gnome-power-manager master - en to sl_SI translation catalogue (114 entries)

en: GNOME Power Statistics
sl_SI: Upravljalnik porabe GNOME

en: Observe power management
sl_SI: Opazovanje upravljanja porabe

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
sl_SI: Statistika porabe lahko prikaže pretekle in trenutne podatke o stanju baterije in programih, ki porabljajo energijo.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
sl_SI: Najbrž je treba le namestiti ta program, če imate težave z baterijo svojega prenosnika ali če skušate ugotoviti, kateri programi porabljajo občutno količino energije.

en: Whether we should show the history data points
sl_SI: Ali naj bodo prikazane podatkovne točke zgodovine

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
sl_SI: Ali naj bodo v oknu statistike prikazane podatkovne točke zgodovine?

en: Whether we should smooth the history data
sl_SI: Ali naj bodo podatki v grafu zgodovine zglajeni

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
sl_SI: Ali naj bodo podatki zgodovine na grafu zglajeni?

en: The default graph type to show for history
sl_SI: Privzeta vrsta grafa prikazana v oknu zgodovine

en: The default graph type to show in the history window.
sl_SI: Privzeta vrsta grafa prikazana v oknu zgodovine?

en: The maximum time displayed for history
sl_SI: Največji čas, prikazan na grafu zgodovine

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
sl_SI: Največji časovni prikaz na x osi grafa zgodovine?

en: Whether we should show the stats data points
sl_SI: Ali naj bodo prikazane podatkovne točke statistike

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
sl_SI: Ali naj bodo v oknu statistike prikazane podatkovne točke statistike?

en: Whether we should smooth the stats data
sl_SI: Ali naj bodo statistični podatki v grafu zglajeni

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
sl_SI: Ali naj bodo podatki statistike na grafu zglajeni?

en: The default graph type to show for stats
sl_SI: Privzeta vrsta grafa prikazana v oknu statistike

en: The default graph type to show in the stats window.
sl_SI: Privzeta vrsta grafa prikazana v oknu statistike?

en: The index of the page number to show by default
sl_SI: Kazalo številke strani, ki je privzeto prikazano

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
sl_SI: Kazalo številke strani za privzet prikaz, ki se uporablja za vračanje žarišča na pravilno stran.

en: The ID of the last device selected
sl_SI: ID zadnje izbrane naprave

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
sl_SI: Določilo zadnje naprave, ki se uporablja za vračanje žarišča na pravo napravo.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
sl_SI: Statistika porabe

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
sl_SI: baterija;poraba;napolnjenost;napetost;

note: TRANSLATORS: This is ms
en: %.0fms
sl_SI: %.0f ms

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
sl_SI: %2i s

note: TRANSLATORS: This is %i Percentage
en: %i%%
sl_SI: %i %%

note: TRANSLATORS: This is %.1f Watts
en: %.1fW
sl_SI: %.1f W

note: TRANSLATORS: This is %.1f Volts
en: %.1fV
sl_SI: %.1f V

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
sl_SI: Hitrost praznjenja

en: Charge
sl_SI: Polnost baterije

en: Time to full
sl_SI: Čas do polnosti

en: Time to empty
sl_SI: Čas do praznosti

en: 30 minutes
sl_SI: 30 minut

en: 3 hours
sl_SI: 2 ure

en: 8 hours
sl_SI: 2 ur

en: 1 day
sl_SI: 1 dan

en: 1 week
sl_SI: Teden

note: 5 min tick 30 min tick 1 hr tick 2 hr tick 1 day tick TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
sl_SI: Profil polnjenja

en: Discharge profile
sl_SI: Profil praznjenja

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
sl_SI: Natančnost polnjenja

en: Discharge accuracy
sl_SI: Natančnost praznjenja

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
sl_SI[0]: Napajalniki
sl_SI[1]: Napajalnik
sl_SI[2]: Napajalnika
sl_SI[3]: Napajalniki

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
sl_SI[0]: Baterije prenosnika
sl_SI[1]: Baterija prenosnika
sl_SI[2]: Bateriji prenosnika
sl_SI[3]: Baterije prenosnika

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
sl_SI[0]: Zasloni
sl_SI[1]: Zaslon
sl_SI[2]: Zaslona
sl_SI[3]: Zasloni

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
sl_SI[0]: Miške
sl_SI[1]: Miška
sl_SI[2]: Miški
sl_SI[3]: Miška

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
sl_SI[0]: Tipkovnice
sl_SI[1]: Tipkovnica
sl_SI[2]: Tipkovnici
sl_SI[3]: Tipkovnice

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
sl_SI[0]: Dlančniki
sl_SI[1]: Dlančnik
sl_SI[2]: Dlančnika
sl_SI[3]: Dlančniki

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
sl_SI[0]: Mobilni telefoni
sl_SI[1]: Mobilni telefon
sl_SI[2]: Mobilna telefona
sl_SI[3]: Mobilni telefoni

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
sl_SI[0]: Večpredstavnostni predvajalniki
sl_SI[1]: Večpredstavnostni predvajalnik
sl_SI[2]: Večpredstavnostna predvajalnika
sl_SI[3]: Večpredstavnostni predvajalniki

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
sl_SI[0]: Tablični računalniki
sl_SI[1]: Tablični računalnik
sl_SI[2]: Tablična računalnika
sl_SI[3]: Tablični računalnik

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
sl_SI[0]: Računalniki
sl_SI[1]: Računalnik
sl_SI[2]: Računalnika
sl_SI[3]: Računalniki

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
sl_SI: litij-ionska

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
sl_SI: litijev polimer

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
sl_SI: litij-železov fosfat

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
sl_SI: svinčeva baterija

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
sl_SI: nikelj-kadmij

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
sl_SI: nikelj metal hidrid

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
sl_SI: Neznana tehnologija

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
sl_SI: polnjenje

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
sl_SI: praznjenje

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
sl_SI: Prazno

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
sl_SI: napolnjeno

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
sl_SI: Čakanje na polnjenje

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
sl_SI: Čakanje na praznjenje

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
sl_SI: Neznano

en: Attribute
sl_SI: Atribut

en: Value
sl_SI: Vrednost

en: Image
sl_SI: Slika

en: Description
sl_SI: Opis

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
sl_SI[0]: %.0f sekund
sl_SI[1]: %.0f sekunda
sl_SI[2]: %.0f sekundi
sl_SI[3]: %.0f sekunde

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
sl_SI[0]: %.1f minut
sl_SI[1]: %.1f minuta
sl_SI[2]: %.1f minuti
sl_SI[3]: %.1f minute

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
sl_SI[0]: %.1f ur
sl_SI[1]: %.1f ura
sl_SI[2]: %.1f uri
sl_SI[3]: %.1f ure

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
sl_SI[0]: %.1f dni
sl_SI[1]: %.1f dan
sl_SI[2]: %.1f dneva
sl_SI[3]: %.1f dnevi

en: Yes
sl_SI: Da

en: No
sl_SI: Ne

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
sl_SI: Naprava

en: Type
sl_SI: Vrsta

en: Vendor
sl_SI: Proizvajalec

en: Serial number
sl_SI: Zaporedna številka

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
sl_SI: Priklopljeno v omrežje

en: %u second | %u seconds
sl_SI[0]: %u sekund
sl_SI[1]: %u sekunda
sl_SI[2]: %u sekundi
sl_SI[3]: %u sekunde

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
sl_SI: Osveženo pred

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
sl_SI: Baterija je vstavljena v računalnik

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
sl_SI: Obnovljivo polnjenje

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
sl_SI: Stanje

en: Energy
sl_SI: Trenutna energija

en: Energy when empty
sl_SI: Energija ob praznjenju

en: Energy when full
sl_SI: Energija ob polnosti

en: Energy (design)
sl_SI: Energija (zasnova)

en: Voltage
sl_SI: Napetost

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
sl_SI: Odstotek

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
sl_SI: Zmogljivost

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
sl_SI: Tehnologija

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
sl_SI: Povezano

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
sl_SI: Podatki o napravi

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
sl_SI: Zgodovina naprave

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
sl_SI: Profil naprave

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
sl_SI: Čas

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
sl_SI: Napajanje

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
sl_SI: Napetost celice

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
sl_SI: Ocenjen čas

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
sl_SI: Korekcijski faktor

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
sl_SI: Natančnost predvidevanja

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
sl_SI: Pokaži dodatne podrobnosti razhroščevanja

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
sl_SI: Izbor naprave ob zagonu

en: Details
sl_SI: Podrobnosti

en: Graph type:
sl_SI: Vrsta grafa:

en: Data length:
sl_SI: Dolžina podatkov:

en: There is no data to display.
sl_SI: Ni podatkov za prikaz.

en: Use smoothed line
sl_SI: Uporabi zglajeno črto

en: Show data points
sl_SI: Pokaži podatkovne točke

en: History
sl_SI: Zgodovina

en: Statistics
sl_SI: Statistika
