gnome-power-manager - en to hr translation catalogue (110 entries)

en: GNOME Power Statistics
hr: GNOME energetska statistika

en: Observe power management
hr: Promatraj upravljanje energijom

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
hr: Statistika energije može prikazati povijesne i trenutne informacije i programe koji pokrenuti troše energiju.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
hr: Najvjerojatnije vam je potrebno instalirati ovu aplikaciju ako imate problema s baterijom vašeg prijenosnog računala, ili ako trebate otkriti koji program troši previše energije.

en: Whether we should show the history data points
hr: Je li potrebno prikazati točke povijesnih podataka

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
hr: Je li potrebno prikazati točke povijesnih podataka u prozoru statistika.

en: Whether we should smooth the history data
hr: Treba li izgladiti povijesne podatke

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
hr: Treba li izgladiti povijesne podatke u grafu.

en: The default graph type to show for history
hr: Zadana vrsta grafa za prikaz povijesti

en: The default graph type to show in the history window.
hr: Zadana vrsta grafa za prikaz u prozoru povijesti.

en: The maximum time displayed for history
hr: Maksimalno prikazano vrijeme za povijest

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
hr: Maksimalno trajanje vremena prikazanog na x osi na grafu povijesti.

en: Whether we should show the stats data points
hr: Je li potrebno prikazati točke statističkih podataka

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
hr: Je li potrebno prikazati točke statističkih podataka u prozoru statistika.

en: Whether we should smooth the stats data
hr: Treba li izgladiti statističke podatke

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
hr: Treba li izgladiti statističke podatke u grafu.

en: The default graph type to show for stats
hr: Zadana vrsta grafa za prikaz statistike

en: The default graph type to show in the stats window.
hr: Zadana vrsta grafa za prikaz u prozoru statistike.

en: The index of the page number to show by default
hr: Zadani indeks broja stranice koja će se prikazati

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
hr: Indeks broja zadane stranice koja će se prikazati za vraćanje fokusa na ispravnu stranicu.

en: The ID of the last device selected
hr: Označen ID zadnjeg uređaja

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
hr: Identifikator zadnjeg uređaja koji se koristi za vraćanje fokusa na ispravan uređaj.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
hr: Energetske statistike

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
hr: baterija;potrošnja;punjenje;

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
hr: Snaga

en: Charge
hr: Napunjenost

en: Time to full
hr: Vrijeme do napunjenosti

en: Time to empty
hr: Vrijeme do prazne baterije

en: 30 minutes
hr: 30 minuta

en: 3 hours
hr: 3 sata

en: 8 hours
hr: 8 sati

en: 1 day
hr: 1 dan

en: 1 week
hr: 1 tjedan

note: 5 min tick 30 min tick 1 hr tick 2 hr tick 1 day tick TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
hr: Profil punjenja

en: Discharge profile
hr: Profil pražnjenja

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
hr: Preciznost napunjenosti

en: Discharge accuracy
hr: Preciznost pražnjenja

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
hr[0]: AC adapter
hr[1]: AC adaptera
hr[2]: AC adaptera

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
hr[0]: Baterija prijenosnika
hr[1]: Baterije prijenosnika
hr[2]: Baterija prijenosnika

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
hr[0]: Neprekidno napajanje (UPS)
hr[1]: Neprekidna napajanja (UPS)
hr[2]: Neprekidnih napajanja (UPS)

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
hr[0]: Mjerač
hr[1]: Mjerača
hr[2]: Mjerača

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
hr[0]: Miš
hr[1]: Miša
hr[2]: Miševa

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
hr[0]: Tipkovnica
hr[1]: Tipkovnice
hr[2]: Tipkovnica

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
hr[0]: Dlanovnik
hr[1]: Dlanovnika
hr[2]: Dlanovnika

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
hr[0]: Mobitel
hr[1]: Mobitela
hr[2]: Mobitela

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
hr[0]: Medijski izvođač
hr[1]: Medijska izvođača
hr[2]: Medijskih izvođača

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
hr[0]: Tablet
hr[1]: Tableta
hr[2]: Tableta

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
hr[0]: Računalo
hr[1]: Računala
hr[2]: Računala

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
hr: Litij-ionska

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
hr: Litij-polimerska

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
hr: Litij-željezno-fosfatna

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
hr: Olovna kiselina

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
hr: Nikal-kadmijska

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
hr: Nikal metalno-hidridna

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
hr: Nepoznata tehnologija

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
hr: Punjenje

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
hr: Pražnjenje

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
hr: Prazna

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
hr: Napunjena

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
hr: Čeka na punjenje

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
hr: Čeka na pražnjenje

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
hr: Nepoznato

en: Attribute
hr: Obilježje

en: Value
hr: Vrijednost

en: Image
hr: Slika

en: Description
hr: Opis

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
hr[0]: %.0f sekunda
hr[1]: %.0f sekunde
hr[2]: %.0f sekunda

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
hr[0]: %.1f minuta
hr[1]: %.1f minute
hr[2]: %.1f minuta

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
hr[0]: %.1f sat
hr[1]: %.1f sata
hr[2]: %.1f sati

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
hr[0]: %.1f dan
hr[1]: %.1f dana
hr[2]: %.1f dana

en: Yes
hr: Da

en: No
hr: Ne

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
hr: Uređaj

en: Type
hr: Vrsta

en: Vendor
hr: Proizvođač

en: Serial number
hr: Serijski broj

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
hr: Opskrbljuje energijom

en: %u second | %u seconds
hr[0]: %u sekunda
hr[1]: %u sekunde
hr[2]: %u sekundi

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
hr: Osvježen

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
hr: Prisutan

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
hr: Punjiva

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
hr: Stanje

en: Energy
hr: Energija

en: Energy when empty
hr: Energija kada je prazna

en: Energy when full
hr: Energija kada je napunjena

en: Energy (design)
hr: Energija (određena dizajnom)

en: Voltage
hr: Voltaža

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
hr: Postotak

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
hr: Zapremnina

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
hr: Tehnologija

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
hr: Priključen

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
hr: Informacije o uređaju

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
hr: Povijest o uređaju

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
hr: Profil uređaja

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
hr: Proteklo vrijeme

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
hr: Energija

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
hr: Napunjenost ćelije

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
hr: Predviđeno vrijeme

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
hr: Faktor ispravljanja

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
hr: Preciznost predviđanja

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
hr: Prikaži dodatne informacije o rješavanju grešaka

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
hr: Odaberi ovaj uređaj pri pokretanju

en: Details
hr: Pojedinosti

en: Graph type:
hr: Vrsta grafikona:

en: Data length:
hr: Dužina podatka:

en: There is no data to display.
hr: Nema podataka za prikazati.

en: Use smoothed line
hr: Koristi izglađenu liniju

en: Show data points
hr: Pokaži točke podataka

en: History
hr: Povijest

en: Statistics
hr: Statistika
