gnome-power-manager - en to uk translation catalogue (122 entries)

en: GNOME Power Statistics
uk: Статистика живлення GNOME

en: Observe power management
uk: Стеження за керування живленням

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
uk: Статистика живлення може показувати дані з журналу та поточні дані щодо споживання заряду акумулятора та програм, виконання яких споживає найбільше електроенергії.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
uk: Ймовірно, потреба у встановленні цієї програми виникатиме у вас, лише якщо у вас виникатимуть проблеми із акумулятором вашого ноутбука, або якщо ви намагатиметеся встановити програму, робота якої призводить до швидкого вичерпання заряду акумулятора.

en: Whether we should show the history data points
uk: Чи слід показувати точки даних історії

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
uk: Чи слід показувати точки даних історії у вікні статистики.

en: Whether we should smooth the history data
uk: Чи слід згладжувати дані історії

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
uk: Чи слід згладжувати дані історії в графіку.

en: The default graph type to show for history
uk: Типовий тип графіку для показу для історії

en: The default graph type to show in the history window.
uk: Типовий тип графіку для показу у вікні історії.

en: The maximum time displayed for history
uk: Максимальний час, що показано для історії

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
uk: Максимальна тривалість, що показано у вісі X історичного графа.

en: Whether we should show the stats data points
uk: Чи слід показувати точки даних статистики

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
uk: Чи слід показувати точки даних статистики у вікні статистики.

en: Whether we should smooth the stats data
uk: Чи слід згладжувати дані статистики

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
uk: Чи слід згладжувати дані статистики в графіку.

en: The default graph type to show for stats
uk: Типовий тип графіку для показу для статистики

en: The default graph type to show in the stats window.
uk: Типовий тип графіку для показу у вікні статистики.

en: The index of the page number to show by default
uk: Індекс номера сторінки для типового показу

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
uk: Індекс номера сторінки для типового показу, який використовувався до повернення на правильну сторінку.

en: The ID of the last device selected
uk: Ідентифікатор останнього вибраного пристрою

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
uk: Ідентифікатор останнього пристрою, який використовувався перед поверненням у правильний пристрій.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
uk: Статистика живлення

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
uk: Батарея;акумулятор;заряд;

note: Translators: This is %i days
en: %id
uk: %iд

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
uk: %iд%02iг

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
uk: %iг

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
uk: %iг%02iхв

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
uk: %2iхв

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
uk: %2iхв%02i

note: TRANSLATORS: This is ms
en: %.0fms
uk: %.0fмс

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
uk: %2iс

note: TRANSLATORS: This is %.1f Watts
en: %.1fW
uk: %.1fВт

note: TRANSLATORS: This is %.1f Volts
en: %.1fV
uk: %.1fВ

note: TRANSLATORS: This is %.1f nanometers
en: %.0f nm
uk: %.0f нм

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
uk: Швидкість

en: Charge
uk: Заряджання

en: Time to full
uk: Час до повного заряду

en: Time to empty
uk: Час до повного розряду

en: 30 minutes
uk: 30 хвилин

en: 3 hours
uk: 3 години

en: 8 hours
uk: 8 годин

en: 1 day
uk: 1 день

en: 1 week
uk: 1 тиждень

note: 5 min tick 30 min tick 1 hr tick 2 hr tick 1 day tick TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
uk: Профіль часу заряду

en: Discharge profile
uk: Профіль часу розряду

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
uk: Профіль точності визначення часу заряду

en: Discharge accuracy
uk: Профіль точності визначення часу розряду

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
uk[0]: Мережний адаптер
uk[1]: Мережні адаптери
uk[2]: Мережних адаптерів

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
uk[0]: Батарея портативного комп'ютера
uk[1]: Батареї портативного комп'ютера
uk[2]: Батарей портативного комп'ютера

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
uk[0]: Блок безперебійного живлення
uk[1]: Блоки безперебійного живлення
uk[2]: Блоків безперебійного живлення

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
uk[0]: Монітор
uk[1]: Монітори
uk[2]: Моніторів

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
uk[0]: Миша
uk[1]: Миші
uk[2]: Миш

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
uk[0]: Клавіатура
uk[1]: Клавіатури
uk[2]: Клавіатур

note: TRANSLATORS: portable device
en: PDA | PDAs
uk[0]: КПК
uk[1]: КПК
uk[2]: КПК

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
uk[0]: Мобільний телефон
uk[1]: Мобільних телефони
uk[2]: Мобільний телефонів

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
uk[0]: Програвач
uk[1]: Програвачі
uk[2]: Програвачів

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
uk[0]: Планшет
uk[1]: планшети
uk[2]: Планшетів

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
uk[0]: Комп'ютер
uk[1]: Комп'ютери
uk[2]: Комп'ютерів

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
uk: Літій-іонний

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
uk: Літій-полімерний

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
uk: Літій-фосфатний

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
uk: Свинцево-кислотний

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
uk: Нікель-кадмієвий

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
uk: Нікель-метал-гідридний

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
uk: Невідома технологія

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
uk: Заряджається

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
uk: Розряджається

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
uk: Розряджено

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
uk: Заряджено

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
uk: Очікування зарядки

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
uk: Очікування розрядки

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
uk: Невідомо

en: Attribute
uk: Атрибут

en: Value
uk: Значення

en: Image
uk: Значок

en: Description
uk: Опис

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
uk[0]: %.0f секунда
uk[1]: %.0f секунди
uk[2]: %.0f секунд

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
uk[0]: %.1f хвилин
uk[1]: %.1f хвилини
uk[2]: %.1f хвилин

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
uk[0]: %.1f година
uk[1]: %.1f години
uk[2]: %.1f годин

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
uk[0]: %.1f день
uk[1]: %.1f день
uk[2]: %.1f день

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
uk: Пристрій

en: Type
uk: Тип

en: Vendor
uk: Виробник

en: Model
uk: Модель

en: Serial number
uk: Серійний номер

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
uk: Постачальник енергії

en: %u second | %u seconds
uk[0]: %u секунда
uk[1]: %u секунди
uk[2]: %u секунд

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
uk: Оновлено

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
uk: Присутній

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
uk: Перезаряджуваний

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
uk: Стан

en: Energy
uk: Енергія

en: Energy when empty
uk: Енергія при спустошенні

en: Energy when full
uk: Енергія при заповненні

en: Energy (design)
uk: Енергія (початкова)

en: Voltage
uk: Вольтаж

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
uk: Відсоток

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
uk: Ємкість:

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
uk: Технологія

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
uk: Підключено

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
uk: Відомості про пристрій

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
uk: Історія пристрою

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
uk: Профіль пристрою

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
uk: Середній час до закінчення

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
uk: Живлення

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
uk: Заряд комірки

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
uk: Приблизний час

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
uk: Корекція

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
uk: Точність передрікання

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
uk: Показати додаткову налагоджувальну інформацію

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
uk: Виділяти цей пристрій після запуску

en: Details
uk: Подробиці

en: Graph type:
uk: Тип графіку:

en: Data length:
uk: Тривалість:

en: There is no data to display.
uk: Відсутні дані.

en: Use smoothed line
uk: Використовувати згладжування

en: Show data points
uk: Показувати відлік

en: History
uk: Історія

en: Statistics
uk: Статистика
