gnome-power-manager 2.19.7 - en to th translation catalogue (128 entries)

en: The ID of the last device selected
th: ID ของอุปกรณ์ล่าสุดที่ถูกเลือก

en: The default graph type to show for history
th: ชนิดปริยายของกราฟที่จะใช้แสดงประวัติ

en: The default graph type to show for stats
th: ชนิดปริยายของกราฟที่จะใช้แสดงสถิติ

en: The default graph type to show in the history window.
th: ชนิดปริยายของกราฟที่จะแสดงในหน้าต่างประวัติ

en: The default graph type to show in the stats window.
th: ชนิดปริยายของกราฟที่จะแสดงในหน้าต่างสถิติ

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
th: ID ของอุปกรณ์ล่าสุดที่ใช้ในการคืนโฟกัสให้กับอุปกรณ์ที่ถูกต้อง

en: The index of the page number to show by default
th: ดัชนีของเลขหน้าที่จะแสดงโดยปริยาย

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
th: ดัชนีของเลขหน้าที่จะแสดงโดยปริยาย ซึ่งใช้ในการคืนโฟกัสให้กับหน้าที่ถูกต้อง

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
th: ค่าช่วงเวลาสูงสุดที่แสดงในแกนนอนของกราฟประวัติ

en: The maximum time displayed for history
th: เวลาสูงสุดที่แสดงในประวัติ

en: Whether we should show the history data points
th: ควรแสดงจุดข้อมูลประวัติหรือไม่

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
th: ควรแสดงจุดข้อมูลประวัติในหน้าต่างสถิติหรือไม่

en: Whether we should show the stats data points
th: ควรแสดงจุดข้อมูลสถิติหรือไม่

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
th: ควรแสดงจุดข้อมูลสถิติในหน้าต่างสถิติหรือไม่

en: Whether we should smooth the history data
th: ควรเกลี่ยข้อมูลประวัติหรือไม่

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
th: ควรเกลี่ยข้อมูลประวัติในกราฟหรือไม่

en: Whether we should smooth the stats data
th: ควรเกลี่ยข้อมูลสถิติหรือไม่

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
th: ควรเกลี่ยข้อมูลสถิติในกราฟหรือไม่

en: Observe power management
th: ตรวจสอบการใช้พลังงาน

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
th: กราฟการใช้พลังงาน

en: Data length:
th: ความยาวข้อมูล:

en: Details
th: รายละเอียด

en: Graph type:
th: ชนิดของกราฟ:

en: History
th: ประวัติ

en: Processor wakeups per second:
th: การปลุกตัวประมวลผลต่อวินาที:

en: Show data points
th: แสดงจุดข้อมูล

en: Statistics
th: สถิติ

en: There is no data to display.
th: ไม่มีข้อมูลจะแสดง

en: Use smoothed line
th: ใช้กราฟเส้นเรียบ

en: Wakeups
th: การปลุก

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
th: อัตรา

en: Charge
th: ประจุ

en: Time to full
th: เวลาที่จะเต็ม

en: Time to empty
th: เวลาที่จะหมด

en: 10 minutes
th: 10 นาที

en: 2 hours
th: 2 ชั่วโมง

en: 6 hours
th: 6 ชั่วโมง

en: 1 day
th: 1 วัน

en: 1 week
th: 1 สัปดาห์

note: TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
th: โพรไฟล์ประจุ

en: Discharge profile
th: โพรไฟล์การจ่ายไฟ

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
th: ความแม่นยำของประจุ

en: Discharge accuracy
th: ความแม่นยำของการจ่ายไฟ

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
th[0]: ที่แปลงไฟ AC

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
th[0]: แบตเตอรี่แล็ปท็อป

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
th[0]: จอภาพ

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
th[0]: เมาส์

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
th[0]: แป้นพิมพ์

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
th[0]: โทรศัพท์มือถือ

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
th[0]: เครื่องเล่นสื่อ

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
th[0]: แท็บเบล็ต

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
th[0]: คอมพิวเตอร์

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
th: ลิเทียมไอออน

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
th: ลิเทียมพอลิเมอร์

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
th: ลิเทียมไอรอนฟอสเฟต

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
th: กรดตะกั่ว

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
th: นิกเกิลแคดเมียม

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
th: นิกเกิลเมทัลไฮไดรด์

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
th: ไม่ทราบเทคโนโลยี

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
th: กำลังประจุไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
th: กำลังจ่ายไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
th: ไม่มีประจุเหลืออยู่

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
th: ประจุไฟเต็มแล้ว

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
th: กำลังรอประจุไฟ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
th: กำลังรอจ่ายไฟ

en: Attribute
th: แอตทริบิวต์

en: Value
th: ค่า

en: Image
th: ภาพ

en: Description
th: คำบรรยาย

en: Type
th: ชนิด

en: Command
th: คำสั่ง

note: TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
th[0]: %.0f วินาที

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
th[0]: %.1f นาที

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
th[0]: %.1f ชั่วโมง

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
th[0]: %.1f วัน

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
th: อุปกรณ์

en: Vendor
th: ผู้จำหน่าย

en: Model
th: รุ่น

en: Serial number
th: เลขลำดับผลิตภัณฑ์

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
th: จ่ายพลังงาน

en: %d second | %d seconds
th[0]: %d วินาที

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
th: ข้อมูลล่าสุด

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
th: ปรากฏอยู่

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
th: ประจุไฟได้

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
th: สถานะ

en: Energy
th: พลังงาน

en: Energy when empty
th: พลังงานเมื่อไฟหมด

en: Energy when full
th: พลังงานเมื่อประจุเต็ม

en: Energy (design)
th: พลังงาน (ค่าออกแบบไว้)

en: Voltage
th: ศักย์ไฟฟ้า

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
th: เปอร์เซ็นต์

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
th: ความจุ

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
th: เทคโนโลยี

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
th: ต่ออยู่

note: TRANSLATORS: the command line was not provided
en: No data
th: ไม่มีข้อมูล

note: TRANSLATORS: kernel module, usually a device driver
en: Kernel module
th: มอดูลของเคอร์เนล

note: TRANSLATORS: kernel housekeeping
en: Kernel core
th: แกนของเคอร์เนล

note: TRANSLATORS: interrupt between processors
en: Interprocessor interrupt
th: การขัดจังหวะระหว่างตัวประมวลผล

note: TRANSLATORS: unknown interrupt
en: Interrupt
th: การขัดจังหวะ

note: TRANSLATORS: the keyboard and mouse device event
en: PS/2 keyboard/mouse/touchpad
th: แป้นพิมพ์/เมาส์/ทัชแพด PS/2

note: TRANSLATORS: this is the old-style ATA interface
en: ATA host controller
th: ตัวควบคุมโฮสต์ ATA

note: TRANSLATORS: 802.11 wireless adaptor
en: Intel wireless adaptor
th: อุปกรณ์ไร้สายของอินเทล

note: TRANSLATORS: a timer is something that fires periodically. * The parameter is a process name, e.g. "firefox-bin". * This is shown when the timer wakes up.
en: Timer %s
th: เครื่องตั้งเวลา %s

note: TRANSLATORS: the parameter is the name of task that's woken up from sleeping. * This is shown when the task wakes up.
en: Sleep %s
th: การหลับ %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a new realtime task.
en: New task %s
th: งานใหม่ %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a task that's woken to check state. * This is shown when the task wakes up.
en: Wait %s
th: การคอย %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a work queue. * A work queue is a list of work that has to be done.
en: Work queue %s
th: คิวงาน %s

note: TRANSLATORS: this is when the networking subsystem clears out old entries
en: Network route flush %s
th: การล้างข้อมูลเส้นทางเครือข่าย %s

note: TRANSLATORS: this is the name of an activity on the USB bus
en: USB activity %s
th: กิจกรรม USB %s

note: TRANSLATORS: we've timed out of an aligned timer, with the name
en: Wakeup %s
th: การปลุก %s

note: TRANSLATORS: interupts on the system required for basic operation
en: Local interrupts
th: การขัดจังหวะในเครื่อง

note: TRANSLATORS: interrupts when a task gets moved from one core to another
en: Rescheduling interrupts
th: การขัดจังหวะเพื่อเปลี่ยนแผนเวลาทำงาน

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
th: ข้อมูลอุปกรณ์

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
th: ประวัติอุปกรณ์

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
th: โพรไฟล์อุปกรณ์

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Processor Wakeups
th: การปลุกตัวประมวลผล

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
th: เวลาที่ผ่านไป

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
th: พลังงาน

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
th: ประจุของเซลล์

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
th: เวลาประเมิน

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
th: ค่าปรับแก้

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
th: ความแม่นยำของการประเมิน

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
th: แสดงข้อมูลดีบั๊กเพิ่มเติม

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
th: เลือกอุปกรณ์นี้เมื่อเริ่มโปรแกรม

note: TRANSLATORS: the icon for the CPU
en: Processor
th: ตัวประมวลผล
