podcasts master - en to fa translation catalogue (132 entries)

en: Episodes:
fa: قسمت‌ها:

en: Last publication
fa: آخرین انتشار

en: Subscribe
fa: اشتراک

en: Subscribing to feed…
fa: مشترک شدن خوراک…

en: Add Podcasts
fa: افزودن پادپخش

en: Search
fa: جست‌وجو

en: Enter a feed URL or search the selected platforms.
fa: ورود نشانی خوراک یا جست‌وجوی بن‌سازه‌های گزیده.

en: Submit search
fa: ثبت جست‌وجو

en: Loading…
fa: بار کردن…

en: Please enable a Search Platform below, or enter a http(s) feed URL.
fa: لطفاً بن‌سازهٔ جست‌وجویی را در زیر به کارانداخته یا نشانی خوراکی را وارد کنید.

en: Search Platforms
fa: بن‌سازه‌های جست‌وجو

en: Search queries will be sent to these platforms.
fa: پرس‌وجوهای جست‌وجو به این بن‌سازه‌ها فرستاده خواهند شد.

en: Search results
fa: نتایج جست‌وجو

en: No results found.
fa: هیج نتیجه‌ای پیدا نشد.

note: Translators: Show as a noun, meaning a Podcast-Show.
en: This show does not have episodes yet
fa: این نمایش هنوز هیچ قسمتی ندارد

en: If you think this is an error, please consider writing a bug report.
fa: اگر فکر می‌کنید خطایی رخ داده، لطفاً گزارش اشکالی بنویسید.

note: Translators: Shows as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: Get Some Shows
fa: گرفتن نمایش‌ها

note: Translators: Shows as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: Add new shows via feed URL
fa: افزودن نمایش‌های جدید با نشانی خوراک

note: Translators: Shows as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: Import shows from another device
fa: درون‌ریزی نمایش‌ها از افزارهٔ دیگر

en: Episode Details
fa: جزییات قسمت

en: Episode Menu
fa: فهرست قسمت

en: Podcast Title
fa: عنوان پادپخش

en: Duration - Date
fa: طول - تاریخ

en: Stream
fa: جریان

en: Play
fa: پخش

en: Download
fa: بارگیری

en: Cancel
fa: لغو

en: Delete
fa: حذف

en: Episode Description
fa: شرح قسمت

en: Episode Cover
fa: طرح جلد قسمت

note: Translators: Show as a noun, meaning a Podcast-Show.
en: Go to Show
fa: رفتن به نمایش

en: Copy Episode Url
fa: رونوشت از نشانی قسمت

en: Mark as Played
fa: علامت به پخش شده

en: Mark as Unplayed
fa: علامت به پخش نشده

en: You’ve already listened to this episode.
fa: پیش‌تر این قسمت را گوش کرده بودید.

en: Calculating episode size…
fa: محاسبهٔ اندازهٔ قسمت…

en: Play this episode
fa: پخش این قسمت

en: Cancel the download process
fa: لغو فرایند بارگیری

en: Download this episode
fa: بارگیری این قسمت

en: Episode without audio
fa: قسمت بدون صدا

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
fa: پیمایش

[ctx: shortcut window]
en: Go to Home Page
fa: رفتن به صفحهٔ خانه

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shows as a Noun
en: Go to Shows Page
fa: رفتن به صفحهٔ نمایش‌ها

[ctx: shortcut window]
note: Translators: 'Discovery' is a page where you can add new podcasts
en: Go To Discovery Page
fa: رفتن به صفحهٔ کشف

[ctx: shortcut window]
en: Player
fa: پخش‌کننده

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Pause
fa: تغییر حالت مکث

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forwards
fa: جویش به پیش

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backwards
fa: جویش به پس

[ctx: shortcut window]
en: General
fa: عمومی

[ctx: shortcut window]
en: Check for new episodes
fa: بررسی برای قسمت‌های جدید

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
fa: ترک برنامه

[ctx: shortcut window]
en: Import Subscriptions
fa: درون‌ریزی اشتراک‌ها

[ctx: shortcut window]
en: Export Subscriptions
fa: برون‌ریزی اشتراک‌ها

en: Today
fa: امروز

en: Yesterday
fa: دیروز

en: This Week
fa: این هفته

en: This Month
fa: این ماه

en: Older
fa: قدیمی‌تر

en: Change the playback speed
fa: تغییر سرعت پخش

en: 1.00×
fa: ×۱٫۰۰

en: 2.00×
fa: ×۲٫۰۰

en: 1.75×
fa: ×۱٫۷۵

en: 1.50×
fa: ×۱٫۵۰

en: 1.25×
fa: ×۱٫۲۵

en: 0.90×
fa: ×۰٫۹۰

en: 0.75×
fa: ×۰٫۷۵

en: Rewind
fa: پس‌روی

en: Pause
fa: مکث

en: Forward
fa: پیش‌روی

en: Rewind 10 seconds
fa: ۱۰ ثانیه پس‌روی

en: Fast forward 10 seconds
fa: ۱۰ ثانیه پیشروی سریع

en: _Mark All Episodes as Played
fa: _علامت زدن همهٔ قسمت‌ها به پخش شده

en: _Website
fa: پایگاه _وب

en: _Unsubscribe
fa: _قطع اشتراک

en: Open Website
fa: گشوپن پایگاه وب

en: Mark All as Played
fa: علامت زدن همه به پخش شده

en: Unsubscribe
fa: قطع اشتراک

en: Podcast Menu
fa: فهرست پادپخش

en: Episodes
fa: قسمت‌ها

en: _Check for New Episodes
fa: _بررسی برای قسمت‌های جدید

note: Translators: Show as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: _Import Shows
fa: _درون‌ریزی نمایش‌ها

note: Translators: Show as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: _Export Shows
fa: _برون‌ریزی نمایش‌ها

en: _Keyboard Shortcuts
fa: میان‌برهای _صفحه‌کلید

en: _About Podcasts
fa: _دربارهٔ پادپخش‌ها

note: Weird magic I copy-pasted that sets the Application Name in the Shell.
en: Podcasts
fa: پادپخش‌ها

en: Add a New Feed
fa: افزودن خوراکی جدید

en: Main Menu
fa: فهرست اصلی

note: Translators: Show as a noun, meaning a Podcast-Show.
en: Show
fa: نمایش

en: Listen to your favorite shows
fa: شنیدن نمایش‌های محبوبتان

en: Play, update, and manage your podcasts from a lightweight interface that seamlessly integrates with GNOME. Podcasts can play various audio formats and remember where you stopped listening. You can subscribe to shows via RSS/Atom, iTunes, and Soundcloud links. Subscriptions from other apps can be imported via OPML files.
fa: پخش، به‌روز رسانی و مدیریت پادپخش‌هایتان از میانایی سبک که به طور بی‌نقصی با گنوم یکپارچه می‌شود. پادپخش‌ها می‌تواند قالب‌های صوتی مختلفی را پخش کرده و جایی که شنیدن را متوقّف کردید به خاطر بسپرد. می‌توانید با پیوندهای سوندکلود، آی‌تونز و خوراک وب مشترک نمایش‌ها شوید. اشتراک‌های دیگر برنامه‌ها می‌توانند از طریق پرونده‌های OPML درون ریخته شوند.

en: The home view displaying the newest episodes of your podcasts
fa: نمای خانه جدیدترین قسمت‌های پادپخش‌هایتان را نشان می‌دهد

en: The shows view displaying the covers of your podcasts
fa: نمای نمایش‌ها جلدهای پادپخش‌هایتان را نشان می‌دهد

en: The show widget displaying the cover and the latest episodes of a specific podcast
fa: ابزارک نمایش در حال نشان دادن جلد و جدیدترین قسمت‌های پادپخشی خاص

en: The view where one can add a new podcast
fa: نمایی که در آن می‌توان پادپخشی جدید افزود

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The Podcasts developers
fa: توسعه‌دهندگان پادپخش‌ها

en: Listen to your favorite podcasts, right from your desktop.
fa: شنیدن پادپخش‌های محبوبتان از روی میزکارتان.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Podcast;RSS;
fa: Podcast;RSS;پادکست;پادپخش;خوراک;صدا;وب‌آوا;

en: Height of the last open main window
fa: بلندای آخرین پنجرهٔ اصلی باز

en: Width of the last open main window
fa: پهنای آخرین پنجرهٔ اصلی باز

en: Maximized state of the last open main window
fa: وضعیت بیشینگی آخرین پنجرهٔ اصلی باز

en: Whether to periodically refresh content
fa: این که محتوا به صورت دوره‌ای تازه شود یا نه

en: How many periods of time to wait between automatic refreshes
fa: مقدار زمان انتظار بین تازه سازی‌های خودکار

en: What period of time to wait between automatic refreshes
fa: مقدار زمان انتظار بین تازه سازی‌های خودکار

en: Whether to refresh content after startup
fa: این که محتوا پس از برپایی تازه شود یا نه

en: How many periods of time to wait between automatic cleanups
fa: مقدار زمان انتظار بین پاک سازی‌های خودکار

en: What period of time to wait between automatic cleanups
fa: مقدار زمان انتظار بین پاک سازی‌های خودکار

en: Copied URL to clipboard!
fa: نشانی رونوشت شده در تخته‌گیره!

en: Jump to {}:{}:{}
fa: پرش به {}:{}:{}

en: Jump to {}:{}
fa: پرش به {}:{}

en: Download failed: {}
fa: بارگیری شکست خورد: {}

en: Failed to subscribe to feed: {}
fa: شکست در اشتراک خوراک: {}

en: OPML file
fa: پروندهٔ OPML

en: Select the file from which to you want to import shows.
fa: پرونده‌ای را که می‌خواهید نمایش‌ها را از آن درون‌ریزی کنید برگزینید.

en: _Import
fa: _درون‌ریزی

en: Failed to parse the imported file {}
fa: شکست در تجزیهٔ پروندهٔ درون‌ریختهٔ {}

note: Translators: Show as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: Export shows to…
fa: برون‌ریزی نمایش‌ها به…

en: _Export
fa: _برون‌ریزی

note: Translators: This is the string of the suggested name for the exported opml file
en: gnome-podcasts-exported-shows
fa: نمایش‌های-برون‌ریخته-پادپخش‌های-گنوم

en: GNOME Podcasts Subscriptions
fa: اشتراک‌های پادپخش‌های گنوم

en: Failed to export podcasts
fa: شکست در برون‌ریزی پادپخش‌ها

en: Podcast Client for the GNOME Desktop.
fa: کارخواه پادپخش برای میزکار گنوم.

en: Fetching feeds…
fa: واکشیدن خوراک‌ها…

en: New
fa: جدید

note: Translators: Shows as a noun, meaning Podcast-Shows.
en: Shows
fa: نمایش‌ها

en: Download progress
fa: پیشرفت بارگیری

en: {} min
fa: {} دقیقه

en: The media player was unable to execute an action.
fa: پخش‌کنندهٔ رسانه در اجرای کنشی ناتوان بود.

en: Visually expands this description
fa: گستردن بصری شرح

en: Read More
fa: بیش‌تر بخوانید

en: Marked all episodes as listened
fa: همهٔ قسمت‌ها به شنیده شده علامت خورد

en: Undo
fa: برگردان

en: Unsubscribed from {}
fa: لغو اشتراک از {}
