gnome-power-manager - en to ug translation catalogue (137 entries)

en: Whether we should show the history data points
ug: تارىخى سانلىق-مەلۇمات نۇقتىسىنى كۆرسىتەمدۇ يوق

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
ug: ستاتىستىكا كۆزنىكىدە تارىخى سانلىق-مەلۇمات نۇقتىسىنى كۆرسىتەمدۇ يوق.

en: Whether we should smooth the history data
ug: تارىخى سانلىق-مەلۇماتلارنى سىلىقلامدۇ يوق

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
ug: تارىخى گرافىكىلىق سانلىق-مەلۇماتلارنى سىلىقلامدۇ يوق

en: The default graph type to show for history
ug: تارىختا كۆرسىتىدىغان كۆڭۈلدىكى گرافىك تىپى

en: The default graph type to show in the history window.
ug: تارىخ كۆزنىكىدە كۆرسىتىدىغان كۆڭۈلدىكى گرافىك تىپى

en: The maximum time displayed for history
ug: تارىخ گرافىكىنىڭ كۆرسىتىش يۇقىرى چېكى

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
ug: تارىخ گرافىكىنىڭ x ئوقىدا ئەڭ ئۇزۇن كۆرسىتىش ۋاقتى

en: Whether we should show the stats data points
ug: ستاتىستىكا سانلىق-مەلۇمات نۇقتىسىنى كۆرسىتەمدۇ يوق

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
ug: ستاتىستىكا كۆزنىكىدە ستاتىستىكا سانلىق-مەلۇمات نۇقتىسىنى كۆرسىتەمدۇ يوق.

en: Whether we should smooth the stats data
ug: ستاتىستىكا سانلىق-مەلۇماتلارنى سىلىقلامدۇ يوق

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
ug: ستاتىستىكا گرافىكىلىق سانلىق-مەلۇماتلارنى سىلىقلامدۇ يوق

en: The default graph type to show for stats
ug: ستاتىستىكىدا كۆرسىتىدىغان كۆڭۈلدىكى گرافىك تىپى

en: The default graph type to show in the stats window.
ug: ستاتىستىكا كۆزنىكىدە كۆرسىتىدىغان كۆڭۈلدىكى گرافىك تىپى

en: The index of the page number to show by default
ug: كۆڭۈلدىكى ھالەتتە كۆرسىتىدىغان بەت نومۇرى ئىندېكسى

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
ug: بۇ بەت نومۇرىنىڭ ئىندېكسى كۆڭۈلدىكى ئەھۋالدا فوكۇسنى نۆۋەتتىكى بەتكە ئىشلىتىدۇ.

en: The ID of the last device selected
ug: ئاخىرقى قېتىم تاللىغان ئۈسكۈنە كىملىكى

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
ug: بۇ بەلگىنىڭ ئاخىرقى ئۈسكۈنىسى فوكۇسنى نۆۋەتتىكى ئۈسكۈنىگە ئىشلىتىدۇ.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
ug: توك مەنبە ستاتىستىكىسى

en: Observe power management
ug: توك مەنبە باشقۇرۇشنى كۆزىتىش پروگراممىسى

en: Details
ug: تەپسىلاتلار

en: Graph type:
ug: گرافىك تۈرى:

en: Data length:
ug: سانلىق-مەلۇمات ئۇزۇنلۇقى:

en: There is no data to display.
ug: كۆرسىتىدىغان سانلىق-مەلۇمات يوق.

en: Use smoothed line
ug: سىلىق سىزىق ئىشلەت

en: Show data points
ug: سانلىق-مەلۇمات نۇقتىسىنى كۆرسەت

en: History
ug: ئىز

en: Statistics
ug: ستاتىستىكا

en: Processor wakeups per second:
ug: بىر تەرەپ قىلغۇچنىڭ سېكۇنتىغا ئويغىنىش سانى:

en: Wakeups
ug: ئويغان

note: Translators: This is %i days
en: %id
ug: %iكۈن

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
ug: %iكۈن%02iسائەت

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
ug: %iسائەت

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
ug: %iسائەت%02iمىنۇت

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
ug: %2iمىنۇت

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
ug: %2iمىنۇت%02iسېكۇنت

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
ug: %2iسېكۇنت

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
ug: نىسبىتى

en: Charge
ug: توكلا

en: Time to full
ug: توشۇش ۋاقتى

en: Time to empty
ug: بوشىتىش ۋاقتى

en: 10 minutes
ug: 10 مىنۇت

en: 2 hours
ug: 2 سائەت

en: 6 hours
ug: 6 سائەت

en: 1 day
ug: 1 كۈن

en: 1 week
ug: 1 ھەپتە

note: TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
ug: توكلاش رەسىمى

en: Discharge profile
ug: توكسىزلاش رەسىمى

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
ug: توكلاش توغرىلىقى

en: Discharge accuracy
ug: توكسىزلاش توغرىلىقى

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
ug[0]: ئۆزگىرىشچان توك ماسلاشتۇرغۇچ

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
ug[0]: يان كومپيۇتېر توكدانى

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
ug[0]: ئېكران

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
ug[0]: چاشقىنەك

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
ug[0]: ھەرپتاختا

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
ug[0]: يانفون

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
ug[0]: ۋاسىتە قويغۇچ

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
ug[0]: سەزگۈر تاختا

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
ug[0]: كومپيۇتېر

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
ug: لىتىي ئىئون

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
ug: لىتىي پولىمىر

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
ug: لىتىي تۆمۈر فوسفات

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
ug: قوغۇشۇن كىسلاتاسى

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
ug: نىكىل كادمىي

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
ug: نىكىل مېتال ھىدرىد

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
ug: نامەلۇم تېخنىكا

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
ug: توكلاۋاتىدۇ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
ug: توكسىزلاۋاتىدۇ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
ug: بوش

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
ug: توكلاندى

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
ug: توكلاشنى كۈتۈۋاتىدۇ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
ug: توكسىزلاشنى كۈتۈۋاتىدۇ

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Attribute
ug: خاسلىق

en: Value
ug: قىممەت

en: Image
ug: سۈرەت

en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

en: Type
ug: تىپى

en: ID
ug: كىملىكى(ID)

en: Command
ug: بۇيرۇق

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
ug[0]: %.0f سېكۇنت

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
ug[0]: %.1f مىنۇت

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
ug[0]: %.1f سائەت

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
ug[0]: %.1f كۈن

en: Yes
ug: ھەئە

en: No
ug: ياق

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
ug: ئۈسكۈنە

en: Vendor
ug: تارقاتقۇچى

en: Model
ug: ئەندىزە

en: Serial number
ug: تەرتىپ نومۇرى

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
ug: تەمىنلىگۈچى

en: %d second | %d seconds
ug[0]: %d سېكۇنت

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
ug: يېڭىلانغان

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
ug: ھازىر

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
ug: توكلاشچان

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
ug: ھالەت

en: Energy
ug: قۇۋۋىتى

en: Energy when empty
ug: بوش قۇۋۋەت

en: Energy when full
ug: تولۇق قۇۋۋەت

en: Energy (design)
ug: قۇۋۋەت(لايىھە)

en: Voltage
ug: توك بېسىمى

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
ug: پىرسەنت

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
ug: سىغىمى

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
ug: تېخنىكا

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
ug: توردا

note: TRANSLATORS: the command line was not provided
en: No data
ug: سانلىق-مەلۇمات يوق

note: TRANSLATORS: kernel module, usually a device driver
en: Kernel module
ug: يادرو مودېلى

note: TRANSLATORS: kernel housekeeping
en: Kernel core
ug: يادرو مەركىزى

note: TRANSLATORS: interrupt between processors
en: Interprocessor interrupt
ug: بىر تەرەپ قىلغۇچ ئارىسىدىكى ئۈزۈلۈش

note: TRANSLATORS: unknown interrupt
en: Interrupt
ug: ئۈزۈلۈش

note: TRANSLATORS: the keyboard and mouse device event
en: PS/2 keyboard/mouse/touchpad
ug: PS/2 ھەرپتاختا/چاشقىنەك/سېزىمچان تاختا

note: TRANSLATORS: serial ATA is a new style of hard disk interface
en: Serial ATA
ug: ئارقىمۇ-ئارقا ATA

note: TRANSLATORS: this is the old-style ATA interface
en: ATA host controller
ug: ATA host كونتروللىغۇچ

note: TRANSLATORS: 802.11 wireless adaptor
en: Intel wireless adaptor
ug: Intel سىمسىز تور كارتىسى

note: TRANSLATORS: a timer is something that fires periodically. * The parameter is a process name, e.g. "firefox-bin". * This is shown when the timer wakes up.
en: Timer %s
ug: ۋاقىت بەلگىلىگۈچ %s

note: TRANSLATORS: the parameter is the name of task that's woken up from sleeping. * This is shown when the task wakes up.
en: Sleep %s
ug: ئۇيقۇ %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a new realtime task.
en: New task %s
ug: يېڭى ۋەزىپە %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a task that's woken to check state. * This is shown when the task wakes up.
en: Wait %s
ug: كۈت %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a work queue. * A work queue is a list of work that has to be done.
en: Work queue %s
ug: خىزمەتلەر %s

note: TRANSLATORS: this is when the networking subsystem clears out old entries
en: Network route flush %s
ug: %s نىڭ يول تاللىشىنى تازىلا

note: TRANSLATORS: this is the name of an activity on the USB bus
en: USB activity %s
ug: USB پائالىيىتى %s

note: TRANSLATORS: we've timed out of an aligned timer, with the name
en: Wakeup %s
ug: ئويغان %s

note: TRANSLATORS: interupts on the system required for basic operation
en: Local interrupts
ug: يەرلىك ئۈزۈلۈش

note: TRANSLATORS: interrupts when a task gets moved from one core to another
en: Rescheduling interrupts
ug: ئۈزۈلۈشنى قايتا پىلانلاش

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
ug: ئۈسكۈنە ئۇچۇرى

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
ug: ئۈسكۈنە تارىخى

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
ug: ئۈسكۈنە سەپلىمىسى

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Processor Wakeups
ug: بىر تەرەپ قىلغۇچنى ئويغات

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
ug: كەتكەن ۋاقىت

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
ug: توك مەنبە

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
ug: توكدان توكى

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
ug: مۆلچەرلەنگەن ۋاقىت

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
ug: توغرىلانغان كۆپەيتكۈچى

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
ug: مۆلچەرلەنگەن توغرىلىقى

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
ug: زىيادە سازلاش ئۇچۇرىنى كۆرسەت

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
ug: قوزغالغاندا بۇ ئۈسكۈنىنى تاللا

note: TRANSLATORS: the icon for the CPU
en: Processor
ug: بىر تەرەپ قىلغۇچ
