podcasts master - en to da translation catalogue (125 entries)

en: Episodes:
da: Episoder:

en: Last publication
da: Sidste udgivelse

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Subscribing to feed...
da: Abonnerer på feed …

en: Add Podcasts
da: Tilføj podcasts

en: Search
da: Søg

en: Enter a feed URL or search the selected platforms.
da: Indtast URL til feed eller søg på de valgte platforme.

en: Submit search
da: Send søgning

en: Loading...
da: Indlæser …

en: Loading
da: Indlæser

en: Please enable a Search Platform below, or enter a http(s) feed URL.
da: Aktivér en søgeplatform nedenfor eller indtast en http(s)-URL til feedet.

en: Search Platforms
da: Søg platforme

en: Search queries will be sent to these platforms.
da: Søgninger vil blive sendt til disse platforme.

en: Search results
da: Søgeresultater

en: No results found.
da: Ingen resultater fundet.

note: Translators: Show as a noun, meaning a Podcast-Show.
en: This show does not have episodes yet
da: Udsendelsen har endnu ikke nogen episoder

en: If you think this is an error, please consider writing a bug report.
da: Hvis du tror det er en fejl, så overvej venligst at skrive en fejlrapport.

note: Translators: Shows as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: Get Some Shows
da: Hent nogle udsendelser

note: Translators: Shows as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: Add new shows via feed URL
da: Tilføj nye udsendelser via feed-URL

note: Translators: Shows as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: Import shows from another device
da: Importér udsendelser fra en anden enhed

en: Episode Details
da: Episodedetaljer

en: Episode Menu
da: Episodemenu

en: Podcast Title
da: Podcasttitel

en: Duration - Date
da: Varighed — dato

en: Play
da: Afspil

en: Cancel
da: Annullér

en: Delete
da: Slet

en: Episode Description
da: Episodebeskrivelse

en: Episode Cover
da: Episodegrafik

note: Translators: Show as a noun, meaning a Podcast-Show.
en: Go to Show
da: Gå til udsendelse

en: Copy Episode Url
da: Kopiér episodens URL

en: You’ve already listened to this episode.
da: Du har allerede lyttet til episoden.

en: Calculating episode size…
da: Udregner episodestørrelse …

en: Play this episode
da: Afspil episoden

en: Cancel the download process
da: Annuller downloadprocessen

en: Download this episode
da: Download episoden

en: Episode without audio
da: Episode uden lyd

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
da: Navigering

[ctx: shortcut window]
en: Go to Home Page
da: Gå til hjemmeside

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shows as a Noun
en: Go to Shows Page
da: Gå til udsendelsesside

[ctx: shortcut window]
note: Translators: 'Discovery' is a page where you can add new podcasts
en: Go To Discovery Page
da: Gå til opdag-side

[ctx: shortcut window]
en: Player
da: Afspiller

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Pause
da: Pause til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forwards
da: Søg fremad

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backwards
da: Søg tilbage

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Check for new episodes
da: Søg efter nye episoder

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
da: Afslut programmet

[ctx: shortcut window]
en: Import Subscriptions
da: Importér abonnementer

[ctx: shortcut window]
en: Export Subscriptions
da: Eksportér abonnementer

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

en: This Week
da: Denne uge

en: This Month
da: Denne måned

en: Older
da: Ældre

en: Change the playback speed
da: Skift afspilningshastigheden

en: 1.00×
da: 1,00×

en: 2.00×
da: 2,00×

en: 1.75×
da: 1,75×

en: 1.50×
da: 1,50×

en: 1.25×
da: 1,25×

en: 0.90×
da: 0,90×

en: 0.75×
da: 0,75×

en: Rewind
da: Spol tilbage

en: Forward
da: Spol frem

en: Rewind 10 seconds
da: Spol 10 sekunder tilbage

en: Fast forward 10 seconds
da: Spol 10 sekunder fremad

en: _Mark All Episodes as Played
da: _Markér alle episoder som afspillet

en: _Website
da: _Websted

en: _Unsubscribe
da: _Afmeld abonnement

en: Open Website
da: Åbn websted

en: Mark All as Played
da: Markér alle som afspillet

en: Unsubscribe
da: Afmeld abonnement

en: Podcast Menu
da: Podcastmenu

en: Episodes
da: Episoder

en: _Check for New Episodes
da: _Søg efter nye episoder

note: Translators: Show as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: _Import Shows
da: _Importér udsendelser

note: Translators: Show as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: _Export Shows
da: _Eksportér udsendelser

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _About Podcasts
da: _Om Podcasts

en: Add a New Feed
da: Tilføj et nyt feed

en: Main Menu
da: Hovedmenu

note: Translators: Show as a noun, meaning a Podcast-Show.
en: Show
da: Udsendelse

en: Listen to your favorite shows
da: Lyt til dine yndlingsudsendelser

en: Play, update, and manage your podcasts from a lightweight interface that seamlessly integrates with GNOME. Podcasts can play various audio formats and remember where you stopped listening. You can subscribe to shows via RSS/Atom, iTunes, and Soundcloud links. Subscriptions from other apps can be imported via OPML files.
da: Afspil, opdatér og håndtér dine podcast fra en enkel grænseflade som sømløst integrerer med GNOME. Podcasts kan afspille forskellige lydformater og huske, hvor du nåede til i din lytning. Du kan abonnere på udsendelser via RSS/Atom, iTunes og Soundcloud-links. Abonnementer fra andre programmer kan importeres via OPML-filer.

en: The home view displaying the newest episodes of your podcasts
da: Hjemmeoversigten viser dine podcasts' nyeste episoder

en: The shows view displaying the covers of your podcasts
da: Udsendelsesoversigten viser grafik for dine podcasts

en: The show widget displaying the cover and the latest episodes of a specific podcast
da: Udsendelseskontrollen viser grafik og seneste episoder for en specifik podcast

en: The view where one can add a new podcast
da: Oversigten hvor man kan tilføje en ny podcast

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The Podcasts developers
da: Udviklerne af Podcasts

en: Listen to your favorite podcasts, right from your desktop.
da: Lyt til dine favoritpodcasts fra dit skrivebord.

en: Height of the last open main window
da: Højde på hovedvindue som sidst var åbent

en: Width of the last open main window
da: Bredde på hovedvindue som sidst var åbent

en: Maximized state of the last open main window
da: Maksimeret tilstand på hovedvindue som sidst var åbent

en: Whether to periodically refresh content
da: Om indholdet jævnligt skal opdateres

en: How many periods of time to wait between automatic refreshes
da: Hvor lang tid der skal gå mellem automatiske opdateringer

en: What period of time to wait between automatic refreshes
da: Hvor lang tid der skal gå mellem automatiske opdateringer

en: Whether to refresh content after startup
da: Om indholdet skal opdateres efter opstart

en: How many periods of time to wait between automatic cleanups
da: Hvor lang tid der skal gå mellem automatiske oprydninger

en: What period of time to wait between automatic cleanups
da: Hvor lang tid der skal gå mellem automatiske oprydninger

en: Copied URL to clipboard!
da: Kopierede URL'en til udklipsholderen!

en: Jump to {}:{}:{}
da: Hop til {}:{}:{}

en: Jump to {}:{}
da: Hop til {}:{}

en: Download failed: {}
da: Download mislykkedes: {}

en: Failed to subscribe to feed: {}
da: Kunne ikke abonnere på feed: {}

en: OPML file
da: OPML-fil

en: Select the file from which to you want to import shows.
da: Vælg den fil du vil importere udsendelser fra.

en: _Import
da: _Importér

en: Failed to parse the imported file {}
da: Kunne ikke fortolke den importerede fil {}

note: Translators: Show as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: Export shows to…
da: Eksportér udsendelser til …

en: _Export
da: _Eksportér

note: Translators: This is the string of the suggested name for the exported opml file
en: gnome-podcasts-exported-shows
da: gnome-podcasts-eksporterede-udsendelser

en: GNOME Podcasts Subscriptions
da: Abonneringer for GNOME Podcasts

en: Failed to export podcasts
da: Kunne ikke eksportere podcasts

en: Podcast Client for the GNOME Desktop.
da: Podcast-klient til GNOME-skrivebordet.

en: Fetching feeds…
da: Henter feed …

en: New
da: Nyt

note: Translators: Shows as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: Shows
da: Udsendelser

en: Download progress
da: Downloadstatus

en: The media player was unable to execute an action.
da: Medieafspilleren kunne ikke udføre en handling.

en: Visually expands this description
da: Udvider denne beskrivelse visuelt

en: Read More
da: Læs mere

en: Marked all episodes as listened
da: Markerede alle episoder som hørt

en: Undo
da: Fortryd

en: Unsubscribed from {}
da: Afmeldte abonnement fra {}
