gnome-power-manager - en to my translation catalogue (27 entries)

en: <b>Actions</b>
my: <b>လုပ်ငန်းဆောင်တာ</b>

en: <b>Display</b>
my: <b>မြင်ကွင်း</b>

en: <b>Notification Area</b>
my: <b>သတိပေးဧရိယာ</b>

en: Closes the program
my: ဤပရိုဂရမ်ကို ပိတ်ပါ

en: Di_m display when idle
my: _M လုပ်စရာမရှိပါက ဖန်သားပြင်မှိန်ပါ

en: General
my: အထွေထွေ

en: On AC Power
my: အေစီပါဝါသုံးနေလျှင်

en: On Battery Power
my: ဘက်ထရီပါဝါသုံးလျှင်

en: Only display an icon when a battery is p_resent
my: _R ဘက်ထရီရှိမှ အိုင်ကွန်ပြပါ

en: Only display an icon when charging or _discharging
my: _D အားဖြည့် သို့ အားသုံးနေမှ အိုင်ကွန်ကိုပြပါ

en: Power Management Preferences
my: ပါဝါပိုင်းဆိုင်ရာ လိုလားချက်များ

en: Yes
my: ဟုတ်တယ်

en: No
my: မဟုတ်ဘူး

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
my: ပစ္စည်း

en: Model
my: မော်ဒယ်

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
my: ရာခိုင်နူန်း

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
my: စွမ်းအား

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
my: နည်းပညာ

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
my: အွန်လိုင်း

note: preferences
en: _Preferences
my: _P လိုလားချက်များ

note: TRANSLATORS: a phone is charging TRANSLATORS: device is charging, but we only have a percentage
en: %s charging (%.1f%%)
my: %s ကို အားဖြည့်နေပါတယ်  (%.1f%%)

note: TRANSLATORS: the type of data, e.g. Laptop battery
en: Product:
my: ထုတ်ကုန် -

note: TRANSLATORS: device is missing TRANSLATORS: device is charged TRANSLATORS: device is charging TRANSLATORS: device is discharging
en: Status:
my: အခြေအနေ -

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
my: အားပြည့်ပြီ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
my: အားဖြည့်ဆဲ

note: TRANSLATORS: manufacturer
en: Vendor:
my: ထုတ်လုပ်သူ -

note: TRANSLATORS: how the battery is made, e.g. Lithium Ion
en: Technology:
my: နည်းပညာ -
