gnome-power-manager - en to sv translation catalogue (113 entries)

en: GNOME Power Statistics
sv: GNOME Strömstatistik

en: Observe power management
sv: Övervaka strömhantering

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
sv: Strömstatistik kan visa historisk och aktuell batteriinformation samt vaknande program som använder ström.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
sv: Du behöver troligen bara installera detta program om du har problem med batteriet på din bärbara dator, eller om du försöker räkna ut vilka program som använder stora mängder ström.

en: Whether we should show the history data points
sv: Huruvida vi ska visa datapunkter i historiken

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
sv: Huruvida vi ska visa datapunkter i historiken i statistikfönstret.

en: Whether we should smooth the history data
sv: Huruvida vi ska jämna ut historikdata

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
sv: Huruvida vi ska jämna ut historikdata i diagrammet.

en: The default graph type to show for history
sv: Standardtyp för diagram att visa för historik

en: The default graph type to show in the history window.
sv: Standardtyp för diagram att visa i historikfönstret.

en: The maximum time displayed for history
sv: Maximal tid som visas för historik

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
sv: Maximal tidslängd som visas på x-axeln i historikdiagrammet.

en: Whether we should show the stats data points
sv: Huruvida vi ska visa datapunkter i statistiken

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
sv: Huruvida vi ska visa datapunkter i statistiken i statistikfönstret.

en: Whether we should smooth the stats data
sv: Huruvida vi ska jämna ut statistikdata

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
sv: Huruvida vi ska jämna ut statistikdata i diagrammet.

en: The default graph type to show for stats
sv: Standardtyp för diagram att visa för statistik

en: The default graph type to show in the stats window.
sv: Standardtyp för diagram att visa i statistikfönstret.

en: The index of the page number to show by default
sv: Indexet för sidnumret att visa som standard

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
sv: Index för sidnumret att visa som standard vilket används för att återge fokus till korrekt sida.

en: The ID of the last device selected
sv: ID för senaste valda enheten

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
sv: Identifieraren för senaste enheten som användes för att återge fokus till korrekt enhet.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
sv: Strömstatistik

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
sv: batteri;förbrukning;laddning;

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
sv: %2i min

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
sv: %2i min %02i

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
sv: %2i s

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
sv: Effektnivå

en: Charge
sv: Laddning

en: Time to full
sv: Tid till fullständig

en: Time to empty
sv: Tid till tom

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: 3 hours
sv: 3 timmar

en: 8 hours
sv: 8 timmar

en: 1 day
sv: En dag

en: 1 week
sv: En vecka

note: 5 min tick 30 min tick 1 hr tick 2 hr tick 1 day tick TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
sv: Uppladdningsprofil

en: Discharge profile
sv: Urladdningsprofil

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
sv: Noggrannhet för uppladdning

en: Discharge accuracy
sv: Noggrannhet för urladdning

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
sv[0]: Strömadapter
sv[1]: Strömadaptrar

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
sv[0]: Batteri i bärbar dator
sv[1]: Batterier i bärbar dator

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
sv[0]: UPS
sv[1]: UPS:er

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
sv[0]: Skärm
sv[1]: Skärmar

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
sv[0]: Mus
sv[1]: Möss

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
sv[0]: Tangentbord
sv[1]: Tangentbord

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
sv[0]: Handdator
sv[1]: Handdatorer

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
sv[0]: Mobiltelefon
sv[1]: Mobiltelefoner

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
sv[0]: Mediaspelare
sv[1]: Mediaspelare

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
sv[0]: Pekdator
sv[1]: Pekdatorer

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
sv[0]: Dator
sv[1]: Datorer

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
sv: Litium-jon

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
sv: Lithium-polymer

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
sv: Lithiumjärnfosfat

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
sv: Blybatteri

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
sv: Nickel-kadmium

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
sv: Nickelmetallhydrid

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
sv: Okänd teknik

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
sv: Laddar upp

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
sv: Laddar ur

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
sv: Tom

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
sv: Uppladdat

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
sv: Väntar på att laddas upp

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
sv: Väntar på att laddas ur

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
sv: Okänt

en: Attribute
sv: Attribut

en: Value
sv: Värde

en: Image
sv: Bild

en: Description
sv: Beskrivning

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
sv[0]: %.0f sekund
sv[1]: %.0f sekunder

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
sv[0]: %.1f minut
sv[1]: %.1f minuter

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
sv[0]: %.1f timme
sv[1]: %.1f timmar

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
sv[0]: %.1f dag
sv[1]: %.1f dagar

en: Yes
sv: Ja

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
sv: Enhet

en: Type
sv: Typ

en: Vendor
sv: Tillverkare

en: Model
sv: Modell

en: Serial number
sv: Serienummer

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
sv: Matning

en: %u second | %u seconds
sv[0]: %u sekund
sv[1]: %u sekunder

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
sv: Uppdaterat

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
sv: Ansluten

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
sv: Uppladdningsbar

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
sv: Tillstånd

en: Energy
sv: Energi

en: Energy when empty
sv: Energi när tom

en: Energy when full
sv: Energi när full

en: Energy (design)
sv: Energi (angiven)

en: Voltage
sv: Spänning

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
sv: Procentandel

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
sv: Kapacitet

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
sv: Teknologi

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
sv: Ansluten

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
sv: Enhetsinformation

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
sv: Enhetshistorik

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
sv: Enhetsprofil

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
sv: Tid åtgången

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
sv: Effekt

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
sv: Batteriladdning

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
sv: Beräknad tid

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
sv: Korrigeringsfaktor

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
sv: Noggrannhet för beräkning

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
sv: Visa extra felsökningsinformation

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
sv: Välj denna enhet vid uppstart

en: Details
sv: Detaljer

en: Graph type:
sv: Diagramtyp:

en: Data length:
sv: Datalängd:

en: There is no data to display.
sv: Det finns ingen data att visa.

en: Use smoothed line
sv: Använd mjuk linje

en: Show data points
sv: Visa datapunkter

en: History
sv: Historik

en: Statistics
sv: Statistik
