gnome-power-manager - en to pt_BR translation catalogue (110 entries)

en: GNOME Power Statistics
pt_BR: Estatísticas de energia do GNOME

en: Observe power management
pt_BR: Observe o gerenciamento de energia

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
pt_BR: As estatísticas de energia podem mostrar informações e o histórico da bateria atual, além de programas que usam energia para serem ativados.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
pt_BR: Você somente precisa instalar este aplicativo se você estiver enfrentando problemas com a bateria de seu computador portátil ou esteja tentando averiguar quais programas estão usando porções significativas de energia.

en: Whether we should show the history data points
pt_BR: Exibir ou pontos de dados no histórico

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
pt_BR: Mostra ou não os pontos de dados do histórico na janela de estatísticas.

en: Whether we should smooth the history data
pt_BR: Suavizar dados do histórico

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
pt_BR: Suavizar ou não os dados do histórico no gráfico.

en: The default graph type to show for history
pt_BR: Tipo padrão de gráfico para mostrar para o horário

en: The default graph type to show in the history window.
pt_BR: Tipo padrão de gráfico para mostrar na janela de histórico.

en: The maximum time displayed for history
pt_BR: Tempo máximo exibido no gráfico para histórico

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
pt_BR: Duração máxima de tempo para exibição no eixo x gráfico de histórico.

en: Whether we should show the stats data points
pt_BR: Exibir ou pontos de dados de estatísticas

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
pt_BR: Mostra ou não os pontos de dados das estatísticas na janela de estatísticas.

en: Whether we should smooth the stats data
pt_BR: Suavizar dados das estatísticas

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
pt_BR: Suavizar ou não os dados das estatísticas no gráfico.

en: The default graph type to show for stats
pt_BR: Tipo padrão de gráfico para mostrar para o estatísticas

en: The default graph type to show in the stats window.
pt_BR: Tipo padrão de gráfico para mostrar na janela de estatísticas.

en: The index of the page number to show by default
pt_BR: O índice do número da página para mostrar por padrão

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
pt_BR: O índice do número de página para mostrar por padrão que é usado para retornar o foco para a página correta.

en: The ID of the last device selected
pt_BR: O ID do último dispositivo selecionado

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
pt_BR: O identificador do último dispositivo que foi usado para retornar o foco para o dispositivo correto.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
pt_BR: Estatísticas de energia

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: battery;consumption;charge;
pt_BR: bateria;consumo;carga;

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
pt_BR: %2imin

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
pt_BR: %2imin %02is

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
pt_BR: Taxa

en: Charge
pt_BR: Carga

en: Time to full
pt_BR: Tempo para completar

en: Time to empty
pt_BR: Tempo para esvaziar

en: 30 minutes
pt_BR: 30 minutos

en: 3 hours
pt_BR: 3 horas

en: 8 hours
pt_BR: 8 horas

en: 1 day
pt_BR: 1 dia

en: 1 week
pt_BR: 1 semana

note: 5 min tick 30 min tick 1 hr tick 2 hr tick 1 day tick TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
pt_BR: Perfil de carga

en: Discharge profile
pt_BR: Perfil de descarga

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
pt_BR: Precisão de carga

en: Discharge accuracy
pt_BR: Precisão de descarga

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
pt_BR[0]: Adaptador de corrente
pt_BR[1]: Adaptadores de corrente

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
pt_BR[0]: Bateria de laptop
pt_BR[1]: Baterias de laptop

note: TRANSLATORS: battery-backed AC power source
en: UPS | UPSs
pt_BR[0]: No-break
pt_BR[1]: No-breakes

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
pt_BR[0]: Monitor
pt_BR[1]: Monitores

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
pt_BR[0]: Teclado
pt_BR[1]: Teclados

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
pt_BR[0]: Telefone celular
pt_BR[1]: Telefones celulares

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
pt_BR[0]: Reprodutor de mídia
pt_BR[1]: Reprodutores de mídia

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
pt_BR[0]: Computador
pt_BR[1]: Computadores

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
pt_BR: Íon de lítio

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Polymer
pt_BR: Polímero de lítio

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Iron Phosphate
pt_BR: Fosfato de lítio e ferro

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
pt_BR: Chumbo e ácido

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
pt_BR: Níquel-cádmio

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
pt_BR: Níquel-hidreto metálico

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
pt_BR: Tecnologia desconhecida

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
pt_BR: Carregando

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
pt_BR: Descarregando

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
pt_BR: Vazio

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
pt_BR: Carregada

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
pt_BR: Aguardando para carregar

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
pt_BR: Aguardando para descarregar

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Attribute
pt_BR: Atributo

en: Value
pt_BR: Valor

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Description
pt_BR: Descrição

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
pt_BR[0]: %.0f segundo
pt_BR[1]: %.0f segundos

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
pt_BR[0]: %.1f minuto
pt_BR[1]: %.1f minutos

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
pt_BR[0]: %.1f hora
pt_BR[1]: %.1f horas

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
pt_BR[0]: %.1f dia
pt_BR[1]: %.1f dias

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
pt_BR: Dispositivo

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Vendor
pt_BR: Fabricante

en: Model
pt_BR: Modelo

en: Serial number
pt_BR: Número de série

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
pt_BR: Suprimento

en: %u second | %u seconds
pt_BR[0]: %u segundo
pt_BR[1]: %u segundos

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
pt_BR: Atualizado

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
pt_BR: Presente

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
pt_BR: Recarregável

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
pt_BR: Estado

en: Energy
pt_BR: Energia

en: Energy when empty
pt_BR: Energia quando vazia

en: Energy when full
pt_BR: Energia quando completa

en: Energy (design)
pt_BR: Energia (teórica)

en: Voltage
pt_BR: Tensão

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
pt_BR: Percentual

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
pt_BR: Capacidade

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
pt_BR: Tecnologia

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
pt_BR: Ligado

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
pt_BR: Informações do dispositivo

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
pt_BR: Histórico do dispositivo

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
pt_BR: Perfil do dispositivo

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
pt_BR: Tempo transcorrido

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
pt_BR: Energia

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
pt_BR: Carga da bateria

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
pt_BR: Tempo previsto

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
pt_BR: Fator de correção

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
pt_BR: Precisão da estimativa

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
pt_BR: Mostrar informações extras de depuração

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
pt_BR: Selecionar este dispositivo ao iniciar

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Graph type:
pt_BR: Tipo de gráfico:

en: Data length:
pt_BR: Comprimento de dados:

en: There is no data to display.
pt_BR: Não há dados para exibir.

en: Use smoothed line
pt_BR: Usar linha suavizada

en: Show data points
pt_BR: Mostrar pontos de dados

en: History
pt_BR: Histórico

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas
