gnome-power-manager 3.8.x - en to nb translation catalogue (129 entries)

en: Whether we should show the history data points
nb: Hvorvidt historiske datapunkter skal vises

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
nb: Hvorvidt historiske datapunkter skal vises i statistikkvinduet.

en: Whether we should smooth the history data
nb: Hvorvidt historikkdata skal jevnes ut.

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
nb: Hvorvidt historiske data skal jevnes ut i grafen.

en: The default graph type to show for history
nb: Forvalgt type graf som skal vises for historikk

en: The default graph type to show in the history window.
nb: Forvalgt type graf som skal vises i historikkvinduet.

en: The maximum time displayed for history
nb: Maksimal tid som vises for historikk.

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
nb: Maksimal varighet av tid som vises på x-aksen i historikkgrafen.

en: Whether we should show the stats data points
nb: Hvorvidt statistiske datapunkter skal vises

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
nb: Hvorvidt statistiske datapunkter skal vises i statistikkvinduet.

en: Whether we should smooth the stats data
nb: Hvorvidt statistiske data skal jevnes ut

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
nb: Hvorvidt statistiske data skal jevnes ut i grafen.

en: The default graph type to show for stats
nb: Forvalgt type graf som skal vises for statistikk

en: The default graph type to show in the stats window.
nb: Forvalgt type graf som skal vises for statistikkvinduet.

en: The index of the page number to show by default
nb: Indeks for sidenummer som skal vises som forvalg

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
nb: Indeks av sidenummer som skal vises som forvalg for å gi fokus til korrekt side.

en: The ID of the last device selected
nb: ID for sist valgte enhet

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
nb: Identifikator for siste enhet som brukes til å gi fokus til rett enhet.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
nb: Strømstatistikk

en: Observe power management
nb: Overvåk strømstyring

en: battery;consumption;charge;
nb: batteri;forbruk;lading;

en: Details
nb: Detaljer

en: Graph type:
nb: Type graf:

en: Data length:
nb: Datalengde:

en: There is no data to display.
nb: Ingen data å vise

en: Use smoothed line
nb: Bruk utjevnet linje

en: Show data points
nb: Vis datapunkter

en: History
nb: Historikk

en: Statistics
nb: Statistikk

en: Processor wakeups per second:
nb: Antall ganger prosessoren våkner opp per sekund:

en: Wakeups
nb: Oppvåkninger

en: Charge
nb: Lading

en: Time to full
nb: Tid til full

en: Time to empty
nb: Tid til tom

en: 10 minutes
nb: 10 minutter

en: 2 hours
nb: 2 timer

en: 6 hours
nb: 6 timer

en: 1 day
nb: 1 dag

en: 1 week
nb: 1 uke

note: TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
nb: Ladeprofil

en: Discharge profile
nb: Profil for utlading

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
nb: Nøyaktighet for ladetid

en: Discharge accuracy
nb: Nøyaktighet for utladingstid

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
nb[0]: AC-adapter
nb[1]: AC-adaptere

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
nb[0]: Batteri
nb[1]: Batterier

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
nb[0]: UPS
nb[1]: UPSer

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
nb[0]: Skjerm
nb[1]: Skjermer

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
nb[0]: Mus
nb[1]: Mus

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
nb[0]: Tastatur
nb[1]: Tastatur

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
nb[0]: PDA
nb[1]: PDAer

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
nb[0]: Mobiltelefon
nb[1]: Mobiltelefoner

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
nb[0]: Mediespiller
nb[1]: Mediespillere

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
nb[0]: Tablet
nb[1]: Tableter

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
nb[0]: Datamaskin
nb[1]: Datamaskiner

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
nb: Litium ion

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
nb: Litium polymer

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
nb: Litium jern fosfat

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
nb: Nikkel-kadmium

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
nb: Nikkel/metall hybrid

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
nb: Ukjent teknologi

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
nb: Lader

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
nb: Lader ut

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
nb: Tomt

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
nb: Ladet

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
nb: Venter på å lade

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
nb: Venter på å lade ut

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
nb: Ukjent

en: Attribute
nb: Attributt

en: Value
nb: Verdi

en: Image
nb: Bilde

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Command
nb: Kommando

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
nb[0]: %.0f sekund
nb[1]: %.0f sekunder

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
nb[0]: %.1f minutt
nb[1]: %.1f minutter

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
nb[0]: %.1f time
nb[1]: %.1f timer

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
nb[0]: %.1f dag
nb[1]: %.1f dager

en: Yes
nb: Ja

en: No
nb: Nei

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
nb: Enhet

en: Vendor
nb: Leverandør

en: Model
nb: Modell

en: Serial number
nb: Serienummer

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
nb: Forsyning

en: %d second | %d seconds
nb[0]: %d sekund
nb[1]: %d sekunder

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
nb: Oppdatert

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
nb: Tilstede

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
nb: Ladbart

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
nb: Tilstand

en: Energy
nb: Strømstyrke

en: Energy when empty
nb: Strømstyrke når tom

en: Energy when full
nb: Strømstyrke når full

en: Energy (design)
nb: Strømstyrke (fabrikk)

en: Voltage
nb: Spenning

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
nb: Prosent

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
nb: Kapasitet

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
nb: Teknologi

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
nb: Tilkoblet

note: TRANSLATORS: the command line was not provided
en: No data
nb: Ingen data

note: TRANSLATORS: kernel module, usually a device driver
en: Kernel module
nb: Kjernemodul

note: TRANSLATORS: kernel housekeeping
en: Kernel core
nb: Kjerne

note: TRANSLATORS: interrupt between processors
en: Interprocessor interrupt
nb: Avbrudd på tvers av prosessorene

note: TRANSLATORS: unknown interrupt
en: Interrupt
nb: Avbrudd

note: TRANSLATORS: the keyboard and mouse device event
en: PS/2 keyboard/mouse/touchpad
nb: PS/2 tastatur/mus/musplate

note: TRANSLATORS: serial ATA is a new style of hard disk interface
en: Serial ATA
nb: Seriell ATA

note: TRANSLATORS: this is the old-style ATA interface
en: ATA host controller
nb: ATA vertskontroller

note: TRANSLATORS: 802.11 wireless adaptor
en: Intel wireless adaptor
nb: Intel trådløskort

note: TRANSLATORS: a timer is something that fires periodically. * The parameter is a process name, e.g. "firefox-bin". * This is shown when the timer wakes up.
en: Timer %s
nb: Stoppeklokke %s

note: TRANSLATORS: the parameter is the name of task that's woken up from sleeping. * This is shown when the task wakes up.
en: Sleep %s
nb: Sov %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a new realtime task.
en: New task %s
nb: Ny oppgave %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a task that's woken to check state. * This is shown when the task wakes up.
en: Wait %s
nb: Vent %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a work queue. * A work queue is a list of work that has to be done.
en: Work queue %s
nb: Arbeidskø %s

note: TRANSLATORS: this is when the networking subsystem clears out old entries
en: Network route flush %s
nb: Tømming av nettverksruter %s

note: TRANSLATORS: this is the name of an activity on the USB bus
en: USB activity %s
nb: USB aktivitet %s

note: TRANSLATORS: we've timed out of an aligned timer, with the name
en: Wakeup %s
nb: Vekk %s

note: TRANSLATORS: interupts on the system required for basic operation
en: Local interrupts
nb: Lokale avbrudd

note: TRANSLATORS: interrupts when a task gets moved from one core to another
en: Rescheduling interrupts
nb: Planlegger avbrudd på nytt

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
nb: Informasjon om enhet

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
nb: Historikk for enhet

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
nb: Profil for enhet

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Processor Wakeups
nb: Prosessoroppvåkninger

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
nb: Medgått tid

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
nb: Strøm

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
nb: Spenning for celle

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
nb: Estimert tid

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
nb: Korrigeringsfaktor

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
nb: Nøyaktighet for forutbestemmelse

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
nb: Vis ekstra feilsøkingsinformasjon

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
nb: Velg denne enheten ved oppstart

note: TRANSLATORS: the icon for the CPU
en: Processor
nb: Prosessor
