан ба баргузидаҳо

en: Cancel
tg: Бекор кардан

en: Copyright © 2013 Intel Corporation. All rights reserved.
    Copyright © 2014, 2015 Pranav Kant
    Copyright © 2012, 2013, 2014 Red Hat, Inc.
tg: Ҳуқуқи муаллиф © 2013 Корпоратсияи "Intel". Ҳамаи ҳуқуқҳо ҳифз карда шудаанд.
    Ҳуқуқи муаллиф © 2014, 2015 Пранав Кант
    Ҳуқуқи муаллиф © 2012, 2013, 2014 Корпоратсияи Red Hat, Inc.

en: _Add
tg: _Илова кардан

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
tg: Мураттаб сохтан

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
tg: Кушодан

en: Print…
tg: Чоп кардан...

en: Display on…
tg: Намоиш додан дар...

en: Set as Background
tg: Ҳамчун пасзамина таъин кардан

en: Set as Lock Screen
tg: Танзим кардан ҳамчун экрани қулф

en: Properties
tg: Хусусиятҳо

en: Printing “%s”: %s
tg: Чопкунии “%s”: %s

en: Image Settings
tg: Танзимоти тасвир

en: Position
tg: Мавқеъ

en: _Left:
tg: _Чап:

en: _Right:
tg: _Рост:

en: _Top:
tg: _Боло:

en: _Bottom:
tg: _Поён:

en: C_enter:
tg: М_арказ:

en: None
tg: Ҳеҷ

en: Horizontal
tg: Уфуқӣ

en: Vertical
tg: Амудӣ

en: Both
tg: Ҳар ду

en: Size
tg: Андоза

en: _Width:
tg: _Бар:

en: _Height:
tg: _Баландӣ:

en: _Scaling:
tg: _Миқёсбандӣ:

en: _Unit:
tg: _Воҳид:

en: Millimeters
tg: Миллиметрҳо

en: Inches
tg: Дюймҳо

en: Preview
tg: Пешнамоиш

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
tg: Сарлавҳа

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
tg: Муаллиф

en: Source
tg: Манбаъ

en: Date Modified
tg: Санаи тағйирот

en: Date Created
tg: Санаи эҷод

[ctx: Document Type]
note: Translators: this is the label next to the photo type in the * properties dialog
en: Type
tg: Намуд

en: Width
tg: Бар

en: Height
tg: Баландӣ

en: Camera
tg: Камера

en: Exposure
tg: Қарор

en: Aperture
tg: Апертура

en: Focal Length
tg: Дарозии линза

en: ISO Speed
tg: Суръати ISO

en: Flash
tg: Флеш

en: Off, did not fire
tg: Хомӯш, бе чароғ

en: On, fired
tg: Фаъол, бо чароғ

en: All
tg: Ҳама

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
tg: Сарлавҳа

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
tg: Муаллиф

en: Match
tg: Мувофиқат

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter. eg., All, Albums, * Favorites and Photos.
en: Type
tg: Намуд

en: Select All
tg: Ҳамаро интихоб кардан

en: Select None
tg: Ҳеҷ чизро интихоб накардан

en: Print
tg: Чоп кардан

en: Delete
tg: Нест кардан

en: Add to Album
tg: Илова кардан ба албом

en: Sources
tg: Манбаҳо

en: Unable to fetch the list of photos
tg: Рӯйхати суратҳо бозёбӣ намешавад
