gnome-power-manager - en to sk translation catalogue (132 entries)

en: GNOME Power Statistics
sk: Štatistika napájania prostredia GNOME

en: Observe power management
sk: Pozoruje správu napájania

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
sk: Štatistika napájania dokáže zobraziť historické a aktuálne informácie o batérii a prebúdzaných programoch, ktoré spotrebovávajú energiu.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
sk: Túto aplikáciu budete pravdepodobne potrebovať inštalovať iba keď máte problémy s batériou vášho notebooku, alebo keď sa pokúšate zistiť, ktoré programy využívajú nadmerné množstvo energie.

en: Whether we should show the history data points
sk: Určiť, či sa majú zobraziť body údajov histórie

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
sk: Určuje, či sa majú v štatistickom okne zobrazovať body údajov histórie.

en: Whether we should smooth the history data
sk: Určiť, či sa majú vyhladzovať údaje histórie

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
sk: Určuje, či majú byť v grafe vyhladzované údaje histórie.

en: The default graph type to show for history
sk: Predvolený typ grafu použitý na zobrazenie histórie

en: The default graph type to show in the history window.
sk: Predvolený typ grafu, ktorý sa ukáže v okne histórie.

en: The maximum time displayed for history
sk: Maximálny čas zobrazený v grafe histórie

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
sk: Maximálny rozsah času zobrazeného na osi x grafu histórie.

en: Whether we should show the stats data points
sk: Určiť, či sa majú zobraziť body štatistických údajov

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
sk: Určuje, či sa majú v štatistickom okne zobrazovať body štatistických údajov.

en: Whether we should smooth the stats data
sk: Určiť, či sa majú vyhladzovať štatistické údaje

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
sk: Určuje, či sa majú v grafe vyhladzovať štatistické údaje.

en: The default graph type to show for stats
sk: Predvolený typ grafu použitý na zobrazenie štatistiky

en: The default graph type to show in the stats window.
sk: Predvolený typ grafu, ktorý sa ukáže v štatistickom okne.

en: The index of the page number to show by default
sk: Číslo predvolenej zobrazenej stránky

en: The ID of the last device selected
sk: Identifikátor naposledy vybratého zariadenia

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
sk: Štatistika napájania

en: battery;consumption;charge;
sk: batéria;spotreba;nabíjanie;nabitie;

note: TRANSLATORS: This is ms
en: %.0fms
sk: %.0f ms

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
sk: Tempo

en: Charge
sk: Nabitie

en: Time to full
sk: Čas do nabitia

en: Time to empty
sk: Čas do vybitia

en: 10 minutes
sk: 10 minút

en: 2 hours
sk: 2 hodiny

en: 6 hours
sk: 6 hodín

en: 1 day
sk: 1 deň

en: 1 week
sk: 1 týždeň

note: TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
sk: Profil nabíjania

en: Discharge profile
sk: Profil vybíjania

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
sk: Presnosť nabíjania

en: Discharge accuracy
sk: Presnosť vybíjania

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
sk[0]: Elektrické zásuvky
sk[1]: Elektrická zásuvka
sk[2]: Elektrické zásuvky

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
sk[0]: Batérie prenosného počítača
sk[1]: Batéria prenosného počítača
sk[2]: Batérie prenosného počítača

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
sk[0]: Záložné zdroje (UPS)
sk[1]: Záložný zdroj (UPS)
sk[2]: Záložné zdroje (UPS)

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
sk[0]: Merače
sk[1]: Merač
sk[2]: Merače

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
sk[0]: Myši
sk[1]: Myš
sk[2]: Myši

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
sk[0]: Klávesnice
sk[1]: Klávesnica
sk[2]: Klávesnice

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
sk[0]: Zariadenia PDA
sk[1]: Zariadenie PDA
sk[2]: Zariadenia PDA

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
sk[0]: Mobilné telefóny
sk[1]: Mobilný telefón
sk[2]: Mobilné telefóny

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
sk[0]: Multimediálne prehrávače
sk[1]: Multimediálny prehrávač
sk[2]: Multimediálne prehrávače

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
sk[0]: Tablety
sk[1]: Tablet
sk[2]: Tablety

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
sk[0]: Počítače
sk[1]: Počítač
sk[2]: Počítače

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
sk: Lítium-ión

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
sk: Lítium-polymér

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
sk: Lítium-fosforečnan železitý

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
sk: Olovený článok

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
sk: Nikel-kadmium

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
sk: Nikel-metal hydrid

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
sk: Neznáma technológia

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
sk: Nabíja sa

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
sk: Vybíja sa

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
sk: Vybitá

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
sk: Nabitá

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
sk: Čaká sa na úplné nabitie

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
sk: Čaká sa na úplné vybitie

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
sk: Neznámy

en: Attribute
sk: Atribút

en: Value
sk: Hodnota

en: Image
sk: Obrázok

en: Description
sk: Popis

en: Type
sk: Typ

en: Wakeups
sk: Prebudenia

en: Command
sk: Príkaz

en: Details
sk: Podrobnosti

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
sk[0]: %.0f sekúnd
sk[1]: %.0f sekunda
sk[2]: %.0f sekundy

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
sk[0]: %.1f minút
sk[1]: %.1f minúta
sk[2]: %.1f minúty

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
sk[0]: %.1f hodín
sk[1]: %.1f hodina
sk[2]: %.1f hodiny

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
sk[0]: %.1f dní
sk[1]: %.1f deň
sk[2]: %.1f dni

en: Yes
sk: Áno

en: No
sk: Nie

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
sk: Zariadenie

en: Vendor
sk: Dodávateľ

en: Serial number
sk: Sériové číslo

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
sk: Dodávka

en: %u second | %u seconds
sk[0]: %u sekúnd
sk[1]: %u sekunda
sk[2]: %u sekundy

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
sk: Obnovené

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
sk: Prítomné

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
sk: Nabíjacie

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
sk: Stav

en: Energy
sk: Energia

en: Energy when empty
sk: Energia vo vybitom stave

en: Energy when full
sk: Energia v nabitom stave

en: Energy (design)
sk: Energia (konštrukčná)

en: Voltage
sk: Napätie

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
sk: Percento

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
sk: Kapacita

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
sk: Technológia

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
sk: Zapojené

note: TRANSLATORS: the command line was not provided
en: No data
sk: Žiadne údaje

note: TRANSLATORS: kernel module, usually a device driver
en: Kernel module
sk: Modul jadra

note: TRANSLATORS: kernel housekeeping
en: Kernel core
sk: Vlastné jadro

note: TRANSLATORS: interrupt between processors
en: Interprocessor interrupt
sk: Medziprocesorové prerušenie

note: TRANSLATORS: unknown interrupt
en: Interrupt
sk: Prerušenie

note: TRANSLATORS: the keyboard and mouse device event
en: PS/2 keyboard/mouse/touchpad
sk: PS/2 klávesnica/myš/touchpad

note: TRANSLATORS: this is the old-style ATA interface
en: ATA host controller
sk: Radič diskov ATA

note: TRANSLATORS: 802.11 wireless adaptor
en: Intel wireless adaptor
sk: Bezdrôtový adaptér Intel

note: TRANSLATORS: a timer is something that fires periodically. * The parameter is a process name, e.g. "firefox-bin". * This is shown when the timer wakes up.
en: Timer %s
sk: Časovač procesu %s

note: TRANSLATORS: the parameter is the name of task that's woken up from sleeping. * This is shown when the task wakes up.
en: Sleep %s
sk: Proces %s spí

note: TRANSLATORS: this is the name of a new realtime task.
en: New task %s
sk: Nový proces %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a task that's woken to check state. * This is shown when the task wakes up.
en: Wait %s
sk: Proces %s čaká

note: TRANSLATORS: this is the name of a work queue. * A work queue is a list of work that has to be done.
en: Work queue %s
sk: Zoznam úloh %s

note: TRANSLATORS: this is when the networking subsystem clears out old entries
en: Network route flush %s
sk: Vyčistenie smerovaní siete %s

note: TRANSLATORS: this is the name of an activity on the USB bus
en: USB activity %s
sk: Aktivita USB %s

note: TRANSLATORS: we've timed out of an aligned timer, with the name
en: Wakeup %s
sk: Proces %s je prebudený

note: TRANSLATORS: interupts on the system required for basic operation
en: Local interrupts
sk: Lokálne prerušenia

note: TRANSLATORS: interrupts when a task gets moved from one core to another
en: Rescheduling interrupts
sk: Prerušenia preplánovania

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
sk: Informácie o zariadení

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
sk: História zariadenia

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
sk: Profil zariadenia

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Processor Wakeups
sk: Prebudenia procesora

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
sk: Uplynulý čas

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
sk: Energia

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
sk: Nabitie článku

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
sk: Odhadovaný čas

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
sk: Opravný faktor

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
sk: Presnosť odhadu

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
sk: Zobrazí prídavné ladiace informácie

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
sk: Zvolí toto zariadenie pri štarte

note: TRANSLATORS: the icon for the CPU
en: Processor
sk: Procesor

en: Graph type:
sk: Typ grafu:

en: Data length:
sk: Dĺžka údajov:

en: There is no data to display.
sk: Na zobrazenie nie sú žiadne údaje.

en: Use smoothed line
sk: Použiť vyhladenú čiaru

en: Show data points
sk: Zobraziť dátové body

en: History
sk: História

en: Statistics
sk: Štatistika

en: Processor wakeups per second:
sk: Počet prebudení procesora za sekundu:
