podcasts master - en to ru translation catalogue (124 entries)

en: Episodes:
ru: Эпизоды:

en: Last publication
ru: Последняя публикация

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Subscribing to feed…
ru: Подписка на канал…

en: Add Podcasts
ru: Добавить подкасты

en: Search
ru: Поиск

en: Enter a feed URL or search the selected platforms.
ru: Введите URL канала или выполните поиск по выбранным платформам.

en: Submit search
ru: Отправить поисковый запрос

en: Loading…
ru: Загрузка…

en: Please enable a Search Platform below, or enter a http(s) feed URL.
ru: Пожалуйста, включите поисковую платформу ниже или введите URL http(s) канала.

en: Search Platforms
ru: Поисковые платформы

en: Search queries will be sent to these platforms.
ru: Поисковые запросы будут направляться на эти платформы.

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: No results found.
ru: Результаты не найдены.

note: Translators: Show as a noun, meaning a Podcast-Show.
en: This show does not have episodes yet
ru: У этого шоу пока нет эпизодов

en: If you think this is an error, please consider writing a bug report.
ru: Если вы считаете, что это ошибка, пожалуйста, напишите сообщение об ошибке.

note: Translators: Shows as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: Get Some Shows
ru: Слушайте различные шоу

note: Translators: Shows as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: Add new shows via feed URL
ru: Добавляйте новые шоу через URL канала

note: Translators: Shows as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: Import shows from another device
ru: Импортируйте шоу с другого устройства

en: Episode Details
ru: Подробности эпизода

en: Episode Menu
ru: Меню эпизода

en: Podcast Title
ru: Заголовок подкаста

en: Duration - Date
ru: Продолжительность - Дата

en: Stream
ru: Транслировать

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Download
ru: Скачать

en: Cancel
ru: Отменить

en: Delete
ru: Удалить

en: Episode Description
ru: Описание эпизода

en: Episode Cover
ru: Обложка эпизода

note: Translators: Show as a noun, meaning a Podcast-Show.
en: Go to Show
ru: Перейти к шоу

en: Copy Episode Url
ru: Копировать URL эпизода

en: Mark as Played
ru: Отметить  как прослушанное

en: Mark as Unplayed
ru: Отметить как непрослушанное

en: You’ve already listened to this episode.
ru: Вы уже прослушали этот эпизод.

en: Calculating episode size…
ru: Расчет размера эпизода…

en: Play this episode
ru: Воспроизвести этот эпизод

en: Cancel the download process
ru: Отменить процесс скачивания

en: Download this episode
ru: Скачать этот эпизод

en: Episode without audio
ru: Эпизод без аудио

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ru: Навигация

[ctx: shortcut window]
en: Go to Home Page
ru: Перейти на главную страницу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shows as a Noun
en: Go to Shows Page
ru: Перейти на страницу шоу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: 'Discovery' is a page where you can add new podcasts
en: Go To Discovery Page
ru: Перейти на страницу обзора

[ctx: shortcut window]
en: Player
ru: Проигрыватель

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Pause
ru: Переключить паузу

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forwards
ru: Перемотать вперед

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backwards
ru: Перемотать назад

[ctx: shortcut window]
en: General
ru: Общие

[ctx: shortcut window]
en: Check for new episodes
ru: Проверить наличие новых эпизодов

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
ru: Закрыть приложение

[ctx: shortcut window]
en: Import Subscriptions
ru: Импортировать подписки

[ctx: shortcut window]
en: Export Subscriptions
ru: Экспортировать подписки

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

en: This Week
ru: На этой неделе

en: This Month
ru: В этом месяце

en: Older
ru: Раньше

en: Change the playback speed
ru: Изменение скорости воспроизведения

en: Rewind
ru: Перемотка назад

en: Pause
ru: Приостановить

en: Forward
ru: Перемотка вперед

en: Rewind 10 seconds
ru: Перемотка назад на 10 секунд

en: Fast forward 10 seconds
ru: Перемотка вперед на 10 секунд

en: _Mark All Episodes as Played
ru: Отметить _все эпизоды как прослушанные

en: _Website
ru: _Сайт

en: _Unsubscribe
ru: _Отказаться от подписки

en: Open Website
ru: Открыть сайт

en: Mark All as Played
ru: Отметить все как прослушанные

en: Unsubscribe
ru: Отказаться от подписки

en: Podcast Menu
ru: Меню подкаста

en: Episodes
ru: Эпизоды

en: _Check for New Episodes
ru: _Проверить наличие новых эпизодов

note: Translators: Show as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: _Import Shows
ru: _Импортировать шоу

note: Translators: Show as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: _Export Shows
ru: _Экспортировать шоу

en: _Keyboard Shortcuts
ru: _Комбинации клавиш

en: _About Podcasts
ru: _О приложении

note: Weird magic I copy-pasted that sets the Application Name in the Shell.
en: Podcasts
ru: Подкасты

en: Add a New Feed
ru: Добавить новый канал

en: Main Menu
ru: Главное меню

note: Translators: Show as a noun, meaning a Podcast-Show.
en: Show
ru: Шоу

en: Listen to your favorite shows
ru: Слушайте свои любимые шоу

en: Play, update, and manage your podcasts from a lightweight interface that seamlessly integrates with GNOME. Podcasts can play various audio formats and remember where you stopped listening. You can subscribe to shows via RSS/Atom, iTunes, and Soundcloud links. Subscriptions from other apps can be imported via OPML files.
ru: Воспроизводите, обновляйте и управляйте своими подкастами с помощью легкого интерфейса, который легко интегрируется в GNOME. Подкасты могут воспроизводить различные аудиоформаты и запоминать, где вы остановили прослушивание. Вы можете подписаться на шоу через ссылки RSS/Atom, iTunes и Soundcloud. Подписки из других приложений могут быть импортированы через файлы OPML.

en: The home view displaying the newest episodes of your podcasts
ru: На главной странице отображаются самые новые эпизоды ваших подкастов

en: The shows view displaying the covers of your podcasts
ru: На странице шоу отображаются обложки ваших подкастов

en: The show widget displaying the cover and the latest episodes of a specific podcast
ru: Виджет шоу показывает обложку и последние эпизоды определенного подкаста

en: The view where one can add a new podcast
ru: Страница, на которой можно добавить новый подкаст

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The Podcasts developers
ru: Разработчики приложения Подкасты

en: Listen to your favorite podcasts, right from your desktop.
ru: Слушайте любимые подкасты прямо со своего рабочего стола.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Podcast;RSS;
ru: Подкаст;RSS;

en: Height of the last open main window
ru: Высота последнего открытого главного окна

en: Width of the last open main window
ru: Ширина последнего открытого главного окна

en: Maximized state of the last open main window
ru: Максимизированное состояние последнего открытого главного окна

en: Whether to periodically refresh content
ru: Следует ли периодически обновлять содержимое

en: How many periods of time to wait between automatic refreshes
ru: Сколько периодов времени нужно ждать между автоматическими обновлениями

en: What period of time to wait between automatic refreshes
ru: Какой период времени должен пройти между автоматическими обновлениями

en: Whether to refresh content after startup
ru: Обновлять ли содержимое после запуска

en: How many periods of time to wait between automatic cleanups
ru: Сколько периодов времени должно пройти между автоматическими очистками

en: What period of time to wait between automatic cleanups
ru: Какой период времени должен пройти между автоматическими очистками

en: Copied URL to clipboard!
ru: URL скопирован в буфер обмена!

en: Jump to {}:{}:{}
ru: Перейти к {}:{}:{}:{}

en: Jump to {}:{}
ru: Перейти к {}:{}

en: Download failed: {}
ru: Скачать не удалось: {}

en: Failed to subscribe to feed: {}
ru: Не удалось подписаться на канал: {}

en: OPML file
ru: OPML-файл

en: Select the file from which to you want to import shows.
ru: Выберите файл, из которого вы хотите импортировать шоу.

en: _Import
ru: _Импортировать

en: Failed to parse the imported file {}
ru: Не удалось разобрать импортированный файл {}

note: Translators: Show as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: Export shows to…
ru: Экспорт шоу в…

en: _Export
ru: _Экспортировать

en: GNOME Podcasts Subscriptions
ru: Подписки на подкасты GNOME

en: Failed to export podcasts
ru: Не удалось экспортировать подкасты

en: Podcast Client for the GNOME Desktop.
ru: Клиент подкастов для рабочего стола GNOME.

en: Fetching feeds…
ru: Получение каналов…

en: New
ru: Новые

note: Translators: Shows as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: Shows
ru: Шоу

en: Download progress
ru: Прогресс скачивания

en: {} min
ru: {} мин

en: The media player was unable to execute an action.
ru: Медиаплеер не смог выполнить действие.

en: Visually expands this description
ru: Визуально расширяет данное описание

en: Read More
ru: Читать далее

en: Marked all episodes as listened
ru: Отмечены все эпизоды как прослушанные

en: Undo
ru: Отменить

en: Unsubscribed from {}
ru: Отменена подписка на {}
