gnome-photos master - en to tr translation catalogue (206 entries)

en: Photos
tr: Fotoğraflar

en: Access, organize and share your photos on GNOME
tr: GNOME üzerinde fotoğraflarınıza erişin, yönetin ve paylaşın

en: Access, organize and share your photos on GNOME. A simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Enhance, crop and edit in a snap. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
tr: GNOME’da fotoğraflarınıza erişin, düzenleyin ve paylaşın. Dosya yöneticisi kullanmak yerine, fotoğraflarla uğraşmak için basit ve zarif bir seçenek. GNOME Çevrim İçi Hesaplar ile kusursuz bulut tümleşimi sunulmaktadır.

en: You can:
tr: Şunları yapabilirsiniz:

en: Automatically find all your pictures
tr: Tüm fotoğraflarınızı kendiliğiden bulun

en: View recent local and online photos
tr: Son yerel ve çevrim içi fotoğrafları görüntüleyin

en: Access your Facebook or Flickr pictures
tr: Facebook veya Flickr fotoğraflarınıza ulaşın

en: View photos on TVs, laptops or other DLNA renderers on your local network
tr: Fotoğraflarınızı yerel ağınızdaki TVʼlerde, dizüstülerde veya diğer DLNA işleyicilerde görüntüleyin

en: Set pictures as your desktop background
tr: Fotoğrafları masaüstü arka planınız olarak ayarlayın

en: Print photos
tr: Fotoğrafları yazdırın

en: Select favorites
tr: Gözdeleri seçin

en: Easily edit your pictures in the app, or send to a full featured editor for more advanced changes
tr: Fotoğraflarınızı uygulamada kolayca düzenleyin veya daha gelişmiş değişiklikler için tam özellikli düzenleyiciye gönderin

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: Access, organize and share photos
tr: Fotoğraflara erişin, yönetin ve paylaşın

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Photos;Pictures;
tr: Fotoğraflar;Resimler;Fotolar;

en: Window size
tr: Pencere boyutu

en: Window size (width and height).
tr: Pencere boyutu (genişlik ve yükseklik).

en: Window position
tr: Pencere konumu

en: Window position (x and y).
tr: Pencere konumu (x ve y).

en: Window maximized
tr: Pencere ekranı kapladı

en: Window maximized state
tr: Pencerenin ekranı kapladığı durum

en: Show the empty state
tr: Boş durumu göster

en: Show the application's version
tr: Uygulamanın sürümünü göster

en: Album
tr: Albüm

en: Screenshots
tr: Ekran görüntüleri

en: “%s” deleted
tr: “%s” silindi

en: %d item deleted | %d items deleted
tr[0]: %d öge silindi

en: Undo
tr: Geri Al

en: DLNA Renderer Devices
tr: DLNA Yorumlayıcı Aygıtları

en: “%s” edited
tr: “%s” düzenlendi

en: Collection View
tr: Derlem Görünümü

en: Albums
tr: Albümler

en: Favorites
tr: Gözdeler

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Search
tr: Ara

en: No Albums Found
tr: Hiç Albüm Bulunamadı

en: Starred Photos Will Appear Here
tr: Yıldızlı Fotoğraflar Burada Görünecek

en: No Photos Found
tr: Hiç Fotoğraf Bulunamadı

en: You can create albums from the Photos view
tr: Fotoğraflar görünümünden albümler oluşturabilirsiniz

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Online Accounts
tr: Çevrim İçi Hesaplar

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Pictures folder
tr: Resimler klasörünüzdeki

note: Translators: the first %s here is "Online Accounts" and the * second %s is "Pictures folder", which are in separate * strings due to markup, and should be translated only in the * context of this sentence.
en: Photos from your %s and %s will appear here.
tr: %s ve %s fotoğraflar burada gözükecek.

en: Try a different search.
tr: Başka arama dene.

[ctx: dialog title]
en: Export
tr: Dışa Aktar

en: _Folder Name
tr: _Klasör Adı

en: Size
tr: Boyut

en: F_ull
tr: _Tam

en: _Reduced
tr: _Azaltılmış

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Export
tr: _Dışa Aktar

en: Calculating export size…
tr: Dışa aktarım boyutu hesaplanıyor…

en: Failed to export: not enough space
tr: Dışa aktarma başarısız oldu: yeterli boş alan yok

en: Failed to export
tr: Dışa aktarma başarısız oldu

en: “%s” exported
tr: “%s” dışa aktarıldı

en: %d item exported | %d items exported
tr[0]: %d öge dışa aktarıldı

en: Analyze
tr: İncele

en: Empty Trash
tr: Çöpü Boşalt

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
tr: Aç

note: Translators: this is the label of the button to open the * folder where the item was exported.
en: Export Folder
tr: Dışa Aktarım Klasörü

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Show help
tr: Yardımı göster

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çıkış

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
tr: Gezinti

[ctx: shortcut window]
en: Next photo
tr: Sonraki fotoğraf

[ctx: shortcut window]
en: Previous photo
tr: Önceki fotoğraf

[ctx: shortcut window]
en: Go back
tr: Geri git

[ctx: shortcut window]
en: Overview
tr: Genel Görünüm

[ctx: shortcut window]
en: Search
tr: Ara

[ctx: shortcut window]
en: Select all
tr: Tümünü seç

[ctx: shortcut window]
en: Export selected photo
tr: Seçilen fotoğrafı dışa aktar

[ctx: shortcut window]
en: Print selected photo
tr: Seçilen fotoğrafı yazdır

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected photos
tr: Seçilen fotoğrafları sil

[ctx: shortcut window]
en: Photo view
tr: Fotoğraf görünümü

[ctx: shortcut window]
en: Edit
tr: Düzenle

[ctx: shortcut window]
en: Export
tr: Dışa Aktar

[ctx: shortcut window]
en: Print
tr: Yazdır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
tr: En iyi sığan

[ctx: shortcut window]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: shortcut window]
en: Action menu
tr: Eylem menüsü

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
tr: Tam ekran

[ctx: shortcut window]
en: Edit view
tr: Düzenleme görünümü

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
tr: İptal

en: An album with that name already exists
tr: Bu adda dosya zaten var

en: An album for that date already exists
tr: Bu tarihte oluşturulan albüm zaten var

[ctx: dialog title]
en: Name Album
tr: Albümü Adlandır

en: Create _New
tr: Yeni _Oluştur

en: Add to _Existing
tr: _Var Olana Ekle

en: _Add
tr: _Ekle

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Fetching photos from %s
tr: %s sitesinden fotoğraflar alınıyor

en: Fetching photos from online accounts
tr: Çevrim içi hesaplardan fotoğraflar alınıyor

en: Your photos are being indexed
tr: Fotoğraflarınız dizine ekleniyor

en: Some photos might not be available during this process
tr: Bazı fotoğraflar bu işlem sırasında kullanım dışı olabilir

en: Oops! Unable to load “%s”
tr: Amanın! “%s” yüklenemedi

en: Local
tr: Yerel

en: Click on items to select them
tr: Seçmek için ögelerin üzerine tıklayın

en: %d selected | %d selected
tr[0]: %d adet seçildi

en: Select items for import
tr: İçe aktarılacak öge seçin

en: Select items for import (%u selected) | Select items for import (%u selected)
tr[0]: İçe aktarılacak öge seçin (%u seçildi)

en: Back
tr: Geri

en: Select Items
tr: Ögeleri Seç

note: length == 1 Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
tr: %s ile Aç

en: Remove from favorites
tr: Gözdelerden kaldır

en: Add to favorites
tr: Gözdelere ekle

en: Done
tr: Bitti

en: _Select
tr: _Seç

en: Copyright © 2012 – 2021 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2015 – 2018 Umang Jain
tr: Telif Hakkı © 2012 – 2021 Red Hat, Inc.
    Telif Hakkı © 2015 – 2018 Umang Jain

en: _OK
tr: _Tamam

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
tr: Düzenle

en: Export…
tr: Dışa Aktar…

en: Print…
tr: Yazdır…

en: Delete
tr: Sil

en: Display on…
tr: Şurada Görüntüle…

en: Set as Background
tr: Arka Plan Olarak Ayarla

en: Set as Lock Screen
tr: Kilit Ekranı Olarak Ayarla

en: Properties
tr: Özellikler

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: _Help
tr: _Yardım

en: About Photos
tr: Fotoğraflar Hakkında

en: Printing “%s”: %s
tr: “%s” yazdırılıyor: %s

en: Image Settings
tr: Resim Ayarları

en: Position
tr: Konum

en: _Left:
tr: _Sol:

en: _Right:
tr: S_ağ:

en: _Top:
tr: Üs_t:

en: _Bottom:
tr: _Alt:

en: C_enter:
tr: _Merkez:

en: None
tr: Hiçbiri

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Both
tr: Her İkisi

en: _Width:
tr: _Genişlik:

en: _Height:
tr: _Yükseklik:

en: _Scaling:
tr: Ö_lçekleme:

en: _Unit:
tr: _Birim:

en: Millimeters
tr: Milimetre

en: Inches
tr: İnç

en: Preview
tr: Önizleme

en: Edited in Photos
tr: Fotoğraflar’da Düzenlendi

en: Untouched
tr: Dokunulmamış

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
tr: Başlık

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
tr: Yazar

en: Source
tr: Kaynak

en: Date Modified
tr: Değiştirilme Tarihi

en: Date Created
tr: Oluşturulma Tarihi

[ctx: Document Type]
note: Translators: this is the label next to the photo type in the * properties dialog
en: Type
tr: Tür

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Location
tr: Konum

en: Camera
tr: Fotoğraf Makinesi

en: Exposure
tr: Pozlama

en: Aperture
tr: Diyafram Değeri

en: Focal Length
tr: Odak Uzaklığı

en: ISO Speed
tr: ISO Hızı

en: Flash
tr: Flaş

en: Modifications
tr: Değişiklikler

en: %ld × %ld pixel | %ld × %ld pixels
tr[0]: %ld × %ld piksel

en: Off, did not fire
tr: Kapalı, patlatılmadı

en: On, fired
tr: Açık, patlatıldı

en: Discard all Edits
tr: Tüm düzenlemeleri at

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: All
tr: Tümü

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
tr: Başlık

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
tr: Yazar

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and * "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author".
en: Match
tr: Eşleştir

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter. eg., All, Albums, * Favorites and Photos.
en: Type
tr: Tür

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select None
tr: Hiçbirini Seçme

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Add to Album
tr: Albüme Ekle

[ctx: dialog title]
en: Share
tr: Paylaş

en: “%s” shared
tr: “%s” paylaşıldı

en: E-Mail
tr: E-Posta

en: Failed to upload photo: Service not authorized
tr: Fotoğrafı yükleme başarısız oldu: Hizmet yetkilendirilmemiş

en: Failed to upload photo
tr: Fotoğrafı yükleme başarısız oldu

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: New device discovered
tr: Yeni aygıt bulundu

en: Import…
tr: İçe Aktar…

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Your %s credentials have expired
tr: %s kimliğinizin süresi dolmuş

en: Settings
tr: Ayarlar

en: D-Bus address to use
tr: Kullanılacak D-Bus adresi

en: Contrast
tr: Karşıtlık

en: Blacks
tr: Siyahlar

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Shadows
tr: Gölgeler

en: Highlights
tr: Parlak Alanlar

en: Colors
tr: Renkler

en: Free
tr: Serbest

en: Original
tr: Özgün

en: 1×1 (Square)
tr: 1×1 (Kare)

en: Lock aspect ratio
tr: En boy oranını kilitle

en: Landscape
tr: Manzara

en: Portrait
tr: Portre

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Crop
tr: Kırp

en: Sharpen
tr: Keskinleştir

en: Denoise
tr: Gürültü Gider

en: Enhance
tr: İyileştir

[ctx: Edit Filter]
note: Translators: "None" refers to the nop magic filter when editing.
en: None
tr: Hiçbiri

en: Mogadishu
tr: Mogadişu

en: Hometown
tr: Memleket

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Unable to find Tracker on your operating system
tr: İşletim sisteminizde Tracker bulunamadı

en: Unable to fetch the list of photos
tr: Fotoğrafların listesi alınamıyor
