gnome-power-manager - en to ast translation catalogue (129 entries)

en: The ID of the last device selected
ast: El ID del caberu preséu esbillaú

en: The default graph type to show for history
ast: La triba de gráfica predeterminada qu'amosar pal históricu

en: The default graph type to show for stats
ast: La triba de gráfica predeterminada qu'amosar pa les estadístiques

en: The default graph type to show in the history window.
ast: La triba de gráfica predeterminada qu'amosar na ventana del históricu.

en: The default graph type to show in the stats window.
ast: La triba de gráfica predeterminada qu'amosar na ventana d'estadístiques.

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
ast: L'identificador del caberu preséu que s'usó pa devolver el focu al preséu correutu.

en: The index of the page number to show by default
ast: L'índiz del númberu de páxina p'amosar de mou predetermináu

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
ast: L'índiz del númberu de páxina p'amosar de mou predetermináu, cuando se devuelve'l foco a la páxina correuta.

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
ast: La máxima duración del tiempu amosada na exa X de la gráfica del históricu.

en: The maximum time displayed for history
ast: El tiempu máximu amosáu nel históricu

en: Whether we should show the history data points
ast: Indica si hai d'amosar los puntos de datos históricos

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
ast: Indica si hai d'amosar los puntos de datos históricos, na ventana d'estadístiques.

en: Whether we should show the stats data points
ast: Indica si hai d'amosar los puntos de datos estadísticos

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
ast: Indica si hai d'amosar los puntos de datos estadísticos, na ventana d'estadístiques.

en: Whether we should smooth the history data
ast: Indica si hai de suavizar los datos del históricu

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
ast: Indica si hai de suavizar los datos del históricu na gráfica.

en: Whether we should smooth the stats data
ast: Indica si hai de suavizar los datos d'estadístiques

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
ast: Indica si hai de suavizar los datos d'estadístiques na gráfica.

en: Observe power management
ast: Adicar la xestión d'enerxía

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
ast: Estadístiques d'enerxía

en: Data length:
ast: Llonxitú de los datos:

en: Details
ast: Detalles

en: Graph type:
ast: Tipu de gráfica:

en: History
ast: Hestorial

en: Processor wakeups per second:
ast: Recuperaciones del procesador por segundu:

en: Show data points
ast: Amosar puntos de datos

en: Statistics
ast: Estadístiques

en: There is no data to display.
ast: Nun hai datos p'amosar.

en: Use smoothed line
ast: Usar llinia suavizada

en: Wakeups
ast: Recuperaciones

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
ast: Tasa

en: Charge
ast: Carga

en: Time to full
ast: Tiempu pa la carga

en: Time to empty
ast: Tiempu pal vaciáu

en: 10 minutes
ast: 10 minutos

en: 2 hours
ast: 2  hores

en: 6 hours
ast: 6 hores

en: 1 day
ast: 1 día

en: 1 week
ast: 1 selmana

note: TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
ast: Perfil de carga

en: Discharge profile
ast: Perfil descarga

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
ast: Precisión de la carga

en: Discharge accuracy
ast: Precisión de la descarga

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
ast[0]: Adautador de corriente
ast[1]: Adautadores de corriente

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
ast[0]: Batería del portátil
ast[1]: Bateríes de portátil

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
ast[0]: SAI (UPS)
ast[1]: SAI (UPS)

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
ast[0]: Monitor
ast[1]: Monitores

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
ast[0]: Mur
ast[1]: Mures

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
ast[0]: Tecláu
ast[1]: Teclaos

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
ast[0]: Teléfonu móvil
ast[1]: Teléfonos móviles

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
ast[0]: Reproductor multimedia
ast[1]: Reproductores multimedia

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
ast[0]: Tableta
ast[1]: Tabletes

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
ast[0]: Equipu
ast[1]: Equipos

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
ast: Ion litiu

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
ast: Polímeru de litiu

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
ast: Fosfatu de litiu fierro

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
ast: Ácidu plombu

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
ast: Níquel cadmiu

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
ast: Híbridu de níquel metal

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
ast: Teunoloxía desconocía

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
ast: Cargando

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
ast: Descargando

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
ast: Balera

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
ast: Cargada

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
ast: Aguardando pa cargar

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
ast: Aguardando pa descargar

en: Attribute
ast: Atributu

en: Value
ast: Valor

en: Image
ast: Imaxe

en: Description
ast: Descripción

en: Type
ast: Triba

en: Command
ast: Comandu

note: TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
ast: Desconocíu

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
ast[0]: %.0f segundu
ast[1]: %.0f segundos

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
ast[0]: %.1f minutu
ast[1]: %.1f minutos

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
ast[0]: %.1f hora
ast[1]: %.1f hores

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
ast[0]: %.1f día
ast[1]: %.1f díes

en: Yes
ast: Sí

en: No
ast: Non

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
ast: Preséu

en: Vendor
ast: Fabricante

en: Model
ast: Modelu

en: Serial number
ast: Nᵁ de serie

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
ast: Suministru

en: %d second | %d seconds
ast[0]: %d segundu
ast[1]: %d segundos

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
ast: Anováu

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
ast: Presente

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
ast: Recargable

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
ast: Estáu

en: Energy
ast: Enerxía

en: Energy when empty
ast: Enerxía cuando ta erma

en: Energy when full
ast: Enerxía cuando ta cargada

en: Energy (design)
ast: Enerxía (diseñu)

en: Voltage
ast: Voltax

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
ast: Porcentax

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
ast: Capacidá

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
ast: Teunoloxía

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
ast: En llinia

note: TRANSLATORS: the command line was not provided
en: No data
ast: Ensin datos

note: TRANSLATORS: kernel module, usually a device driver
en: Kernel module
ast: Módulu del kernel

note: TRANSLATORS: kernel housekeeping
en: Kernel core
ast: Nucleu del kernel

note: TRANSLATORS: interrupt between processors
en: Interprocessor interrupt
ast: Interrupción ente procesadores

note: TRANSLATORS: unknown interrupt
en: Interrupt
ast: Interrupción

note: TRANSLATORS: the keyboard and mouse device event
en: PS/2 keyboard/mouse/touchpad
ast: Tecláu/mur/touchpad PS/2

note: TRANSLATORS: this is the old-style ATA interface
en: ATA host controller
ast: Controlador ATA del equipu

note: TRANSLATORS: 802.11 wireless adaptor
en: Intel wireless adaptor
ast: Adautador inalámbricu Intel

note: TRANSLATORS: a timer is something that fires periodically. * The parameter is a process name, e.g. "firefox-bin". * This is shown when the timer wakes up.
en: Timer %s
ast: Disparador de «%s»

note: TRANSLATORS: the parameter is the name of task that's woken up from sleeping. * This is shown when the task wakes up.
en: Sleep %s
ast: %s dormida

note: TRANSLATORS: this is the name of a new realtime task.
en: New task %s
ast: Xera nueva %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a task that's woken to check state. * This is shown when the task wakes up.
en: Wait %s
ast: %s n'espera

note: TRANSLATORS: this is the name of a work queue. * A work queue is a list of work that has to be done.
en: Work queue %s
ast: Cola de trabayu %s

note: TRANSLATORS: this is when the networking subsystem clears out old entries
en: Network route flush %s
ast: Llimpieza de les rutes de la rede «%s»

note: TRANSLATORS: this is the name of an activity on the USB bus
en: USB activity %s
ast: Actividá del USB %s

note: TRANSLATORS: we've timed out of an aligned timer, with the name
en: Wakeup %s
ast: Esconsoñar «%s»

note: TRANSLATORS: interupts on the system required for basic operation
en: Local interrupts
ast: Interrupciones llocales

note: TRANSLATORS: interrupts when a task gets moved from one core to another
en: Rescheduling interrupts
ast: Planificando otra vegada les interrupciones

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
ast: Información del Preséu

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
ast: Hestóricu del preséu

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
ast: Perfil del preséu

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Processor Wakeups
ast: Recuperaciones del procesador

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
ast: Tiempu trescurríu

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
ast: Enerxía

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
ast: Carga de la caxella

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
ast: Tiempu estimáu

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
ast: Factor de correición

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
ast: Precisión de la estimación

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
ast: Amuesa información adicional de depuración

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
ast: Esbillar esti preséu nel aniciu

note: TRANSLATORS: the icon for the CPU
en: Processor
ast: Procesador
