gnome-power-manager - en to cs translation catalogue (121 entries)

en: GNOME Power Statistics
cs: Statistika napájení GNOME

en: Observe power management
cs: Sledovat správu napájení

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
cs: Statistika napájení umí zobrazit historii i aktuální informace o baterii a programech, které způsobily probuzení a zvýšený odběr energie.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
cs: Tuto aplikaci si bude nejspíše instalovat je v případě, že máte problémy s baterií svého notebooku nebo když se budete pokoušet odhalit, které programy způsobují největší spotřebu energie.

en: Whether we should show the history data points
cs: Zda by se měly v datech historie zobrazovat body

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
cs: Zda by se měly v okně statistiky zobrazovat body v místech odpovídajících datům historie.

en: Whether we should smooth the history data
cs: Zda by se měla vyhlazovat křivka v historie

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
cs: Zda by se měla vyhlazovat křivka v grafu s údaji o historii.

en: The default graph type to show for history
cs: Výchozí typ grafu pro zobrazení historie

en: The default graph type to show in the history window.
cs: Výchozí typ grafu, který se má zobrazit v okně historie.

en: The maximum time displayed for history
cs: Maximální doba zobrazená v historii

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
cs: Maximální časový úsek zobrazený na ose x v grafu s historií.

en: Whether we should show the stats data points
cs: Zda by se měly v datech statistiky zobrazovat body

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
cs: Zda by se měly v okně statistiky zobrazovat body v místech odpovídajících datům statistiky.

en: Whether we should smooth the stats data
cs: Zda by se měla vyhlazovat statistická křivka

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
cs: Zda by se měla vyhlazovat křivka v grafu se statistickými údaji.

en: The default graph type to show for stats
cs: Výchozí typ grafu pro zobrazení statistiky

en: The default graph type to show in the stats window.
cs: Výchozí typ grafu, který se má zobrazit v okně statistiky.

en: The index of the page number to show by default
cs: Index čísla stránky pro zobrazení jako výchozí

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
cs: Index čísla stránky, která ze má zobrazit jako výchozí, což se použije k návratu zaměření na správnou stránku.

en: The ID of the last device selected
cs: ID posledního vybraného zařízení

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
cs: Identifikátor naposledy připojeného zařízení, který se použije k návratu zaměření na správné zařízení.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
cs: Statistika napájení

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
cs: baterka;baterie;akumulátor;spotřeba;nabíjení;

note: Translators: This is %i days
en: %id
cs: %i d

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
cs: %i d %02i h

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
cs: %i h

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
cs: %i h %02i m

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
cs: %2i m

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
cs: %2i m %02i s

note: TRANSLATORS: This is ms
en: %.0fms
cs: %.0f ms

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
cs: %2i s

note: TRANSLATORS: This is %i Percentage
en: %i%%
cs: %i %%

note: TRANSLATORS: This is %.1f Watts
en: %.1fW
cs: %.1f W

note: TRANSLATORS: This is %.1f Volts
en: %.1fV
cs: %.1f V

note: TRANSLATORS: This is %.1f nanometers
en: %.0f nm
cs: %.0f nm

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
cs: Stupeň

en: Charge
cs: Nabíjení

en: Time to full
cs: Čas do plného nabití

en: Time to empty
cs: Čas do vybití

en: 30 minutes
cs: 30 minut

en: 3 hours
cs: 3 hodiny

en: 8 hours
cs: 8 hodin

en: 1 day
cs: 1 den

en: 1 week
cs: 1 týden

note: 5 min tick 30 min tick 1 hr tick 2 hr tick 1 day tick TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
cs: Profil nabíjení

en: Discharge profile
cs: Profil vybíjení

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
cs: Přesnost nabíjení

en: Discharge accuracy
cs: Přesnost vybíjení

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
cs[0]: Síťový adaptér
cs[1]: Síťové adaptéry
cs[2]: Síťové adaptéry

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
cs[0]: Baterie notebooku
cs[1]: Baterie notebooku
cs[2]: Baterie notebooku

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
cs[0]: Záložní zdroj
cs[1]: Záložní zdroje
cs[2]: Záložní zdroje

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
cs[0]: Monitorovací zařízení
cs[1]: Monitorovací zařízení
cs[2]: Monitorovací zařízení

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
cs[0]: Myš
cs[1]: Myši
cs[2]: Myši

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
cs[0]: Klávesnice
cs[1]: Klávesnice
cs[2]: Klávesnice

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
cs[0]: Mobilní telefon
cs[1]: Mobilní telefony
cs[2]: Mobilní telefony

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
cs[0]: Přenosný přehrávač
cs[1]: Přenosné přehrávače
cs[2]: Přenosné přehrávače

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
cs[0]: Tablet
cs[1]: Tablety
cs[2]: Tablety

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
cs[0]: Počítač
cs[1]: Počítače
cs[2]: Počítače

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
cs: Lithium-iontová

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
cs: Lithium-polymerová

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
cs: Lithium-železo fosfátová

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
cs: Olověná

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
cs: Nikl-kadmiová

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
cs: Nikl-metal hidridová

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
cs: Neznámá technologie

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
cs: Nabíjí se

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
cs: Vybíjí se

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
cs: Vybitá

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
cs: Plně nabito

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
cs: Čeká se na nabití

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
cs: Čeká se na vybití

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
cs: Neznámo

en: Attribute
cs: Atribut

en: Value
cs: Hodnota

en: Image
cs: Obrázek

en: Description
cs: Popis

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
cs[0]: %.0f sekunda
cs[1]: %.0f sekundy
cs[2]: %.0f sekund

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
cs[0]: %.1f minuta
cs[1]: %.1f minuty
cs[2]: %.1f minut

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
cs[0]: %.1f hodina
cs[1]: %.1f hodiny
cs[2]: %.1f hodin

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
cs[0]: %.1f den
cs[1]: %.1f dny
cs[2]: %.1f dní

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
cs: Zařízení

en: Type
cs: Typ

en: Vendor
cs: Dodavatel

en: Serial number
cs: Sériové číslo

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
cs: Napájení

en: %u second | %u seconds
cs[0]: %u sekunda
cs[1]: %u sekundy
cs[2]: %u sekund

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
cs: Obnoveno

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
cs: Současný

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
cs: Dobíjitelný

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
cs: Stav

en: Energy
cs: Energie

en: Energy when empty
cs: Energie při úplném vybití

en: Energy when full
cs: Energie při plném nabití

en: Energy (design)
cs: Energie (výrobní)

en: Voltage
cs: Napětí

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
cs: Procento

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
cs: Kapacita

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
cs: Technologie

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
cs: Připojeno

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
cs: Informace o zařízení

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
cs: Historie zařízení

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
cs: Profil zařízení

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
cs: Uplynulý čas

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
cs: Spotřeba

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
cs: Nabití baterie

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
cs: Odhadovaný čas

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
cs: Korekční faktor

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
cs: Odhadovaná přesnost

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
cs: Zobrazit dodatečné ladicí informace

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
cs: Vybrat toto zařízení při spuštění

en: Details
cs: Podrobnosti

en: Graph type:
cs: Typ grafu:

en: Data length:
cs: Délka dat:

en: There is no data to display.
cs: K zobrazení nejsou žádná data.

en: Use smoothed line
cs: Použít vyhlazenou křivku

en: Show data points
cs: Zobrazovat v datech bod

en: History
cs: Historie

en: Statistics
cs: Statistiky
