gnome-power-manager - en to sr translation catalogue (118 entries)

en: GNOME Power Statistics
sr: Гномов дијаграм потрошње електричне енергије

en: Observe power management
sr: Посматрајте потрошњу електричне енергије

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
sr: Дијаграм напајања може да прикаже историјске и тренутне податке о батерији и буђењу програма који користе напајање.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
sr: Вероватно треба да инсталирате само овај програм ако имате проблема са батеријом вашег преносног рачунара, или ако покушавате да сазнате који програми користе превише ел. енергије.

en: Whether we should show the history data points
sr: Да ли да приказује тачке са подацима у историјату

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
sr: Да ли да приказује тачке са подацима у историјату у прозору дијаграма.

en: Whether we should smooth the history data
sr: Да ли да прикаже углађене податке историјата

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
sr: Приказује углађене податке историјата унутар графика.

en: The default graph type to show for history
sr: Основна врста графика који се приказује у историјату

en: The default graph type to show in the history window.
sr: Основна врста графика који се приказује у прозору историјата.

en: The maximum time displayed for history
sr: Највећи временски период за историјат

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
sr: Највећи временски период приказан на х-оси графика историјата.

en: Whether we should show the stats data points
sr: Да ли да приказује тачке са подацима на дијаграму

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
sr: Да ли да приказује тачке са подацима на дијаграму у прозору дијаграма.

en: Whether we should smooth the stats data
sr: Приказује углађене податке на дијаграму

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
sr: Приказује углађене податке на дијаграму унутар графика.

en: The default graph type to show for stats
sr: Основна врста графика који се приказује на дијаграмима

en: The default graph type to show in the stats window.
sr: Основна врста графика који се приказује у прозору дијаграма.

en: The index of the page number to show by default
sr: Индекс броја странице за приказ по основи

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
sr: Индекс броја странице који бива приказан по основи који је коришћен за враћање фокуса на одговарајућу страницу.

en: The ID of the last device selected
sr: ИБ последњег изабраног уређаја

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
sr: Одредник последњег уређаја који је коришћен за враћање фокуса на одговарајући уређај.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
sr: Дијаграм потрошње електричне енергије

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
sr: батерија;потрошња;пуњење;

note: Translators: This is %i days
en: %id
sr: %iд

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
sr: %iд%02iч

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
sr: %iч

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
sr: %iч%02iм

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
sr: %2iм

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
sr: %2iм%02iс

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
sr: %2iс

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
sr: Стопа

en: Charge
sr: Напуњено

en: Time to full
sr: Време до пуњења

en: Time to empty
sr: Време до пражњења

en: 30 minutes
sr: 30 минута

en: 3 hours
sr: 3 сата

en: 8 hours
sr: 8 сати

en: 1 day
sr: 1 дан

en: 1 week
sr: 1 недеља

note: 5 min tick 30 min tick 1 hr tick 2 hr tick 1 day tick TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
sr: Профил пуњења

en: Discharge profile
sr: Профил пражњења

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
sr: Прецизност пуњења

en: Discharge accuracy
sr: Прецизност пражњења

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
sr[0]: Напајање из електричне мреже
sr[1]: Напајања из електричне мреже
sr[2]: Напајања из електричне мреже
sr[3]: Напајање из електричне мреже

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
sr[0]: Батерија рачунара
sr[1]: Батерије рачунара
sr[2]: Батерије рачунара
sr[3]: Батерија рачунара

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
sr[0]: Резервно напајање
sr[1]: Резервна напајања
sr[2]: Резервна напајања
sr[3]: Резервно напајање

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
sr[0]: Монитор
sr[1]: Монитори
sr[2]: Монитори
sr[3]: Монитор

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
sr[0]: Миш
sr[1]: Мишеви
sr[2]: Мишеви
sr[3]: Миш

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
sr[0]: Тастатура
sr[1]: Тастатуре
sr[2]: Тастатуре
sr[3]: Тастатура

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
sr[0]: ПДА уређај
sr[1]: ПДА уређаји
sr[2]: ПДА уређаји
sr[3]: ПДА уређај

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
sr[0]: Мобилни телефон
sr[1]: Мобилни телтфони
sr[2]: Мобилни телефони
sr[3]: Мобилни телефон

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
sr[0]: Медијски програм
sr[1]: Медијски програми
sr[2]: Медијски програми
sr[3]: Медијски програм

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
sr[0]: Таблични уређај
sr[1]: Таблични уређаји
sr[2]: Таблични уређаји
sr[3]: Таблични уређај

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
sr[0]: Рачунар
sr[1]: Рачунари
sr[2]: Рачунари
sr[3]: Рачунар

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
sr: Литијум јонска

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
sr: Литијум полимерна

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
sr: Литијум гвожђе-фосфатна

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
sr: Оловни акумулатор

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
sr: Никал кадмијумска

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
sr: Никал метал-хидридна

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
sr: Непозната технологија

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
sr: Пуни се

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
sr: Празни се

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
sr: Празна

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
sr: Напуњена

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
sr: Чекам да се напуни

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
sr: Чекам да се испразни

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
sr: Непознато

en: Attribute
sr: Особина

en: Value
sr: Вредност

en: Image
sr: Слика

en: Description
sr: Опис

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
sr[0]: %.0f секунда
sr[1]: %.0f секунде
sr[2]: %.0f секунди
sr[3]: %.0f секунда

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
sr[0]: %.1f минут
sr[1]: %.1f минута
sr[2]: %.1f минута
sr[3]: %.1f минут

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
sr[0]: %.1f сат
sr[1]: %.1f сата
sr[2]: %.1f сати
sr[3]: %.1f сат

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
sr[0]: %.1f дан
sr[1]: %.1f дана
sr[2]: %.1f дана
sr[3]: %.1f дан

en: Yes
sr: Да

en: No
sr: Не

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
sr: Уређај

en: Type
sr: Врста

en: Vendor
sr: Произвођач

en: Model
sr: Модел

en: Serial number
sr: Серијски број

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
sr: Залихе

en: %u second | %u seconds
sr[0]: %u секунда
sr[1]: %u секунде
sr[2]: %u секунди
sr[3]: %u секунда

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
sr: Освежено

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
sr: Присутно

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
sr: Допуњиво

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
sr: Стање

en: Energy
sr: Енергија

en: Energy when empty
sr: Енергија када је празно

en: Energy when full
sr: Енергија када је пуно

en: Energy (design)
sr: Енергија (фабрички)

en: Voltage
sr: Напон

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
sr: Проценат

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
sr: Капацитет

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
sr: Технологија

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
sr: У мрежи

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
sr: Подаци о уређају

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
sr: Историјат уређаја

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
sr: Профил уређаја

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
sr: Преостало време

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
sr: Ел. енергија

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
sr: Напон ћелије

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
sr: Процењено време

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
sr: Чинилац исправке

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
sr: Тачност предвиђања

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
sr: Прикажи додатне податке прочишћавања

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
sr: Изабери овај уређај при покретању

en: Details
sr: Детаљи

en: Graph type:
sr: Врста графика:

en: Data length:
sr: Величина података:

en: There is no data to display.
sr: Нема података за приказ.

en: Use smoothed line
sr: Користи углађену линију

en: Show data points
sr: Прикажи тачке са подацима

en: History
sr: Историјат

en: Statistics
sr: Дијаграм
