gnome-power-manager master - en to id_ID translation catalogue (105 entries)

en: GNOME Power Statistics
id_ID: Statistik Daya GNOME

en: Observe power management
id_ID: Mengobservasi manajemen daya

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
id_ID: Statistik Daya dapat menunjukkan informasi baterai historis dan saat ini, serta program yang bangun yang memakai daya.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
id_ID: Anda mungkin hanya perlu memasang aplikasi ini bila Anda memiliki masalah dengan baterai laptop Anda, atau mencoba mencari tahu program apa yang memakai sejumlah daya yang signifikan.

en: Whether we should show the history data points
id_ID: Apakah kami mesti menampilkan riwayat titik data

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
id_ID: Apakah kami mesti menampilkan riwayat titik data di jendela statistik.

en: Whether we should smooth the history data
id_ID: Apakah data riwayat di grafik perlu diperhalus

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
id_ID: Apakah kami mesti menghaluskan data riwayat di grafik.

en: The default graph type to show for history
id_ID: Jenis grafik baku untuk menampilkan riwayat

en: The default graph type to show in the history window.
id_ID: Jenis grafik utama untuk ditampilkan dalam jendela riwayat.

en: The maximum time displayed for history
id_ID: Waktu maksimum yang ditampilkan bagi riwayat

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
id_ID: Durasi maksimum dari waktu yang ditampilkan pada sumbu-x dari grafik riwayat.

en: Whether we should show the stats data points
id_ID: Apakah kami mesti menampilkan statistik titik data

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
id_ID: Apakah kami mesti menampilkan statistik titik data di jendela statistik.

en: Whether we should smooth the stats data
id_ID: Apakah data statistik di grafik perlu diperhalus

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
id_ID: Apakah kami mesti menghaluskan data statistik di grafik.

en: The default graph type to show for stats
id_ID: Jenis grafik utama untuk menampilkan status

en: The default graph type to show in the stats window.
id_ID: Jenis grafik utama untuk ditampilkan dalam jendela status.

en: The index of the page number to show by default
id_ID: Indeks dari nomor halaman yang ditampilkan secara baku

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
id_ID: Indeks dari nomor halaman yang ditampilkan secara baku yang dipakai untuk mengembalikan fokus ke halaman yang benar.

en: The ID of the last device selected
id_ID: ID dari perangkat terakhir yang dipilih

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
id_ID: Identifier dari perangkat terakhir yang dipakai untuk mengembalikan fokus ke perangkat yang benar.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
id_ID: Statistik Daya

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
id_ID: baterai;konsumsi;muatan;

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
id_ID: Laju

en: Charge
id_ID: Muatan

en: Time to full
id_ID: Waktu sampai penuh

en: Time to empty
id_ID: Waktu sampai kosong

en: 30 minutes
id_ID: 30 menit

en: 3 hours
id_ID: 3 jam

en: 8 hours
id_ID: 8 jam

en: 1 day
id_ID: 1 hari

en: 1 week
id_ID: 1 minggu

note: 5 min tick 30 min tick 1 hr tick 2 hr tick 1 day tick TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
id_ID: Profil pengisian

en: Discharge profile
id_ID: Profil pengosongan

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
id_ID: Ketelitian pengisian

en: Discharge accuracy
id_ID: Ketelitian pengosongan

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
id_ID[0]: Adaptor AC

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
id_ID[0]: Baterai laptop

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
id_ID[0]: Tetikus

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
id_ID[0]: Papan ketik

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
id_ID[0]: Ponsel

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
id_ID[0]: Pemutar media

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
id_ID[0]: Komputer

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
id_ID: Ion Litium

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
id_ID: Polimer Litium

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
id_ID: Besi Litium Fosfat

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
id_ID: Asam timah

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
id_ID: Nikel Kadmium

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
id_ID: Metal nikel hidrida

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
id_ID: Teknologi tak dikenal

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
id_ID: Mengisi

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
id_ID: Mengosongkan

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
id_ID: Kosong

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
id_ID: Terisi

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
id_ID: Menunggu mengisi

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
id_ID: Menunggu mengosongkan

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
id_ID: Tak diketahui

en: Attribute
id_ID: Atribut

en: Value
id_ID: Nilai

en: Image
id_ID: Gambar

en: Description
id_ID: Deskripsi

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
id_ID[0]: %.0f detik
id_ID[1]: %.0f detik

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
id_ID[0]: %.1f menit
id_ID[1]: %.1f menit

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
id_ID[0]: %.1f jam
id_ID[1]: %.1f jam

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
id_ID[0]: %.1f hari
id_ID[1]: %.1f hari

en: Yes
id_ID: Ya

en: No
id_ID: Tidak

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
id_ID: Perangkat

en: Type
id_ID: Jenis

en: Serial number
id_ID: Nomor seri

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
id_ID: Pasokan

en: %u second | %u seconds
id_ID[0]: %u detik
id_ID[1]: %u detik

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
id_ID: Disegarkan

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
id_ID: Ada

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
id_ID: Dapat diisi ulang

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
id_ID: Kondisi

en: Energy
id_ID: Energi

en: Energy when empty
id_ID: Ketika energi kosong

en: Energy when full
id_ID: Ketika energi penuh

en: Energy (design)
id_ID: Energi (desain)

en: Voltage
id_ID: Voltase

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
id_ID: Persentase

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
id_ID: Kapasitas

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
id_ID: Teknologi

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
id_ID: Daring

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
id_ID: Informasi Perangkat

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
id_ID: Riwayat Perangkat

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
id_ID: Profil Perangkat

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
id_ID: Waktu berjalan

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
id_ID: Daya

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
id_ID: Muatan sel

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
id_ID: Ramalan waktu

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
id_ID: Faktor koreksi

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
id_ID: Akurasi prediksi

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
id_ID: Menampilkan informasi ekstra

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
id_ID: Pilih perangkat ini saat mulai

en: Details
id_ID: Rincian

en: Graph type:
id_ID: Jenis grafik:

en: Data length:
id_ID: Panjang data:

en: There is no data to display.
id_ID: Tidak ada data yang bisa ditampilkan.

en: Use smoothed line
id_ID: Gunakan garis yang dihaluskan

en: Show data points
id_ID: Tampilkan titik data

en: History
id_ID: Riwayat

en: Statistics
id_ID: Statistik
