gnome-power-manager - en to tr translation catalogue (114 entries)

en: GNOME Power Statistics
tr: GNOME Güç İstatistikleri

en: Observe power management
tr: Güç yönetimini gözlemle

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
tr: Güç İstatistikleri, geçmiş ve mevcut pil bilgilerini ve uyandığında güç harcayan programları gösterebilir.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
tr: Muhtemelen, bu uygulamayı sadece eğer dizüstü pilinizle sorun yaşıyorsanız ya da hangi programların önemli miktarda enerji harcadığını belirlemek istiyorsanız kurmanız gerekir.

en: Whether we should show the history data points
tr: Geçmiş veri noktalarının gösterilip gösterilmeyeceği

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
tr: İstatistikler penceresinde geçmiş veri noktalarının gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Whether we should smooth the history data
tr: Geçmiş verisinin yumuşatılması

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
tr: Grafikteki geçmiş verisinin yumuşatılıp yumuşatılmayacağı.

en: The default graph type to show for history
tr: Geçmiş için gösterilecek öntanımlı grafik türü

en: The default graph type to show in the history window.
tr: Geçmiş penceresinde gösterilecek öntanımlı grafik türü.

en: The maximum time displayed for history
tr: Geçmiş için gösterilen azami zaman

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
tr: Geçmiş grafiğinin x ekseni üzerinde gösterilecek en yüksek süre.

en: Whether we should show the stats data points
tr: İstatistik veri noktalarının gösterilip gösterilmeyeceği

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
tr: İstatistikler penceresinde istatistik veri noktalarının gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Whether we should smooth the stats data
tr: İstatistik verisinin yumuşatılıp yumuşatılmayacağı

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
tr: Grafikteki istatistik verisinin yumuşatılıp yumuşatılmayacağı.

en: The default graph type to show for stats
tr: İstatistikler için gösterilecek öntanımlı grafik türü

en: The default graph type to show in the stats window.
tr: İstatistikler penceresinde gösterilecek öntanımlı grafik türü.

en: The index of the page number to show by default
tr: Öntanımlı olarak gösterilecek sayfa numarasının indisi

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
tr: Odağı doğru sayfaya geri döndürmek için kullanılan, öntanımlı gösterilecek sayfa numarasının indisi.

en: The ID of the last device selected
tr: Son seçilen aygıtın kimliği (ID)

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
tr: Odağı doğru cihaza geri döndürmek için kullanılan son aygıtın tanımlayıcısı.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
tr: Güç İstatistikleri

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
tr: pil;tüketim;şarj;

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
tr: %ig%02is

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
tr: %is

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
tr: %is%02id

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
tr: %2id

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
tr: %2id%02i

note: TRANSLATORS: This is %i Percentage
en: %i%%
tr: %%%i

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
tr: Oran

en: Charge
tr: Şarj

en: Time to full
tr: Dolma zamanı

en: Time to empty
tr: Boşalma zamanı

en: 30 minutes
tr: 30 dakika

en: 3 hours
tr: 3 saat

en: 8 hours
tr: 8 saat

en: 1 day
tr: 1 gün

en: 1 week
tr: 1 hafta

note: 5 min tick 30 min tick 1 hr tick 2 hr tick 1 day tick TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
tr: Dolum profili

en: Discharge profile
tr: Boşalma profili

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
tr: Dolum doğruluğu

en: Discharge accuracy
tr: Boşalma doğruluğu

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
tr[0]: AC adaptörü

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
tr[0]: Dizüstü pili

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
tr[0]: Güç Kaynağı (UPS)

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
tr[0]: Ekran

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
tr[0]: Fare

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
tr[0]: Klavye

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
tr[0]: Cep telefonu

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
tr[0]: Ortam oynatıcısı

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
tr[0]: Bilgisayar

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
tr: Lityum İyon

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
tr: Lityum Polimer

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
tr: Lityum Demir Fosfat

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
tr: Kurşun asit

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
tr: Nikel Kadmiyum

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
tr: Nikel metal hidrit

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
tr: Bilinmeyen teknoloji

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
tr: Doluyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
tr: Boşalıyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
tr: Boş

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
tr: Doldu

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
tr: Dolması bekleniyor

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
tr: Boşalması bekleniyor

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Attribute
tr: Öznitelik

en: Value
tr: Değer

en: Image
tr: Resim

en: Description
tr: Tanım

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
tr[0]: %.0f saniye

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
tr[0]: %.1f dakika

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
tr[0]: %.1f saat

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
tr[0]: %.1f gün

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
tr: Aygıt

en: Type
tr: Tür

en: Vendor
tr: Üretici

en: Serial number
tr: Seri numarası

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
tr: Kaynak

en: %u second | %u seconds
tr[0]: %u saniye

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
tr: Tazelendi

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
tr: Mevcut

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
tr: Şarj edilebilir

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
tr: Durum

en: Energy
tr: Enerji

en: Energy when empty
tr: Boş enerjisi

en: Energy when full
tr: Dolu enerjisi

en: Energy (design)
tr: Enerji (tasarım)

en: Voltage
tr: Gerilim

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
tr: Yüzde

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
tr: Kapasite

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
tr: Teknoloji

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
tr: Çevrimiçi

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
tr: Aygıt Bilgisi

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
tr: Aygıt Geçmişi

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
tr: Aygıt Profili

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
tr: Geçen süre

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
tr: Güç

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
tr: Hücre doluluğu

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
tr: Tahmini süre

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
tr: Düzeltme çarpanı

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
tr: Tahmin doğruluğu

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
tr: Ek hata ayıklama bilgisi göster

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
tr: Bu aygıtı açılışta seç

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Graph type:
tr: Grafik türü:

en: Data length:
tr: Veri uzunluğu:

en: There is no data to display.
tr: Gösterilecek veri yok.

en: Use smoothed line
tr: Yumuşatılmış çizgi kullan

en: Show data points
tr: Veri noktalarını göster

en: History
tr: Geçmiş

en: Statistics
tr: İstatistikler
