gnome-power-manager - en to eo translation catalogue (141 entries)

en: GNOME Power Statistics
eo: Energistatistikoj de GNOME

en: Observe power management
eo: Observi la energiadminstrilon

en: Whether we should show the history data points
eo: Ĉu montri la historiajn datumajn punktojn?

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
eo: Ĉu montri la historiajn datumajn punktojn en la statistika fenestro?

en: Whether we should smooth the history data
eo: Ĉu glatigi la historian datumon?

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
eo: Ĉu glatigi la historian datumon en la grafeo?

en: The default graph type to show for history
eo: La defaŭlta grafeotipo por montri historion

en: The default graph type to show in the history window.
eo: La defaŭlta grafeotipo por montri en la historia fenestro.

en: The maximum time displayed for history
eo: La maksimuma tempodaŭro montrata por historio

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
eo: La maksimuma tempodaŭro montrata sur la X-akso de la historia grafeo.

en: Whether we should show the stats data points
eo: Ĉu montri la statistikajn datumajn punktojn?

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
eo: Ĉu montri la statistikajn datumajn punktojn en la statistika fenestro?

en: Whether we should smooth the stats data
eo: Ĉu glatigi la statistikan datumon?

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
eo: Ĉu glatigi la statistikian datumon en la grafeo?

en: The default graph type to show for stats
eo: La defaŭlta grafeotipo por montri statistikon

en: The default graph type to show in the stats window.
eo: La defaŭlta grafeotipo por montri en la statistika fenestro.

en: The index of the page number to show by default
eo: La indekso de la paĝa numero por montri defaŭlte

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
eo: La indekso de la paĝa numero por montri defaŭlte kiu estas uzita por reveni fokuson al la ĝusta paĝo.

en: The ID of the last device selected
eo: La identigo de la lasta elektita aparato

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
eo: La identigilo de la lasta aparato kiu estas uzita por revenigi fokuson al la ĝusta aparato.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
eo: Energistatistiko

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
eo: baterio;uzo;ŝargi;

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
eo: %i d %02i h

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
eo: %i h

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
eo: %i h %02i min

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
eo: %2i min

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
eo: %02i min %02i

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
eo: %2i sek

note: TRANSLATORS: This is %i Percentage
en: %i%%
eo: %i %%

note: TRANSLATORS: This is %.1f Watts
en: %.1fW
eo: %.1f W

note: TRANSLATORS: This is %.1f Volts
en: %.1fV
eo: %.1f V

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
eo: Rapido

en: Charge
eo: Ŝargi

en: Time to full
eo: Tempo ĝis pleniĝo

en: Time to empty
eo: Tempo ĝis malpleniĝo

en: 10 minutes
eo: 10 minutoj

en: 2 hours
eo: 2 horoj

en: 6 hours
eo: 6 horoj

en: 1 day
eo: 1 tago

en: 1 week
eo: 1 semajno

note: TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
eo: Ŝargprofilo

en: Discharge profile
eo: Malŝargprofilo

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
eo: Ŝargekzakteco

en: Discharge accuracy
eo: Malŝargekzakteco

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
eo[0]: AK transformilo
eo[1]: AK transformiloj

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
eo[0]: Tekkomputila akumulatoro
eo[1]: Tekkomputilaj akumulatoroj

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
eo[0]: NEP
eo[1]: NEPoj

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
eo[0]: Monitoro
eo[1]: Monitoroj

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
eo[0]: Muso
eo[1]: Musoj

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
eo[0]: Klavaro
eo[1]: Klavaroj

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
eo[0]: Poŝkomputilo
eo[1]: Poŝkomputiloj

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
eo[0]: Poŝtelefono
eo[1]: Poŝtelefonoj

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
eo[0]: Aŭdvidaĵa ludilo
eo[1]: Aŭdvidaĵa ludiloj

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
eo[0]: Tabulkomputilo
eo[1]: Tabulkomputiloj

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
eo[0]: Komputilo
eo[1]: Komputiloj

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
eo: Litia-jona (Li-Ion)

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
eo: Litia-polimera (LiPo)

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
eo: Litia-fera-fosfata (LiFePO4)

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
eo: Plumba-acida (Bp)

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
eo: Nikel-kadmia (NiCd)

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
eo: Nikel-metal-hidrida (NiMH)

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
eo: Nekonata teknologio

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
eo: Ŝargante

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
eo: Malŝargante

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
eo: Malplene

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
eo: Ŝargita

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
eo: Atendas por ŝargo

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
eo: Atendas por malŝargo

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
eo: Nekonate

en: Attribute
eo: Atributo

en: Value
eo: Valoro

en: Image
eo: Bildo

en: Description
eo: Priskribo

en: Type
eo: Tipo

en: Wakeups
eo: Vekoj

en: Command
eo: Komando

en: Details
eo: Detaloj

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
eo[0]: %.0f sekundo
eo[1]: %.0f sekundoj

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
eo[0]: %.1f minuto
eo[1]: %.1f minutoj

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
eo[0]: %.1f horo
eo[1]: %.1f horoj

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
eo[0]: %.1f tago
eo[1]: %.1f tagoj

en: Yes
eo: Jes

en: No
eo: Ne

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
eo: Aparato

en: Vendor
eo: Vendisto

en: Model
eo: Modelo

en: Serial number
eo: Seria numero

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
eo: Nutrado

en: %u second | %u seconds
eo[0]: %u sekundo
eo[1]: %u sekundoj

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
eo: Aktualigi

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
eo: Estante

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
eo: Reŝargeble

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
eo: Stato

en: Energy
eo: Energio

en: Energy when empty
eo: Energio se malplenas

en: Energy when full
eo: Energio se plenas

en: Energy (design)
eo: Energio (fasonado)

en: Voltage
eo: Tensio

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
eo: Elcento

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
eo: Kapacito

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
eo: Teknologio

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
eo: Konektite

note: TRANSLATORS: the command line was not provided
en: No data
eo: Neniu datumo

note: TRANSLATORS: kernel module, usually a device driver
en: Kernel module
eo: Kerna modulo

note: TRANSLATORS: kernel housekeeping
en: Kernel core
eo: Kerna kerno

note: TRANSLATORS: interrupt between processors
en: Interprocessor interrupt
eo: Interprocessora interrompo

note: TRANSLATORS: unknown interrupt
en: Interrupt
eo: Interrompo

note: TRANSLATORS: the keyboard and mouse device event
en: PS/2 keyboard/mouse/touchpad
eo: PS/2-a klavaro/muso/tuŝplato

note: TRANSLATORS: this is the old-style ATA interface
en: ATA host controller
eo: ATAa gastiga regilo

note: TRANSLATORS: 802.11 wireless adaptor
en: Intel wireless adaptor
eo: Intel senkabla adaptilo

note: TRANSLATORS: a timer is something that fires periodically. * The parameter is a process name, e.g. "firefox-bin". * This is shown when the timer wakes up.
en: Timer %s
eo: Minutatoro %s

note: TRANSLATORS: the parameter is the name of task that's woken up from sleeping. * This is shown when the task wakes up.
en: Sleep %s
eo: Dormi %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a new realtime task.
en: New task %s
eo: Nova tasko %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a task that's woken to check state. * This is shown when the task wakes up.
en: Wait %s
eo: Atendi %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a work queue. * A work queue is a list of work that has to be done.
en: Work queue %s
eo: Labora atendovico %s

note: TRANSLATORS: this is when the networking subsystem clears out old entries
en: Network route flush %s
eo: Reta vojo elbufrigo %s

note: TRANSLATORS: this is the name of an activity on the USB bus
en: USB activity %s
eo: USBa aktiveco %s

note: TRANSLATORS: we've timed out of an aligned timer, with the name
en: Wakeup %s
eo: Veko %s

note: TRANSLATORS: interupts on the system required for basic operation
en: Local interrupts
eo: Lokaj interrompoj

note: TRANSLATORS: interrupts when a task gets moved from one core to another
en: Rescheduling interrupts
eo: Interrompoj de replanigo

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
eo: Aparatinformo

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
eo: Aparathistorio

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
eo: Aparatprofilo

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Processor Wakeups
eo: Procesora vekoj

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
eo: Tempo pasita

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
eo: Energio

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
eo: Energiĉela ŝargo

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
eo: Prognozita tempo

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
eo: Ĝustiga faktoro

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
eo: Prognoza precizo

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
eo: Montri ekstran erarserĉan informon

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
eo: Elekti ĉi-tiun aparaton ĉe startigo

note: TRANSLATORS: the icon for the CPU
en: Processor
eo: Procesoro

en: Graph type:
eo: Grafikaĵa tipo:

en: Data length:
eo: Datuma longo:

en: There is no data to display.
eo: Estas neniu datumo por montri.

en: Use smoothed line
eo: Uzi glatigitan lineon

en: Show data points
eo: Montri datumajn punktojn

en: History
eo: Historio

en: Statistics
eo: Statistikoj

en: Processor wakeups per second:
eo: Procesora vekoj por sekundo:
