gnome-power-manager - en to bs translation catalogue (135 entries)

en: Whether we should show the history data points
bs: Da li da prikazuje tačke sa podacima u istorijatu

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
bs: Da li da prikazuje tačke sa podacima u istorijatu unutar prozora sa statistikom.

en: Whether we should smooth the history data
bs: Prikazuje uglađene podatke o istorijatu

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
bs: Prikazuje uglađene podatke o istorijatu unutar grafika.

en: The default graph type to show for history
bs: Podrazumijevani tip grafika koji se prikazuje u istorijatu

en: The default graph type to show in the history window.
bs: Podrazumijevani tip grafika koji se prikazuje u prozoru za istorijat.

en: The maximum time displayed for history
bs: Maksimalni vremenski period za istorijat

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
bs: Maksimalni vremenski period prikazan na x-osi grafika istorijata.

en: Whether we should show the stats data points
bs: Da li da prikazuje tačke sa podacima u statistici

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
bs: Da li da prikazuje tačke sa podacima u statistici unutar prozora sa statistikom.

en: Whether we should smooth the stats data
bs: Prikazuje uglađene podatke o statistici

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
bs: Prikazuje uglađene podatke o statistici unutar grafika.

en: The default graph type to show for stats
bs: Podrazumijevani tip grafika koji se prikazuje u statistikama

en: The default graph type to show in the stats window.
bs: Podrazumijevani tip grafika koji se prikazuje u prozoru za statistiku.

en: The index of the page number to show by default
bs: Podrazumijevani indeks broja stranice za prikaz

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
bs: Indeks broja stranice koji biva podrazumijevano prikazan koji je korišćen za vraćanje fokusa na odgovarajuću stranicu.

en: The ID of the last device selected
bs: IB posljednjeg izabranog uređaja

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
bs: Identifikator posljednjeg uređaja koji je korišćen za vraćanje fokusa na odgovarajući uređaj.

en: GNOME Power Statistics
bs: GNOME statistika potrošnje električne energije

en: Observe power management
bs: Posmatranji potrošnje električne energije

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
bs: Statistike napajanja pokazuju da istorijske i aktuelne informacije o baterijama i programima koji koriste buđenje pomoću napajanja.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
bs: Vi ćete morati da instalirate ovu aplikaciju samo ako imate problema sa laptop baterijama, ili pokušavate zaključiti koji programi koriste značajne količine energije.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program nami
en: Power Statistics
bs: Dijagram potrošnje električne energije

en: battery;consumption;charge;
bs: baterija;zauzeće;punjenje;

en: Details
bs: Detalji

en: Graph type:
bs: Tip grafika:

en: Data length:
bs: Dužina podataka:

en: There is no data to display.
bs: Nema podataka za prikaz.

en: Use smoothed line
bs: Koristi uglađenu liniju

en: Show data points
bs: Prikaži tačke sa podacima

en: History
bs: Istorijat

en: Statistics
bs: Statistika

en: Processor wakeups per second:
bs: Broj buđenja procesora u sekundi:

en: Wakeups
bs: Buđenja

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the djevice
en: Rate
bs: Stopa

en: Charge
bs: Napunjeno

en: Time to full
bs: Vrijeme do punjenja

en: Time to empty
bs: Vrijeme do pražnjenja

en: 10 minutes
bs: 10 minuta

en: 2 hours
bs: 2 sata

en: 6 hours
bs: 6 sata

en: 1 day
bs: 1 dan

en: 1 week
bs: 1 nedjelja

note: TRANSLATORS: what we've observed about the djevice
en: Charge profile
bs: Profil punjenja

en: Discharge profile
bs: Profil pražnjenja

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
bs: Preciznosti punjenja

en: Discharge accuracy
bs: Preciznosti pražnjenja

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
bs[0]: Napajanje iz električne mreže
bs[1]: Napajanja iz električne mreže
bs[2]: Napajanja iz električne mreže

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
bs[0]: Baterija računara
bs[1]: Baterije računara
bs[2]: Baterije računara

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
bs[0]: Rezervno napajanje
bs[1]: Rezervna napajanja
bs[2]: Rezervna napajanja

note: TRANSLATORS: a monitor is a djevice to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
bs[0]: Monitor
bs[1]: Monitori
bs[2]: Monitori

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
bs[0]: Miš
bs[1]: Miševi
bs[2]: Miševi

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
bs[0]: Tastatura
bs[1]: Tastature
bs[2]: Tastature

note: TRANSLATORS: portable djevice
en: PDA | PDAs
bs[0]: PDA uređaj
bs[1]: PDA uređaji
bs[2]: PDA uređaji

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
bs[0]: Mobilni telefon
bs[1]: Mobilni teltfoni
bs[2]: Mobilni telefoni

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
bs[0]: Plejer
bs[1]: Plejeri
bs[2]: Plejeri

note: TRANSLATORS: tablet djevice
en: Tablet | Tablets
bs[0]: Tabla za crtanje
bs[1]: Table za crtanje
bs[2]: Tablže za crtanje

note: TRANSLATORS: tablet djevice
en: Computer | Computers
bs[0]: Računar
bs[1]: Računari
bs[2]: Računari

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
bs: Litijum jonska

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
bs: Litijum polimerna

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
bs: Litijum gvožđe-fosfatna

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
bs: Olovni akumulator

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
bs: Nikal kadmijumska

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
bs: Nikl Metal hibridna

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
bs: Nepoznata tehnologija

note: TRANSLATORS: battery stati
en: Charging
bs: Puni se

note: TRANSLATORS: battery stati
en: Discharging
bs: Prazni se

note: TRANSLATORS: battery stati
en: Empty
bs: Prazno

note: TRANSLATORS: battery stati
en: Charged
bs: Napunjena

note: TRANSLATORS: battery stati
en: Waiting to charge
bs: Čekam da se napuni

note: TRANSLATORS: battery stati
en: Waiting to discharge
bs: Čekam da se isprazni

note: TRANSLATORS: battery stati TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
bs: Nepoznat

en: Attribute
bs: Osobina

en: Value
bs: Vrijednost

en: Image
bs: Slika

en: Description
bs: Opis

en: Type
bs: Vrsta

en: ID
bs: IB

en: Command
bs: Naredba

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
bs[0]: %.0f sekunda
bs[1]: %.0f sekunde
bs[2]: %.0f sekundi

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
bs[0]: %.1f minut
bs[1]: %.1f minuta
bs[2]: %.1f minuta

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
bs[0]: %.1f sat
bs[1]: %.1f sata
bs[2]: %.1f sati

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
bs[0]: %.1f dan
bs[1]: %.1f dana
bs[2]: %.1f dana

en: Yes
bs: Da

en: No
bs: Ne

note: TRANSLATORS: the djevice ID of the current djevice, e.g. "battery0"
en: Device
bs: Uređaj

en: Vendor
bs: Proizvođač

en: Serial number
bs: Serijski broj

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the djevice is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would bje TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
bs: Zalihe

en: %d second | %d seconds
bs[0]: %d sekunda
bs[1]: %d sekunde
bs[2]: %d sekundi

note: TRANSLATORS: when the djevice was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a djevice is discharging or charging.
en: Refreshed
bs: Osveženo

note: TRANSLATORS: Present is whether the djevice is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * bje removed, but still observed as devices on the system
en: Present
bs: Prisutno

note: TRANSLATORS: If the djevice can bje recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
bs: Punjivo

note: TRANSLATORS: The stati of the djevice, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
bs: Stanje

en: Energy
bs: Energija

en: Energy when empty
bs: Energija kada je prazno

en: Energy when full
bs: Energija kada je puno

en: Energy (design)
bs: Energija (fabrički)

en: Voltage
bs: Napon

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
bs: Procenat

note: TRANSLATORS: the capacity of the djevice, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
bs: Kapacitet

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
bs: Tehnologija

note: TRANSLATORS: this is when the djevice is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor djevice
en: Online
bs: U mreži

note: TRANSLATORS: the command linije was not provided
en: No data
bs: Nema podataka

note: TRANSLATORS: kernel module, usually a djevice driver
en: Kernel module
bs: Modul iz kernela

note: TRANSLATORS: kernel housekeeping
en: Kernel core
bs: Jezgro kernela

note: TRANSLATORS: interrupt between processors
en: Interprocessor interrupt
bs: Međuprocesorsko ometanje

note: TRANSLATORS: unknown interrupt
en: Interrupt
bs: Ometanje

note: TRANSLATORS: the keyboard and mouse djevice event
en: PS/2 keyboard/mouse/touchpad
bs: PS/2 tastatura/miš/tačped

note: TRANSLATORS: serial ATA is a new style of hard disk interface
en: Serial ATA
bs: Serijski ATA

note: TRANSLATORS: this is the old-style ATA interface
en: ATA host controller
bs: ATA

note: TRANSLATORS: 802.11 wireless adaptor
en: Intel wireless adaptor
bs: Intelov bežični adapter

note: TRANSLATORS: a timer is something that fires periodically. * The parameter is a process nami, e.g. "firefox-bin". * This is shown when the timer wakes up.
en: Timer %s
bs: Tajmer %s

note: TRANSLATORS: the parameter is the nami of task that's woken up from sleeping. * This is shown when the task wakes up.
en: Sleep %s
bs: Probuđen %s

note: TRANSLATORS: this is the nami of a new realtime task.
en: New task %s
bs: Novi zadatak %s

note: TRANSLATORS: this is the nami of a task that's woken to check stati. * This is shown when the task wakes up.
en: Wait %s
bs: Čeka %s

note: TRANSLATORS: this is the nami of a work queue. * A work queue is a list of work that has to bje donje.
en: Work queue %s
bs: Zakazani poslovi %s

note: TRANSLATORS: this is when the networking subsystem clears out old entries
en: Network route flush %s
bs: Čišćenje mrežne rute %s

note: TRANSLATORS: this is the nami of an activity on the USB bus
en: USB activity %s
bs: USB aktivnost %s

note: TRANSLATORS: we've timed out of an aligned timer, with the nami
en: Wakeup %s
bs: Buđenje %s

note: TRANSLATORS: interupts on the system required for basic operation
en: Local interrupts
bs: Lokalna ometanja

note: TRANSLATORS: interrupts when a task gets moved from one core to another
en: Rescheduling interrupts
bs: Ometanja u prebacivanju

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
bs: Podaci o uređaju

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
bs: Istorijat uređaja

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
bs: Profil uređaja

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Processor Wakeups
bs: Buđenja procesora

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
bs: Preostalo vrijeme

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
bs: Električna energija

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery djevice TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery djevice
en: Cell charge
bs: Napon ćelije

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
bs: Procijenjeno vrijeme

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
bs: Faktor korekcije

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
bs: Tačnost predviđanja

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
bs: Prikaži dodatne informacije za traženje grešaka

note: TRANSLATORS: show a djevice by default
en: Select this device at startup
bs: Izaberi ovaj uređaj pri pokretanju

note: TRANSLATORS: the icon for the CPU
en: Processor
bs: Procesor
