gnome-power-manager - en to nl translation catalogue (103 entries)

en: GNOME Power Statistics
nl: Gnome Spanningsstatistieken

en: Observe power management
nl: Observeer het energiebeheer

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
nl: Spanningsstatistieken kan historische en huidige batterij-informatie weergeven, evenals programma’s die deze energie verbruiken.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
nl: U hoeft deze toepassing waarschijnlijk enkel te installeren als u problemen ondervindt met de batterij van uw laptop, of probeert na te gaan welke programma’s grote hoeveelheden energie verbruiken.

en: Whether we should show the history data points
nl: Geeft aan of de gebeurtenissen zullen worden getoond

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
nl: Geeft aan of de gebeurtenissen zullen worden getoond in het statistiekenvenster.

en: Whether we should smooth the history data
nl: Geeft aan of de grafiek zal worden gladgestreken

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
nl: Geeft aan of de grafiek zal worden gladgestreken.

en: The default graph type to show for history
nl: Standaard grafiektype voor geschiedenis

en: The default graph type to show in the history window.
nl: Standaard grafiektype voor het geschiedenisvenster.

en: The maximum time displayed for history
nl: De maximale tijd die in de grafiek wordt getoond

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
nl: De maximale tijdspanne die op de x-as van de geschiedenisgrafiek wordt getoond.

en: Whether we should show the stats data points
nl: Geeft aan of de gebeurtenissen zullen worden getoond

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
nl: Geeft aan of de gebeurtenissen zullen worden getoond in het statistiekenvenster.

en: Whether we should smooth the stats data
nl: Geeft aan of de grafiek zal worden gladgestreken

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
nl: Geeft aan of de grafiek zal worden gladgestreken.

en: The default graph type to show for stats
nl: Standaard grafiektype voor statistieken

en: The default graph type to show in the stats window.
nl: Standaard grafiektype voor het statistiekenvenster.

en: The index of the page number to show by default
nl: De index van het paginanummer dat standaard getoond wordt

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
nl: De index van het paginanummer dat standaard getoond wordt; gebruikt voor het focussen van de juiste pagina.

en: The ID of the last device selected
nl: De ID van het laatst geselecteerde apparaat

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
nl: De identifier van het meest recente apparaat, gebruikt voor het focussen van het juiste apparaat.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
nl: Spanningsstatistieken

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
nl: battery;consumption;charge;batterij;verbruik;spanning;lading;

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
nl: %iu

note: TRANSLATORS: This is ms
en: %.0fms
nl: %.0f ms

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
nl: Ontlaadsnelheid

en: Charge
nl: Lading

en: Time to full
nl: Tijd tot vol

en: Time to empty
nl: Tijd tot leeg

en: 30 minutes
nl: 30 minuten

en: 3 hours
nl: 3 uur

en: 8 hours
nl: 8 uur

en: 1 day
nl: 1 dag

note: 5 min tick 30 min tick 1 hr tick 2 hr tick 1 day tick TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
nl: Ladingsprofiel

en: Discharge profile
nl: Ontladingsprofiel

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
nl: Accuraatheid lading

en: Discharge accuracy
nl: Accuraatheid ontlading

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
nl[0]: Netstroomadapter
nl[1]: Netstroomadapters

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
nl[0]: Laptop-accu
nl[1]: Laptop-accu's

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
nl[0]: UPS
nl[1]: UPSen

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
nl[0]: Muis
nl[1]: Muizen

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
nl[0]: Toetsenbord
nl[1]: Toetsenborden

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
nl[0]: PDA
nl[1]: PDA's

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
nl[0]: Mobiele telefoon
nl[1]: Mobiele telefoons

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
nl[0]: Mediaspeler
nl[1]: Mediaspelers

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
nl: Lithium-ion

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
nl: Lithium-polymeer

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
nl: Lithium-ijzerfosfaat

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
nl: Loodzuur

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
nl: Nikkel-cadmium

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
nl: Nickel-metaal-hydride

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
nl: Onbekende technologie

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
nl: Opladen

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
nl: Ontladen

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
nl: Leeg

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
nl: Opgeladen

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
nl: Wachten op opladen

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
nl: Wacht op ontladen

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Attribute
nl: Attribuut

en: Value
nl: Waarde

en: Image
nl: Afbeelding

en: Description
nl: Omschrijving

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
nl[0]: %.0f seconde
nl[1]: %.0f seconden

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
nl[0]: %.1f minuut
nl[1]: %.1f minuten

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
nl[0]: %.1f uur
nl[1]: %.1f uur

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
nl[0]: %.1f dag
nl[1]: %.1f dagen

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
nl: Apparaat

en: Vendor
nl: Verkoper

en: Serial number
nl: Serienummer

en: %u second | %u seconds
nl[0]: %u seconde
nl[1]: %u seconden

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
nl: Bijgewerkt

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
nl: Aanwezig

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
nl: Oplaadbaar

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
nl: Status

en: Energy
nl: Energie

en: Energy when empty
nl: Energie wanneer leeg

en: Energy when full
nl: Energie wanneer vol

en: Energy (design)
nl: Energie (fabrieksontwerp)

en: Voltage
nl: Spanning

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
nl: Capaciteit

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
nl: Technologie

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
nl: Apparaatinformatie

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
nl: Apparaathistorie

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
nl: Apparaatprofiel

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
nl: Verstreken tijd

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
nl: Energie

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
nl: Cel-lading

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
nl: Voorspelde tijd

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
nl: Correctiefactor

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
nl: Nauwkeurigheid voorspelling

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
nl: Extra debuginformatie tonen

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
nl: Dit apparaat bij opstarten tonen

en: Graph type:
nl: Type grafiek:

en: Data length:
nl: Data-lengte:

en: There is no data to display.
nl: Er zijn geen gegevens om te tonen.

en: Use smoothed line
nl: Afgeronde lijn tonen

en: Show data points
nl: Datapunten tonen

en: History
nl: Geschiedenis

en: Statistics
nl: Statistieken
