gnome-photos master - en to gl translation catalogue (200 entries)

en: Photos
gl: Fotos

en: Access, organize and share your photos on GNOME
gl: Acceda, organice e comparta as súas fotos en GNOME

en: Access, organize and share your photos on GNOME. A simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Enhance, crop and edit in a snap. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
gl: Acceda, organice e comparta as súas fotos en GNOME. Está pensado para que sexa unha alternativa simple e elegante ao uso do explorador de ficheiros para xestionar as fotos. Mellore, recorte e edite rapidamente. Conta con integración coa nube mediante Conta en liña de GNOME.

en: You can:
gl: Pode:

en: Automatically find all your pictures
gl: Atopar automaticamente todas as súas fotos

en: View recent local and online photos
gl: Ver os cambios recentes e fotos en liña

en: Access your Facebook or Flickr pictures
gl: Acceda ás súas fotos en Facebook ou Flickr

en: View photos on TVs, laptops or other DLNA renderers on your local network
gl: Ver as fotos na televisión, portátiles ou renderizadores DLNA na súa rede local

en: Set pictures as your desktop background
gl: Estabelecer imaxes como a súa imaxe de escritorio

en: Print photos
gl: Imprimir fotos

en: Select favorites
gl: Seleccione os favoritos

en: Easily edit your pictures in the app, or send to a full featured editor for more advanced changes
gl: Editar de forma doada as súas imaxes dentro da aplicación, ou enviala a un editor completo para cambios máis avanzados

en: The GNOME Project
gl: O Proxecto GNOME

en: Access, organize and share photos
gl: Acceder, organizar e compartir fotos

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Photos;Pictures;
gl: Fotos;Imaxes;

en: Window size
gl: Tamaño da xanela

en: Window size (width and height).
gl: Tamaño da xanela (ancho e alto).

en: Window position
gl: Posición da xanela

en: Window position (x and y).
gl: Posición da xanela (x e y).

en: Window maximized
gl: Xanela maximizada

en: Window maximized state
gl: Estado da xanela maximizada

en: Show the empty state
gl: Mostrar o estado baleiro

en: Show the application's version
gl: Mostrar a versión da aplicación

note: Translators: this is the default sub-directory where photos will * be imported. Translators: this is the default sub-directory where photos * will be exported. Translators: this is the name of the default album that will be * created for imported photos.
en: %-d %B %Y
gl: %-d de %B de %Y

en: Album
gl: Álbum

en: Screenshots
gl: Capturas de pantallas

en: “%s” deleted
gl: “%s” eliminado

en: %d item deleted | %d items deleted
gl[0]: %d elemento eliminado
gl[1]: %d elementos eliminados

en: Undo
gl: Desfacer

en: DLNA Renderer Devices
gl: Dispositivos renderizadores de DLNA

en: “%s” edited
gl: «%s» editado

en: Collection View
gl: Vista de colección

en: Albums
gl: Álbums

en: Favorites
gl: Favoritas

en: Import
gl: Importar

en: Search
gl: Buscar

en: No Albums Found
gl: Non se atoparon álbums

en: Starred Photos Will Appear Here
gl: As fotos marcadas con estrela aparecerán aquí

en: No Photos Found
gl: Non se atoparon fotografías

en: You can create albums from the Photos view
gl: Pode crear álbums desde a vista de Fotografías

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Online Accounts
gl: Contas en liña

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Pictures folder
gl: Cartafol de Imaxes

note: Translators: the first %s here is "Online Accounts" and the * second %s is "Pictures folder", which are in separate * strings due to markup, and should be translated only in the * context of this sentence.
en: Photos from your %s and %s will appear here.
gl: As fotos do seu %s e %s aparecerán aquí.

en: Try a different search.
gl: Probe unha busca diferente.

[ctx: dialog title]
en: Export
gl: Exportar

en: _Folder Name
gl: Nome do _cartafol

en: Size
gl: Tamaño

en: F_ull
gl: _Completo

en: _Reduced
gl: _Reducido

en: _Cancel
gl: _Cancelar

en: _Export
gl: _Exportar

en: Calculating export size…
gl: Calculando o tamaño da exportación…

en: Failed to export: not enough space
gl: Produciuse un fallo ao exportar: non hai espacio dabondo

en: Failed to export
gl: Produciuse un fallo ao exportar

en: “%s” exported
gl: “%s” exportado

en: %d item exported | %d items exported
gl[0]: %d elemento exportado
gl[1]: %d elementos exportados

en: Analyze
gl: Analizar

en: Empty Trash
gl: Baleirar lixo

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
gl: Abrir

note: Translators: this is the label of the button to open the * folder where the item was exported.
en: Export Folder
gl: Exportar cartafol

[ctx: shortcut window]
en: General
gl: Xeral

[ctx: shortcut window]
en: Show help
gl: Mostrar a axuda

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
gl: Atallos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: Quit
gl: Saír

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
gl: Navegación

[ctx: shortcut window]
en: Next photo
gl: Seguinte foto

[ctx: shortcut window]
en: Previous photo
gl: Anterior foto

[ctx: shortcut window]
en: Go back
gl: Ir atrás

[ctx: shortcut window]
en: Overview
gl: Vista xeral

[ctx: shortcut window]
en: Search
gl: Buscar

[ctx: shortcut window]
en: Select all
gl: Seleccionar todas

[ctx: shortcut window]
en: Export selected photo
gl: Exportar a foto seleccionada

[ctx: shortcut window]
en: Print selected photo
gl: Imprimir a foto seleccionada

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected photos
gl: Eliminar as fotos seleccionadas

[ctx: shortcut window]
en: Photo view
gl: Vista de fotos

[ctx: shortcut window]
en: Edit
gl: Editar

[ctx: shortcut window]
en: Export
gl: Exportar

[ctx: shortcut window]
en: Print
gl: Imprimir

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
gl: Ampliar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
gl: Afastar

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
gl: Mellor axuste

[ctx: shortcut window]
en: Delete
gl: Eliminar

[ctx: shortcut window]
en: Action menu
gl: Menú de accións

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
gl: Pantalla completa

[ctx: shortcut window]
en: Edit view
gl: Vista de edición

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
gl: Cancelar

en: An album with that name already exists
gl: Xa existe un álbum con ese nome

en: An album for that date already exists
gl: Xa existe un álbum para a data

[ctx: dialog title]
en: Name Album
gl: Nome do álbum

en: Create _New
gl: Crear _novo

en: Add to _Existing
gl: Engadir a _existente

en: _Add
gl: _Engadir

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Fetching photos from %s
gl: Obtendo fotos desde %s

en: Fetching photos from online accounts
gl: Obtendo fotos de contas en liña

en: Your photos are being indexed
gl: Estanse indexando as súas fotografías

en: Some photos might not be available during this process
gl: Algunhas fotos poderían non estar dispoñíbeis durante este proceso

en: Oops! Unable to load “%s”
gl: Recoiro! Non é posíbel cargar “%s”

en: Click on items to select them
gl: Prema nos elementos para seleccionalos

en: %d selected | %d selected
gl[0]: %d seleccionada
gl[1]: %d seleccionadas

en: Select items for import
gl: Seleccione os elementos a importar

en: Select items for import (%u selected) | Select items for import (%u selected)
gl[0]: Seleccione os elementos a importar (%u seleccionado)
gl[1]: Seleccione os elementos a importar (%u seleccionados)

en: Back
gl: Atrás

en: Select Items
gl: Elementos seleccionados

note: length == 1 Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
gl: Abrir con %s

en: Remove from favorites
gl: Quitar dos marcadores

en: Add to favorites
gl: Engadir aos marcadores

en: Done
gl: Feito

en: _Select
gl: _Seleccionar

en: _OK
gl: _Aceptar

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
gl: Organizar

en: Export…
gl: Exportar…

en: Print…
gl: Imprimir…

en: Delete
gl: Eliminar

en: Display on…
gl: Mostrar en…

en: Set as Background
gl: Estabelecer como fondo de pantalla

en: Set as Lock Screen
gl: Estabelecer como pantalla de bloqueo

en: Properties
gl: Propiedades

en: Fullscreen
gl: Pantalla completa

en: Keyboard Shortcuts
gl: Atallos de teclado

en: _Help
gl: _Axuda

en: About Photos
gl: Sobre Fotos

en: Printing “%s”: %s
gl: Imprimindo «%s»: %s

en: Image Settings
gl: Configuracións da imaxe

en: Position
gl: Posición

en: _Left:
gl: E_squerda:

en: _Right:
gl: _Dereita:

en: _Top:
gl: Su_perior:

en: _Bottom:
gl: _Inferior:

en: C_enter:
gl: C_entrada:

en: None
gl: Ningunha

en: Both
gl: Ambos

en: _Width:
gl: _Largura:

en: _Height:
gl: Al_tura:

en: _Scaling:
gl: E_scalado:

en: _Unit:
gl: _Unidade:

en: Millimeters
gl: Milímetros

en: Inches
gl: Polgadas

en: Preview
gl: Previsualizar

en: Edited in Photos
gl: Editado en Fotos

en: Untouched
gl: Sen tocar

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
gl: Título

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
gl: Autor

en: Source
gl: Orixe

en: Date Modified
gl: Data de modificación

en: Date Created
gl: Data de creación

[ctx: Document Type]
note: Translators: this is the label next to the photo type in the * properties dialog
en: Type
gl: Tipo

en: Dimensions
gl: Dimensións

en: Location
gl: Localización

en: Camera
gl: Cámara

en: Exposure
gl: Exposición

en: Aperture
gl: Apertura

en: Focal Length
gl: Lonxitude focal

en: ISO Speed
gl: Velocidade ISO

en: Modifications
gl: Modificacións

en: %ld × %ld pixel | %ld × %ld pixels
gl[0]: %ld × %ld píxel
gl[1]: %ld × %ld píxeles

en: Off, did not fire
gl: Desactivado, non disparado

en: On, fired
gl: Activado, disparado

en: Discard all Edits
gl: Rexeitar todas as edicións

en: Devices
gl: Dispositivos

en: All
gl: Todas

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
gl: Título

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
gl: Autor

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and * "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author".
en: Match
gl: Coincidir

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter. eg., All, Albums, * Favorites and Photos.
en: Type
gl: Tipo

en: Select All
gl: Seleccionar todas

en: Select None
gl: Deseleccionar todas

en: Export
gl: Exportar

en: Add to Album
gl: Engadir ao álbum

[ctx: dialog title]
en: Share
gl: Compartir

en: “%s” shared
gl: “%s” compartido

en: E-Mail
gl: Correo electrónico

en: Failed to upload photo: Service not authorized
gl: Produciuse un fallo ao subir a foto: servizo non autorizado

en: Failed to upload photo
gl: Produciuse un fallo ao subir a foto

en: Sources
gl: Orixes

en: New device discovered
gl: Novo dispositivo descuberto

en: Import…
gl: Importar…

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Your %s credentials have expired
gl: As súas credenciais de %s expiraron

en: Settings
gl: Preferencias

en: D-Bus address to use
gl: Enderezo de D-Bus a usar

en: Contrast
gl: Contraste

en: Blacks
gl: Negras

en: Saturation
gl: Saturación

en: Shadows
gl: Sombras

en: Highlights
gl: Realces

en: Colors
gl: Cores

en: Free
gl: Libre

en: Original
gl: Orixinal

en: 1×1 (Square)
gl: 1×1 (Cadrado)

en: Lock aspect ratio
gl: Bloquear a proporción de aspecto

en: Landscape
gl: Apaisado

en: Portrait
gl: Retrato

en: Reset
gl: Restabelecer

en: Crop
gl: Recortar

en: Sharpen
gl: Acentuar

en: Denoise
gl: Quitar ruído

en: Enhance
gl: Mellorar

[ctx: Edit Filter]
note: Translators: "None" refers to the nop magic filter when editing.
en: None
gl: Ningún

en: Filters
gl: Filtros

en: Unable to find Tracker on your operating system
gl: Non foi posíbel atopar Tracker no seu sistema operativo

en: Unable to fetch the list of photos
gl: Non foi posíbel obter a lista de fotografías
