gnome-power-manager - en to cy translation catalogue (75 entries)

en: Observe power management
cy: Arsylwi'r rheoli pŵer

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
cy: Ystadegau Pŵer

en: Data length:
cy: Hyd data:

en: Details
cy: Manylion

en: Graph type:
cy: Math y graff:

en: History
cy: Hanes

en: Show data points
cy: Dangos pwyntiau data

en: Statistics
cy: Ystadegau

en: There is no data to display.
cy: Does yna ddim data i'w ddangos.

en: Use smoothed line
cy: Defnyddio llinell llyfn

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
cy: %ih%02ih

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
cy: %i awr

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
cy: %ih:%02im

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
cy: %2im:%02i

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
cy: %2ieil

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
cy: Cyfradd

en: Charge
cy: Gwefr

en: 10 minutes
cy: 10 munud

en: 2 hours
cy: 2 awr

en: 1 day
cy: 1 diwrnod

en: 1 week
cy: 1 wythnos

note: TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
cy: Proffil gwefru

en: Discharge profile
cy: Proffil dadwefru

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
cy: Cywirdeb gwefru

en: Discharge accuracy
cy: Cywirdeb dadwefru

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
cy[0]: Addasydd AC
cy[1]: Addasyddion AC
cy[2]: Addasydd AC newydd ei dynnu
cy[3]: Addasydd AC newydd ei dynnu

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
cy[0]: Batri gliniadur
cy[1]: Batris gliniadur
cy[2]: Batri gliniadur
cy[3]: Batri gliniadur

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
cy[0]: Ffôn symudol
cy[1]: Ffônau symudol
cy[2]: Ffôn symudol
cy[3]: Ffôn symudol

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
cy: Ion Lithiwm

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
cy: Polimer Lithiwm

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
cy: Ffosffad Haearn Lithiwm

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
cy: Plwm ac asid

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
cy: Cadmiwm Nicl

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
cy: Hydrid nicel metel

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
cy: Technoleg anhysbys

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
cy: Gwefru

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
cy: Dadwefru

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
cy: Wedi'i Wefru

en: Attribute
cy: Priodwedd

en: Value
cy: Gwerth

en: Image
cy: Delwedd

en: Description
cy: Disgrifiad

en: Type
cy: Math

en: Command
cy: Gorchymyn

note: TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
cy: Anhysbys

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
cy: Dyfais

en: Vendor
cy: Gwerthwr

en: Serial number
cy: Rhif cyfresol

en: %d second | %d seconds
cy[0]: %d eiliad
cy[1]: %d eiliad
cy[2]: %d eiliad
cy[3]: %d eiliad

en: Energy
cy: Egni

en: Energy when empty
cy: Egni pan yn wag

en: Energy when full
cy: Egni pan yn llawn

en: Energy (design)
cy: Egni (wedi'i ddylunio)

en: Voltage
cy: Foltedd

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
cy: Canran

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
cy: Maint

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
cy: Technoleg

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
cy: Ar-lein

note: TRANSLATORS: the command line was not provided
en: No data
cy: Dim data

note: TRANSLATORS: kernel module, usually a device driver
en: Kernel module
cy: Modiwl cnewyllyn

note: TRANSLATORS: kernel housekeeping
en: Kernel core
cy: Craidd cnewyllyn

note: TRANSLATORS: a timer is something that fires periodically. * The parameter is a process name, e.g. "firefox-bin". * This is shown when the timer wakes up.
en: Timer %s
cy: Amserydd %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a new realtime task.
en: New task %s
cy: Tasg newydd %s

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
cy: Gwybodaeth Dyfais

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
cy: Hanes Dyfais

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
cy: Proffil Dyfais

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
cy: Amser aeth heibio

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
cy: Pŵer

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
cy: Gwefr cell

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
cy: Amcan amser

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
cy: Dangos gwybodaeth datnamu ychwanegol

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
cy: Dewiswch y dyfais yma ar gychwyn

note: TRANSLATORS: the icon for the CPU
en: Processor
cy: Prosesydd
