gnome-power-manager 2.20.x - en to nn translation catalogue (44 entries)

en: Observe power management
nn: Overvak straumstyring

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
nn: Straumstatistikk

en: Graph type:
nn: Type graf:

en: History
nn: Historikk

en: Show data points
nn: Vis datapunkt

en: Statistics
nn: Statistikk

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
nn: %i time

en: Charge
nn: Lade

en: 10 minutes
nn: 10 minutt

en: 2 hours
nn: 2 timar

note: TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
nn: Ladingsprofil

en: Discharge profile
nn: Utladingsprofil

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
nn: Ladegrannsemd

en: Discharge accuracy
nn: Utladingsgrannsemd

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
nn[0]: Nettstraumadapter fjerna
nn[1]: AC-adapter fjerna

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
nn[0]: Batteri på bærbar datamaskin
nn[1]: Batteri på bærbar datamaskin

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
nn[0]: Mobiltelefon
nn[1]: Mobiltelefon

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
nn: Litiumion

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
nn: Litiumpolymer

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
nn: Litiumjernfosfat

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
nn: Nikkel/metal hybrid

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
nn: Ukjend teknologi

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
nn: Lading

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
nn: Vert lada ut

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
nn: Lada

note: TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Vendor
nn: Leverandør

en: Model
nn: Modell

en: Serial number
nn: Serienummer

en: Voltage
nn: Spenning

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
nn: Prosent

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
nn: Kapasitet

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
nn: Teknologi

note: TRANSLATORS: the command line was not provided
en: No data
nn: Inga data

note: TRANSLATORS: a timer is something that fires periodically. * The parameter is a process name, e.g. "firefox-bin". * This is shown when the timer wakes up.
en: Timer %s
nn: Stoppeklokke %s

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
nn: Einingsinformasjon

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
nn: Einingshistorie

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
nn: Einingsprofil

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
nn: Utlaupt tid

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
nn: Straum

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
nn: Spenning for celle

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
nn: Estimert tid

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
nn: Vis ekstra feilsøkingsinformasjon

note: TRANSLATORS: the icon for the CPU
en: Processor
nn: Prosessor
