gnome-power-manager - en to ckb translation catalogue (105 entries)

en: GNOME Power Statistics
ckb: ئاماری وزەی گنۆم

en: Observe power management
ckb: چاودێریکردنی ڕێکخستنی وزە

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
ckb: ئامارەکانی وزە دەتوانێت مێژووی وردەکارییەکان و زانایری باتری و ئەو بەرنامانە پیشان بدات کە وزە بەکاردێنن.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
ckb: تۆ ئەم بەرنامەیەت پێویستە ئەگەر کێشەت هەیە لەگەڵ باتری لاپتۆپەکەت، یان دەتەوێت بزانیت کام بەرنامە وزەی زۆر بەکاردێنێت.

en: Whether we should show the history data points
ckb: چ کاتێ پێویستە خاڵەکانی وردەکانی زانیاری پیشان بدەین

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
ckb: چ کاتێ پێویستە خاڵەکانی وردەکانی زانیاری پیشان بدەین لە پەنجەرەی ئامارەکان

en: Whether we should smooth the history data
ckb: چ کاتێک زانیارییەکانی وردەکاری ساف بکەین

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
ckb: چ کاتێک زانیارییەکانی وردەکاری ساف بکەین لە هێڵکاری.

en: The default graph type to show for history
ckb: جۆری هێڵکاری بنەڕەت بۆ پیشاندانی وردەکاری

en: The default graph type to show in the history window.
ckb: جۆری هێڵکاری بنەڕەت بۆ پیشاندانی لە پەنجەرەی وردەکارییەکان.

en: The maximum time displayed for history
ckb: زۆرترین کات بۆ دەرکەوتنی مێژوو

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
ckb: زۆرترین کاتی خایەنراو بۆ پیشاندانی تەوەری شاوڵی (x-axis) وێنای مێژوو

en: Whether we should show the stats data points
ckb: چ کاتێک دۆخی خاڵەکانی زانیاری پیشانبدەین

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
ckb: چ کاتێک دۆخی خاڵەکانی زانیاری پیشانبدەین لە پەنجەرەی ئامارەکان.

en: Whether we should smooth the stats data
ckb: چ کاتێک زانیاری ئامارەکانی ساف بکەین

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
ckb: چ کاتێک زانیاری ئامارەکانی ساف بکەین لە هێڵکاری.

en: The default graph type to show for stats
ckb: جۆری هێڵکاری بنەڕەت بۆ پیشاندانی ئامارەکان

en: The default graph type to show in the stats window.
ckb: جۆری هیڵکاری بنەرەت بۆ پیشاندان لە پەنجەرەی ئامار

en: The index of the page number to show by default
ckb: نوانەی پەڕەکان بۆ پیشاندانی بە بنەڕەت

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
ckb: نوانەی پەڕەکان بۆ پیشاندانی بە بنەڕەت کە بەکاردێت بۆ تیشکخستنە سەر پەڕەی ڕاست.

en: The ID of the last device selected
ckb: جیاکەرەوەی ID دوا ئامێری هەڵبژێردراو

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
ckb: ناسێنەرەوە کۆتا ئامێر کە بەکارهات بۆ تیشکخستنە سەر ئامێری ڕاست

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
ckb: ئامارەکانی وزە

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
ckb: خەمڵاندن

en: Charge
ckb: بارگەکردن

en: Time to full
ckb: کات بۆ پڕ بوون

en: Time to empty
ckb: کات بۆ بەتاڵبوون

en: 10 minutes
ckb: ۱۰ خولەک

en: 2 hours
ckb: ٢ کاژێر

en: 6 hours
ckb: ٦ کاتژمێر

en: 1 day
ckb: 1 ڕۆژ

en: 1 week
ckb: ۱ هەفتە

note: TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
ckb: پڕکردنەوەی پرۆفایل

en: Discharge profile
ckb: بەتاڵکردنەوەی پرۆفایل

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
ckb: وردی لە پڕکردنەوە

en: Discharge accuracy
ckb: وردی بەتاڵکردنەوە

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
ckb[0]: گۆڕەڕی تەزووی گۆڕاو
ckb[1]: گۆڕەڕی تەزووی گۆڕاوەکان

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
ckb[0]: باتری لاپتۆپ
ckb[1]: باتری لاپتۆپ

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
ckb[0]: پیشاندەر
ckb[1]: پیشاندەرەکان

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
ckb[0]: مشک
ckb[1]: مشکەکان

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
ckb[0]: تەختەکلیل
ckb[1]: تەختەکلیلەکان

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
ckb[0]: تەلەفۆنی هەڵگر
ckb[1]: تەلەفۆنە هەڵگرەکان

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
ckb[0]: لێدەری ڕەنگاڵە
ckb[1]: لێدەرەکانی ڕەنگاڵە

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
ckb[0]: تاتە
ckb[1]: تاتەکان

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
ckb[0]: کۆمپیوتەر
ckb[1]: کۆمپیوتەرەکان

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
ckb: ترشی قوڕقۆشم

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
ckb: کادمیۆمی نیکڵ

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
ckb: هایدەرەیتی کانزایی نیکڵ

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
ckb: تەکنۆلۆجیایەکی نەناسراو

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
ckb: بارگاوی کردن

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
ckb: خاڵیکردن

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
ckb: بەتاڵ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
ckb: پڕکراوەتەوە

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
ckb: چاوەڕوانی بارگاویکردنەوە

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
ckb: چاوەڕوانی بەتاڵکردنەوە

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
ckb: نەزانراو

en: Attribute
ckb: تایبەتمەندی

en: Value
ckb: نرخ

en: Image
ckb: وێنە

en: Description
ckb: كورتەیەک

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
ckb[0]: %.0f چرکە
ckb[1]: %.0f چرکە

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
ckb[0]: %.1f خولەک
ckb[1]: %.1f خولەک

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
ckb[0]: %.1f کاژێر
ckb[1]: %.1f کاژێر

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
ckb[0]: %.1f ڕۆژ
ckb[1]: %.1f ڕۆژ

en: Yes
ckb: بەڵێ

en: No
ckb: نەخێر

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
ckb: ئامێر

en: Type
ckb: جۆر

en: Vendor
ckb: فرۆشیار

en: Model
ckb: مۆدێل

en: Serial number
ckb: ژمارەی زنجیرەیی

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
ckb: بەخشین

en: %u second | %u seconds
ckb[0]: %u چرکە
ckb[1]: %u چرکە

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
ckb: نوێکراوەتەوە

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
ckb: ئێستا

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
ckb: بارگاویدەکرێتەوە

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
ckb: دۆخ

en: Energy
ckb: وزە

en: Energy when empty
ckb: وزە کاتێک بەتاڵە

en: Energy when full
ckb: وزە کاتێک پڕە

en: Energy (design)
ckb: وزە (دیزاین)

en: Voltage
ckb: ڤۆڵتاج

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
ckb: ڕێژە

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
ckb: توانایی

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
ckb: تەکنەلۆژیا

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
ckb: سەرهێڵ

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
ckb: زانیاری ئامێر

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
ckb: وردەکارییەکانی ئامێر

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
ckb: پرۆفایلی ئامێر

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
ckb: کات تێپەڕیوە

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
ckb: وزە

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
ckb: بارگاوی خانە

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
ckb: کاتی پێشبینیکراو

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
ckb: هۆکاری ڕاستکردنەوە

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
ckb: وردبینی لە پێشبینیکردن

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
ckb: زانیاری هەڵەدۆزی زیاتر پیشان بدە

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
ckb: ئەم ئامێرە هەڵبژیرە لە کاتی داگیرساندنەوە

en: Details
ckb: زانیاریی ورد

en: Graph type:
ckb: جۆری هێلكاری:

en: Data length:
ckb: درێژی زانیارییەکان

en: There is no data to display.
ckb: هیچ زانیارییەک نیە بۆ پیشاندان

en: Use smoothed line
ckb: هێڵی ساف بەکاربێنە

en: Show data points
ckb: خاڵەکانی زانیاری پیشانبدە

en: History
ckb: وردەکاری

en: Statistics
ckb: ئامارەکان
