gnome-power-manager - en to sr translation catalogue (139 entries)

en: GNOME Power Statistics
sr: Gnomov dijagram potrošnje električne energije

en: Observe power management
sr: Posmatrajte potrošnju električne energije

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
sr: Dijagram napajanja može da prikaže istorijske i trenutne podatke o bateriji i buđenju programa koji koriste napajanje.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
sr: Verovatno treba da instalirate samo ovaj program ako imate problema sa baterijom vašeg prenosnog računara, ili ako pokušavate da saznate koji programi koriste previše el. energije.

en: Whether we should show the history data points
sr: Da li da prikazuje tačke sa podacima u istorijatu

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
sr: Da li da prikazuje tačke sa podacima u istorijatu u prozoru dijagrama.

en: Whether we should smooth the history data
sr: Da li da prikaže uglađene podatke istorijata

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
sr: Prikazuje uglađene podatke istorijata unutar grafika.

en: The default graph type to show for history
sr: Osnovna vrsta grafika koji se prikazuje u istorijatu

en: The default graph type to show in the history window.
sr: Osnovna vrsta grafika koji se prikazuje u prozoru istorijata.

en: The maximum time displayed for history
sr: Najveći vremenski period za istorijat

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
sr: Najveći vremenski period prikazan na h-osi grafika istorijata.

en: Whether we should show the stats data points
sr: Da li da prikazuje tačke sa podacima na dijagramu

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
sr: Da li da prikazuje tačke sa podacima na dijagramu u prozoru dijagrama.

en: Whether we should smooth the stats data
sr: Prikazuje uglađene podatke na dijagramu

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
sr: Prikazuje uglađene podatke na dijagramu unutar grafika.

en: The default graph type to show for stats
sr: Osnovna vrsta grafika koji se prikazuje na dijagramima

en: The default graph type to show in the stats window.
sr: Osnovna vrsta grafika koji se prikazuje u prozoru dijagrama.

en: The index of the page number to show by default
sr: Indeks broja stranice za prikaz po osnovi

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
sr: Indeks broja stranice koji biva prikazan po osnovi koji je korišćen za vraćanje fokusa na odgovarajuću stranicu.

en: The ID of the last device selected
sr: IB poslednjeg izabranog uređaja

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
sr: Odrednik poslednjeg uređaja koji je korišćen za vraćanje fokusa na odgovarajući uređaj.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
sr: Dijagram potrošnje električne energije

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
sr: baterija;potrošnja;punjenje;

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
sr: %id%02ič

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
sr: %ič

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
sr: %ič%02im

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
sr: %2im%02is

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
sr: Stopa

en: Charge
sr: Napunjeno

en: Time to full
sr: Vreme do punjenja

en: Time to empty
sr: Vreme do pražnjenja

en: 10 minutes
sr: 10 minuta

en: 2 hours
sr: 2 sata

en: 6 hours
sr: 6 sata

en: 1 day
sr: 1 dan

en: 1 week
sr: 1 nedelja

note: TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
sr: Profil punjenja

en: Discharge profile
sr: Profil pražnjenja

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
sr: Preciznost punjenja

en: Discharge accuracy
sr: Preciznost pražnjenja

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
sr[0]: Napajanje iz električne mreže
sr[1]: Napajanja iz električne mreže
sr[2]: Napajanja iz električne mreže
sr[3]: Napajanje iz električne mreže

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
sr[0]: Baterija računara
sr[1]: Baterije računara
sr[2]: Baterije računara
sr[3]: Baterija računara

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
sr[0]: Rezervno napajanje
sr[1]: Rezervna napajanja
sr[2]: Rezervna napajanja
sr[3]: Rezervno napajanje

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
sr[0]: Monitor
sr[1]: Monitori
sr[2]: Monitori
sr[3]: Monitor

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
sr[0]: Miš
sr[1]: Miševi
sr[2]: Miševi
sr[3]: Miš

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
sr[0]: Tastatura
sr[1]: Tastature
sr[2]: Tastature
sr[3]: Tastatura

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
sr[0]: PDA uređaj
sr[1]: PDA uređaji
sr[2]: PDA uređaji
sr[3]: PDA uređaj

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
sr[0]: Mobilni telefon
sr[1]: Mobilni teltfoni
sr[2]: Mobilni telefoni
sr[3]: Mobilni telefon

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
sr[0]: Medijski program
sr[1]: Medijski programi
sr[2]: Medijski programi
sr[3]: Medijski program

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
sr[0]: Tablični uređaj
sr[1]: Tablični uređaji
sr[2]: Tablični uređaji
sr[3]: Tablični uređaj

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
sr[0]: Računar
sr[1]: Računari
sr[2]: Računari
sr[3]: Računar

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
sr: Litijum jonska

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
sr: Litijum polimerna

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
sr: Litijum gvožđe-fosfatna

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
sr: Olovni akumulator

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
sr: Nikal kadmijumska

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
sr: Nikal metal-hidridna

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
sr: Nepoznata tehnologija

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
sr: Puni se

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
sr: Prazni se

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
sr: Prazna

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
sr: Napunjena

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
sr: Čekam da se napuni

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
sr: Čekam da se isprazni

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
sr: Nepoznato

en: Attribute
sr: Osobina

en: Value
sr: Vrednost

en: Image
sr: Slika

en: Description
sr: Opis

en: Type
sr: Vrsta

en: ID
sr: IB

en: Wakeups
sr: Buđenja

en: Command
sr: Naredba

en: Details
sr: Detalji

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
sr[0]: %.0f sekunda
sr[1]: %.0f sekunde
sr[2]: %.0f sekundi
sr[3]: %.0f sekunda

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
sr[0]: %.1f minut
sr[1]: %.1f minuta
sr[2]: %.1f minuta
sr[3]: %.1f minut

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
sr[0]: %.1f sat
sr[1]: %.1f sata
sr[2]: %.1f sati
sr[3]: %.1f sat

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
sr[0]: %.1f dan
sr[1]: %.1f dana
sr[2]: %.1f dana
sr[3]: %.1f dan

en: Yes
sr: Da

en: No
sr: Ne

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
sr: Uređaj

en: Vendor
sr: Proizvođač

en: Serial number
sr: Serijski broj

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
sr: Zalihe

en: %u second | %u seconds
sr[0]: %u sekunda
sr[1]: %u sekunde
sr[2]: %u sekundi
sr[3]: %u sekunda

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
sr: Osveženo

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
sr: Prisutno

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
sr: Dopunjivo

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
sr: Stanje

en: Energy
sr: Energija

en: Energy when empty
sr: Energija kada je prazno

en: Energy when full
sr: Energija kada je puno

en: Energy (design)
sr: Energija (fabrički)

en: Voltage
sr: Napon

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
sr: Procenat

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
sr: Kapacitet

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
sr: Tehnologija

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
sr: U mreži

note: TRANSLATORS: the command line was not provided
en: No data
sr: Nema podataka

note: TRANSLATORS: kernel module, usually a device driver
en: Kernel module
sr: Modul jezgra

note: TRANSLATORS: kernel housekeeping
en: Kernel core
sr: Srž jezgra

note: TRANSLATORS: interrupt between processors
en: Interprocessor interrupt
sr: Međuprocesorsko ometanje

note: TRANSLATORS: unknown interrupt
en: Interrupt
sr: Ometanje

note: TRANSLATORS: the keyboard and mouse device event
en: PS/2 keyboard/mouse/touchpad
sr: PS/2 tastatura/miš/dodirna tabla

note: TRANSLATORS: serial ATA is a new style of hard disk interface
en: Serial ATA
sr: Serijski ATA

note: TRANSLATORS: this is the old-style ATA interface
en: ATA host controller
sr: ATA

note: TRANSLATORS: 802.11 wireless adaptor
en: Intel wireless adaptor
sr: Intelov bežični adapter

note: TRANSLATORS: a timer is something that fires periodically. * The parameter is a process name, e.g. "firefox-bin". * This is shown when the timer wakes up.
en: Timer %s
sr: Odbrojavač „%s“

note: TRANSLATORS: the parameter is the name of task that's woken up from sleeping. * This is shown when the task wakes up.
en: Sleep %s
sr: Probuđen %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a new realtime task.
en: New task %s
sr: Novi zadatak %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a task that's woken to check state. * This is shown when the task wakes up.
en: Wait %s
sr: Čeka %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a work queue. * A work queue is a list of work that has to be done.
en: Work queue %s
sr: Zakazani poslovi %s

note: TRANSLATORS: this is when the networking subsystem clears out old entries
en: Network route flush %s
sr: Čišćenje mrežne rute %s

note: TRANSLATORS: this is the name of an activity on the USB bus
en: USB activity %s
sr: USB aktivnost %s

note: TRANSLATORS: we've timed out of an aligned timer, with the name
en: Wakeup %s
sr: Buđenje %s

note: TRANSLATORS: interupts on the system required for basic operation
en: Local interrupts
sr: Lokalna ometanja

note: TRANSLATORS: interrupts when a task gets moved from one core to another
en: Rescheduling interrupts
sr: Ometanja u prebacivanju

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
sr: Podaci o uređaju

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
sr: Istorijat uređaja

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
sr: Profil uređaja

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Processor Wakeups
sr: Buđenja procesora

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
sr: Preostalo vreme

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
sr: El. energija

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
sr: Napon ćelije

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
sr: Procenjeno vreme

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
sr: Činilac ispravke

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
sr: Tačnost predviđanja

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
sr: Prikaži dodatne podatke pročišćavanja

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
sr: Izaberi ovaj uređaj pri pokretanju

note: TRANSLATORS: the icon for the CPU
en: Processor
sr: Procesor

en: Graph type:
sr: Vrsta grafika:

en: Data length:
sr: Veličina podataka:

en: There is no data to display.
sr: Nema podataka za prikaz.

en: Use smoothed line
sr: Koristi uglađenu liniju

en: Show data points
sr: Prikaži tačke sa podacima

en: History
sr: Istorijat

en: Statistics
sr: Dijagram

en: Processor wakeups per second:
sr: Broj buđenja procesora u sekundi:
