gnome-power-manager - en to pl translation catalogue (120 entries)

en: GNOME Power Statistics
pl: Statystyki zasilania GNOME

en: Observe power management
pl: Podgląd zarządzania zasilaniem

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
pl: Statystyki zasilania wyświetlają przeszłe i bieżące informacje o akumulatorze i programach go zużywających.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
pl: Ten program jest zwykle przydatny tylko, jeśli występują problemy z akumulatorem laptopa lub trzeba sprawdzić, które programy go zużywają.

en: Whether we should show the history data points
pl: Czy wyświetlać punkty danych w historii

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
pl: Czy wyświetlać punkty danych w historii w oknie statystyk.

en: Whether we should smooth the history data
pl: Czy wygładzać dane historii

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
pl: Czy wygładzać dane historii na wykresie.

en: The default graph type to show for history
pl: Domyślny typ wykresu wyświetlanego w oknie historii

en: The default graph type to show in the history window.
pl: Domyślny typ wykresu wyświetlanego w oknie historii.

en: The maximum time displayed for history
pl: Maksymalny czas wyświetlany w historii

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
pl: Maksymalna długość czasu wyświetlana na osi X wykresu historii.

en: Whether we should show the stats data points
pl: Czy wyświetlać punkty danych w statystykach

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
pl: Czy wyświetlać punkty danych w statystykach w oknie statystyk.

en: Whether we should smooth the stats data
pl: Czy wygładzać dane statystyk

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
pl: Czy wygładzać dane statystyk na wykresie.

en: The default graph type to show for stats
pl: Domyślny typ wykresu wyświetlanego w oknie statystyk

en: The default graph type to show in the stats window.
pl: Domyślny typ wykresu wyświetlanego w oknie statystyk.

en: The index of the page number to show by default
pl: Domyślny indeks numeru strony do wyświetlenia

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
pl: Domyślny indeks numeru strony do wyświetlenia, aby zwrócić aktywność właściwej stronie.

en: The ID of the last device selected
pl: Identyfikator ostatnio wybranego urządzenia

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
pl: Identyfikator ostatniego urządzenia, które zostało użyte, aby zwrócić aktywność właściwemu urządzeniu.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
pl: Statystyki zasilania

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
pl: akumulator;bateria;użycie;zużycie;ładowanie;

note: Translators: This is %i days
en: %id
pl: %i d

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
pl: %i d %02i godz.

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
pl: %i godz.

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
pl: %i godz. %02i min

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
pl: %2i min

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
pl: %2i min %02i

note: TRANSLATORS: This is ms
en: %.0fms
pl: %.0f ms

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
pl: %2i s

note: TRANSLATORS: This is %.1f Watts
en: %.1fW
pl: %.1f W

note: TRANSLATORS: This is %.1f Volts
en: %.1fV
pl: %.1f V

note: TRANSLATORS: This is %.1f nanometers
en: %.0f nm
pl: %.0f nm

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
pl: Tempo

en: Charge
pl: Ładowanie

en: Time to full
pl: Czas do naładowania

en: Time to empty
pl: Czas do rozładowania

en: 30 minutes
pl: 30 minut

en: 3 hours
pl: 3 godziny

en: 8 hours
pl: 8 godzin

en: 1 day
pl: 1 dzień

en: 1 week
pl: 1 tydzień

note: 5 min tick 30 min tick 1 hr tick 2 hr tick 1 day tick TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
pl: Profil ładowania

en: Discharge profile
pl: Profil rozładowywania

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
pl: Dokładność ładowania

en: Discharge accuracy
pl: Dokładność rozładowywania

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
pl[0]: Zasilacz sieciowy
pl[1]: Zasilacze sieciowe
pl[2]: Zasilaczy sieciowych

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
pl[0]: Akumulator laptopa
pl[1]: Akumulatory laptopa
pl[2]: Akumulatorów laptopa

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
pl[0]: Urządzenie UPS
pl[1]: Urządzenia UPS
pl[2]: Urządzeń UPS

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
pl[0]: Monitor
pl[1]: Monitory
pl[2]: Monitorów

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
pl[0]: Mysz
pl[1]: Myszy
pl[2]: Myszy

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
pl[0]: Klawiatura
pl[1]: Klawiatury
pl[2]: Klawiatur

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
pl[0]: Urządzenie PDA
pl[1]: Urządzenia PDA
pl[2]: Urządzeń PDA

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
pl[0]: Telefon komórkowy
pl[1]: Telefony komórkowe
pl[2]: Telefonów komórkowych

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
pl[0]: Odtwarzacz multimediów
pl[1]: Odtwarzacze multimediów
pl[2]: Odtwarzaczy multimediów

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
pl[0]: Tablet
pl[1]: Tablety
pl[2]: Tabletów

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
pl[0]: Komputer
pl[1]: Komputery
pl[2]: Komputerów

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
pl: Ogniwo litowo-jonowe

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
pl: Ogniwo litowo-polimerowe

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
pl: Ogniwo z fosforanu litowo-żelazowego

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
pl: Ogniwo ołowiowo-kwasowe

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
pl: Ogniwo niklowo-kadmowe

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
pl: Ogniwo niklowo-metaliczno-wodorkowe

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
pl: Nieznana technologia

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
pl: Ładowanie

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
pl: Rozładowywanie

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
pl: Pusty

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
pl: Naładowany

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
pl: Oczekuje na naładowanie

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
pl: Oczekuje na rozładowanie

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
pl: Nieznany

en: Attribute
pl: Atrybut

en: Value
pl: Wartość

en: Image
pl: Obraz

en: Description
pl: Opis

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
pl[0]: %.0f sekunda
pl[1]: %.0f sekundy
pl[2]: %.0f sekund

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
pl[0]: %.1f minuta
pl[1]: %.1f minuty
pl[2]: %.1f minut

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
pl[0]: %.1f godzina
pl[1]: %.1f godziny
pl[2]: %.1f godzin

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
pl[0]: %.1f dzień
pl[1]: %.1f dni
pl[2]: %.1f dni

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
pl: Urządzenie

en: Type
pl: Typ

en: Vendor
pl: Dostawca

en: Serial number
pl: Numer seryjny

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
pl: Dostawa

en: %u second | %u seconds
pl[0]: %u sekunda
pl[1]: %u sekundy
pl[2]: %u sekund

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
pl: Odświeżono

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
pl: Obecny

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
pl: Do wielokrotnego ładowania

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
pl: Stan

en: Energy
pl: Energia

en: Energy when empty
pl: Energia przy całkowitym rozładowaniu

en: Energy when full
pl: Energia przy pełnym naładowaniu

en: Energy (design)
pl: Energia (znamionowa)

en: Voltage
pl: Napięcie

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
pl: Procent

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
pl: Pojemność

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
pl: Technologia

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
pl: Informacje o urządzeniu

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
pl: Historia urządzenia

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
pl: Profil urządzenia

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
pl: Upłynęło czasu

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
pl: Zasilanie

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
pl: Stopień naładowania ogniw

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
pl: Szacunkowy czas

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
pl: Stopień korekcji

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
pl: Dokładność szacowania

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
pl: Wyświetla dodatkowe informacje do debugowania

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
pl: Wybiera to urządzenie podczas uruchamiania

en: Details
pl: Szczegóły

en: Graph type:
pl: Typ wykresu:

en: Data length:
pl: Długość danych:

en: There is no data to display.
pl: Brak danych do wyświetlenia.

en: Use smoothed line
pl: Wygładzona linia

en: Show data points
pl: Punkty danych

en: History
pl: Historia

en: Statistics
pl: Statystyki
