gnome-power-manager master - en to ja translation catalogue (115 entries)

en: GNOME Power Statistics
ja: GNOME の電源使用率統計

en: Observe power management
ja: 電源管理を監視します

en: Whether we should show the history data points
ja: 履歴データポイントを表示するかどうか

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
ja: 統計ウィンドウで履歴データポイントを表示するかどうかです。

en: Whether we should smooth the history data
ja: 履歴データを滑らかに表示するかどうか

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
ja: グラフで履歴データを滑らかに表示するかどうかです。

en: The default graph type to show for history
ja: デフォルトで履歴に表示するグラフの種類

en: The default graph type to show in the history window.
ja: 履歴ウィンドウに表示するグラフの種類 (デフォルト値) です。

en: The maximum time displayed for history
ja: 履歴に表示する最大経過時間

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
ja: グラフのX軸上に表示する経過時間の最大値を指定します。

en: Whether we should show the stats data points
ja: 統計データポイントを滑らかに表示するかどうか

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
ja: 統計ウィンドウで統計データポイントを表示するかどうかです。

en: Whether we should smooth the stats data
ja: 統計データを滑らかに表示するかどうか

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
ja: グラフで統計データを滑らかに表示するかどうかです。

en: The default graph type to show for stats
ja: デフォルトで統計に表示するグラフの種類

en: The default graph type to show in the stats window.
ja: 統計ウィンドウに表示するグラフの種類 (デフォルト値) です。

en: The index of the page number to show by default
ja: デフォルトで表示するページ番号のインデックス

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
ja: 最後に参照したページにフォーカスを戻す際にデフォルトで使われるページ番号のインデックスです。

en: The ID of the last device selected
ja: 最後に選択したデバイスの ID

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
ja: 最後に参照したデバイスにフォーカスを戻すのに使われる識別子です。

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
ja: 電源使用率の統計

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
ja: battery;consumption;charge;バッテリー;消費;使用;チャージ;充電;

note: Translators: This is %i days
en: %id
ja: %i日間

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
ja: %i日と%02i時間

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
ja: %i時間

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
ja: %i時間%02i分

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
ja: %2i分

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
ja: %2i分%02i秒

note: TRANSLATORS: This is ms
en: %.0fms
ja: %.0fミリ秒

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
ja: %2i秒

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
ja: 率

en: Charge
ja: 充電

en: Time to full
ja: 充電完了までの時間

en: Time to empty
ja: 空になるまでの時間

en: 30 minutes
ja: 30 分間

en: 3 hours
ja: 3 時間

en: 8 hours
ja: 8 時間

en: 1 day
ja: 1 日

en: 1 week
ja: 1 週間

note: 5 min tick 30 min tick 1 hr tick 2 hr tick 1 day tick TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
ja: 充電時間のプロファイル

en: Discharge profile
ja: 放電時間のプロファイル

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
ja: 充電時間の精度

en: Discharge accuracy
ja: 放電時間の精度

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
ja[0]: AC アダプター

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
ja[0]: ノート PC のバッテリー

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
ja[0]: モニター

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
ja[0]: マウス

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
ja[0]: キーボード

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
ja[0]: 携帯電話

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
ja[0]: メディアプレイヤー

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
ja[0]: タブレット

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
ja[0]: コンピューター

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
ja: リチウムイオン

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
ja: リチウムポリマー

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
ja: リン酸鉄リチウム

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
ja: 鉛蓄電池

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
ja: ニッケルカドミウム

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
ja: ニッケル水素電池

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
ja: 不明

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
ja: 充電中

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
ja: 放電中

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
ja: 空

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
ja: 充電完了

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
ja: 充電待ち

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
ja: 放電待ち

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
ja: 不明

en: Attribute
ja: 属性

en: Value
ja: 値

en: Image
ja: 画像

en: Description
ja: 説明

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
ja[0]: %.0f 秒

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
ja[0]: %.1f 分

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
ja[0]: %.1f 時間

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
ja[0]: %.1f 日

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
ja: デバイス

en: Type
ja: 種類

en: Vendor
ja: 製造元

en: Model
ja: 型式

en: Serial number
ja: シリアル番号

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
ja: 供給元

en: %u second | %u seconds
ja[0]: %u 秒

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
ja: リフレッシュ済

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
ja: 現在

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
ja: 再充電可能

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
ja: 状態

en: Energy
ja: エネルギー

en: Energy when empty
ja: 空の時のエネルギー

en: Energy when full
ja: 完全充電時のエネルギー

en: Energy (design)
ja: エネルギー (設計段階)

en: Voltage
ja: 電圧

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
ja: 充電/放電率

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
ja: 容量

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
ja: 使用技術

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
ja: オンライン

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
ja: デバイスの情報

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
ja: デバイスの履歴

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
ja: デバイスのプロファイル

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
ja: 経過時間

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
ja: 電力

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
ja: セルの充電

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
ja: 予定時間

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
ja: 修正の要因

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
ja: 予測精度

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
ja: デバッグ情報を表示する

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
ja: 起動時にこのデバイスを選択

en: Details
ja: 詳細

en: Graph type:
ja: グラフの種類:

en: Data length:
ja: データのサイズ:

en: There is no data to display.
ja: 表示するデータがありません。

en: Use smoothed line
ja: 線を滑らかにする

en: Show data points
ja: データのポイントを表示する

en: History
ja: 履歴

en: Statistics
ja: 統計
