gnome-power-manager master - en to fur translation catalogue (106 entries)

en: GNOME Power Statistics
fur: Statistichis energjetichis di GNOME

en: Observe power management
fur: Ten di voli la gjestion de alimentazion

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
fur: Statistichis energjetichis al pues mostrâ informazions cronologjichis e atuâls su la batarie e programs che a tirin sù chel ûs energjetic.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
fur: Forsit si scugne instalâ cheste aplicazion dome se si à problemis cun la batarie dal portatil o si sta cirint di capî cuâi programs a stan doprant une vore di energjie.

en: Whether we should show the history data points
fur: Indiche se si à di mostrâ i ponts dai dâts cronologjics

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
fur: Indiche se si à di mostrâ i ponts dai dâts cronologjics intal barcon des statistichis.

en: Whether we should smooth the history data
fur: Indiche se si à di smussâ i dâts cronologjics

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
fur: Indiche se si à di smussâ i dâts cronologjics tal grafic.

en: The default graph type to show for history
fur: Il gjenar di grafic predefinît di mostrâ pe cronologjie

en: The default graph type to show in the history window.
fur: Il gjenar di grafic predefinît di mostrâ intal barcon de cronologjie.

en: The maximum time displayed for history
fur: Il timp massim mostrât pe cronologjie

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
fur: La durade massime dal timp mostrât sul as X dal grafic cronologjic.

en: Whether we should show the stats data points
fur: Indiche se si à di mostrâ i ponts dai dâts des statistichis

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
fur: Indiche se si à di mostrâ i ponts dai dâts des statistichis intal barcon des statistichis.

en: Whether we should smooth the stats data
fur: Indiche se si à di smussâ i dâts statistics

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
fur: Indiche se si à di smussâ i dâts des statistichis intal grafic.

en: The default graph type to show for stats
fur: Il gjenar di grafic predefinît di mostrâ par lis statistichis

en: The default graph type to show in the stats window.
fur: Il gjenar di grafic predefinît di mostrâ intal barcon des statistichis.

en: The index of the page number to show by default
fur: L'indiç dal numar di pagjine di mostrâ in mût predefinît

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
fur: L'indiç dal numar di pagjine di mostrâ in mût predefinît che al ven doprât par tornâ il focus ae pagjine juste.

en: The ID of the last device selected
fur: Il ID dal ultin dispositîf selezionât

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
fur: L'identificadôr dal ultin dispositîf che al è stât doprât par tornâ il focus al dispositîf just.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
fur: Statistichis energjetichis

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
fur: batarie;consum;cjarie;

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
fur: Tas

en: Charge
fur: Cjarie

en: Time to full
fur: Timp pe cjarie

en: Time to empty
fur: Timp par disvuedâsi

en: 30 minutes
fur: 30 minûts

en: 3 hours
fur: 3 oris

en: 8 hours
fur: 8 oris

en: 1 day
fur: 1 zornade

en: 1 week
fur: 1 setemane

note: 5 min tick 30 min tick 1 hr tick 2 hr tick 1 day tick TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
fur: Profîl di cjarie

en: Discharge profile
fur: Profîl di discjarie

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
fur: Precision di cjarie

en: Discharge accuracy
fur: Precision di discjarie

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
fur[0]: Alimentadôr
fur[1]: Alimentadôrs

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
fur[0]: Batarie dal portatil
fur[1]: Batariis dal portatil

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
fur[0]: Misuradôr
fur[1]: Misuradôrs

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
fur[0]: Tastiere
fur[1]: Tastieris

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
fur[0]: Palmâr
fur[1]: Palmârs

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
fur[0]: Celulâr
fur[1]: Celulârs

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
fur[0]: Letôr multimediâl
fur[1]: Letôrs multimediâi

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
fur[0]: Taulete
fur[1]: Tauletis

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
fur: Jons di liti

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
fur: Polimar di liti

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
fur: Fosfât di fier e liti

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
fur: Plomp-acit

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
fur: Nichel-cadmi

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
fur: Nichel metal idrât

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
fur: Tecnologjie no cognossude

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
fur: In cjarie

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
fur: In discjarie

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
fur: Discjariade

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
fur: Cjariade

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
fur: In spiete di jessi cjariade

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
fur: In spiete di jessi discjariade

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
fur: No cognossût

en: Attribute
fur: Atribût

en: Value
fur: Valôr

en: Image
fur: Imagjin

en: Description
fur: Descrizion

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
fur[0]: %.0f secont
fur[1]: %.0f seconts

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
fur[0]: %.1f minût
fur[1]: %.1f minûts

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
fur[0]: %.1f ore
fur[1]: %.1f oris

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
fur[0]: %.1f dì
fur[1]: %.1f dîs

en: Yes
fur: Sì

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
fur: Dispositîf

en: Type
fur: Gjenar

en: Vendor
fur: Produtôr

en: Serial number
fur: Numar di serie

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
fur: Alimential?

en: %u second | %u seconds
fur[0]: %u secont
fur[1]: %u seconts

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
fur: Inzornât

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
fur: Presint

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
fur: Ricjariabile

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
fur: Stât

en: Energy
fur: Energjie

en: Energy when empty
fur: Energjie di vueide

en: Energy when full
fur: Energjie di plene

en: Energy (design)
fur: Energjie (progjetade)

en: Voltage
fur: Voltaç

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
fur: Percentuâl

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
fur: Capacitât

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
fur: Tecnologjie

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
fur: Tacât

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
fur: Informazions dispositîf

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
fur: Cronologjie dispositîf

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
fur: Profîl dispositîf

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
fur: Timp passât

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
fur: Potence

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
fur: Cjarie de cele

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
fur: Timp stimât

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
fur: Fatôr di corezion

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
fur: Precision de stime

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
fur: Mostre informazions adizionâls di debug

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
fur: Selezione chest dispositîf al inviament

en: Details
fur: Detais

en: Graph type:
fur: Gjenar di grafic:

en: Data length:
fur: Lungjece dâts:

en: There is no data to display.
fur: No son dâts di visualizâ.

en: Use smoothed line
fur: Dopre linie smussade

en: Show data points
fur: Mostre ponts dai dâts

en: History
fur: Cronologjie

en: Statistics
fur: Statistichis
