gnome-power-manager - en to ca translation catalogue (129 entries)

en: The ID of the last device selected
ca: L'identificador de l'últim dispositiu seleccionat

en: The default graph type to show for history
ca: El tipus de diagrama per defecte que es mostrarà per l'historial

en: The default graph type to show for stats
ca: El tipus de diagrama per defecte que es mostrarà per les estadístiques

en: The default graph type to show in the history window.
ca: El tipus de diagrama per defecte que es mostrarà a la finestra d'historial.

en: The default graph type to show in the stats window.
ca: El tipus de diagrama per defecte que es mostrarà a la finestra d'estadístiques.

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
ca: L'identificador de l'últim dispositiu que s'utilitza per tornar el focus al dispositiu correcte.

en: The index of the page number to show by default
ca: L'índex del número de pàgina a mostrar per defecte

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
ca: L'índex del número de pàgina a mostrar per defecte que s'utilitza per tornar el focus a la pàgina correcta.

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
ca: El màxim interval de temps que es mostrarà a l'eix x de la gràfica de l'historial.

en: The maximum time displayed for history
ca: El temps màxim que es mostrarà per l'historial

en: Whether we should show the history data points
ca: Indica si s'han de mostrar els punts de dades de l'historial

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
ca: Indica si s'han de mostrar els punts de dades de l'historial a la finestra d'estadístiques.

en: Whether we should show the stats data points
ca: Indica si s'han de mostrar els punts de dades de les estadístiques

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
ca: Indica si s'han de mostrar els punts de dades de les estadístiques a la finestra d'estadístiques.

en: Whether we should smooth the history data
ca: Indica si s'han d'allisar les dades de l'historial

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
ca: Indica si s'han d'allisar les dades de l'historial al diagrama.

en: Whether we should smooth the stats data
ca: Indica si s'han d'allisar les dades de les estadístiques

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
ca: Indica si s'han d'allisar les dades de les estadístiques al diagrama.

en: Observe power management
ca: Observeu la gestió d'energia

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
ca: Estadístiques de l'energia

en: Data length:
ca: Llargada de les dades:

en: Details
ca: Detalls

en: Graph type:
ca: Tipus de diagrama:

en: History
ca: Historial

en: Processor wakeups per second:
ca: Despertaments del processador per segon:

en: Show data points
ca: Mostra els punts de dades

en: Statistics
ca: Estadístiques

en: There is no data to display.
ca: No hi ha dades a mostrar.

en: Use smoothed line
ca: Utilitza una línia suavitzada

en: Wakeups
ca: Despertaments

note: Translators: This is %.1f Watts
en: %.1fW
ca: %.1f W

note: Translators: This is %.1f Volts
en: %.1fV
ca: %.1f V

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
ca: Velocitat de refresc

en: Charge
ca: Càrrega

en: Time to full
ca: Temps fins a carregar completament

en: Time to empty
ca: Temps fins a descarregar completament

en: 10 minutes
ca: 10 minuts

en: 2 hours
ca: 2 hores

en: 6 hours
ca: 6 hores

en: 1 day
ca: 1 dia

en: 1 week
ca: 1 setmana

note: TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
ca: Perfil de la càrrega

en: Discharge profile
ca: Perfil de la descàrrega

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
ca: Precisió de la càrrega

en: Discharge accuracy
ca: Precisió de la descàrrega

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
ca[0]: Adaptador de la xarxa elèctrica
ca[1]: Adaptadors de la xarxa elèctrica

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
ca[0]: Bateria de l'ordinador portàtil
ca[1]: Bateries de l'ordinador portàtil

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
ca[0]: SAI
ca[1]: SAI

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
ca[0]: Ratolí
ca[1]: Ratolins

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
ca[0]: Teclat
ca[1]: Teclats

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
ca[0]: Telèfon mòbil
ca[1]: Telèfons mòbils

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
ca[0]: Reproductor multimèdia
ca[1]: Reproductors multimèdia

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
ca[0]: Tauleta gràfica
ca[1]: Tauletes gràfiques

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
ca[0]: Ordinador
ca[1]: Ordinadors

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
ca: Ió liti

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
ca: Polímer de liti

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
ca: Fosfat de liti i ferro

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
ca: Plom i àcid

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
ca: Níquel cadmi

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
ca: Níquel-hidrur metàl·lic

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
ca: Tecnologia desconeguda

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
ca: S'està carregant

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
ca: S'està descarregant

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
ca: Buida

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
ca: Carregada

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
ca: S'està esperant per carregar-se

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
ca: S'està esperant per descarregar-se

en: Attribute
ca: Atribut

en: Value
ca: Valor

en: Image
ca: Imatge

en: Description
ca: Descripció

en: Type
ca: Tipus

en: ID
ca: Identificador

en: Command
ca: Orde

note: TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
ca: Desconegut

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
ca[0]: %.0f segon
ca[1]: %.0f segons

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
ca[0]: %.1f minut
ca[1]: %.1f minuts

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
ca[0]: %.1f hora
ca[1]: %.1f hores

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
ca[0]: %.1f dia
ca[1]: %.1f dies

en: Yes
ca: Sí

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
ca: Dispositiu

en: Vendor
ca: Fabricant

en: Serial number
ca: Número de sèrie

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
ca: Xarxa elèctrica

en: %d second | %d seconds
ca[0]: %d segon
ca[1]: %d segons

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
ca: Refrescada

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
ca: Recarregable

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
ca: Estat

en: Energy
ca: Energia

en: Energy when empty
ca: Energia en estar descarregada

en: Energy when full
ca: Energia en estar carregada

en: Energy (design)
ca: Energia (de disseny)

en: Voltage
ca: Tensió

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
ca: Percentatge

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
ca: Capacitat

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
ca: Tecnologia

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
ca: En línia

note: TRANSLATORS: the command line was not provided
en: No data
ca: Cap dada

note: TRANSLATORS: kernel module, usually a device driver
en: Kernel module
ca: Mòdul del nucli

note: TRANSLATORS: kernel housekeeping
en: Kernel core
ca: Ànima del nucli

note: TRANSLATORS: interrupt between processors
en: Interprocessor interrupt
ca: Interrupció entre processadors

note: TRANSLATORS: unknown interrupt
en: Interrupt
ca: Interrupció

note: TRANSLATORS: the keyboard and mouse device event
en: PS/2 keyboard/mouse/touchpad
ca: teclat/ratolí/ratolí tàctil PS/2

note: TRANSLATORS: serial ATA is a new style of hard disk interface
en: Serial ATA
ca: ATA en sèrie (SATA)

note: TRANSLATORS: this is the old-style ATA interface
en: ATA host controller
ca: Controlador d'amfitrió ATA

note: TRANSLATORS: 802.11 wireless adaptor
en: Intel wireless adaptor
ca: Adaptador de xarxa sense fil d'Intel

note: TRANSLATORS: a timer is something that fires periodically. * The parameter is a process name, e.g. "firefox-bin". * This is shown when the timer wakes up.
en: Timer %s
ca: Temporitzador %s

note: TRANSLATORS: the parameter is the name of task that's woken up from sleeping. * This is shown when the task wakes up.
en: Sleep %s
ca: Dormida %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a new realtime task.
en: New task %s
ca: Tasca nova %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a task that's woken to check state. * This is shown when the task wakes up.
en: Wait %s
ca: Espera %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a work queue. * A work queue is a list of work that has to be done.
en: Work queue %s
ca: Cua de treball %s

note: TRANSLATORS: this is when the networking subsystem clears out old entries
en: Network route flush %s
ca: Neteja de les rutes de xarxa %s

note: TRANSLATORS: this is the name of an activity on the USB bus
en: USB activity %s
ca: Activitat de l'USB %s

note: TRANSLATORS: we've timed out of an aligned timer, with the name
en: Wakeup %s
ca: Es desperta %s

note: TRANSLATORS: interupts on the system required for basic operation
en: Local interrupts
ca: Interrupcions locals

note: TRANSLATORS: interrupts when a task gets moved from one core to another
en: Rescheduling interrupts
ca: Replanificació de les interrupcions

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
ca: Informació del dispositiu

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
ca: Historial del dispositiu

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
ca: Perfil del dispositiu

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Processor Wakeups
ca: Despertaments del processador

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
ca: Temps transcorregut

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
ca: Potència

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
ca: Càrrega de la cel·la

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
ca: Temps predit

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
ca: Factor de correcció

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
ca: Precisió de la predicció

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
ca: Mostra informació extra de depuració

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
ca: Selecciona este dispositiu en iniciar

note: TRANSLATORS: the icon for the CPU
en: Processor
ca: Processador
