gnome-photos master - en to vi translation catalogue (204 entries)

en: Photos
vi: Ảnh

en: Access, organize and share your photos on GNOME
vi: Truy cập, tổ chức và chia sẻ ảnh của bạn trên GNOME

en: Access, organize and share your photos on GNOME. A simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Enhance, crop and edit in a snap. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
vi: Truy cập, tổ chức và chia sẻ ảnh của bạn trên GNOME. Đây là ứng dụng đơn giản thay thế cho các bộ quản lý tập tin khi dùng với ảnh. Tăng cường, xén ảnh và sửa trong nháy mắt. Nó được nối thông lên mây thông qua “Tài khoản GNOME Trực tuyến”.

en: You can:
vi: Bạn có thể:

en: Automatically find all your pictures
vi: Tìm kiếm một cách tự động tất cả các ảnh của bạn

en: View recent local and online photos
vi: Xem các ảnh nội bộ và trực tuyến mới dùng

en: Access your Facebook or Flickr pictures
vi: Truy cập các ảnh trên Facebook hay Flickr của bạn

en: View photos on TVs, laptops or other DLNA renderers on your local network
vi: Hiển thị các ảnh trên các TV, máy tính xách tay hay các bộ hiển thị DLNA trong mạng nội bộ của bạn

en: Set pictures as your desktop background
vi: Đặt ảnh làm nền màn hình

en: Print photos
vi: In các ảnh

en: Select favorites
vi: Chọn các ảnh ưa thích

en: Easily edit your pictures in the app, or send to a full featured editor for more advanced changes
vi: Dễ dàng sửa các bức ảnh của bạn trong ứng dụng, hoặc gửi cho ứng dụng chỉnh sửa ảnh với tính năng đầy đủ khi muốn thay đổi ở mức cao hơn

en: The GNOME Project
vi: Dự án GNOME

en: Access, organize and share photos
vi: Truy cập, tổ chức và chia sẻ ảnh

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Photos;Pictures;
vi: Photos;Pictures;Ảnh;anh;

en: Window size
vi: Kích thước cửa sổ

en: Window size (width and height).
vi: Kích thước cửa sổ (rộng và cao).

en: Window position
vi: Vị trí cửa sổ

en: Window position (x and y).
vi: Vị trí cửa sổ (x và y).

en: Window maximized
vi: Cửa sổ phóng to

en: Window maximized state
vi: Cửa sổ ở trạng thái phóng to hết cỡ

en: Show the empty state
vi: Hiển thị tình trạng trống rỗng

en: Show the application's version
vi: Hiển thị phiên bản của ứng dụng

en: Album
vi: Tuyển tập

en: Screenshots
vi: Chụp màn hình

en: “%s” deleted
vi: Đã xóa “%s”

en: %d item deleted | %d items deleted
vi[0]: Đã xóa %d mục

en: Undo
vi: Hoàn lại

en: DLNA Renderer Devices
vi: Thiết bị hiển thị DLNA

en: “%s” edited
vi: “%s” đã được sửa

en: Collection View
vi: Xem bộ sưu tập

en: Albums
vi: Tuyển tập

en: Favorites
vi: Yêu thích

en: Import
vi: Nhập vào

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: No Albums Found
vi: Không tìm thấy tuyển tập nào

en: Starred Photos Will Appear Here
vi: Các ảnh đã đánh sao sẽ xuất hiện ở đây

en: No Photos Found
vi: Không tìm thấy ảnh nào

en: You can create albums from the Photos view
vi: Bạn có thể tạo tuyển tập từ trình bày Ảnh

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Online Accounts
vi: Tài khoản trực tuyến

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Pictures folder
vi: Thư mục ảnh

note: Translators: the first %s here is "Online Accounts" and the * second %s is "Pictures folder", which are in separate * strings due to markup, and should be translated only in the * context of this sentence.
en: Photos from your %s and %s will appear here.
vi: Các ảnh từ %s và %s của bạn sẽ xuất hiện ở đây.

en: Try a different search.
vi: Thử tìm kiếm khác.

[ctx: dialog title]
en: Export
vi: Xuất ra

en: _Folder Name
vi: Tên t_hư mục

en: Size
vi: Cỡ

en: F_ull
vi: Đầ_y đủ

en: _Reduced
vi: _Giảm bớt

en: _Cancel
vi: Thô_i

en: _Export
vi: _Xuất

en: Calculating export size…
vi: Đang tính toán cỡ xuất…

en: Failed to export: not enough space
vi: Gặp lỗi khi xuất ra: không đủ chỗ trống

en: Failed to export
vi: Gặp lỗi khi xuất ra

en: “%s” exported
vi: “%s” đã được xuất

en: %d item exported | %d items exported
vi[0]: %d mục đã xuất

en: Analyze
vi: Phân tích

en: Empty Trash
vi: Đổ rác đi

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
vi: Mở

note: Translators: this is the label of the button to open the * folder where the item was exported.
en: Export Folder
vi: Xuất thư mục

[ctx: shortcut window]
en: General
vi: Chung

[ctx: shortcut window]
en: Show help
vi: Hiển thị trợ giúp

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
vi: Phím tắt bàn phím

[ctx: shortcut window]
en: Quit
vi: Thoát

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
vi: Điều hướng

[ctx: shortcut window]
en: Next photo
vi: Ảnh sau

[ctx: shortcut window]
en: Previous photo
vi: Ảnh trước

[ctx: shortcut window]
en: Go back
vi: Quay lại

[ctx: shortcut window]
en: Overview
vi: Tổng thể

[ctx: shortcut window]
en: Search
vi: Tìm kiếm

[ctx: shortcut window]
en: Select all
vi: Chọn tất cả

[ctx: shortcut window]
en: Export selected photo
vi: Xuất các ảnh đã chọn

[ctx: shortcut window]
en: Print selected photo
vi: In ảnh đã chọn

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected photos
vi: Xóa ảnh đã chọn

[ctx: shortcut window]
en: Photo view
vi: Xem ảnh

[ctx: shortcut window]
en: Edit
vi: Chỉnh sửa

[ctx: shortcut window]
en: Export
vi: Xuất

[ctx: shortcut window]
en: Print
vi: In

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
vi: Phóng to

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
vi: Thu nhỏ

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
vi: Vừa khít

[ctx: shortcut window]
en: Delete
vi: Xóa bỏ

[ctx: shortcut window]
en: Action menu
vi: Trình đơn hành động

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
vi: Toàn màn hình

[ctx: shortcut window]
en: Edit view
vi: Sửa cách trình bày

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
vi: Thôi

en: An album with that name already exists
vi: Một tuyển tập tên đó đã có

en: An album for that date already exists
vi: Một tuyển tập cho ngày đó đã có

[ctx: dialog title]
en: Name Album
vi: Tên tuyển tập

en: Create _New
vi: Tạo _mới

en: Add to _Existing
vi: Thêm vào cái _sẵn có

en: _Add
vi: T_hêm

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Fetching photos from %s
vi: Đang lấy ảnh về từ %s

en: Fetching photos from online accounts
vi: Đang lấy ảnh về từ các tài khoản trực tuyến

en: Your photos are being indexed
vi: Các ảnh của bạn đang được đánh mục lục

en: Some photos might not be available during this process
vi: Một số ảnh có lẽ sẽ không sẵn sàng trong suốt quá trình này

en: Oops! Unable to load “%s”
vi: Hic! Không thể tải “%s”

en: Local
vi: Nội bộ

en: Click on items to select them
vi: Bấm vào từng mục để chọn chúng

en: %d selected | %d selected
vi[0]: %d đã chọn

en: Select items for import
vi: Chọn các mục để nhập

en: Select items for import (%u selected) | Select items for import (%u selected)
vi[0]: Chọn các mục để nhập (đã chọn %u)

en: Back
vi: Kế trước

en: Select Items
vi: Chọn mục

note: length == 1 Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
vi: Mở bằng %s

en: Remove from favorites
vi: Bỏ khỏi danh sách ưa thích

en: Add to favorites
vi: Thêm vào yêu thích

en: Done
vi: Xong

en: _Select
vi: C_họn

en: Copyright © 2012 – 2021 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2015 – 2018 Umang Jain
vi: Bản quyền © 2012 – 2021 Red Hat, Inc.
    Bản quyền © 2015 – 2018 Umang Jain

en: _OK
vi: Đồn_g ý

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
vi: Tổ chức

en: Export…
vi: Xuất…

en: Print…
vi: In…

en: Delete
vi: Xóa

en: Display on…
vi: Hiển thị trên…

en: Set as Background
vi: Đặt làm ảnh màn hình nền

en: Set as Lock Screen
vi: Dùng cho màn hình khóa

en: Properties
vi: Thuộc tính

en: Fullscreen
vi: Toàn màn hình

en: Keyboard Shortcuts
vi: Phím tắt

en: _Help
vi: T_rợ giúp

en: About Photos
vi: Giới thiệu về Ảnh

en: Printing “%s”: %s
vi: Đang in “%s”: %s

en: Image Settings
vi: Cài đặt ảnh

en: Position
vi: Vị trí

en: _Left:
vi: T_rái:

en: _Right:
vi: _Phải:

en: _Top:
vi: _Trên:

en: _Bottom:
vi: _Dưới:

en: C_enter:
vi: Trung tâ_m:

en: None
vi: Không

en: Horizontal
vi: Ngang

en: Vertical
vi: Dọc

en: Both
vi: Cả hai

en: _Width:
vi: _Rộng:

en: _Height:
vi: _Cao :

en: _Scaling:
vi: Tỉ _lệ:

en: _Unit:
vi: Đơn _vị:

en: Millimeters
vi: Mili-mét

en: Inches
vi: Insơ

en: Preview
vi: Xem thử

en: Edited in Photos
vi: Sửa trong Ảnh

en: Untouched
vi: Không động đến

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
vi: Tiêu đề

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
vi: Tác giả

en: Source
vi: Nguồn

en: Date Modified
vi: Ngày sửa đổi

en: Date Created
vi: Ngày tạo

[ctx: Document Type]
note: Translators: this is the label next to the photo type in the * properties dialog
en: Type
vi: Kiểu

en: Dimensions
vi: Các chiều

en: Location
vi: Vị trí

en: Camera
vi: Máy ảnh

en: Exposure
vi: Phơi sáng

en: Aperture
vi: Khẩu độ

en: Focal Length
vi: Tiêu cự

en: ISO Speed
vi: Tốc độ ISO

en: Flash
vi: Đèn nháy

en: Modifications
vi: Thay đổi

en: %ld × %ld pixel | %ld × %ld pixels
vi[0]: %ld × %ld điểm ảnh

en: Off, did not fire
vi: Tắt, đèn nháy không chớp

en: On, fired
vi: Bật, nháy đèn

en: Discard all Edits
vi: Hủy mọi sửa chữa

en: Devices
vi: Thiết bị

en: All
vi: Tất cả

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
vi: Tiêu đề

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
vi: Tác giả

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and * "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author".
en: Match
vi: Khớp

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter. eg., All, Albums, * Favorites and Photos.
en: Type
vi: Kiểu

en: Select All
vi: Chọn tất cả

en: Select None
vi: Không chọn gì

en: Export
vi: Xuất

en: Add to Album
vi: Thêm vào tuyển tập

[ctx: dialog title]
en: Share
vi: Chia sẻ

en: “%s” shared
vi: “%s” đã được chia sẻ

en: E-Mail
vi: Thư điện tử

en: Failed to upload photo: Service not authorized
vi: Gặp lỗi khi tải ảnh lên: Dịch vụ chưa được ủy quyền

en: Failed to upload photo
vi: Gặp lỗi khi tải ảnh lên

en: Sources
vi: Nguồn

en: New device discovered
vi: Tìm thấy thiết bị mới

en: Import…
vi: Nhập vào…

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Your %s credentials have expired
vi: Giấy ủy nhiệm %s của bạn đã hết hạn

en: Settings
vi: Cài đặt

en: D-Bus address to use
vi: Địa chỉ D-Bus muốn dùng

en: Contrast
vi: Độ tương phản

en: Blacks
vi: Đen

en: Saturation
vi: Độ bão hòa

en: Shadows
vi: Bóng

en: Highlights
vi: Tô sáng

en: Colors
vi: Màu sắc

en: Free
vi: Trống

en: Original
vi: Gốc

en: 1×1 (Square)
vi: 1×1 (Vuông)

en: Lock aspect ratio
vi: Khóa tỷ lệ hình dáng

en: Landscape
vi: Nằm ngang

en: Portrait
vi: Thẳng đứng

en: Reset
vi: Đặt lại

en: Crop
vi: Xén

en: Sharpen
vi: Làm sắc

en: Denoise
vi: Loại nhiễu

en: Enhance
vi: Tăng cường

[ctx: Edit Filter]
note: Translators: "None" refers to the nop magic filter when editing.
en: None
vi: Không gì

en: Filters
vi: Bộ lọc

en: Unable to find Tracker on your operating system
vi: Không thể tìm thấy Tracker trên hệ điều hành của bạn

en: Unable to fetch the list of photos
vi: Không thể lấy danh sách ảnh
