gnome-power-manager - en to da translation catalogue (113 entries)

en: GNOME Power Statistics
da: GNOME Strømstatistik

en: Observe power management
da: Overvåg strømstyring

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
da: Strømstatistik kan vise både historisk og aktuel information om batteriet såvel som programmer, der vågner op og bruger strøm.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
da: Du behøver sandsynligvis kun installere programmet, hvis du har problemer med batteriet i din bærbare eller prøver at finde ud af, hvilke programmer der forbruger meget strøm.

en: Whether we should show the history data points
da: Om vi skal vise historikdatapunkterne

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
da: Om vi skal vise historikdatapunkterne i statistikvinduet.

en: Whether we should smooth the history data
da: Om vi skal udjævne historikdata

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
da: Om vi skal udjævne historikdata i grafen.

en: The default graph type to show for history
da: Graftype der som standard vises i historikken

en: The default graph type to show in the history window.
da: Graftype der som standard vises i historikvinduet.

en: The maximum time displayed for history
da: Maksimaltiden der vises for historikken

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
da: Det maksimale tidsrum der vises på historikgrafens x-akse.

en: Whether we should show the stats data points
da: Om vi skal vise statistikdatapunkterne

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
da: Om vi skal vise statistikdatapunkterne i statistikvinduet.

en: Whether we should smooth the stats data
da: Om vi skal udjævne statistikdata

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
da: Om vi skal udjævne statistikdata i grafen.

en: The default graph type to show for stats
da: Graftype der som standard vises i statistikken

en: The default graph type to show in the stats window.
da: Graftype der som standard vises i statistikvinduet.

en: The index of the page number to show by default
da: Indeks for sidenummeret, der skal vises som standard

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
da: Indeks for sidenummeret, der skal vises som standard. Bruges til at returnere fokus til den korrekte side.

en: The ID of the last device selected
da: Id for den sidst valgte enhed

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
da: Identifikationen på den sidste enhed, som bruges til at returnere fokus til den korrekte enhed.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
da: Strømstatistik

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
da: batteri;forbrug;oplade;opladning;

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
da: %id%02it

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
da: %it

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
da: %it%02im

note: TRANSLATORS: This is ms
en: %.0fms
da: %.0f ms

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
da: Forbrug

en: Charge
da: Opladningsniveau

en: Time to full
da: Tid indtil fuldt

en: Time to empty
da: Tid indtil tomt

en: 30 minutes
da: 30 minutter

en: 3 hours
da: 3 timer

en: 8 hours
da: 8 timer

en: 1 day
da: 1 dag

en: 1 week
da: 1 uge

note: 5 min tick 30 min tick 1 hr tick 2 hr tick 1 day tick TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
da: Opladningsprofil

en: Discharge profile
da: Afladningsprofil

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
da: Nøjagtighed for opladning

en: Discharge accuracy
da: Nøjagtighed for afladning

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
da[0]: Vekselstrømsadapter
da[1]: Vekselstrømsadaptere

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
da[0]: Batteri til bærbar
da[1]: Batterier til bærbar

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
da[0]: Nødstrømsenhed
da[1]: Nødstrømsenheder

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
da[0]: Skærm
da[1]: Skærme

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
da[0]: Mus
da[1]: Mus

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
da[0]: Tastatur
da[1]: Tastaturer

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
da[0]: PDA
da[1]: PDA'er

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
da[0]: Mobiltelefon
da[1]: Mobiltelefoner

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
da[0]: Medieafspiller
da[1]: Medieafspillere

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
da[0]: Tavle-pc
da[1]: Tavle-pc'er

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
da[0]: Computer
da[1]: Computere

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
da: Lithium-ion

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
da: Lithium-polymer

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
da: Lithium-jernfosfat

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
da: Bly-syre

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
da: Nikkel-cadmium

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
da: Nikkel-metalhydrid

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
da: Ukendt teknologi

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
da: Oplader

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
da: Aflader

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
da: Tomt

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
da: Opladet

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
da: Venter på opladning

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
da: Venter på afladning

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
da: Ukendt

en: Attribute
da: Attribut

en: Value
da: Værdi

en: Image
da: Billede

en: Description
da: Beskrivelse

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
da[0]: %.0f sekund
da[1]: %.0f sekunder

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
da[0]: %.1f minut
da[1]: %.1f minutter

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
da[0]: %.1f time
da[1]: %.1f timer

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
da[0]: %.1f dag
da[1]: %.1f dage

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
da: Enhed

en: Vendor
da: Producent

en: Serial number
da: Serienummer

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
da: Forsyning

en: %u second | %u seconds
da[0]: %u sekund
da[1]: %u sekunder

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
da: Genopfrisket

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
da: Til stede

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
da: Genopladeligt

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
da: Tilstand

en: Energy
da: Energi

en: Energy when empty
da: Energi når tomt

en: Energy when full
da: Energi når fuldt

en: Energy (design)
da: Energi (design)

en: Voltage
da: Spænding

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
da: Procent

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
da: Kapacitet

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
da: Teknologi

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
da: Tilsluttet

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
da: Enhedsinformation

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
da: Enhedshistorik

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
da: Enhedsprofil

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
da: Forløbet tid

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
da: Strøm

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
da: Batteriniveau

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
da: Estimeret tid

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
da: Korrektionsfaktor

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
da: Nøjagtighed af estimat

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
da: Vis ekstra fejlsøgningsinformation

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
da: Vælg enheden ved opstart

en: Details
da: Detaljer

en: Graph type:
da: Graftype:

en: Data length:
da: Datalængde:

en: There is no data to display.
da: Der er ingen data at vise.

en: Use smoothed line
da: Brug udjævnet linje

en: Show data points
da: Vis datapunkter

en: History
da: Historik

en: Statistics
da: Statistik
