gnome-power-manager - en to gd translation catalogue (127 entries)

en: GNOME Power Statistics
gd: Stadastaireachd na cumhachd GNOME

en: Observe power management
gd: Gèill ri stiùireadh na cumhachd

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
gd: Seallaidh Stadastaireachd na cumhachd fiosrachadh làithreach ’s eachdraidheil air a’ bhataraidh agus prògraman a tha a’ dùsgadh ’s a chleachdadh cumhachd.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
gd: Chan eil sinn an dùil gum bi thu feumach air a’ phrògram seo ach ma tha duilgheadasan agad le bataraidh a’ laptop agad no ma tha thu airson faighinn a-mach cò na prògraman a chleachdas mòran cumhachd.

en: Whether we should show the history data points
gd: Co-dhiù an dèid puingean dàta na h-eachdraidh a shealltainn

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
gd: Co-dhiù an dèid puingean dàta na h-eachdraidh a shealltainn ann an uinneag na stadastaireachd.

en: Whether we should smooth the history data
gd: Co-dhiù an dèid dàta na h-eachdraidh a rèidheachadh

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
gd: Co-dhiù an dèid dàta na h-eachdraidh a rèidheachadh sa ghraf.

en: The default graph type to show for history
gd: Seòrsa bunaiteach a’ ghraf a chithear airson eachdraidh

en: The default graph type to show in the history window.
gd: Seòrsa bunaiteach a’ ghraf a chithear ann an uinneag na h-eachdraidh

en: The maximum time displayed for history
gd: An ùine as fhaide a chithear airson na h-eachdraidh

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
gd: An ùine as fhaide a chithear air aiseal x ann an graf na h-eachdraidh.

en: Whether we should show the stats data points
gd: Co-dhiù an dèid puingean dàta na stadastaireachd a shealltainn

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
gd: Co-dhiù an dèid puingean dàta na stadastaireachd a shealltainn ann an uinneag na stadastaireachd.

en: Whether we should smooth the stats data
gd: Co-dhiù an dèid dàta na stadastaireachd a rèidheachadh

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
gd: Co-dhiù an dèid dàta na stadastaireachd a rèidheachadh sa ghraf.

en: The default graph type to show for stats
gd: Seòrsa bunaiteach a’ ghraf a chithear airson na stadastaireachd

en: The default graph type to show in the stats window.
gd: Seòrsa bunaiteach a’ ghraf a chithear ann an uinneag na stadastaireachd.

en: The index of the page number to show by default
gd: Clàr-amais àireamh na duilleige a chithear a ghnàth

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
gd: Clàr-amais àireamh na duilleige a chithear a ghnàth a chleachdar gus tilleadh gun duilleag cheart.

en: The ID of the last device selected
gd: ID an uidheim mu dheireadh a thagh thu

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
gd: Aithnichear an uidheim mu dheireadh a chaidh a chleachdadh airson tilleadh gun uidheam cheart.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
gd: Stadastaireachd na cumhachd

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
gd: bataraidh:cleachdadh;caitheamh;teairrdseadh;

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
gd: Rèat

en: Charge
gd: Cuir teairrds ann

en: Time to full
gd: Àm gu làn teairrds

en: Time to empty
gd: Àm gus am bi e falamh

en: 10 minutes
gd: 10 mionaidean

en: 2 hours
gd: 2 uair a thìde

en: 6 hours
gd: 6 uairean a thìde

en: 1 day
gd: 1 latha

en: 1 week
gd: 1 seachdain

note: TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
gd: Pròifil teairrdsidh

en: Discharge profile
gd: Pròifil dì-theairrdsidh

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
gd: Pongalachd teairrdsidh

en: Discharge accuracy
gd: Pongalachd dì-theairrdsidh

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
gd[0]: Adaptar AC
gd[1]: Adaptaran AC
gd[2]: Adaptaran AC
gd[3]: Adaptaran AC

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
gd[0]: Bataraidh laptop
gd[1]: Bataraidhean laptop
gd[2]: Bataraidhean laptop
gd[3]: Bataraidhean laptop

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
gd[0]: Monatair
gd[1]: Mhonatair
gd[2]: Monatairean
gd[3]: Monatair

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
gd[0]: Luchag
gd[1]: Luchag
gd[2]: Luchagan
gd[3]: Luchag

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
gd[0]: Meur-chlàr
gd[1]: Meur-chlàran
gd[2]: Meur-chlàran
gd[3]: Meur-chlàran

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
gd[0]: Fòn-làimhe
gd[1]: Fònaichean-làimhe
gd[2]: Fònaichean-làimhe
gd[3]: Fònaichean-làimhe

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
gd[0]: Chluicheadair mheadhanan
gd[1]: Cluicheadairean mheadhanan
gd[2]: Cluicheadairean mheadhanan
gd[3]: Cluicheadairean mheadhanan

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
gd[0]: Tablaid
gd[1]: Tablaidean
gd[2]: Tablaidean
gd[3]: Tablaidean

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
gd[0]: Coimpiutair
gd[1]: Coimpiutairean
gd[2]: Coimpiutairean
gd[3]: Coimpiutairean

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
gd: Lead Acid

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
gd: Nickel Metal Hydride

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
gd: Teicneolas nach aithne dhuinn

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
gd: A’ teairrdseadh

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
gd: A’ dì-theairrdseadh

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
gd: Falamh

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
gd: Air làn-teairrds

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
gd: A’ feitheamh ri teairrdseadh

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
gd: A’ feitheamh ri dì-theairrdseadh

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
gd: Neo-aithnichte

en: Attribute
gd: Buadh

en: Value
gd: Luach

en: Image
gd: Ìomhaigh

en: Description
gd: Tuairisgeul

en: Type
gd: Seòrsa

en: Wakeups
gd: Gnìomhan dùsgaidh

en: Command
gd: Àithne

en: Details
gd: Mion-fhiosrachadh

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
gd[0]: %.0f diog
gd[1]: %.0f dhiog
gd[2]: %.0f diogan
gd[3]: %.0f diog

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
gd[0]: %.1f mhionaid
gd[1]: %.1f mhionaid
gd[2]: %.1f mionaidean
gd[3]: %.1f mionaid

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
gd[0]: %.1f uair a thìde
gd[1]: %.1f uair a thìde
gd[2]: %.1f uairean a thìde
gd[3]: %.1f uair a thìde

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
gd[0]: %.1f latha
gd[1]: %.1f latha
gd[2]: %.1f làithean
gd[3]: %.1f latha

en: Yes
gd: Tha

en: No
gd: Chan eil

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
gd: Uidheam

en: Vendor
gd: Reiceadair

en: Model
gd: Am modail

en: Serial number
gd: Àireamh shreathach

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
gd: Solar

en: %u second | %u seconds
gd[0]: %u diog
gd[1]: %u dhiog
gd[2]: %u diogan
gd[3]: %u diog

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
gd: Air ath-nuadhachadh

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
gd: Làithreach

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
gd: Gabhaidh ath-theairrdseadh

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
gd: Staid

en: Energy
gd: Cumhachd

en: Energy when empty
gd: Cumhachd nuair a bhios e falamh

en: Energy when full
gd: Cumhachd nuair a bhios e làn

en: Energy (design)
gd: Cumhachd (dealbhaich)

en: Voltage
gd: Voltachd

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
gd: Ceudad

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
gd: Tomhas-lìonaidh

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
gd: Teicneolais

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
gd: Air loidhne

note: TRANSLATORS: the command line was not provided
en: No data
gd: Gun dàta

note: TRANSLATORS: kernel module, usually a device driver
en: Kernel module
gd: Mòideal an eitein

note: TRANSLATORS: kernel housekeeping
en: Kernel core
gd: Cridhe an eitein

note: TRANSLATORS: interrupt between processors
en: Interprocessor interrupt
gd: Interprocessor Interrupt

note: TRANSLATORS: the keyboard and mouse device event
en: PS/2 keyboard/mouse/touchpad
gd: PS/2 meur-clàr/luchag/pada-suathaidh

note: TRANSLATORS: this is the old-style ATA interface
en: ATA host controller
gd: ATA Host Controller

note: TRANSLATORS: 802.11 wireless adaptor
en: Intel wireless adaptor
gd: Adaptar uèirleas Intel

note: TRANSLATORS: a timer is something that fires periodically. * The parameter is a process name, e.g. "firefox-bin". * This is shown when the timer wakes up.
en: Timer %s
gd: Tìmear %s

note: TRANSLATORS: the parameter is the name of task that's woken up from sleeping. * This is shown when the task wakes up.
en: Sleep %s
gd: Cadal %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a new realtime task.
en: New task %s
gd: Saothair ùr %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a task that's woken to check state. * This is shown when the task wakes up.
en: Wait %s
gd: Cuir %s ’na fhuireach

note: TRANSLATORS: this is the name of a work queue. * A work queue is a list of work that has to be done.
en: Work queue %s
gd: Ciudha obair %s

note: TRANSLATORS: this is when the networking subsystem clears out old entries
en: Network route flush %s
gd: Sruthlaich slighe an lìonraidh %s

note: TRANSLATORS: this is the name of an activity on the USB bus
en: USB activity %s
gd: Gnìomhachd USB %s

note: TRANSLATORS: we've timed out of an aligned timer, with the name
en: Wakeup %s
gd: Dùisg %s

note: TRANSLATORS: interupts on the system required for basic operation
en: Local interrupts
gd: Local Interrupts

note: TRANSLATORS: interrupts when a task gets moved from one core to another
en: Rescheduling interrupts
gd: Ag ath-sgeidealadh nan interrupts

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
gd: Fiosrachadh mun uidheam

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
gd: Eachdraidh an uidheim

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
gd: Pròifil an uidheim

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Processor Wakeups
gd: Wakeups a’ phròiseasair

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
gd: An ùine a dh’fhalbh

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
gd: Cumhachd

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
gd: Teairrds a’ chealla

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
gd: Ro-aithris air an àm

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
gd: Factar ceartachaidh

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
gd: Pongalachd an ro-innsidh

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
gd: Seall fiosrachadh dì-bhugachaidh a bharrachd

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
gd: Tagh an t-uidheam seo aig àm tòiseachaidh

note: TRANSLATORS: the icon for the CPU
en: Processor
gd: Pròiseasar

en: Graph type:
gd: Seòrsa a’ ghraf:

en: Data length:
gd: Faid an dàta:

en: There is no data to display.
gd: Chan eil dàta ann ri thaisbeanadh.

en: Use smoothed line
gd: Cleachd loidhne rèidhichte

en: Show data points
gd: Seall na puingean dàta

en: History
gd: Eachdraidh

en: Statistics
gd: Stadastaireachd

en: Processor wakeups per second:
gd: Wakeups a’ phròiseasar gach diog:
