gnome-power-manager master - en to eu translation catalogue (119 entries)

en: GNOME Power Statistics
eu: GNOME Energia-estatistikak

en: Observe power management
eu: Begiratu energia-kudeaketa

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
eu: Energia-estatistikak bateriari buruzko uneko informazioa eta historikoa erakuts dezake, baita energia darabilten iratzartutako programak ere.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
eu: Eramangarriaren bateriarekin arazoak edukiz gero, edo bateriaren kopuru nabarmen bat darabilten programak ezagutzeko aplikazio hau instalatzearekin nahikoa izan dezakezu,

en: Whether we should show the history data points
eu: Historiaren datuen puntuak erakutsi behar diren edo ez

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
eu: Historiaren datuen puntuak erakutsi behar diren estatistiken leihoan edo ez.

en: Whether we should smooth the history data
eu: Historiaren datuak leundu behar diren edo ez

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
eu: Historiaren datuak grafikoan leundu behar diren edo ez.

en: The default graph type to show for history
eu: Grafiko mota lehenetsia historian erakusteko

en: The default graph type to show in the history window.
eu: Grafiko mota lehenetsia historiaren leihoan erakusteko.

en: The maximum time displayed for history
eu: Gehieneko denbora historiaren grafikoan marraztua

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
eu: Denboraren gehieneko iraupena historiaren grafikoaren X ardatzean marraztua.

en: Whether we should show the stats data points
eu: Estatistiken datuen puntuak erakutsi behar diren edo ez

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
eu: Estatistiken datuen puntuak estatistiken leihoan erakutsi behar diren edo ez.

en: Whether we should smooth the stats data
eu: Estatistiken datuak leundu behar diren edo ez

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
eu: Estatistiken datuak grafikoan leundu behar diren edo ez.

en: The default graph type to show for stats
eu: Grafiko mota lehenetsia estatistiketan erakusteko

en: The default graph type to show in the stats window.
eu: Grafiko mota lehenetsia estatistiken leihoan erakusteko.

en: The index of the page number to show by default
eu: Orrialdearen zenbakiaren indizea lehenetsi gisa erakusteko

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
eu: Orrialde zuzenari fokua itzultzeko erabili den orrialdearen zenbakiaren indizea lehenetsi gisa erakusteko.

en: The ID of the last device selected
eu: Hautatutako azken gailuaren IDa

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
eu: Gailu zuzenari fokua itzultzeko erabili den azken gailuaren identifikatzailea.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
eu: Energiaren estatistikak

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
eu: bateria;kontsumoa;karga;egoera;

note: Translators: This is %i days
en: %id
eu: %iegu.

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
eu: %iegu.%02iord.

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
eu: %i ord.

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
eu: %iord. %02imin.

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
eu: %2imin.

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
eu: %2imin%02i

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
eu: %2iseg.

note: TRANSLATORS: This is %i Percentage
en: %i%%
eu: %%%i

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
eu: Tasa

en: Charge
eu: Karga

en: Time to full
eu: Betetzeko denbora

en: Time to empty
eu: Huteko denbora

en: 30 minutes
eu: 30 minutu

en: 3 hours
eu: 3 ordu

en: 8 hours
eu: 8 ordu

en: 1 day
eu: Egun 1

en: 1 week
eu: Aste 1

note: 5 min tick 30 min tick 1 hr tick 2 hr tick 1 day tick TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
eu: Kargaren profila

en: Discharge profile
eu: Deskargaren profila

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
eu: Kargaren doitasuna

en: Discharge accuracy
eu: Deskargaren doitasuna

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
eu[0]: AC moldagailua
eu[1]: AC moldagailuak

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
eu[0]: Eramangarriaren bateria
eu[1]: Eramangarriaren bateriak

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
eu[0]: UPS
eu[1]: UPSak

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
eu[0]: Monitorea
eu[1]: Pantailak

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
eu[0]: Sagua
eu[1]: Saguak

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
eu[0]: Teklatua
eu[1]: Teklatuak

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
eu[0]: PDA
eu[1]: PDAk

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
eu[0]: Telefono mugikorra
eu[1]: Telefono mugikorrak

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
eu[0]: Multimedia-erreproduzigailua
eu[1]: Multimedia-erreproduzigailuak

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
eu[0]: Taula
eu[1]: Taulak

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
eu[0]: Ordenagailua
eu[1]: Ordenagailuak

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
eu: Litiozko ion

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
eu: Litiozko polimeroa

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
eu: Litiozko burdin fosfatoa

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
eu: Berun azidoa

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
eu: Nikel kadmioa

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
eu: Nikel metal hidruroa

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
eu: Teknologia ezezaguna

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
eu: Kargatzen

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
eu: Deskargatzen

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
eu: Hutsa

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
eu: Kargatuta

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
eu: Kargatu arte zain

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
eu: Deskargatu arte zain

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: Attribute
eu: Atributua

en: Value
eu: Balioa

en: Image
eu: Irudia

en: Description
eu: Azalpena

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
eu[0]: segundo %.0f
eu[1]: %.0f segundo

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
eu[0]: minutu %.1f
eu[1]: %.1f minutu

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
eu[0]: ordu %.1f
eu[1]: %.1f ordu

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
eu[0]: egun %.1f
eu[1]: %.1f egun

en: Yes
eu: Bai

en: No
eu: Ez

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
eu: Gailua

en: Type
eu: Mota

en: Vendor
eu: Hornitzailea

en: Model
eu: Modeloa

en: Serial number
eu: Serie-zenbakia

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
eu: Hornitu

en: %u second | %u seconds
eu[0]: segundo %u
eu[1]: %u segundo

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
eu: Freskatuta

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
eu: Aurkezpena

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
eu: Birkargagarria

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
eu: Egoera

en: Energy
eu: Energia

en: Energy when empty
eu: Energia hustuta dagoenean

en: Energy when full
eu: Energia beteta dagoenean

en: Energy (design)
eu: Energia (teorikoa)

en: Voltage
eu: Tentsioa

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
eu: Ehunekoa

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
eu: Edukiera

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
eu: Teknologia

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
eu: Konektatuta

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
eu: Gailuaren informazioa

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
eu: Gailuaren historia

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
eu: Gailuaren profila

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
eu: Igarotako denbora

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
eu: Energia

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
eu: Gelaxkaren karga

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
eu: Aurresandako denbora

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
eu: Zuzenketaren faktorea

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
eu: Aurresate-doitasuna

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
eu: Erakutsi arazketa-informazio gehigarria

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
eu: Hautatu gailu hau abioan

en: Details
eu: Xehetasunak

en: Graph type:
eu: Grafiko-mota:

en: Data length:
eu: Datuen luzera:

en: There is no data to display.
eu: Ez dago daturik bistaratzeko.

en: Use smoothed line
eu: Erabili marra leunak

en: Show data points
eu: Erakutsi datuen puntuak

en: History
eu: Historia

en: Statistics
eu: Estatistikak
