recipes master - en to ca translation catalogue (1053 entries)

en: Recipes
ca: Receptes

en: GNOME cooks unite!
ca: Cuiners del GNOME uniu-vos

en: GNOME loves to cook
ca: Al GNOME li encanta cuinar

en: Recipes is an easy-to-use application that will help you to discover what to cook today, tomorrow, the rest of the week and for your special occasions.
ca: El Receptes és una aplicació fàcil d'utilitzar que us ajudarà a descobrir què cuinar avui, demà, la resta de la setmana o en les seves ocasions especials.

en: Recipes comes with a collection of recipes that have been collected by GNOME contributors from all over the world. It also lets you store your own recipes and share them with your friends.
ca: El Receptes inclou una col·lecció de receptes que han estat recollides pels col·laboradors del GNOME de tot el món. També us permet emmagatzemar les vostres pròpies receptes i compartir-les amb els vostres amics.

en: The major features of Recipes include:
ca: Les funcionalitats principals del Receptes inclouen:

en: Add and edit your own recipes
ca: Afegeix o edita les teves pròpies receptes

en: Share recipes with your friends
ca: Compartiu receptes amb els vostres amics

en: Export and print shopping lists
ca: Exporta i imprimeix llistes de la compra

en: Adjust quantities based on the number of servings
ca: Ajusta les quantitats segons el nombre de racions

en: Mark recipes to cook later or add them to your favorites
ca: Marca receptes per a cuinar més tard o afegeix-les a les teves preferides

en: Add notes to recipes
ca: Afegeix notes a les receptes

en: Hands-free cooking instruction mode
ca: Mode instruccions amb mans lliures

en: Initial screen for the application
ca: Pantalla inicial de l'aplicació

en: The cuisines page
ca: Pàgina de les cuines

en: A shopping list
ca: Una llista de la compra

en: Cooking a recipe
ca: Cuinant una recepta

en: Editing a recipe
ca: Edició d'una recepta

en: An individual recipe
ca: Una recepta individual

en: An individual cuisine
ca: Una cuina individual

en: The user ID of the current user
ca: L'ID de l'usuari actual

en: The user ID of the current user.
ca: L'ID de l'usuari actual.

en: The number of times cooking mode has been presented
ca: El nombre de vegades que s'ha mostrat el mode de cocció

en: The number of times cooking mode has been presented.
ca: El nombre de vegades que s'ha mostrat el mode de cocció.

en: The timestamp of the last change to the favorites list
ca: Data i hora de l'última modificació de la llista de favorits

en: The timestamp of the last time an item was added to or removed from the favorites list.
ca: La data i hora de l'última vegada que un element s'ha afegit o eliminat de la llista de favorits.

en: The list of favorites
ca: La llista dels favorits

en: The list of favorites. Each entry in the list is the ID of a recipe.
ca: La llista dels favorits. Cada entrada a la llista és un identificador d'una recepta.

en: The timestamp of the last change to the shopping list
ca: Data i hora de l'última modificació de la llista de la compra

en: The timestamp of the last time an item was added to or removed from the shopping list.
ca: Data i hora de l'última vegada que un element s'ha afegit o eliminat de la llista de la compra.

en: The shopping list
ca: Llista de la compra

en: The shopping list. Each entry in the dictionary maps the ID of a recipe to a serving count.
ca: Llista de la compra. Cada entrada del diccionari mapeja el ID d'una recepta al nombre de racions.

en: Ingredients that were removed from the shopping list
ca: Ingredients que s'han retirat de la llista de la compra

en: The names of ingredients that were removed from the shopping list.
ca: Els noms dels ingredients que s'han retirat de la llista de la compra.

en: The list of recipes to be exported
ca: La llista de receptes a exportar

en: The list of recipes to be exported. Each entry in the list is the ID of a recipe.
ca: La llista de receptes a exportar. Cada entrada a la llista és l'identificador d'una recepta.

en: The setting for which unit temperatures should be displayed in.
ca: Configuració en la qual s'han de mostrar les unitats de temperatura.

en: The setting for which unit temperatures should be displayed in. Default is 'locale', which means to use the LC_MEASUREMENT category of the current locale to decide.
ca: Configuració en la qual s'han de mostrar les unitats de temperatura. Per defecte és «locale», cosa que significa que s'usa la categoria LC_MEASUREMENT.

en: By which key to sort lists.
ca: Amb quina clau s'ordenen les llistes.

en: The setting determines which key is used to sort lists of recipes by.
ca: La configuració determina la clau per a la qual s'ordenen les llistes de receptes.

en: Whether the surprise dialog should be shown.
ca: Si s'ha de mostrar el diàleg sorpresa.

en: The setting determines whether the surprise dialog should be shown on startup.
ca: La configuració determina si s'ha de mostrar el diàleg sorpresa en iniciar l'aplicatiu.

en: The setting for which unit volumes should be displayed in.
ca: La configuració per a cada volum d'unitat s'hauria de mostrar.

en: The setting for which unit volumes should be displayed in. Default is 'locale',
ca: Configuració en la qual s'han de mostrar les unitats de volum. Per defecte és 'locale',

en: The setting for which unit weights should be displayed in.
ca: Configuració en la qual s'han de mostrar les unitats de pes.

en: The setting for which unit weights should be displayed in. Default is 'locale',
ca: Configuració en la qual s'han de mostrar les unitats de pes. Per defecte és 'locale'

en: Same Chef
ca: Mateix xef

en: Different Chef
ca: Diferent xef

en: Existing Chef
ca: Xef existent

en: Imported Chef
ca: Xef importat

en: Short Name:
ca: Nom curt:

en: Name:
ca: Nom:

en: Description:
ca: Descripció:

en: Picture:
ca: Imatge:

en: Chef Information
ca: Informació del xef

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _Save
ca: _Desa

en: This information may be shared with other users if you share your recipes.
ca: Aquesta informació pot ser compartida amb altres usuaris si compartiu les vostres receptes.

en: Other Chef
ca: Altre xef

en: Name…
ca: Nom...

en: Short Name…
ca: Nom curt...

en: Show
ca: Mostra

en: Done
ca: Fet

en: Stop Cooking?
ca: Deixa de cuinar?

en: Some timers are still running.
ca: Hi ha alguns temporitzadors que encara s'estan executant.

en: Recipes can keep the timers running
    even if you leave cooking mode now.
ca: Les receptes poden mantenir els temporitzadors en funcionament
    fins i tot si s'abandona el mode cuina.

en: Keep Cooking
ca: Continua cuinant

en: Stop Timers
ca: Atura els temporitzadors

en: Continue Timers
ca: Continua els temporitzadors

en: To advance to the next step, press any key on the
    keyboard.
ca: Per avançar al pas següent, premeu qualsevol tecla.

en: To go back to the previous step, doubletap any key.
ca: Per a tornar al pas anterior, feu doble toc a qualsevol tecla.

en: Alternatively, you can use the cursor keys to
    quickly seek within the directions.
ca: Alternativament, podeu usar les tecles de cursor
    per desplaçar en la direcció de les tecles.

en: To exit the process, press the Escape key.
ca: Per a sortir del procés, premeu la tecla d'escapada.

en: Time is up!
ca: S'ha acabat el temps

en: No recipes found
ca: No s'ha trobat cap recepta

en: There are no recipes for this cuisine.
ca: No hi ha receptes per aquesta cuina.

en: Cuisines page
ca: Pàgines de les cuines

en: World Cuisines
ca: Cuines del món

en: Seasonal
ca: Estacional

en: Contains garlic
ca: Conté all

en: Contains dairy products. Please always double-check the ingredients if you are serving a person with gluten or dairy intolerance.
ca: Conté productes lactis. Comproveu sempre els ingredients si esteu servint a una persona amb intolerància al gluten o a la lactosa.

en: Contains Gluten. Please always double-check the ingredients if you are serving a person with gluten or dairy intolerance.
ca: Conté gluten. Comproveu sempre els ingredients si esteu servint a una persona amb intolerància al gluten o a la lactosa.

en: Spicy
ca: Picant

en: _Buy Ingredients
ca: _Compra els ingredients

en: _Yield
ca: _Quantitat

en: Preparation Time
ca: Temps de preparació

en: Cooking Time
ca: Temps de cuinat

en: Cuisine
ca: Cuina

en: Meal
ca: Àpat

en: Season
ca: Temporada

en: Note
ca: Nota

en: Directions
ca: Instruccions

en: _Edit
ca: _Edita

en: _Delete
ca: _Suprimeix

en: _Share
ca: _Comparteix

en: _Print
ca: _Im_primeix

en: Add to favorites
ca: Afegeix als preferits

en: Edit
ca: Edita

en: Add an image
ca: Afegeix una imatge

en: Rotate image
ca: Gira la imatge

en: Default image
ca: Imatge predeterminada

en: Remove image
ca: Suprimeix la imatge

en: Add List
ca: Afegeix a la llista

en: Details
ca: Detalls

en: _Name
ca: _Nom

en: _Preparation Time
ca: _Temps de preparació

en: Less than 15 minutes
ca: Menys de 15 minuts

en: 15 to 30 minutes
ca: De 15 a 30 minuts

en: 30 to 45 minutes
ca: De 30 a 45 minuts

en: 45 minutes to an hour
ca: De 45 minuts a una hora

en: More than an hour
ca: Més d'una hora

en: _Cooking Time
ca: _Temps de cuinat

en: C_uisine
ca: C_uina

en: _Meal
ca: À_pat

en: S_eason
ca: _Temporada

en: _Spiciness
ca: _Picant

en: Mild
ca: Poc

en: Somewhat spicy
ca: Una mica picant

en: Hot
ca: Picant

en: Very spicy
ca: Molt picant

en: _Description
ca: _Descripció

en: Gluten-free
ca: Sense gluten

en: Nut-free
ca: Sense nous

en: Vegan
ca: Vegà

en: Vegetarian
ca: Vegetarià

en: Milk-free
ca: Sense llet

en: Di_rections
ca: In_struccions

en: Preview
ca: Previsualització

en: Add Step
ca: Afegeix un pas

en: Add Image
ca: Afegeix una imatge

en: Add Timer
ca: Afegeix un temporitzador

en: Add Temperature
ca: Afegeix temperatura

en: Title…
ca: Títol...

en: Add
ca: Afegeix-ho

en: Syntax
ca: Sintaxi

en: Use paragraphs to break directions into steps (2 newlines).
ca: Useu paràgrafs per dividir les instruccions en passes (2 noves línies).

en: You can provide an image or a time counter in each step.
ca: Podeu proporcionar una imatge o un comptador de temps a cada pas.

en: Timer
ca: Temporitzador

en: Image
ca: Imatge

en: Temperature
ca: Temperatura

en: Amount
ca: Total

en: Use a number, followed by an (optional) unit.
ca: faci servir un nombre, seguit per (opcionalment) una unitat.

en: Examples: 1 kg, 2 1/2 pounds, 250 ml, 6
ca: Exemples: 1 kg, 2 1/2 unces, 250 ml, 6

en: Name of the List
ca: Nom de la llista

en: Remove
ca: Suprimeix

en: Add more ingredients
ca: Afegeix més ingredients

en: There are no recipes here yet.
ca: No hi ha cap recepta encara.

en: Any meal
ca: Qualsevol àpat

en: Spiciness
ca: Com és de picant

en: Any spiciness
ca: Qualsevol nivell de picant

en: Dietary restrictions
ca: Restriccions en la dieta

en: No restrictions
ca: Sense restriccions

note: FIXME: repopulate
en: Anything
ca: Tot

en: Search…
ca: Cerca...

en: Recipes page
ca: Pàgina de receptes

en: Today
ca: Avui

en: Editor’s Picks
ca: Selecció de l'editor

en: Featured GNOME Chefs
ca: Destacat pels xefs del GNOME

en: Contributed recipe
ca: Recepta cedida

en: Try a different search
ca: Proveu una cerca diferent

en: Buy ingredients
ca: Compra els ingredients

en: No shopping necessary!
ca: No cal comprar res

en: _Clear List
ca: _Neteja la llista

en: Nothing to add
ca: Res a afegir

en: Yield
ca: Quantitat

en: Start
ca: Comença

en: Pause
ca: Fes una pausa

en: Continue
ca: Continua

en: Reset
ca: Reinicia

en: _New Recipe
ca: _Recepta nova

en: Go back
ca: Vés enrere

en: Search
ca: Cerca

en: _Start Cooking
ca: _Comença a cuinar

en: _Done Shopping
ca: _Acabada la compra

en: All ingredients marked as stocked!
ca: Es disposa de tots els ingredients marcats!

en: _Undo
ca: _Desfés

en: Ingredients to buy added.
ca: Ingredients a comprar afegits.

en: View Shopping List
ca: Visualitza la llista de la compra

en: Undo
ca: Desfés

en: Send Update
ca: Envia l'actualització

en: Shopping List has been exported to Todoist
ca: La recepta de la compra s'ha exportat a Todoist

en: Cuisines
ca: Cuines

en: Name
ca: Nom

en: Recency
ca: Recents

en: _Import
ca: _Importa

en: _Export All
ca: Exporta-ho tot

en: _Chef Information
ca: _Informació del xef

en: _What’s New
ca: _Novetats

en: _Help
ca: _Ajuda

en: _About
ca: Quant _a

en: _Report Issue
ca: _Informeu d'una errada

en: _Quit
ca: _Surt

en: File
ca: Fitxer

en: Chef Information…
ca: Informació del xef...

en: Copy
ca: Copia

en: Paste
ca: Enganxa

en: Find…
ca: Cerca...

en: Help
ca: Ajuda

en: Recipes _Help
ca: Ajuda del Receptes

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Rename
ca: Canvia el nom

en: A recipe with this name already exists.
ca: Ja existeix una recepta amb aquest nom.

en: _Add More
ca: _Afegeix-ne més

en: Share with a friend
ca: Comparteix amb un amic

en: Contribute to the Recipes project
ca: Col·labora al projecte Receptes

en: GNOME turns 20 !
ca: GNOME fa 20 anys!

en: YEARS
    STRONG
ca: ANYS
    DESTACAT

en: Recipes is a present to GNOME for its 20th birthday. We invite the GNOME community all over the world to share recipes and enjoy a good meal together.
ca: Recipes és un regal per a GNOME pel seu 20è aniversari. Convidem a la comunitat de GNOME de tot el món a compartir receptes i gaudir d'un bon àpat junts.

en: Let’s Party
ca: Anem de festa

en: What’s New in Recipes
ca: Novetats al Receptes

en: Export Ingredients
ca: Exporta els ingredients

en: Export
ca: Exporta

en: Email
ca: Adreça electrònica

en: Add service
ca: Afegeix un servei

en: Learn more about Builder
ca: Aprèn més del Builder

en: Unknown
ca: Desconegut

[ctx: Flatpak metadata]
en: Version
ca: Versió

en: Application
ca: Aplicació

[ctx: Flatpak metadata]
en: Architecture
ca: Arquitectura

[ctx: Flatpak metadata]
en: Branch
ca: Branca

[ctx: Flatpak metadata]
en: Commit
ca: Publica

en: Runtime
ca: Temps d'execució

en: Bundled libraries
ca: Biblioteques incloses

en: OS
ca: SO

[ctx: OS metadata]
en: Name
ca: Nom

[ctx: OS metadata]
en: Type
ca: Tipus

[ctx: OS metadata]
en: Desktop
ca: Escriptori

en: System libraries
ca: Biblioteques del sistema

en: System
ca: Sistema

en: Learn more about Recipes
ca: Aprèn més del Receptes

en: Recipes by
ca: Receptes per

en: Got an error from Account portal
ca: Error des del compte del portal

en: Allow your personal information to be included with recipes you share with your friends.
ca: Permetre que la seva informació personal s'inclogui a les receptes que comparteixi amb els seus amics.

en: Supported categories: %s
ca: Categories suportades: %s

en: Print the version and exit
ca: Mostra la versió i surt

en: Turn on verbose logging
ca: Activa el registre descriptiu

en: Show a category
ca: Mostra una categoria

en: Select an Image
ca: Selecciona una imatge

en: Open
ca: Obre

en: Image files
ca: Fitxers d'imatge

en: New Chef
ca: Xef nou

en: Cooking
ca: S'està cuinant

en: Step %d/%d
ca: Pas %d/%d

en: Step %d
ca: Pas %d

en: GNOME Recipes
ca: Receptes del GNOME

en: A cooking timer has expired
ca: Ha expirat el temporitzador de cocció

en: Timer for “%s” has expired.
ca: El temporitzador «%s» ha vençut.

en: Timer is up!
ca: El temporitzador ha acabat!

en: American
ca: Americana

en: Chinese
ca: Xinesa

en: Indian
ca: Índia

en: Italian
ca: Italiana

en: French
ca: Francesa

en: Greek
ca: Grega

en: Mediterranean
ca: Mediterrània

en: Mexican
ca: Mexicana

en: Nordic
ca: Nòrdica

en: Turkish
ca: Turca

en: American Cuisine
ca: Cuina americana

en: Chinese Cuisine
ca: Cuina xinesa

en: Indian Cuisine
ca: Cuina índia

en: Italian Cuisine
ca: Cuina italiana

en: French Cuisine
ca: Cuina francesa

en: Greek Cuisine
ca: Cuina grega

en: Mediterranean Cuisine
ca: Cuina mediterrània

en: Mexican Cuisine
ca: Cuina mexicana

en: Nordic Cuisine
ca: Cuina nòrdica

en: Turkish Cuisine
ca: Cuina turca

en: The cuisine of the United States reflects its history. The European colonization of the Americas yielded the introduction of a number of ingredients and cooking styles to the latter. The various styles continued expanding well into the 19th and 20th centuries, proportional to the influx of immigrants from many foreign nations; such influx developed a rich diversity in food preparation throughout the country.
ca: La cuina dels Estats Units reflecteix la seva història. La colonització Europea de les Amèriques va donar lloc a la introducció d'una sèrie d'ingredients i estils de cuina. Els diferents estils van continuar expandint-se fins als segles XIX i XX, de forma proporcional a l'afluència d'immigrants de les diferents nacions estrangeres; tal influx va provocar una rica diversitat en les preparacions culinàries a tot el país.

en: Chinese cuisine includes styles originating from the diverse regions of China, as well as from Chinese people in other parts of the world including most Asian nations. The history of Chinese cuisine in China stretches back for thousands of years and has changed from period to period and in each region according to climate, imperial fashions, and local preferences. Over time, techniques and ingredients from the cuisines of other cultures were integrated into the cuisine of the Chinese people due both to imperial expansion and from the trade with nearby regions in pre-modern times, and from Europe and the New World in the modern period.
ca: La cuina xinesa inclou estils provinents de diverses regions de la Xina, així com de xinesos d'altres parts del món, incloses la majoria de les nacions asiàtiques. La història de la cuina xinesa a la Xina s'estén durant milers d'anys i ha canviat entre períodes i en cada regió segons el clima, la moda imperial, i les preferències locals. Amb el pas del temps, les tècniques i els ingredients de cuines d'altres cultures s'han integrat a la cuina del poble xinès, tant per l'expansió imperial com, en temps premoderns, pel comerç amb regions properes, i des d'Europa i el Nou Món en el període modern .

en: Indian cuisine encompasses a wide variety of regional and traditional cuisines native to India. Given the range of diversity in soil type, climate, culture, ethnic group and occupations, these cuisines vary significantly from each other and use locally available spices, herbs, vegetables and fruits. Indian food is also heavily influenced by religious and cultural choices and traditions. There has also been Middle Eastern and Central Asian influence on North Indian cuisine from the years of Mughal rule. Indian cuisine has been and is still evolving, as a result of the nation’s cultural interactions with other societies.
ca: La cuina índia abasta una gran varietat de cuines regionals i tradicionals originàries de l'Índia. Tenint en compte el rang de diversitat en el tipus de sòl, el clima, la cultura, l'ètnia i les ocupacions, aquestes cuines varien significativament entre elles i utilitzen les espècies, herbes, verdures i fruites localment disponibles. El menjar indi també està fortament influenciat per les tradicions religioses i culturals. La cuina del Nord de l'índia també hi ha tingut influències de l'Orient Mitjà i de l'Àsia Central pels anys de govern de l'imperi Mogol. La cuina índia ha, i continua evolucionant a conseqüència de les interaccions culturals de la nació amb altres societats.

en: Italian cuisine is characterized by its simplicity, with many dishes having only four to eight ingredients. Italian cooks rely chiefly on the quality of the ingredients rather than on elaborate preparation. Ingredients and dishes vary by region. Many dishes that were once regional, however, have proliferated with variations throughout the country.
ca: La cuina italiana es caracteritza per la seva senzillesa, amb molts plats amb només de quatre a vuit ingredients. Els cuiners italians es basen principalment en la qualitat del producte més que en una preparació elaborada. Els ingredients i els plats varien segons la regió. Tanmateix, molts plats que havien estat regionals han proliferat amb variacions a tot el país.

en: French cuisine was codified in the 20th century by Auguste Escoffier to become the modern haute cuisine; Escoffier, however, left out much of the local culinary character to be found in the regions of France and was considered difficult to execute by home cooks. Gastro-tourism and the Guide Michelin helped to acquaint people with the rich bourgeois and peasant cuisine of the French countryside starting in the 20th century. Gascon cuisine has also had great influence over the cuisine in the southwest of France. Many dishes that were once regional have proliferated in variations across the country.
ca: La cuina francesa va ser sistematitzada al segle XX per Auguste Escoffier per convertir-se en l'alta cuina moderna; Escoffier, tanmateix, va abandonar gran part del caràcter culinari local que es trobava a les regions de França i es considerava difícil d'executar a la cuina casolana. A partir del segle XX, el gastro-turisme i la guia Michelin van ajudar a familiaritzar-se amb la rica cuina burgesa i camperola. La cuina gascona també ha tingut una gran influència sobre la cuina del sud-oest de França. Molts plats que havien estat regionals han proliferat en variacions a tot el país.

en: Contemporary Greek cookery makes wide use of vegetables, olive oil, grains, fish, wine, and meat (white and red, including lamb, poultry, rabbit and pork). Other important ingredients include olives, cheese, eggplant (aubergine), zucchini (courgette), lemon juice, vegetables, herbs, bread and yoghurt. The most commonly used grain is wheat; barley is also used. Common dessert ingredients include nuts, honey, fruits, and filo pastry.
ca: La cuina grega contemporània fa un ús ampli de verdures, oli d'oliva, grans, peix, vi i carn (blanca i vermella, incloent xai, aus, conill i porc). Altres ingredients importants inclouen olives, formatge, albergínia, carbassó, suc de llimona, verdures, herbes, pa i iogurt. El gra més utilitzat és el blat; També s'utilitza l'ordi. Els ingredients de postres comuns són fruits secs, mel, fruites i pastissos de pasta filo.

en: Mediterranean cuisine has a lot to offer, and is legendary for being very healthy too. Expect to see olives, yoghurt and garlic.
ca: La cuina mediterrània té molt a oferir, i és llegendària per ser molt saludable. Espereu a veure les olives, el iogurt i l'all.

en: Mexican cuisine is primarily a fusion of indigenous Mesoamerican cooking with European, especially Spanish, elements added after the Spanish conquest of the Aztec Empire in the 16th century. The staples are native foods, such as corn, beans, avocados, tomatoes, and chili peppers, along with rice, which was brought by the Spanish. Europeans introduced a large number of other foods, the most important of which were meats from domesticated animals (beef, pork, chicken, goat, and sheep), dairy products (especially cheese), and various herbs and spices.
ca: La cuina mexicana és principalment una fusió de la cuina indígena mesoamericana amb elements europeus, especialment espanyols, després de la conquesta espanyola de l'Imperi asteca al segle XVI. Els aliments bàsics són autòctons, com el blat de moro, fesols, alvocats, tomàquets i pebrots, juntament amb l'arròs, que va ser portat pels castellans. Els europeus van introduir una gran quantitat d'altres aliments, els més importants van ser les carns dels animals domesticats (carn de bou, porc, pollastre, cabra i ovella), productes lactis (especialment formatges) i diverses herbes i espècies.

en: Cooking in Denmark has always been inspired by foreign and continental practises and the use of imported tropical spices like cinnamon, cardamom, nutmeg and black pepper can be traced to the Danish cuisine of the Middle Ages and some even to the Vikings.
ca: La cuina a Dinamarca sempre s'ha inspirat en pràctiques estrangeres i continentals i l'ús d'espècies tropicals importades com la canyella, el cardamom, la nou moscada i el pebre negre es pot localitzar a la cuina danesa de l'edat mitjana i fins i tot a la dels vikings.

en: You can find a great variety of mouth watering dishes in Turkish cuisine, which is mostly the heritage of Ottoman cuisine. It is the mixture and refinement of Central Asian, Middle Eastern and Balkan cuisines. Therefore it is impossible to fit Turkish cuisine into a short list.
ca: Podeu trobar una gran varietat de plats deliciosos a la cuina turca, que en la seva majoria són patrimoni de la cuina otomana. És la barreja i el refinament de les cuines d'Àsia Central, d'Orient Mitjà i Balcans. Per tant, és impossible incloure la cuina turca en una llista curta.

en: serving
ca: servint

en: servings
ca: porcions

en: Could not find this recipe.
ca: No s'ha pogut trobar aquesta recepta.

en: Timer: %s
ca: Temporitzador: %s

en: Image %d
ca: Imatge %d

en: Recipe by %s
ca: Recepta per %s

en: Gluten-free recipes
ca: Receptes sense gluten

en: Nut-free recipes
ca: Receptes sense nous

en: Vegan recipes
ca: Receptes veganes

en: Vegetarian recipes
ca: Receptes vegetarianes

en: Milk-free recipes
ca: Receptes sense llet

en: Halal recipes
ca: Receptes halal

en: Other dietary restrictions
ca: Altres restriccions alimentàries

en: A gluten-free diet is a diet that excludes gluten, a protein composite found in wheat, barley, rye, and all their species and hybrids (such as spelt, kamut, and triticale). The inclusion of oats in a gluten-free diet remains controversial. Avenin present in oats may also be toxic for coeliac people; its toxicity depends on the cultivar consumed. Furthermore, oats are frequently cross-contaminated with cereals containing gluten.
    <a href="https://en.wikibooks.org/wiki/Cookbook:Gluten-Free">Learn more…</a>
ca: Una dieta sense gluten és una dieta que exclou el gluten, un compost de proteïnes que es troba al blat, l'ordi, el sègol i totes les seves espècies i híbrides (com l'espelta, el kamut i el triticale). Incloure la civada en una dieta sense gluten continua sent polèmica. Les avenines presents a la civada també poden ser tòxiques per als celíacs; la seva toxicitat depèn del conreu consumit. La civada freqüentment està contaminada amb cereals que contenen gluten.
    <a href="https://en.wikibooks.org/wiki/Cookbook:Gluten-Free">Saber-ne més…</a>

en: A tree nut allergy is a hypersensitivity to dietary substances from tree nuts and edible tree seeds causing an overreaction of the immune system which may lead to severe physical symptoms. Tree nuts include, but are not limited to, almonds, Brazil nuts, cashews, chestnuts, filberts/hazelnuts, macadamia nuts, pecans, pistachios, pine nuts, shea nuts and walnuts.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Tree_nut_allergy">Learn more…</a>
ca: Les al·lèrgies als fruits secs és una hipersensibilitat a substàncies alimentàries contingudes als fruits secs i les llavors que provoquen una reacció excessiva del sistema immunològic i que poden provocar símptomes físics greus. Els fruits secs inclouen, però no es limiten a, ametlles, nous de Brasil, anacards, castanyes, avellanes, nous de macadàmia, cacauets, pistatxos, pinyons, nous de karité i nous.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Tree_nut_allergy">Saber-ne més…</a>

en: Veganism is both the practice of abstaining from the use of animal products, particularly in diet, and an associated philosophy that rejects the commodity status of animals.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Veganism">Learn more…</a>
ca: El veganisme és tant la pràctica d'abstenir-se en l'ús dl productes d'origen animal, especialment en la dieta, com una filosofia associada que rebutja el mercadeig amb els animals.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Veganism">Saber-ne més…</a>

en: Vegetarian cuisine is based on food that meets vegetarian standards by not including meat and animal tissue products (such as gelatin or animal-derived rennet). For lacto-ovo vegetarianism (the most common type of vegetarianism in the Western world), eggs and dairy products such as milk and cheese are permitted. For lacto vegetarianism, the earliest known type of vegetarianism (recorded in India), dairy products such as milk and cheese are permitted.
    The strictest forms of vegetarianism are veganism and fruitarianism, which exclude all animal products, including dairy products as well as honey, and even some refined sugars if filtered and whitened with bone char.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Vegetarianism">Learn more…</a>
ca: La cuina vegetariana es basa en aliments que compleixen els estàndards vegetarians, sense incloure carn ni teixits animals (com ara gelatina o quall d'origen animal). Els vegetarians lacto-ovins (el tipus més comú de vegetarianisme al món occidental) es permeten ous i productes lactis, com ara llet i formatge. Per al vegetarianisme lacto, el primer tipus de vegetarianisme conegut (registrat a l'Índia), es permeten productes lactis, com ara llet i formatge.
    Les formes més estrictes del vegetarianisme són el veganisme i el frugivorisme, que exclouen tots els productes animals, inclosos els productes lactis, així com la mel, i fins i tot alguns sucres refinats si es filtren i blanquegen amb carbó animal.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Vegetarianism">Saber-ne més…</a>

en: Lactose intolerance is a condition in which people have symptoms due to the decreased ability to digest lactose, a sugar found in milk products. Those affected vary in the amount of lactose they can tolerate before symptoms develop. Symptoms may include abdominal pain, bloating, diarrhea, gas, and nausea. These typically start between half and two hours after drinking milk. Severity depends on the amount a person eats or drinks. It does not cause damage to the gastrointestinal tract.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Lactose_intolerance">Learn more…</a>
ca: La intolerància a la lactosa és una afectació en la què les persones tenen símptomes deguts a la disminució de la capacitat de digerir lactosa, un sucre que es troba en els productes lactis. En els afectats varia la quantitat de lactosa que poden tolerar abans de desenvolupar els símptomes. Els símptomes poden incloure dolor abdominal, inflor, diarrea, gasos i nàusees. Normalment comencen entre mitja i dues hores després de beure llet. La gravetat depèn de la quantitat que es mengi o begui. No causa danys al tracte gastrointestinal.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Lactose_intolerance">Saber-ne més…</a>

en: Halal meat is prepared according to Islamic traditions
ca: La carn Halal es prepara segons les tradicions islàmiques

en: hour
ca: hora

en: hours
ca: hores

en: minute
ca: minut

en: minutes
ca: minuts

[ctx: minute abbreviation]
en: min
ca: min.

en: second
ca: segon

en: seconds
ca: segons

[ctx: second abbreviation]
en: sec
ca: s

[ctx: second abbreviation]
en: s
ca: s.

en: Recipe Author
ca: Autor de la recepta

en: loaf
ca: pa

en: loafs
ca: pans

en: ounce
ca: unça

en: ounces
ca: unces

en: _Name Your Recipe
ca: _Nom de la recepta

en: You need to provide a name for the recipe
ca: Cal que proporcioneu un nom per la recepta

en: Some ingredients need correction
ca: Cal corregir alguns ingredients

en: Not a Gourmet XML document
ca: No és un document XML Gourmet

en: Amount…
ca: Quantitat…

en: Gluten-free Recipes
ca: Receptes sense gluten

en: Nut-free Recipes
ca: Receptes sense nous

en: Vegan Recipes
ca: Receptes veganes

en: Vegetarian Recipes
ca: Receptes vegetarianes

en: Milk-free Recipes
ca: Receptes sense llet

en: Halal Recipes
ca: Receptes Halal

en: Other Dietary Restrictions
ca: Altres restriccions alimentàries

en: No %s found
ca: No s'ha trobat %s

en: You could add one using the “New Recipe” button.
ca: En pot afegir una utilitzant el botó "Recepta Nova".

en: Recipes by %s
ca: Receptes per %s

en: No recipes by chef %s found
ca: No s'ha trobat cap recepta del xef %s

en: Sorry about this.
ca: Ho sentim.

en: No recipes for %s found
ca: No s'ha trobat cap recepta per %s

en: No favorite recipes found
ca: No s'ha trobat cap recepta favorita

en: Use the ♥ button to mark recipes as favorites.
ca: Utilitzi el botó ♥ per marcar les receptes com a favorites.

en: No new recipes
ca: No hi ha receptes noves

en: No imported recipes found
ca: No s'ha trobat cap recepta importada

en: Main Course
ca: Plat principal

en: Snacks
ca: Per picar

en: Breakfast
ca: Esmorzar

en: Side Dishes
ca: Plats d'acompanyament

en: Desserts
ca: Postres

en: Cake and Baking
ca: Forn i rebosteria

en: Drinks and Cocktails
ca: Begudes i còctels

en: Salad
ca: Amanida

en: Other
ca: Altra

en: Could not parse %s as a fraction
ca: No s'ha pogut analitzar %s com a fracció

en: Could not parse %s as a integer
ca: No s'ha pogut analitzar %s com a enter

en: Could not parse %s as a float
ca: No s'ha pogut analitzar %s com a coma flotant

en: Could not parse %s as a number
ca: No s'ha pogut analitzar %s com a número

en: Save the exported recipe
ca: Desa la recepta exportada

en: Save
ca: Desa

en: Recipe contribution
ca: Contribuir una recepta

en: Please accept my attached recipe contribution.
ca: Si us plau accepteu la contribució de la meva recepta adjuntada.

en: Try this recipe
ca: Proveu aquesta recepta

en: Hi,
    
    you should try this recipe.
ca: Hola,
    
    Hauríeu de tastar aquesta recepta.

en: Try these recipes
ca: Tasteu aquestes receptes

en: Hi,
    
    you should try these recipes.
ca: Hola,
    
    hauríeu de tastar aquestes receptes.

en: (The attached file can be imported into GNOME Recipes.)
ca: (el fitxer adjuntat pot ser importat al Receptes del GNOME.)

en: This build does not support exporting
ca: Aquesta construcció no admet exportació

en: Error while exporting:
    %s
ca: S'ha produït un error en exportar:
    %s

en: %d recipe selected for sharing | %d recipes selected for sharing
ca[0]: %d recepta seleccionada per a compartir
ca[1]: %d receptes seleccionades per a compartir

en: Some of the selected recipes are included
    with GNOME Recipes. You should only contribute
    your own recipes.
ca: Algunes de les receptes seleccionades ja
    s'inclouen amb el Receptes del GNOME.
    Heu de contribuir només les vostres pròpies receptes.

en: Author:
ca: Autoria:

en: Preparation:
ca: Preparació:

en: Cooking:
ca: Cuinat:

en: Yield:
ca: Rendiment:

en: Error while importing recipe:
    %s
ca: S'ha produït un error en importar la recepta:
    %s

en: Failed to load recipe: Couldn’t parse Created key
ca: No s'ha pogut carregar la recepta. No s'ha pogut analitzar la clau creada

en: Failed to load recipe: Couldn’t parse Modified key
ca: No s'ha pogut carregar la recepta. No s'ha pogut analitzar la clau Modificada

en: No chef information found
ca: No s'ha trobat informació del xef

en: This build does not support importing
ca: Aquesta construcció no és compatible amb la importació

en: Cuisine:
ca: Cuina:

en: Meal:
ca: Àpat:

en: Season:
ca: Temporada:

en: Error printing file:
ca: S'ha produït un error en imprimir el fitxer:

en: No details
ca: Sense detalls

en: My Recipes
ca: Les meves receptes

en: Favorites
ca: Preferits

en: All Recipes
ca: Totes les receptes

en: New Recipes
ca: Receptes noves

en: Last edited:
ca: Última edició:

en: Buy ingredients: <b>%s</b>
ca: Compreu els ingredients: <b>%s</b>

en: Buy ingredients: <b>%s and %s</b>
ca: Compreu els ingredients: <b>%s i %s</b>

en: Buy ingredients: <b>%s, %s and %d other</b> | Buy ingredients: <b>%s, %s and %d others</b>
ca[0]: Comprar ingredients: <b> %s, %s i %d altres </b>
ca[1]: Comprar ingredients <b>%s, %s i %d altres</b>

en: A recipe with this name and author (%s) already exists.
    Please choose a different name
ca: Una recepta amb aquest nom i autor (%s) ja existeix.
    Trieu un nom diferent

en: You need to provide an ID for the recipe
ca: Cal que indiqueu un ID per la recepta

en: A recipe with this ID already exists
ca: L'ID d'aquesta recepta ja existeix

en: You need to provide an ID
ca: Cal que indiqueu un ID

en: Sorry, this ID is taken
ca: Aquesta id ja està en ús

en: You need to provide an ID for the chef
ca: Cal que indiqueu un ID pel xef

en: A chef with this ID already exists
ca: Ja existeix un xef amb aquest ID

en: by %s
ca: per %s

en: Anonymous
ca: Anònim

en: Thanksgiving
ca: Dia d'acció de gràcies

en: Christmas
ca: Nadal

en: New Year’s
ca: Any nou

en: Spring
ca: Primavera

en: Summer
ca: Estiu

en: Fall
ca: Tardor

en: Winter
ca: Hivern

en: Add Account
ca: Afegeix un compte

en: Shopping List from Recipes
ca: Llista de la compra de Receptes

en: Save the shopping list
ca: Desa la llista de la compra

en: Shopping List
ca: Llista de la compra

en: For the following recipes:
ca: Per les següents receptes:

en: For the following recipes
ca: Per les següents receptes

en: Items
ca: Ítems

en: %d ingredient marked for purchase | %d ingredients marked for purchase
ca[0]: %d ingredient marcat per ser comprat
ca[1]: %d ingredients marcats per ser comprats

en: Buy Ingredients (%d recipe) | Buy Ingredients (%d recipes)
ca[0]: Compra ingredients (%d recepta)
ca[1]: Compra ingredients (%d receptes)

en: %d Recipe marked for preparation | %d Recipes marked for preparation
ca[0]: %d recepta marcada per preparació
ca[1]: %d receptes marcades per preparació

en: Mild or somewhat spicy
ca: Ús lleu o poc picant

en: At least somewhat spicy
ca: Almenys una mica picant

en: At most hot
ca: Crema!

en: Hot or very spicy
ca: Crema o molt picant

[ctx: unit name]
en: kilogram
ca: quilogram

[ctx: unit plural]
en: kilograms
ca: quilograms

[ctx: unit name]
en: pound
ca: lliura

[ctx: unit plural]
en: pounds
ca: lliures

[ctx: unit name]
en: ounce
ca: unça

[ctx: unit plural]
en: ounces
ca: unces

[ctx: unit name]
en: liter
ca: litre

[ctx: unit plural]
en: liters
ca: litres

[ctx: unit name]
en: deciliter
ca: decilitre

[ctx: unit plural]
en: deciliters
ca: decilitres

[ctx: unit name]
en: milliliter
ca: mil·lilitre

[ctx: unit plural]
en: milliliters
ca: mil·lilitres

[ctx: unit name]
en: fluid ounce
ca: unça líquida

[ctx: unit plural]
en: fluid ounces
ca: unces líquides

[ctx: unit name]
en: pint
ca: pinta

[ctx: unit plural]
en: pints
ca: pintes

[ctx: unit name]
en: gallon
ca: galó

[ctx: unit plural]
en: gallons
ca: galons

[ctx: unit abbreviation]
en: cup
ca: tassa

[ctx: unit name]
en: cup
ca: tassa

[ctx: unit plural]
en: cups
ca: tasses

[ctx: unit name]
en: tablespoon
ca: cullerada

[ctx: unit plural]
en: tablespoons
ca: cullerades

[ctx: unit name]
en: teaspoon
ca: culleradeta

[ctx: unit plural]
en: teaspoons
ca: culleradetes

[ctx: unit abbreviation]
en: box
ca: caixa

[ctx: unit name]
en: box
ca: caixa

[ctx: unit plural]
en: boxes
ca: caixes

[ctx: unit name]
en: package
ca: paquet

[ctx: unit plural]
en: packages
ca: paquets

[ctx: unit abbreviation]
en: glass
ca: vidre

[ctx: unit name]
en: glass
ca: vidre

[ctx: unit plural]
en: glasses
ca: vidres

[ctx: unit name]
en: millimeter
ca: mil·límetre

[ctx: unit plural]
en: millimeters
ca: mil·límetres

[ctx: unit name]
en: centimeter
ca: centímetre

[ctx: unit plural]
en: centimeters
ca: centímetres

[ctx: unit name]
en: meter
ca: metre

[ctx: unit plural]
en: meters
ca: metres

[ctx: unit name]
en: stone
ca: pedra

[ctx: unit plural]
en: stone
ca: pedra

[ctx: unit abbreviation]
en: pinch
ca: pessic

[ctx: unit name]
en: pinch
ca: pessic

[ctx: unit plural]
en: pinches
ca: pinces

[ctx: unit abbreviation]
en: bunch
ca: manat

[ctx: unit name]
en: bunch
ca: manat

[ctx: unit plural]
en: bunches
ca: manats

en: I don’t know this unit: %s
ca: Desconec aquesta unitat %s

en: more than a year ago
ca: fa més d'un any

en: %d month ago | %d months ago
ca[0]: fa %d mes
ca[1]: fa %d mesos

en: %d day ago | %d days ago
ca[0]: fa %d dia
ca[1]: fa %d dies

en: just now
ca: ara mateix

en: 10 minutes ago
ca: Fa 10 minuts

en: half an hour ago
ca: fa mitja hora

en: %d hour ago | %d hours ago
ca[0]: fa %d hora
ca[1]: fa %d hores

en: some time ago
ca: fa algun temps

en: Could not connect to the session bus from inside the Flatpak sandbox.
ca: No s'ha pogut connectar al bus de sessió des de l'entorn de Flatpak.

en: Certain functionality will not be available.
ca: Algunes funcions no estaran disponibles.

en: Missing the desktop portal needed to open files from inside a Flatpak sandbox.
ca: Falta el portal d'escriptori necessari per obrir fitxers des de dins d'un entorn Flatpak.

en: Missing the desktop portal needed to print from inside a Flatpak sandbox.
ca: Falta el portal d'escriptori necessari per imprimir des de dins d'un entorn Flatpak.

en: Missing the desktop portal needed to open URLs from inside a Flatpak sandbox.
ca: Falta el portal d'escriptori necessari per obrir URL's des d'un entorn Flatpak.

en: Please install xdg-desktop-portal and xdg-desktop-portal-gtk on your system
ca: Instal·leu xdg-desktop-portal i xdg-desktop-portal-gtk al vostre sistema

en: Add a New Recipe
ca: Afegeix una recepta nova

en: The “%s” recipe has unsaved changes.
    Close the window anyway?
ca: La recepta «%s» té canvis que no s'han desat
    Tancar la finestra de totes maneres?

en: The new recipe has not been saved.
    Close the window anyway?
ca: La nova recepta no s'ha desat.
    Tanca la finestra de totes maneres?

en: Recipe “%s” deleted
ca: Recepta «%s» esborrada

en: You updated your contributed “%s” recipe. Send an update?
ca: Heu actualitzat la vostra recepta «%s». Enviar una actualització?

en: Ready to Cook!
ca: Llestos per cuinar!

en: Sorted by Name
ca: Ordenats per nom

en: Sorted by Recency
ca: Ordenats per data recent

en: Imported Recipes
ca: Receptes importades

en: Select a recipe file
ca: Tria un fitxer de recepta

en: Recipes have been exported to “%s”
ca: S'han exportat les receptes a «%s»

en: Select a file
ca: Selecciona un fitxer

en: _Export
ca: _Exporta

en: Chefs: %s
ca: Xef: %s

en: Favorite Recipes
ca: Receptes favorites

en: Buy Ingredients
ca: Compra els ingredients

note: TRANSLATORS: %s gets replaced by a version number
en: Recipes %s
ca: Receptes %s

note: TRANSLATORS: %s gets replaced by a date
en: Released: %s
ca: Publicat: %s

en: Unreleased
ca: No publicat

en: Almond
ca: Ametlla

en: Anchovies
ca: Anxoves

en: Apple
ca: Poma

en: Apple Vinegar
ca: Vinagre de poma

en: Apricot
ca: Albercoc

en: Artichoke
ca: Carxofa

en: Asparagus
ca: Espàrrecs

en: Aubergine
ca: Albergínia

en: Baby Spinach
ca: Espinacs baby

en: Bacon
ca: Cansalada

en: Baked beans
ca: Fesols al forn

en: Baking powder
ca: Llevat en pols

en: Banana
ca: Plàtan

en: Basil
ca: Alfàbrega

en: Basmati rice
ca: Arròs basmati

en: Bay leaf
ca: Fulla de llorer

en: Beans
ca: Fesols

en: Bean sprouts
ca: Germinats

en: Beef
ca: Vedella

en: Beef mince
ca: Carn picada de vedella

en: Beef sausage
ca: Salsitxa de carn de vedella

en: Beef (sirloin)
ca: Carn de bou (llom)

en: Beef stock
ca: Caldo de vedella

en: Beetroot
ca: Remolatxa

en: Bell pepper
ca: Pebrot vermell

en: Bell Pepper (green)
ca: Pebrot (verd)

en: Berry
ca: Baia

en: Bilberry
ca: Nabiu

en: Biscotti
ca: Carquinyoli

en: Black cardamom pod
ca: Beina de cardamom negre

en: Black peppercorns
ca: Grans de pebre negre

en: Blueberry
ca: Nabiu

en: Bourbon whiskey
ca: Whisky bourbon

en: Breadcrumbs
ca: Farina de galeta

en: Brewer's yeast
ca: Llevat de cervesa

en: Broad beans
ca: Faves

en: Broth
ca: Brou

en: Brown sugar
ca: Sucre morè

en: Butter
ca: Mantega

en: Butter, melted
ca: Mantega, fosa

en: Button mushroom
ca: Xampinyons

en: Cabbage
ca: Col

en: Cake flour
ca: Farina de rebosteria

en: Canellini beans
ca: Mongetes Cannellini

en: Canned black beans, rinsed
ca: Mongetes negres en conserva, esbandides

en: Canned chopped tomatoes
ca: Conserves de tomàquet picat

en: Carrot
ca: Pastanaga

en: Cashews, lightly toasted
ca: Anacards, lleugerament torrats

en: Caster sugar
ca: Sucre llustre

en: Celery
ca: Api

en: Champignons
ca: Xampinyons

en: Cheese
ca: Formatge

en: Cheese slices
ca: Llesques de formatge

en: Cherries, pitted
ca: Cireres, desossades

en: Cherry tomatoes, halved
ca: Tomàquets xerri, a meitats

en: Chia seeds
ca: Llavors de chia

en: Chicken breasts, large
ca: Pits de pollastre, grans

en: Chicken livers
ca: Fetges de pollastre

en: chicken stock
ca: Caldo de pollastre

en: Chili flakes
ca: Xili en flocs

en: Chili powder
ca: Xili en pols

en: Chili sauce (e.g. sriracha)
ca: Salsa de xili (per exemple sriracha)

en: Chocolate
ca: Xocolata

en: Chocolate frosting
ca: Glacejat de xocolata

en: Chorizo
ca: Xoriço

en: Ciboulette
ca: Cibulet

en: Cilantro
ca: Celiandre

en: Cilantro leaves
ca: Fulles de coriandre

en: Cinnamon
ca: Canyella

en: Cinnamon sticks
ca: Canyella en branca

en: Cloves
ca: Claus

en: Cocoa butter
ca: Mantega de cacau

en: Cocoa powder
ca: Cacau en pols

en: Coconut milk
ca: Llet de coco

en: Coconut oil
ca: Oli de coco

en: Coconut water
ca: Aigua de coco

en: Cold water
ca: Aigua freda

en: cooked beef
ca: vedella cuita

en: Coriander
ca: Coriandre

en: Coriandre seeds
ca: Llavors de coriandre

en: Couscous
ca: Cuscús

en: Cracked pepper
ca: Pebre mòlt

en: Cream
ca: Nata

en: Cream cheese
ca: Crema de formatge

en: Crushed red pepper flakes
ca: Flocs de pebrot vermell picat

en: Cucumber
ca: Cogombre

en: Cucumber (large)
ca: Cogombre (gran)

en: Cumin
ca: Comí

en: Cumin seeds
ca: Llavors de comí

en: Dark Jamaican rum
ca: Rom fosc Jamaicà

en: Date
ca: Data

en: Dill
ca: Anet

en: Double cream
ca: Nata doble

en: Dried anchovies
ca: Anxoves seques

en: Dried chillies
ca: Xilis secs

en: Dry or fresh cilantro
ca: Coriandre fresc o sec

en: Dry yeast
ca: Llevat sec

en: Durum wheat semolina
ca: Sèmola de blat dur

en: Earth Balance vegan buttery stick
ca: Barra de mantega vegana

en: Egg
ca: Ou

en: Egg yolks
ca: Rovells d'ou

en: Fenugreek seeds
ca: Llavors de fenigrec

en: Fig
ca: Figa

en: Finely chopped cilantro
ca: Coriandre finament picat

en: Finely chopped onions
ca: Cebes picades finament

en: Finely chopped thai chillies or green chillis
ca: Xili tailandès picat o xilis verds

en: Finely chopped tomato
ca: Tomàquet picat finament

en: Fish
ca: Peix

en: Fish sauce
ca: Salsa de peix

en: Flour
ca: Farina

en: Flour (all-purpose)
ca: Farina (per a tot propòsit)

en: Flour (Tipo 00)
ca: Farina (Tipus 00)

en: Fresh rosemary
ca: Romaní fresc

en: Fresh tagliatelle
ca: Tallarines fresques

en: Garlic
ca: All

en: Garlic cloves
ca: Grans d'all

en: Garlic powder
ca: All en pols

en: Ginger
ca: Gingebre

en: Ginger, freshly grated
ca: Gingebre, acabat de ratllar

en: Ginger ground
ca: Gingebre mòlt

en: Goat cheese
ca: Formatge de cabra

en: Golden caster sugar
ca: Sucre morè en pols

en: Good, dry red wine
ca: Bon vi negre sec

en: Gouda cheese
ca: Formatge Gouda

en: Goulash spices
ca: Espècies gulash

en: Guanciale cubes
ca: Cubs de bacon

en: Long pasta, e.g. spaghetti
ca: Pasta llarga, p. ex. espaguetis

en: Parmesan cheese
ca: Formatge parmesà

en: Grapes
ca: Raïm

en: Grated French Emmental
ca: Emmental francès ratllat

en: Green Apple
ca: Poma verda

en: Green Bell Pepper
ca: Pebrot verd

en: Green Cabbage
ca: Col verda

en: Green olive
ca: Oliva verda

en: Green onions
ca: Cebes tendres

en: green onions, chopped
ca: cebes tendres, picades

en: Ground beef
ca: Carn mòlta

en: Ground coriander (optional)
ca: Coriandre mòlt (opcional)

en: Ground cumin
ca: Comí mòlt

en: Ground fennel
ca: Fonoll mòlt

en: Ground pepper
ca: Pebre mòlt

en: Ham
ca: Pernil

en: Hazelnuts
ca: Avellanes

en: Hazelnuts milk
ca: Llet d'avellanes

en: Hoisin sauce
ca: Salsa hoisin

en: Honey
ca: Mel

en: Horseradish
ca: Rave

en: Japanese mayonaisse
ca: Maionesa japonesa

en: Juniper berries
ca: Ginebrons

en: Kale
ca: Col arrissada

en: Ketchup
ca: Quètxup

en: Lamb
ca: Xai

en: Lardons
ca: Llardons

en: Lard or oil
ca: Llard o oli

en: Lemon
ca: Llimona

en: Lemon juice
ca: Suc de llimona

en: Lemon (untreated)
ca: Llimona (sense tractar)

en: Lettuce
ca: Enciam

en: Light muscovado sugar
ca: Sucre moscovat clar

en: Lime
ca: Llima

en: Lime juice
ca: Suc de llima

en: Linseeds
ca: Lli

en: Mandarin Oranges
ca: Mandarines

en: Margarine
ca: Margarina

en: Mayonnaise
ca: Maionesa

en: Meat
ca: Carn

en: Meat and bones
ca: Carn i ossos

en: Milk
ca: Llet

en: Mixed berries
ca: Baies mixtes

en: Mixed frozen bell peppers
ca: Pebrots congelats barrejats

en: Mori-nu organic silken tofu (firm)
ca: Tofu de seda orgànic Mori-nu (ferm)

en: Mushrooms
ca: Bolets

en: Mustard
ca: Mostassa

en: Mustard seeds
ca: Llavors de mostassa

en: Nut
ca: Nou

en: Nutmeg
ca: Nou moscada

en: Nutritional yeast
ca: Llevat nutricional

en: Oatmeal
ca: Farina de civada

en: Oil
ca: Oli

en: Okonomiyaki sauce
ca: Salsa Okonomiyaki

en: Olive oil
ca: Oli d'oliva

en: Olive oil, extra-virgin
ca: Oli d'oliva, extraverge

en: Olives, pitted
ca: Olives, picades

en: Onion
ca: Ceba

en: Onion powder
ca: Ceba en pols

en: Orange
ca: Taronja

en: Oregano
ca: Orenga

en: Pancetta
ca: Cansalada

en: Pandan leaves
ca: Fulles de pandan

en: Paprika
ca: Pebre vermell

en: Parmesan cheese, grated
ca: Formatge parmesà ratllat

en: Parsley
ca: Julivert

en: Peach
ca: Préssec

en: Peperoni
ca: Pepperoni

en: Pepper
ca: Pebre

en: Peppers
ca: Pebres

en: Pickles
ca: Envinagrats

en: Pineapple
ca: Pinya

en: Pizza sauce
ca: Salsa de pizza

en: Plain flour
ca: Farina normal

en: Pomegranate
ca: Magrana

en: Pomegranate juice
ca: Suc de magrana

en: Pork fat
ca: Llard

en: Pork loin
ca: Llom de porc

en: Potato
ca: Patata

en: Powdered sugar
ca: Sucre en pols

en: Pumpkin seeds
ca: Llavors de carabassa

en: Radish
ca: Rave

en: Raisins
ca: Panses

en: Red bell pepper
ca: Pebrot vermell

en: Red onion
ca: Ceba vermella

en: Red Pepper
ca: Pebre vermell

en: Red wine
ca: Vi negre

en: Rice
ca: Arròs

en: Rice, cooked
ca: Arròs, cuit

en: Rice vermicelli noodles
ca: Fideus d'arròs vermicelli

en: Rock sugar
ca: Terrossos de sucre

en: Rolled oats
ca: Flocs de civada

en: Rosemary
ca: Romaní

en: Rosé wine
ca: Vi rosat

en: Saffron
ca: Safrà

en: Sage
ca: Sàlvia

en: Salmon
ca: Salmó

en: Salt
ca: Sal

en: Salt and pepper
ca: Sal i pebre

en: Saucebinder
ca: Salsa espessidora

en: Scallions
ca: Ceba tendra

en: Sea salt
ca: Sal marina

en: Semi-skimmed milk
ca: Llet semidesnatada

en: Sesame oil
ca: Oli de sèsam

en: Sesame seeds
ca: Llavors de sèsam

en: Shallots
ca: Escalunyes

en: Shrimps
ca: Gambes

en: Slivered almonds, toasted
ca: Ametlles triturades, torrades

en: Sour cream
ca: Crema agra

en: Soy sauce
ca: Salsa de soja

en: Spinach
ca: Espinacs

en: Spring onion
ca: Ceba de primavera

en: Squash
ca: Aixafa

en: Star anise
ca: Anís estrellat

en: Strawberry
ca: Maduixa

en: Sugar
ca: Sucre

en: Sunflower seeds
ca: Llavors de gira-sol

en: Sweet potatoes
ca: Moniatos

en: Tamarind paste
ca: Pasta de tamarinde

en: Tangerine
ca: Mandarina

en: Thai basil leaves
ca: Fulles d'alfàbrega tailandesa

en: Thai chillies
ca: Xilis tailandesos

en: Thai fish sauce
ca: Salsa de peix tailandesa

en: Thyme
ca: Farigola

en: Tinned pineapple rings
ca: Anelles de pinya en conserva

en: Tomato
ca: Tomàquet

en: Tomato paste
ca: Pasta de tomàquet

en: Tomato sauce
ca: Salsa de tomàquet

en: Tumeric ground
ca: Cúrcuma mòlta

en: Tuna fish
ca: Tonyina

en: Unsalted butter
ca: Mantega sense sal

en: Vanilla baking powder
ca: Llevat en pols de vainilla

en: Vanilla extract
ca: Extracte de vainilla

en: Vanilla powdered sugar, for dusting
ca: Sucre en pols de vainilla, per decorar

en: Vanilla pudding
ca: Pudding de vainilla

en: Vanilla sugar
ca: Sucre de vainilla

en: Vegetable oil
ca: Oli vegetal

en: Vinegar
ca: Vinagre

en: Water
ca: Aigua

en: Wheat flour
ca: Farina de blat

en: White fish
ca: Peix blanc

en: White onion
ca: Ceba blanca

en: White wine
ca: Vi blanc

en: Whole chicken
ca: Pollastre sencer

en: Wine
ca: Vi

en: Worcestershire sauce
ca: Salsa Worcestershire

en: Yeast
ca: Llevat

en: Yellow bell pepper
ca: Pebrot groc

en: Yoghurt
ca: Iogurt

en: Zest of 1 lemon (organic)
ca: Pela d'1 llimona (orgànica)

en: Zuccini
ca: Carabassó

en: no Almond
ca: sense ametlla

en: no Amaretti
ca: sense amaretti

en: no Anchovies
ca: sense anxoves

en: no Apple
ca: sense poma

en: no Apple Vinegar
ca: No vinagre de poma

en: no Apricot
ca: sense albercoc

en: no Artichoke
ca: sense carxofa

en: no Asparagus
ca: sense espàrrec

en: no Aubergine
ca: sense albergínia

en: no Baby Spinach
ca: No espinacs

en: no Bacon
ca: sense cansalada

en: no Bagel
ca: sense bagel

en: no Baked beans
ca: sense fesols al forn

en: no Baking powder
ca: sense llevat en pols

en: no Banana
ca: sense plàtan

en: no Basil
ca: sense alfàbrega

en: no Basmati rice
ca: sense arròs basmati

en: no Bay leaf
ca: sense fulla de llorer

en: no Beans
ca: sense fesols

en: no Bean sprouts
ca: sense brots de soja

en: no Beef
ca: sense vedella

en: no Beef mince
ca: sense carn picada de vedella

en: no Beef sausage
ca: sense salsitxes de vedella

en: no Beef (sirloin)
ca: sense vedella (filet)

en: no Beef stock
ca: sense estofat de vedella

en: no Beetroot
ca: sense remolatxa

en: no Bell pepper
ca: sense pebrot

en: no Bell Pepper (green)
ca: sense pebrot (verd)

en: no Berry
ca: sense baies

en: no Bilberry
ca: sense nabiu

en: no Biscotti
ca: sense biscotti

en: no Black cardamom pod
ca: sense beina de cardamom negra

en: no Black peppercorns
ca: sense grans de pebre negre

en: no Blueberry
ca: sense nabius

en: no Bourbon whiskey
ca: sense Whisky de Bourbon

en: no Breadcrumbs
ca: sense Pa ratllat

en: no Brewer's yeast
ca: sense llevat de cervesa

en: no Broad beans
ca: sense mongetes

en: no Broth
ca: sense caldo

en: no Brown sugar
ca: sense sucre morè

en: no Butter
ca: sense mantega

en: no Butter, melted
ca: sense mantega, desfeta

en: no Button mushroom
ca: sense xampinyons

en: no Cabbage
ca: sense col

en: no Cake flour
ca: sense farina de rebosteria

en: no Canellini beans
ca: sense mongetes cannellini

en: no Canned black beans, rinsed
ca: sense mongetes negres en conserva, esbandides

en: no Canned chopped tomatoes
ca: sense conserves de tomàquet picat

en: no Carrot
ca: sense pastanaga

en: no Cashews, lightly toasted
ca: sense anacards, lleugerament torrats

en: no Caster sugar
ca: sense sucre llustre

en: no Celery
ca: sense api

en: no Champignons
ca: sense xampinyons

en: no Cheese
ca: sense formatge

en: no Cheese slices
ca: sense talls de formatge

en: no Cherries, pitted
ca: sense cireres, desossades

en: no Cherry tomatoes, halved
ca: sense tomàquets cherry, tallats per la meitat

en: no Chia seeds
ca: sense llavors de chia

en: no Chicken breasts, large
ca: sense pits de pollastre, grans

en: no Chicken livers
ca: sense fetges de pollastre

en: no chicken stock
ca: sense estofat de pollastre

en: no Chili flakes
ca: sense Xili en flocs

en: no Chili powder
ca: sense Xili en pols

en: no Chili sauce (e.g. sriracha)
ca: sense salsa de xili (per exemple sriracha)

en: no Chocolate
ca: sense xocolata

en: no Chocolate frosting
ca: sense glacejat de xocolata

en: no Chorizo
ca: sense xoriç

en: no Ciboulette
ca: sense cibulet

en: no Cilantro
ca: sense celiandre

en: no Cilantro leaves
ca: sense fulles de coriandre

en: no Cinnamon
ca: sense canyella

en: no Cinnamon sticks
ca: sense branques de canyella

en: no Cloves
ca: sense clau

en: no Cocoa butter
ca: sense mantega de cacau

en: no Cocoa powder
ca: sense cacau en pols

en: no Coconut milk
ca: sense llet de coco

en: no Coconut oil
ca: sense oli de coco

en: no Coconut water
ca: sense aigua de coco

en: no Cold water
ca: sense aigua freda

en: no cooked beef
ca: sense vedella cuinada

en: no Coriander
ca: sense coriandre

en: no Coriandre seeds
ca: sense llavors de coriandre

en: no Couscous
ca: sense cuscús

en: no Cracked pepper
ca: sense pebre mòlt

en: no Cream
ca: sense nata

en: no Cream cheese
ca: sense crema de formatge

en: no Crushed red pepper flakes
ca: sense flocs de pebrot vermell picat

en: no Cucumber
ca: sense cogombre

en: no Cucumber (large)
ca: sense cogombre (gran)

en: no Cumin
ca: sense comí

en: no Cumin seeds
ca: sense llavors de comí

en: no Dark Jamaican rum
ca: sense rom fosc Jamaicà

en: no Date
ca: sense data

en: no Dill
ca: sense anet

en: no Double cream
ca: sense nata doble

en: no Dried anchovies
ca: sense anxoves seques

en: no Dried chillies
ca: sense xilis secs

en: no Dry or fresh cilantro
ca: sense coriandre fresc o sec

en: no Dry yeast
ca: sense llevat sec

en: no Durum wheat semolina
ca: sense sèmola de blat dur

en: no Earth Balance vegan buttery stick
ca: sense barra de mantega vegana

en: no Egg
ca: sense ou

en: no Egg yolks
ca: sense rovells d'ou

en: no Fenugreek seeds
ca: sense llavors de fenigrec

en: no Fig
ca: sense figa

en: no Finely chopped cilantro
ca: sense coriandre finament picat

en: no Finely chopped onions
ca: sense cebes finament picades

en: no Finely chopped thai chillies or green chillis
ca: sense xili tailandès picat o xilis verds

en: no Finely chopped tomato
ca: sense tomàquet finament picat

en: no Fish
ca: sense peix

en: no Fish sauce
ca: sense salsa de peix

en: no Flour
ca: sense farina

en: no Flour (all-purpose)
ca: sense farina (per a qualsevol propòsit)

en: no Flour (Tipo 00)
ca: sense farina (tipus 00)

en: no Fresh rosemary
ca: sense romaní fresc

en: no Fresh tagliatelle
ca: sense tallarines fresques

en: no Garam masala
ca: sense garam masala

en: no Garlic
ca: sense all

en: no Garlic cloves
ca: sense grans d'all

en: no Garlic powder
ca: sense all en pols

en: no Ginger
ca: sense gingebre

en: no Ginger, freshly grated
ca: sense gingebre, acabat de ratllar

en: no Ginger ground
ca: sense gingebre mòlt

en: no Goat cheese
ca: sense formatge de cabra

en: no Golden caster sugar
ca: sense sucre morè en pols

en: no Good, dry red wine
ca: sense bon vi negre sec

en: no Gouda cheese
ca: sense formatge Gouda

en: no Goulash spices
ca: sense espècies pel gulash

en: no Guanciale cubes
ca: sense cubs de bacon

en: no Long pasta, e.g. spaghetti
ca: sense pasta llarga, p. ex. espaguetis

en: no Parmesan cheese
ca: sense parmesà

en: no Grapes
ca: sense raïms

en: no Grated French Emmental
ca: sense Emmental francès ratllat

en: no Green Apple
ca: sense poma verda

en: no Green Bell Pepper
ca: sense pebrot verd

en: no Green Cabbage
ca: sense col verda

en: no Green olive
ca: sense oliva verda

en: no Green onions
ca: sense ceba verda

en: no green onions, chopped
ca: sense cebes tendres, picades

en: no Ground beef
ca: sense carn mòlta

en: no Ground coriander (optional)
ca: sense coriandre mòlt (opcional)

en: no Ground cumin
ca: sense comí mòlt

en: no Ground fennel
ca: sense fonoll mòlt

en: no Ground pepper
ca: sense pebre mòlt

en: no Ham
ca: sense pernil

en: no Hazelnuts
ca: sense avellanes

en: no Hazelnuts milk
ca: sense let d'avellanes

en: no Hoisin sauce
ca: sense salsa hoisin

en: no Honey
ca: sense mel

en: no Horseradish
ca: sense rave

en: no Japanese mayonaisse
ca: sense maionesa japonesa

en: no Juniper berries
ca: sense ginebrons

en: no Kale
ca: sense col arrissada

en: no Ketchup
ca: sense quètxup

en: no Kiwis
ca: sense kiwis

en: no Lamb
ca: sense xai

en: no Lardons
ca: sense llardons

en: no Lard or oil
ca: sense llard ni oli

en: no Lemon
ca: sense llimona

en: no Lemon juice
ca: sense suc de llimona

en: no Lemon (untreated)
ca: sense llimona (sense tractar)

en: no Lettuce
ca: sense enciam

en: no Light muscovado sugar
ca: sense sucre moscovat clar

en: no Lime
ca: sense llima

en: no Lime juice
ca: sense suc de llima

en: no Linseeds
ca: sense lli

en: no Mandarin Oranges
ca: sense mandarines

en: no Margarine
ca: sense margarina

en: no Mayonnaise
ca: sense maionesa

en: no Meat
ca: sense carn

en: no Meat and bones
ca: sense carn ni ossos

en: no Milk
ca: sense llet

en: no Mixed berries
ca: sense baies mixtes

en: no Mixed frozen bell peppers
ca: sense pebrots congelats barrejats

en: no Mori-nu organic silken tofu (firm)
ca: sense tofu de seda orgànic Mori-nu (ferm)

en: no Mushrooms
ca: sense bolets

en: no Mustard
ca: sense mostassa

en: no Mustard seeds
ca: sense llavors de mostassa

en: no Nut
ca: sense nou

en: no Nutmeg
ca: sense nou moscada

en: no Nutritional yeast
ca: sense llevat nutricional

en: no Oatmeal
ca: sense farina de civada

en: no Oil
ca: sense oli

en: no Okonomiyaki sauce
ca: sense salsa Okonomiyaki

en: no Olive oil
ca: sense oli d'oliva

en: no Olive oil, extra-virgin
ca: sense oli d'oliva, extraverge

en: no Olives, pitted
ca: sense olives, picades

en: no Onion
ca: sense ceba

en: no Onion powder
ca: sense ceba en pols

en: no Orange
ca: sense taronja

en: no Oregano
ca: sense orenga

en: no Pancetta
ca: sense cansalada

en: no Pandan leaves
ca: sense fulles de pandan

en: no Paprika
ca: sense pebre vermell

en: no Parmesan cheese, grated
ca: sense formatge parmesà ratllat

en: no Parsley
ca: sense julivert

en: no Peach
ca: sense préssec

en: no Peperoni
ca: sense pepperoni

en: no Pepper
ca: sense pebre

en: no Peppers
ca: sense pebrots

en: no Pickles
ca: sense envinagrats

en: no Pineapple
ca: sense pinya

en: no Pizza sauce
ca: sense salsa de pizza

en: no Plain flour
ca: sense farina normal

en: no Pomegranate
ca: sense magrana

en: no Pomegranate juice
ca: sense suc de magrana

en: no Pork fat
ca: sense llard

en: no Pork loin
ca: sense llom de porc

en: no Potato
ca: sense patata

en: no Powdered sugar
ca: sense sucre en pols

en: no Pumpkin seeds
ca: sense llavors de carabassa

en: no Quinoa
ca: sense quinoa

en: no Radish
ca: sense rave

en: no Raisins
ca: sense panses

en: no Red bell pepper
ca: sense pebrot vermell

en: no Red onion
ca: sense ceba vermella

en: no Red Pepper
ca: sense pebre vermell

en: no Red wine
ca: sense vi negre

en: no Rice
ca: sense arròs

en: no Rice, cooked
ca: sense arròs, cuit

en: no Rice vermicelli noodles
ca: sense fideus d'arròs vermicelli

en: no Rock sugar
ca: sense terrossos de sucre

en: no Rolled oats
ca: sense flocs de civada

en: no Rosemary
ca: sense romaní

en: no Rosé wine
ca: sense vi rosat

en: no Saffron
ca: sense safrà

en: no Sage
ca: sense sàlvia

en: no Salmon
ca: sense salmó

en: no Salt
ca: sense sal

en: no Salt and pepper
ca: sense sal ni pebre

en: no Saucebinder
ca: sense salsa espessidora

en: no Scallions
ca: sense ceba tendra

en: no Sea salt
ca: sense sal marina

en: no Semi-skimmed milk
ca: sense llet semidesnatada

en: no Sesame oil
ca: sense oli de sèsam

en: no Sesame seeds
ca: sense llavors de sèsam

en: no Shallots
ca: sense escalunyes

en: no Shrimps
ca: sense gambes

en: no Slivered almonds, toasted
ca: sense ametlles triturades, torrades

en: no Sour cream
ca: sense nata agra

en: no Soy sauce
ca: sense salsa de soja

en: no Spinach
ca: sense espinacs

en: no Spring onion
ca: sense ceba tendra

en: no Squash
ca: sense aixafar

en: no Star anise
ca: sense anís estrellat

en: no Strawberry
ca: sense maduixa

en: no Sugar
ca: sense sucre

en: no Sunflower seeds
ca: sense llavors de gira-sol

en: no Sweet potatoes
ca: sense moniatos

en: no Tamarind paste
ca: sense pasta de tamarinde

en: no Tangerine
ca: sense mandarina

en: no Thai basil leaves
ca: sense fulles d'alfàbrega tailandesa

en: no Thai chillies
ca: sense xilis tailandesos

en: no Thai fish sauce
ca: sense salsa de peix tailandesa

en: no Thyme
ca: sense farigola

en: no Tinned pineapple rings
ca: sense anelles de pinya en conserva

en: no Tofu
ca: sense tofu

en: no Tomato
ca: sense tomàquet

en: no Tomato paste
ca: sense pasta de tomàquet

en: no Tomato sauce
ca: sense salsa de tomàquet

en: no Tumeric ground
ca: sense cúrcuma mòlta

en: no Tuna fish
ca: sense tonyina

en: no Unsalted butter
ca: sense mantega sense sal

en: no Vanilla baking powder
ca: sense llevat en pols de vainilla

en: no Vanilla extract
ca: sense extracte de vainilla

en: no Vanilla powdered sugar, for dusting
ca: sense sucre en pols de vainilla, per decorar

en: no Vanilla pudding
ca: sense pudding de vainilla

en: no Vanilla sugar
ca: sense sucre de vainilla

en: no Vegetable oil
ca: sense oli vegetal

en: no Vinegar
ca: sense vinagre

en: no Water
ca: sense aigua

en: no Wheat flour
ca: sense farina de Blat

en: no White fish
ca: sense peix Blanc

en: no White onion
ca: sense ceba Blanca

en: no White wine
ca: sense vi Blanc

en: no Whole chicken
ca: sense pollastre sencer

en: no Wine
ca: sense vi

en: no Worcestershire sauce
ca: sense salsa Worcestershire

en: no Yeast
ca: sense llevat

en: no Yellow bell pepper
ca: sense pebrot groc

en: no Yoghurt
ca: sense iogurt

en: no Zest of 1 lemon (organic)
ca: sense pela d'1 llimona (orgànica)

en: no Zinfandel
ca: sense zinfandel

en: no Zuccini
ca: sense carabassó
