podcasts master - en to fr translation catalogue (84 entries)

en: This show does not have episodes yet
fr: Cette émission n’a pas encore d’épisode

en: If you think this is an error, please consider writing a bug report.
fr: Si vous pensez qu’il s’agit d’une erreur, faites un rapport de bogue.

en: Get Some Shows
fr: Obtenir des émissions

en: Add new shows via feed URL
fr: Ajouter de nouvelles émissions via une URL de flux

en: Import shows from another device
fr: Importer des émissions à partir d’un autre appareil

en: Episode Details
fr: Détails de l’épisode

en: Back
fr: Retour

en: Podcast Title
fr: Titre du podcast

en: Duration - Date
fr: Durée - date

en: Episode Description
fr: Description de l’épisode

en: Go to Show
fr: Aller à l’émission

en: Copy Episode Url
fr: Copier l’URL de l’épisode

en: You’ve already listened to this episode.
fr: Vous avez déjà écouté cet épisode.

en: Calculating episode size…
fr: Calcul de la taille de l’épisode…

en: Play this episode
fr: Lire cet épisode

en: Cancel the download process
fr: Annuler le téléchargement

en: Download this episode
fr: Télécharger cet épisode

en: _Check for New Episodes
fr: _Chercher de nouveaux épisodes

en: _Import Shows
fr: _Importer les émissions

en: _Export Shows
fr: _Exporter les émissions

en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: _About Podcasts
fr: À _propos de Podcasts

en: Add a new feed
fr: Ajouter un nouveau flux

en: Enter Feed Address
fr: Entrer l’adresse du flux

en: Add
fr: Ajouter

en: Show Title
fr: Titre de l’émission

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Check for new episodes
fr: Chercher de nouveaux épisodes

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
fr: Quitter l’application

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: This Week
fr: Cette semaine

en: This Month
fr: Ce mois-ci

en: Older
fr: Plus ancien

en: Now Playing
fr: Lecture en cours

en: Change the playback speed
fr: Changer la vitesse de lecture

en: 1.00×
fr: 1,00×

en: 2.00×
fr: 2,00×

en: 1.75×
fr: 1,75×

en: 1.50×
fr: 1,50×

en: 1.25×
fr: 1,25×

en: 0.90×
fr: 0,90×

en: 0.75×
fr: 0,75×

en: Rewind 10 seconds
fr: Reculer de 10 secondes

en: Play
fr: Lire

en: Fast forward 10 seconds
fr: Avancer de 10 secondes

en: _Mark All Episodes as Played
fr: _Marquer tous les épisodes comme lus

en: _Website
fr: Site _Web

en: _Unsubscribe
fr: Se _désabonner

en: Open Website
fr: Aller sur le site Web

en: Mark All as Played
fr: Tout marquer comme lu

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Listen to your favorite shows
fr: Écouter vos émissions favorites

en: Play, update, and manage your podcasts from a lightweight interface that seamlessly integrates with GNOME. Podcasts can play various audio formats and remember where you stopped listening. You can subscribe to shows via RSS/Atom, iTunes, and Soundcloud links. Subscriptions from other apps can be imported via OPML files.
fr: Lisez, mettez à jour et gérez vos podcasts à partir d’une interface légère qui s’intègre parfaitement à GNOME. Les podcasts peuvent lire divers formats audio et se rappeler où vous avez stoppé l’écoute. Vous pouvez vous abonner à des émissions via des liens RSS/Atom, iTunes et Soundcloud. Les abonnements d’autres applications peuvent être importés via des fichiers OPML.

en: Listen to your favorite podcasts, right from your desktop.
fr: Écouter vos podcasts favoris directement sur votre bureau.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Podcast;RSS;
fr: Podcast;RSS;Baladodiffusion;Émissions;

en: Height of the last open main window
fr: Hauteur de la dernière fenêtre principale ouverte

en: Width of the last open main window
fr: Largeur de la dernière fenêtre principale ouverte

en: Maximized state of the last open main window
fr: État maximisé de la dernière fenêtre principale ouverte

en: Whether to periodically refresh content
fr: Indique s’il faut actualiser périodiquement le contenu

en: How many periods of time to wait between automatic refreshes
fr: Nombre de délais à attendre entre les actualisations automatiques

en: What period of time to wait between automatic refreshes
fr: Délai entre les actualisations automatiques

en: Whether to refresh content after startup
fr: Indique s’il faut actualiser le contenu au démarrage

en: How many periods of time to wait between automatic cleanups
fr: Nombre de périodes de délai entre les nettoyages automatiques

en: What period of time to wait between automatic cleanups
fr: Délai entre les nettoyages automatiques

en: Copied URL to clipboard!
fr: URL copiée dans le presse-papiers !

en: New
fr: Nouveau

en: Shows
fr: Émissions

en: OPML file
fr: Fichier OPML

en: Select the file from which to you want to import shows.
fr: Sélectionnez le fichier à partir duquel importer les émissions.

en: _Import
fr: _Importer

en: Failed to parse the imported file
fr: Échec de l’analyse du fichier importé

en: Export shows to…
fr: Exporter les émissions vers…

en: _Export
fr: _Exporter

note: Translators: This is the string of the suggested name for the exported opml file
en: gnome-podcasts-exported-shows
fr: gnome-podcasts-émissions-exportées

en: GNOME Podcasts Subscriptions
fr: Abonnements GNOME Podcasts

en: Failed to export podcasts
fr: Échec de l’exportation des podcasts

en: Podcast Client for the GNOME Desktop.
fr: Client de podcast pour le bureau GNOME.

en: The media player was unable to execute an action.
fr: Le lecteur n’a pas pu réaliser l’action.

en: Read More
fr: En savoir plus

en: Marked all episodes as listened
fr: Marquer tous les épisodes comme écoutés

en: Undo
fr: Annuler

en: Unsubscribed from {}
fr: Se désabonner de {}
