gnome-power-manager - en to fi translation catalogue (122 entries)

en: GNOME Power Statistics
fi: Virrankäytön tilastot

en: Observe power management
fi: Tarkkaile virrankäyttöä

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
fi: Virrankäytön tilastot näyttää historia- ja ajantasatietoa akun tilasta ja ohjelmista, jotka aiheuttavat virtaa käyttäviä herätyksiä.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
fi: Tämä ohjelma on tarpeen lähinnä silloin, jos koneesi akun kanssa on ongelmia, tai jos koetat selvittää mitkä ohjelmat käyttävät paljon virtaa.

en: Whether we should show the history data points
fi: Näytetäänkö menneitä mittauspisteitä

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
fi: Näytetäänkö menneitä mittauspisteitä tilastoikkunassa.

en: Whether we should smooth the history data
fi: Pehmennetäänkö menneiden mittaustulosten käyrä

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
fi: Pehmennetäänkö menneiden mittaustulosten käyrä kuvaajissa.

en: The default graph type to show for history
fi: Menneiden mittausten kuvaajan oletustyyppi

en: The default graph type to show in the history window.
fi: Historiaikkunassa näytettävän kuvaajan oletustyyppi.

en: The maximum time displayed for history
fi: Historian enimmäispituus

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
fi: Kuinka pitkältä ajalta tuloksia näytetään enintään historiakuvaajien x-akselilla.

en: Whether we should show the stats data points
fi: Näytetäänkö tilastomittauspisteet

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
fi: Näytetäänkö tilastomittauspisteitä tilastoikkunassa.

en: Whether we should smooth the stats data
fi: Pehmennetäänkö tilastomittaustulosten käyrä

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
fi: Pehmennetäänkö tilastomittaustulosten käyrä kuvaajissa.

en: The default graph type to show for stats
fi: Tilastomittausten kuvaajan oletustyyppi

en: The default graph type to show in the stats window.
fi: Minkälaista kuvaajaa käytetään oletuksena tilastoikkunassa.

en: The index of the page number to show by default
fi: Viimeksi avoinna olleen sivun numero

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
fi: Viimeksi avoinna olleen sivun numero, jota käytetään palauttamaan edellinen tila.

en: The ID of the last device selected
fi: Viimeksi valitun laitteen tunnus

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
fi: Viimeksi valitun laitteen tunnus, jota käytetään palauttamaan edellinen tila.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
fi: Virrankäytön tilastot

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
fi: battery;consumption;charge;akku;kulutus;lataus;

note: Translators: This is %i days
en: %id
fi: %i pv

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
fi: %i pv %02i h

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
fi: %i h

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
fi: %i h %02i min

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
fi: %2i min

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
fi: %2i min %02i s

note: TRANSLATORS: This is ms
en: %.0fms
fi: %.0f ms

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
fi: %2i s

note: TRANSLATORS: This is %i Percentage
en: %i%%
fi: %i %%

note: TRANSLATORS: This is %.1f Watts
en: %.1fW
fi: %.1f W

note: TRANSLATORS: This is %.1f Volts
en: %.1fV
fi: %.1f V

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
fi: Kulutusnopeus

en: Charge
fi: Lataus

en: Time to full
fi: Aikaa täyteen lataukseen

en: Time to empty
fi: Aikaa tyhjenemiseen

en: 30 minutes
fi: 30 minuuttia

en: 3 hours
fi: 3 tuntia

en: 8 hours
fi: 8 tuntia

en: 1 day
fi: 1 päivä

en: 1 week
fi: 1 viikko

note: 5 min tick 30 min tick 1 hr tick 2 hr tick 1 day tick TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
fi: Latausajan profiili

en: Discharge profile
fi: Purkautumisajan profiili

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
fi: Latausajan tarkkuus

en: Discharge accuracy
fi: Purkautumisajan tarkkuus

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
fi[0]: Verkkovirta
fi[1]: Verkkovirrat

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
fi[0]: Kannettavan akku
fi[1]: Kannettavan akut

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
fi[0]: UPS
fi[1]: UPSit

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
fi[0]: Näyttö
fi[1]: Näytöt

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
fi[0]: Hiiri
fi[1]: Hiiret

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
fi[0]: Näppäimistö
fi[1]: Näppäimistöt

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
fi[0]: PDA
fi[1]: PDA:t

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
fi[0]: Matkapuhelin
fi[1]: Matkapuhelimet

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
fi[0]: Mediasoitin
fi[1]: Mediasoittimet

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
fi[0]: Taulutietokone
fi[1]: Taulutietokoneet

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
fi[0]: Tietokone
fi[1]: Tietokoneet

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
fi: Litium-ioni

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
fi: Litium-polymeeri

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
fi: Litium-rautafosfaatti

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
fi: Lyijyakku

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
fi: Nikkeli-kadmium

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
fi: Nikkeli-metallihydridi

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
fi: Tuntematon tekniikka

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
fi: Latautuu

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
fi: Purkautuu

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
fi: Tyhjä

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
fi: Ladattu

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
fi: Odotetaan latautumista

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
fi: Odotetaan purkautumista

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Attribute
fi: Ominaisuus

en: Value
fi: Arvo

en: Image
fi: Kuva

en: Description
fi: Kuvaus

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
fi[0]: %.0f sekunti
fi[1]: %.0f sekuntia

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
fi[0]: %.1f minuutti
fi[1]: %.1f minuuttia

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
fi[0]: %.1f tunti
fi[1]: %.1f tuntia

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
fi[0]: %.1f päivä
fi[1]: %.1f päivää

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
fi: Laite

en: Type
fi: Tyyppi

en: Vendor
fi: Valmistaja

en: Model
fi: Malli

en: Serial number
fi: Sarjanumero

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
fi: Lähde

en: %u second | %u seconds
fi[0]: %u sekunti
fi[1]: %u sekuntia

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
fi: Virkistetty

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
fi: Liitetty

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
fi: Ladattava

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
fi: Tila

en: Energy
fi: Energia

en: Energy when empty
fi: Energiaa tyhjänä

en: Energy when full
fi: Energiaa täytenä

en: Energy (design)
fi: Energia (suunniteltu)

en: Voltage
fi: Jännite

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
fi: Latausaste

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
fi: Kapasiteetti

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
fi: Tekniikka

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
fi: Yhteydessä

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
fi: Tietoja laitteesta

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
fi: Laitteen historia

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
fi: Laitteen profiili

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
fi: Aikaa kulunut

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
fi: Virta

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
fi: Kennon lataus

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
fi: Aikaennuste

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
fi: Korjauskerroin

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
fi: Ennustuksen tarkkuus

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
fi: Näytä ylimääräiset virheenjäljitystiedot

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
fi: Valitse tämä laite käynnistettäessä

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Graph type:
fi: Kuvaajan tyyppi:

en: Data length:
fi: Datan pituus:

en: There is no data to display.
fi: Ei mitään näytettävää.

en: Use smoothed line
fi: Pehmennetty viiva

en: Show data points
fi: Näytä datapisteet

en: History
fi: Historia

en: Statistics
fi: Tilastot
