gnome-power-manager master - en to vi translation catalogue (138 entries)

en: Whether we should show the history data points
vi: Có hiện điểm dữ liệu lịch sử không

en: Whether we should show the history data points in the statistics window.
vi: Có hiện điểm dữ liệu lịch sử trong cửa sổ thống kê không.

en: Whether we should smooth the history data
vi: Có nên làm mịn dữ liệu lịch sử hay không

en: Whether we should smooth the history data in the graph.
vi: Có nên làm mịn dữ liệu lịch sử trong đồ thị hay không.

en: The default graph type to show for history
vi: Kiểu đồ thị mặc định để hiển thị lịch sử

en: The default graph type to show in the history window.
vi: Kiểu đồ thị mặc định để hiển thị trong cửa sổ lịch sử.

en: The maximum time displayed for history
vi: Thời gian lịch sử tối đa được hiển thị

en: The maximum duration of time displayed on the x-axis of the history graph.
vi: Thời gian tối đa được hiển thị trên trục X của đồ thị lịch sử.

en: Whether we should show the stats data points
vi: Có hiện điểm dữ liệu thống kê không

en: Whether we should show the stats data points in the statistics window.
vi: Có hiện điểm dữ liệu thống kê trong cửa sổ thống kê không.

en: Whether we should smooth the stats data
vi: Có nên làm mịn dữ liệu thống kê hay không

en: Whether we should smooth the stats data in the graph.
vi: Có nên làm mịn dữ liệu thống kê trong đồ thị hay không.

en: The default graph type to show for stats
vi: Kiểu đồ thị mặc định để hiển thị thống kê

en: The default graph type to show in the stats window.
vi: Kiểu đồ thị mặc định để hiển thị trong cửa sổ thống kê.

en: The index of the page number to show by default
vi: Chỉ mục của số trang hiện mặc định

en: The index of the page number to show by default which is used to return focus to the correct page.
vi: Chỉ mục của số trang hiện mặc định, dùng để trả tiêu điểm về đúng trang.

en: The ID of the last device selected
vi: ID của thiết bị được chọn cuối cùng

en: The identifier of the last device which is used to return focus to the correct device.
vi: Định danh của thiết bị cuối cùng được dùng để trả tiêu điểm cho đúng thiết bị.

en: GNOME Power Statistics
vi: Thống kê năng lượng GNOME

en: Observe power management
vi: Theo dõi quản lý năng lượng

en: Power Statistics can show historical and current battery information and programs waking up that use power.
vi: Thống kê năng lượng có thể hiển thị thông tin pin hiện nay cũng như trong quá khứ và những chương trình đã dùng năng lượng điện đó.

en: You probably only need to install this application if you are having problems with your laptop battery, or are trying to work out what programs are using significant amounts of power.
vi: Bạn chắc chắn chỉ cần cài ứng dụng này nếu bạn đang có trục trặc với pin máy tính xách tay, hoặc bạn đang thử xem chương trình nào tiêu thụ nhiều năng lượng.

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar TRANSLATORS: the program name
en: Power Statistics
vi: Thống kê năng lượng

en: battery;consumption;charge;
vi: battery;pin;consumption;tiêu;thụ;tieu;thụ;charge;sạc;sac;

en: Details
vi: Chi tiết

en: Graph type:
vi: Kiểu đồ thị:

en: Data length:
vi: Chiều dài dữ liệu:

en: There is no data to display.
vi: Không có dữ liệu cần hiển thị.

en: Use smoothed line
vi: Dùng đường mịn

en: Show data points
vi: Hiện các điểm dữ liệu

en: History
vi: Lịch sử

en: Statistics
vi: Thống kê

en: Processor wakeups per second:
vi: Số lần bộ xử lý bị đánh thức mỗi giây:

en: Wakeups
vi: Số lần

note: Translators: This is %i days
en: %id
vi: %ing

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
vi: %ing%02ih

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
vi: %ih%02ip

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
vi: %2ip

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
vi: %2ip%02i

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
vi: %2ig

note: TRANSLATORS: the rate of discharge for the device
en: Rate
vi: Mức tiêu thụ

en: Charge
vi: Mức năng lượng

en: Time to full
vi: Thời gian đến khi đầy

en: Time to empty
vi: Thời gian đến khi cạn

en: 10 minutes
vi: 10 phút

en: 2 hours
vi: 2 giờ

en: 6 hours
vi: 6 giờ

en: 1 day
vi: 1 ngày

en: 1 week
vi: 1 tuần

note: TRANSLATORS: what we've observed about the device
en: Charge profile
vi: Hồ sơ thời gian sạc

en: Discharge profile
vi: Hồ sơ thời gian xả

note: TRANSLATORS: how accurately we can predict the time remaining of the battery
en: Charge accuracy
vi: Độ chính xác thời gian sạc

en: Discharge accuracy
vi: Độ chính xác thời gian xả

note: TRANSLATORS: system power cord
en: AC adapter | AC adapters
vi[0]: Nguồn điện ngoài

note: TRANSLATORS: laptop primary battery
en: Laptop battery | Laptop batteries
vi[0]: Pin

note: TRANSLATORS: a monitor is a device to measure voltage and current
en: Monitor | Monitors
vi[0]: Màn hình

note: TRANSLATORS: wireless mice with internal batteries
en: Mouse | Mice
vi[0]: Chuột

note: TRANSLATORS: wireless keyboard with internal battery
en: Keyboard | Keyboards
vi[0]: Bàn phím

note: TRANSLATORS: cell phone (mobile...)
en: Cell phone | Cell phones
vi[0]: Điện thoại di động

note: TRANSLATORS: media player, mp3 etc
en: Media player | Media players
vi[0]: Máy nghe nhạc

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Tablet | Tablets
vi[0]: Máy tính bảng

note: TRANSLATORS: tablet device
en: Computer | Computers
vi[0]: Máy tính

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lithium Ion
vi: Lithi ion

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Lead acid
vi: Axit chì

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel Cadmium
vi: NiCad

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Nickel metal hydride
vi: Hydrua kền kim loại (NMH)

note: TRANSLATORS: battery technology
en: Unknown technology
vi: Không biết công nghệ

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charging
vi: Đang sạc

note: TRANSLATORS: battery state
en: Discharging
vi: Đang xả

note: TRANSLATORS: battery state
en: Empty
vi: Cạn

note: TRANSLATORS: battery state
en: Charged
vi: Sạc đầy

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to charge
vi: Đang chờ sạc

note: TRANSLATORS: battery state
en: Waiting to discharge
vi: Đang chờ xả

note: TRANSLATORS: battery state TRANSLATORS: this is when the stats time is not known
en: Unknown
vi: Không rõ

en: Attribute
vi: Thuộc tính

en: Value
vi: Giá trị

en: Image
vi: Ảnh

en: Description
vi: Mô tả

en: Type
vi: Kiểu

en: ID
vi: Mã số

en: Command
vi: Lệnh

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.0f second | %.0f seconds
vi[0]: %.0f giây

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f minute | %.1f minutes
vi[0]: %.1f phút

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f hour | %.1f hours
vi[0]: %.1f giờ

note: TRANSLATORS: this is a time value, usually to show on a graph
en: %.1f day | %.1f days
vi[0]: %.1f ngày

en: Yes
vi: Có

en: No
vi: Không

note: TRANSLATORS: the device ID of the current device, e.g. "battery0"
en: Device
vi: Thiết bị

en: Vendor
vi: Nhà sản xuất

en: Model
vi: Kiểu

en: Serial number
vi: Số seri

note: TRANSLATORS: a boolean attribute that means if the device is supplying the * main power for the computer. For instance, an AC adapter or laptop battery * would be TRUE,  but a mobile phone or mouse taking power is FALSE
en: Supply
vi: Nguồn

en: %d second | %d seconds
vi[0]: %d giây

note: TRANSLATORS: when the device was last updated with new data. It's * usually a few seconds when a device is discharging or charging.
en: Refreshed
vi: Cập nhật cách đây

note: TRANSLATORS: Present is whether the device is currently attached * to the computer, as some devices (e.g. laptop batteries) can * be removed, but still observed as devices on the system
en: Present
vi: Đang gắn vào máy

note: TRANSLATORS: If the device can be recharged, e.g. lithium * batteries rather than alkaline ones
en: Rechargeable
vi: Có thể sạc lại

note: TRANSLATORS: The state of the device, e.g. "Changing" or "Fully charged"
en: State
vi: Tình trạng

en: Energy
vi: Năng lượng

en: Energy when empty
vi: Năng lượng khi cạn

en: Energy when full
vi: Năng lượng khi đầy

en: Energy (design)
vi: Năng lượng (thiết kế)

en: Voltage
vi: Điện áp

note: TRANSLATORS: the amount of charge the cell contains
en: Percentage
vi: Phần trăm

note: TRANSLATORS: the capacity of the device, which is basically a measure * of how full it can get, relative to the design capacity
en: Capacity
vi: Dung lượng

note: TRANSLATORS: the type of battery, e.g. lithium or nikel metal hydroxide
en: Technology
vi: Công nghệ

note: TRANSLATORS: this is when the device is plugged in, typically * only shown for the ac adaptor device
en: Online
vi: Trực tuyến

note: TRANSLATORS: the command line was not provided
en: No data
vi: Không có dữ liệu

note: TRANSLATORS: kernel module, usually a device driver
en: Kernel module
vi: Mô-đun nhân HĐH

note: TRANSLATORS: kernel housekeeping
en: Kernel core
vi: Lõi nhân HĐH

note: TRANSLATORS: interrupt between processors
en: Interprocessor interrupt
vi: Ngắt liên bộ xử lý

note: TRANSLATORS: unknown interrupt
en: Interrupt
vi: Ngắt

note: TRANSLATORS: the keyboard and mouse device event
en: PS/2 keyboard/mouse/touchpad
vi: Bàn phím PS/2/chuột/touchpad

note: TRANSLATORS: serial ATA is a new style of hard disk interface
en: Serial ATA
vi: ATA nối tiếp (SATA)

note: TRANSLATORS: this is the old-style ATA interface
en: ATA host controller
vi: Bộ điều khiển chủ ATA

note: TRANSLATORS: 802.11 wireless adaptor
en: Intel wireless adaptor
vi: Bộ tiếp hợp không dây Intel

note: TRANSLATORS: a timer is something that fires periodically. * The parameter is a process name, e.g. "firefox-bin". * This is shown when the timer wakes up.
en: Timer %s
vi: Hẹn giờ %s

note: TRANSLATORS: the parameter is the name of task that's woken up from sleeping. * This is shown when the task wakes up.
en: Sleep %s
vi: Ngủ %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a new realtime task.
en: New task %s
vi: Công việc mới %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a task that's woken to check state. * This is shown when the task wakes up.
en: Wait %s
vi: Đợi %s

note: TRANSLATORS: this is the name of a work queue. * A work queue is a list of work that has to be done.
en: Work queue %s
vi: Hàng đợi làm việc %s

note: TRANSLATORS: this is when the networking subsystem clears out old entries
en: Network route flush %s
vi: Xóa sạch network route %s

note: TRANSLATORS: this is the name of an activity on the USB bus
en: USB activity %s
vi: Hoạt động USB %s

note: TRANSLATORS: we've timed out of an aligned timer, with the name
en: Wakeup %s
vi: Đánh thức %s

note: TRANSLATORS: interupts on the system required for basic operation
en: Local interrupts
vi: Ngắt cục bộ

note: TRANSLATORS: interrupts when a task gets moved from one core to another
en: Rescheduling interrupts
vi: Ngắt chuyển nhân

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Information
vi: Thông tin thiết bị

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device History
vi: Lịch sử thiết bị

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Device Profile
vi: Hồ sơ thiết bị

note: TRANSLATORS: shown on the titlebar
en: Processor Wakeups
vi: Số lần đánh thức bộ xử lý

note: TRANSLATORS: this is the X axis on the graph
en: Time elapsed
vi: Thời gian đã qua

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Power
vi: Nguồn

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph for the whole battery device TRANSLATORS: this is the X axis on the graph for the whole battery device
en: Cell charge
vi: Mức năng lượng

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Predicted time
vi: Thời gian dự đoán

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Correction factor
vi: Hệ số sửa chữa

note: TRANSLATORS: this is the Y axis on the graph
en: Prediction accuracy
vi: Độ chính xác dự đoán

note: TRANSLATORS: show verbose debugging
en: Show extra debugging information
vi: Hiển thị thông tin gỡ lỗi chi tiết hơn

note: TRANSLATORS: show a device by default
en: Select this device at startup
vi: Chọn thiết bị này lúc khởi động

note: TRANSLATORS: the icon for the CPU
en: Processor
vi: Bộ xử lý
