gnome-power-manager master - en to hu translation catalogue (117 entries)

en: GNOME Power Statistics
hu: GNOME energiastatisztika

en: Observe power management
hu: Energiagazdálkodás megfigyelése

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
hu: Az energiastatisztika képes megjeleníteni az előzményeket és a jelenlegi akkumulátor információkat, valamint az ébredő programokat, amelyek energiát használnak.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
hu: Valószínűleg csak ennek az alkalmazásnak a telepítésére van szüksége, ha problémái vannak a laptop akkumulátorával, vagy hogy megpróbálja kideríteni, mely programok használnak jelentős mennyiségű energiát.

en: Whether we should show the history data points
hu: Megjelenjenek-e az előzmények adatpontjai

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
hu: Megjelenjenek-e az előzmények adatpontjai a statisztikaablakban?

en: Whether we should smooth the history data
hu: Az előzményadatok simításra kerüljenek-e

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
hu: Az előzményadatok simításra kerüljenek-e a grafikonon?

en: The default graph type to show for history
hu: Az előzményekhez megjelenítendő alapértelmezett grafikontípus

en: The default graph type to show in the history window.
hu: Az előzményablakban megjelenítendő alapértelmezett grafikontípus.

en: The maximum time displayed for history
hu: Az előzményekhez megjelenítendő maximális időtartam

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
hu: Az előzménygrafikon X tengelyén megjelenítendő maximális időtartam.

en: Whether we should show the stats data points
hu: Megjelenjenek-e a statisztika adatpontjai

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
hu: Megjelenjenek-e a statisztika adatpontjai a statisztikaablakban?

en: Whether we should smooth the stats data
hu: A statisztikaadatok simításra kerüljenek-e

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
hu: A statisztikaadatok simításra kerüljenek-e a grafikonon?

en: The default graph type to show for stats
hu: A statisztikákhoz megjelenítendő alapértelmezett grafikontípus

en: The default graph type to show in the stats window.
hu: A statisztikaablakban megjelenítendő alapértelmezett grafikontípus.

en: The index of the page number to show by default
hu: Az alapértelmezésben megjelenítendő oldalszám indexe

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
hu: Az alapértelmezésben megjelenítendő oldalszám indexe, amely a fókusz megfelelő oldalra való visszaadására használatos.

en: The ID of the last device selected
hu: Az utoljára kiválasztott eszköz azonosítója

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
hu: Az utolsó eszköz azonosítója, amely a fókusz megfelelő eszköznek való visszaadására használatos.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
hu: Energiastatisztika

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
hu: akkumulátor;fogyasztás;töltés;

note: Translators: This is %i days
en: %id
hu: %in

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
hu: %dn %02ió

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
hu: %ió

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
hu: %ió %02im

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
hu: %2ip

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
hu: %2ip %02i

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
hu: %2imp

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
hu: Sebesség

en: Charge
hu: Töltés

en: Time to full
hu: Idő a feltöltésig

en: Time to empty
hu: Idő a lemerülésig

en: 30 minutes
hu: 30 perc

en: 3 hours
hu: 3 óra

en: 8 hours
hu: 8 óra

en: 1 day
hu: 1 nap

en: 1 week
hu: 1 hét

note: 5 min tick 30 min tick 1 hr tick 2 hr tick 1 day tick TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
hu: Töltés profilja

en: Discharge profile
hu: Kisülés profilja

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
hu: Töltés pontossága

en: Discharge accuracy
hu: Kisülés pontossága

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
hu[0]: Hálózati csatlakozó
hu[1]: Hálózati csatlakozók

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
hu[0]: Noteszgép-akkumulátor
hu[1]: Noteszgép-akkumulátorok

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
hu[0]: Szünetmentes táp
hu[1]: Szünetmentes táp

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
hu[0]: Monitor
hu[1]: Monitorok

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
hu[0]: Egér
hu[1]: Egér

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
hu[0]: Billentyűzet
hu[1]: Billentyűzet

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
hu[0]: PDA
hu[1]: PDA-k

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
hu[0]: Mobiltelefon
hu[1]: Mobiltelefonok

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
hu[0]: Médialejátszó
hu[1]: Médialejátszó

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
hu[0]: Táblagép
hu[1]: Táblagép

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
hu[0]: Számítógép
hu[1]: Számítógép

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
hu: Lítiumion

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
hu: Lítiumpolimer

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
hu: Lítium-vasfoszfát

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
hu: Ólmos-savas

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
hu: Nikkel-kadmium

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
hu: Nikkel-fém hidrid

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
hu: Ismeretlen technológia

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
hu: Töltés

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
hu: Kisülés

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
hu: Lemerült

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
hu: Feltöltve

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
hu: Várakozás töltésre

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
hu: Várakozás kisülésre

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Attribute
hu: Attribútum

en: Value
hu: Érték

en: Image
hu: Kép

en: Description
hu: Leírás

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
hu[0]: %.0f másodperc
hu[1]: %.0f másodperc

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
hu[0]: %.1f perc
hu[1]: %.1f perc

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
hu[0]: %.1f óra
hu[1]: %.1f óra

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
hu[0]: %.1f nap
hu[1]: %.1f nap

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
hu: Eszköz

en: Type
hu: Típus

en: Vendor
hu: Gyártó

en: Model
hu: Modell

en: Serial number
hu: Sorozatszám

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
hu: Ellátás

en: %u second | %u seconds
hu[0]: %u másodperc
hu[1]: %u másodperc

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
hu: Frissítve

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
hu: Jelen van

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
hu: Újratölthető

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
hu: Állapot

en: Energy
hu: Energia

en: Energy when empty
hu: Energia lemerülve

en: Energy when full
hu: Energia feltöltve

en: Energy (design)
hu: Energia (tervezett)

en: Voltage
hu: Feszültség

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
hu: Százalék

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
hu: Kapacitás

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
hu: Technológia

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
hu: Eszközinformációk

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
hu: Eszköz előzményei

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
hu: Eszköz profilja

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
hu: Eltelt idő

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
hu: Energia

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
hu: Cellatöltés

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
hu: Előrejelzett idő

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
hu: Javítási tényező

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
hu: Előrejelzés pontossága

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
hu: Extra hibakeresési információk megjelenítése

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
hu: Ezen eszköz kiválasztása indításkor

en: Details
hu: Részletek

en: Graph type:
hu: Grafikontípus:

en: Data length:
hu: Adathossz:

en: There is no data to display.
hu: Nincsenek megjeleníthető adatok

en: Use smoothed line
hu: Simított vonal használata

en: Show data points
hu: Adatpontok megjelenítése

en: History
hu: Előzmények

en: Statistics
hu: Statisztika
