recipes master - en to fur translation catalogue (569 entries)

en: Recipes
fur: Ricetis

en: GNOME cooks unite!
fur: Cogos di GNOME unîsi!

en: GNOME loves to cook
fur: GNOME al adore cusinâ

en: The major features of Recipes include:
fur: Lis funzionalitâts principâls di Ricetis a includin:

en: Add and edit your own recipes
fur: Zonte e modifiche lis tôs ricetis

en: Share recipes with your friends
fur: Condivît ricetis cui tiei amîs

en: Export and print shopping lists
fur: Espuarte e stampe lis listis de spese

en: Adjust quantities based on the number of servings
fur: Justâ lis cuantitâts in base al numar di plats

en: Mark recipes to cook later or add them to your favorites
fur: Segnâ lis ricetis di preparâ plui tart o zontâlis tai preferîts

en: Add notes to recipes
fur: Zonte notis aes ricetis

en: Initial screen for the application
fur: Schermade iniziâl pe aplicazion

en: The cuisines page
fur: La pagjine des cusinis

en: A shopping list
fur: Une liste di spese

en: Cooking a recipe
fur: Cusinâ une ricete

en: Editing a recipe
fur: Daûr a modificâ une ricete

en: An individual recipe
fur: Une ricete individuâl

en: An individual cuisine
fur: Une cusine individuâl

en: The user ID of the current user
fur: Il ID utent dal utent atuâl

en: The user ID of the current user.
fur: Il ID utent dal utent atuâl.

en: The list of favorites
fur: La liste dai preferîts

en: The list of favorites. Each entry in the list is the ID of a recipe.
fur: La liste dai preferîts. Ogni vôs inte liste e je il ID di une ricete.

en: The shopping list
fur: La liste de spese

en: Ingredients that were removed from the shopping list
fur: I ingredients che a son stât gjavât de liste de spese

en: The names of ingredients that were removed from the shopping list.
fur: I nons dai ingredients che a son stât gjavâts de liste de spese.

en: The list of recipes to be exported
fur: La liste des ricetis di espuartâ

en: The list of recipes to be exported. Each entry in the list is the ID of a recipe.
fur: La liste des ricetis di espuartâ. Ogni vôs inte liste e je il ID di une ricete.

en: Same Chef
fur: Stes cogo

en: Different Chef
fur: Cogo diferent

en: Existing Chef
fur: Cogo esistent

en: Imported Chef
fur: Cogo impuartât

en: Short Name:
fur: Non curt:

en: Name:
fur: Non:

en: Description:
fur: Descrizion:

en: Picture:
fur: Figure:

en: Chef Information
fur: Informazion cogo

en: _Cancel
fur: _Anule

en: _Save
fur: _Salve

en: Other Chef
fur: Altri cogo

en: Name…
fur: Non...

en: Short Name…
fur: Non curt...

en: Show
fur: Mostre

en: Done
fur: Fat

en: Stop Cooking?
fur: Fermâ di cusinâ?

en: Keep Cooking
fur: Continue a cusinâ

en: Controls
fur: Controi

en: To advance to the next step, press any key on the
    keyboard.
fur: Par passâ al prossim pas, frache cualsisei tast su la
    tastiere.

en: To go back to the previous step, doubletap any key.
fur: Par tornâ al pas precedent, doi colputs su cualsisei tast.

en: Alternatively, you can use the cursor keys to
    quickly seek within the directions.
fur: In alternative si pues doprâ i tascj di direzion
    par cirî di corse jenfri lis direzions.

en: To exit the process, press the Escape key.
fur: Par jessi dal procès, frache il tast Esc.

en: Time is up!
fur: Timp scjadût!

en: No recipes found
fur: Nissune ricete cjatade

en: There are no recipes for this cuisine.
fur: No son ricetis par cheste cusine.

en: Cuisines page
fur: Pagjine cusinis

en: World Cuisines
fur: Cusinis dal mont

en: Seasonal
fur: Di stagjon

en: Contains garlic
fur: Al conten ai

en: Contains dairy products. Please always double-check the ingredients if you are serving a person with gluten or dairy intolerance.
fur: Al conten prodots derivâts dal lat. Par plasê controle simpri dôs voltis i ingredients se si sta servint une persone cun intolerance al glutin o al lat.

en: Contains Gluten. Please always double-check the ingredients if you are serving a person with gluten or dairy intolerance.
fur: Al conten glutin. Par plasê controle simpri dôs voltis i ingredients se si sta servint une persone cun intolerance al glutin o al lat.

en: Spicy
fur: Picant

en: _Buy Ingredients
fur: _Compre ingredients

en: Preparation Time
fur: Timp di preparazion

en: Cooking Time
fur: Timp par cusinâ

en: Cuisine
fur: Cusine

en: Meal
fur: Past

en: Season
fur: Stagjon

en: Directions
fur: Direzions

en: _Notes
fur: _Notis

en: _Edit
fur: _Modifiche

en: _Delete
fur: _Elimine

en: _Share
fur: _Condivît

en: _Print
fur: _Stampe

en: Add to favorites
fur: Zonte tai preferîts

en: Edit
fur: Modifiche

en: Add an image
fur: Zonte une imagjin

en: Rotate image
fur: Zire la imagjin

en: Default image
fur: Imagjin predefinide

en: Remove image
fur: Gjave imagjin

en: Add List
fur: Zonte liste

en: Details
fur: Detais

en: _Name
fur: _Non

en: _Preparation Time
fur: Timp di _preparazion

en: Less than 15 minutes
fur: Mancul di 15 minûts

en: 15 to 30 minutes
fur: tra 15 e 30 minûts

en: 30 to 45 minutes
fur: tra 30 e 45 minûts

en: 45 minutes to an hour
fur: tra 45 minûts e 1 ore

en: More than an hour
fur: Plui di une ore

en: _Cooking Time
fur: _Timp par cusinâ

en: C_uisine
fur: C_usine

en: _Meal
fur: _Past

en: S_eason
fur: St_agjon

en: _Spiciness
fur: _Speziadure

en: Mild
fur: Flevar

en: Somewhat spicy
fur: Un pôc picant

en: Hot
fur: Picant

en: Very spicy
fur: Une vore picant

en: _Description
fur: _Descrizion

en: Gluten-free
fur: Cence glutin

en: Nut-free
fur: Cence nolis

en: Vegetarian
fur: Vegjetarian

en: Milk-free
fur: Cence lat

en: Di_rections
fur: Di_rezions

en: Preview
fur: Anteprime

en: Add Step
fur: Zonte pas

en: Add Image
fur: Zonte imagjin

en: Add Timer
fur: Zonte timer

en: Add Temperature
fur: Zonte temperadure

en: Title…
fur: Titul...

en: Add
fur: Zonte

en: Syntax
fur: Sintassi

en: Use paragraphs to break directions into steps (2 newlines).
fur: Doprâ i paragrafs par dividi lis direzions in pas (2 gnovis liniis).

en: You can provide an image or a time counter in each step.
fur: Si pues furnî une imagjin o un contadôr di timp in ogni pas.

en: Image
fur: Imagjin

en: Temperature
fur: Temperadure

en: Amount
fur: Cuantitât

en: Use a number, followed by an (optional) unit.
fur: Dopre une numar, seguît di une unitât (opzionâl).

en: Examples: 1 kg, 2 1/2 pounds, 250 ml, 6
fur: Esemplis: 1 kg, 2 1/2 liris, 250 ml, 6

en: Name of the List
fur: Non de liste

en: Remove
fur: Gjave

en: Add more ingredients
fur: Zonte plui ingredients

en: There are no recipes here yet.
fur: Chi no'nd è ancjemò ricetis.

en: Any meal
fur: Cualsisei past

en: Spiciness
fur: Speziadure

en: Any spiciness
fur: Cualsisei speziadure

en: Dietary restrictions
fur: Restrizions dietetichis

en: No restrictions
fur: Nissune restrizion

note: FIXME: repopulate
en: Anything
fur: Cualsisei

en: Search…
fur: Cîr...

en: Recipes page
fur: Pagjine ricetis

en: Today
fur: Vuê

en: Editor’s Picks
fur: Sieltis de redazion

en: Categories
fur: Categoriis

en: Featured GNOME Chefs
fur: Cogos di GNOME in prin plan

en: Try a different search
fur: Prove une ricercje diferente

en: Buy ingredients
fur: Compre ingredients

en: No shopping necessary!
fur: Nol covente fâ spese!

en: _Clear List
fur: _Nete liste

en: Nothing to add
fur: Nie di zontâ

en: Start
fur: Tache

en: _New Recipe
fur: _Gnove ricete

en: Go back
fur: Torne indaûr

en: Search
fur: Cîr

en: _Start Cooking
fur: _Tache cusine

en: _Done Shopping
fur: Spese _fate

en: _Undo
fur: _Disfe

en: Ingredients to buy added.
fur: Ingredients di comprâ zontâts.

en: View Shopping List
fur: Viôt liste de spese

en: Undo
fur: Disfe

en: Send Update
fur: Invie inzornament

en: Shopping List has been exported to Todoist
fur: La liste de spese e je stade espuartade su Todoist

en: Cuisines
fur: Cusinis

en: Name
fur: Non

en: _Import
fur: _Impuarte

en: _Export All
fur: _Espuarte dut

en: _Chef Information
fur: Informazion sul _cogo

en: _What’s New
fur: _Novitâts

en: _Help
fur: _Jutori

en: _About
fur: _Informazions

en: _Report Issue
fur: _Segnale probleme

en: _Quit
fur: _Jes

en: Chef Information…
fur: Informazion sul cogo..

en: Copy
fur: Copie

en: Paste
fur: Tache

en: Find…
fur: Cjate…

en: Help
fur: Jutori

en: Recipes _Help
fur: _Jutori ricetis

en: Cancel
fur: Anule

en: Rename
fur: Cambie non

en: A recipe with this name already exists.
fur: Une ricete cun chest non e esist za.

en: Share with a friend
fur: Condivît cuntun amî

en: Contribute to the Recipes project
fur: Contribuìs al progjet Ricetis

en: GNOME turns 20 !
fur: GNOME al à passât i 20!

en: Recipes is a present to GNOME for its 20th birthday. We invite the GNOME community all over the world to share recipes and enjoy a good meal together.
fur: Ricetis al è un regâl a GNOME pai siei 20 agns. O invidin la comunitât di GNOME ator pal mont a condividi lis ricetis e gjoldi di une buine mangjade ducj adun.

en: What’s New in Recipes
fur: Novitâts in Ricetis

en: Export Ingredients
fur: Espuarte ingredients

en: Export
fur: Espuarte

en: Email
fur: E-mail

en: Add service
fur: Zonte servizi

en: Learn more about Builder
fur: Plui informazions sul Builder

en: Unknown
fur: No cognossût

en: Application
fur: Aplicazion

[ctx: Flatpak metadata]
en: Architecture
fur: Architeture

[ctx: Flatpak metadata]
en: Branch
fur: Ram

[ctx: Flatpak metadata]
en: Commit
fur: Invie (commit)

en: Runtime
fur: Timp di esecuzion

en: Bundled libraries
fur: Librariis includudis

en: OS
fur: SO

[ctx: OS metadata]
en: Name
fur: Non

[ctx: OS metadata]
en: Type
fur: Gjenar

[ctx: OS metadata]
en: Desktop
fur: Scritori

en: System libraries
fur: Librariis di sisteme

en: System
fur: Sisteme

en: Learn more about Recipes
fur: Scuvierç di plui su Recipes

en: Recipes by
fur: Ricetis di

en: Got an error from Account portal
fur: Si à vût un erôr dal portâl Account

en: Allow your personal information to be included with recipes you share with your friends.
fur: Permet la inclusion des tôs informazions personâls cun lis ricetis che tu condividis cui tiei amîs.

en: Supported categories: %s
fur: Categoriis supuartadis: %s

en: Print the version and exit
fur: Stampe la version e jes

en: Turn on verbose logging
fur: Ative regjistrazion prolisse

en: Show a category
fur: Mostre une categorie

en: Select an Image
fur: Selezione une imagjin

en: Open
fur: Vierç

en: Image files
fur: File imagjin

en: New Chef
fur: Gnûf cogo

en: Cooking
fur: Cusinâ

en: Step %d/%d
fur: Pas %d/%d

en: Step %d
fur: Pas %d

en: GNOME Recipes
fur: Ricetis GNOME

en: A cooking timer has expired
fur: Un timp par cusinâ al è scjadût

en: Timer for “%s” has expired.
fur: Il timp par “%s” al è scjadût.

en: Timer is up!
fur: Il timer al è scjadût!

en: American
fur: Americane

en: Chinese
fur: Cinese

en: Indian
fur: Indiane

en: Italian
fur: Taliane

en: French
fur: Francese

en: Greek
fur: Greche

en: Mediterranean
fur: Mediteranie

en: Mexican
fur: Messicane

en: Nordic
fur: Nordiche

en: Turkish
fur: Turche

en: American Cuisine
fur: Cusine americane

en: Chinese Cuisine
fur: Cusine cinese

en: Indian Cuisine
fur: Cusine indiane

en: Italian Cuisine
fur: Cusine taliane

en: French Cuisine
fur: Cusine francese

en: Greek Cuisine
fur: Cusine greche

en: Mediterranean Cuisine
fur: Cusine mediteranie

en: Mexican Cuisine
fur: Cusine messicane

en: Nordic Cuisine
fur: Cusine nordiche

en: Turkish Cuisine
fur: Cusine turche

en: The cuisine of the United States reflects its history. The European colonization of the Americas yielded the introduction of a number of ingredients and cooking styles to the latter. The various styles continued expanding well into the 19th and 20th centuries, proportional to the influx of immigrants from many foreign nations; such influx developed a rich diversity in food preparation throughout the country.
fur: La cusine dai Stâts Unîts de Americhe e riflet la sô storie. La colonizazion europeane des Americhis e à puartât ae introduzion di un numar di ingredients e stîi di cusinâ a cheste ultime. I varis stîi a àn continuât a slargjâsi ben intal 19ᵐ e 20ᵐ secul, in maniere proporzionâl al aflùs di imigrâts di tantis nazions forestis; chel inflùs al à svilupât tante diviersitât inte preparazion dal mangjâ par dut il paîs.

en: Chinese cuisine includes styles originating from the diverse regions of China, as well as from Chinese people in other parts of the world including most Asian nations. The history of Chinese cuisine in China stretches back for thousands of years and has changed from period to period and in each region according to climate, imperial fashions, and local preferences. Over time, techniques and ingredients from the cuisines of other cultures were integrated into the cuisine of the Chinese people due both to imperial expansion and from the trade with nearby regions in pre-modern times, and from Europe and the New World in the modern period.
fur: La cusine cinese e inclût stîi che a àn origjin di diviersis regjons de Cine, cussì come de bande de int cinese a tor pal mont, includût la plui part des nazions asiatichis. La storie de cusine cinese in Cine si tire indenant di miârs di agns cambiant di periodi in periodi e in ogni regjon in armonie cul clime, modis imperiâls e preferencis locâls. Cul timp, tecnichis e ingredients des cusinis di altris culturis a son stadis integradis inte cusine de int cinese sedi pe espansion imperiâl sedi pal cumierç cun lis regjons vicinis intes etis pre-modernis sedi de Europe e des Americhis intal periodi moderni.

en: Indian cuisine encompasses a wide variety of regional and traditional cuisines native to India. Given the range of diversity in soil type, climate, culture, ethnic group and occupations, these cuisines vary significantly from each other and use locally available spices, herbs, vegetables and fruits. Indian food is also heavily influenced by religious and cultural choices and traditions. There has also been Middle Eastern and Central Asian influence on North Indian cuisine from the years of Mughal rule. Indian cuisine has been and is still evolving, as a result of the nation’s cultural interactions with other societies.
fur: La cusine indiane e inclût une grande varietât di cusinis regjonâls e tradizionâls nativis de Indie. Dade la schirie di diviersitât intal gjenar di teren, clime, culture, grups etnics e ocupazions, chestis cusinis a variin in maniere significative di une a che altre e a doprin lis speziis, jerbis, verduris e pomis disponibilis sul puest. Il mangjâ indian al è anche une vore influençât di sieltis religjosis, culturâls e di tradizions. A son stadis, tai agns, ancje influencis dal Medi-Orient e de Asie Centrâl su la cusine de Indie dal Nord, dal domini Mogol. La cusine indiane e je stade e a continue e a jessi in evoluzion par vie des interazions culturâls de nazion cun altris societâts.

en: Italian cuisine is characterized by its simplicity, with many dishes having only four to eight ingredients. Italian cooks rely chiefly on the quality of the ingredients rather than on elaborate preparation. Ingredients and dishes vary by region. Many dishes that were once regional, however, have proliferated with variations throughout the country.
fur: La cusine taliane e je caraterizade de sô semplicitât, cuntune vore di plats vent dome cuatri o vot ingredients. I cogos talians si basin soredut su la cualitât dai ingredients pitost che su la preparazion elaborade. I ingredients e i plats a variin di regjon in regjon. Tancj plats che une volte e jerin regjonâi si son pandûts cun variants par dut il paîs.

en: French cuisine was codified in the 20th century by Auguste Escoffier to become the modern haute cuisine; Escoffier, however, left out much of the local culinary character to be found in the regions of France and was considered difficult to execute by home cooks. Gastro-tourism and the Guide Michelin helped to acquaint people with the rich bourgeois and peasant cuisine of the French countryside starting in the 20th century. Gascon cuisine has also had great influence over the cuisine in the southwest of France. Many dishes that were once regional have proliferated in variations across the country.
fur: La cusine francese e je stade codificade intal 20ᵐ secul di Auguste Escoffier par deventâ la moderne alte cusine; Escoffier, dut câs, al à lassât fûr tant dal caratar culinari locâl che si cjate intes regjons de France e e jere considerade dificile di fâ dai cogos di cjase. Il turisim culinari e la Guide Michelin a àn judât a fâ cognossi ae int cun la borghesie siore e la cusine paisane de campagne francese tacant dal 20ᵐ secul. La cusine guascone e à ancje vût grande influence su la cusine dal sud-ovest de France. Tancj plats che a jerin une volte regjonâi si son pandûts cun variants ator pal paîs.

en: Contemporary Greek cookery makes wide use of vegetables, olive oil, grains, fish, wine, and meat (white and red, including lamb, poultry, rabbit and pork). Other important ingredients include olives, cheese, eggplant (aubergine), zucchini (courgette), lemon juice, vegetables, herbs, bread and yoghurt. The most commonly used grain is wheat; barley is also used. Common dessert ingredients include nuts, honey, fruits, and filo pastry.
fur: La cusine greche contemporanie e fâs larc ûs di verdure, vueli di ulive, cereâi, pes, vin e cjar (blancje e rosse, includût agnel, polam, cunin e purcit). Altris impuartants ingredients a includin ulivis, formadi, melanzane, coçuts, struc di limon, verduris, jerbis, pan e jogurt. Il cereâl plui doprât al è il forment; ancje il vuardi al ven doprât. I ingredients par dolç plui comuns a includin nolis, mîl, pomis e paste sfueade.

en: Mediterranean cuisine has a lot to offer, and is legendary for being very healthy too. Expect to see olives, yoghurt and garlic.
fur: La cusine mediteranie e à tant di ufrî e e je famose par jessi ancje une vore salutâr. Spietiti di viodi ulivis, jogurt e ai.

en: Mexican cuisine is primarily a fusion of indigenous Mesoamerican cooking with European, especially Spanish, elements added after the Spanish conquest of the Aztec Empire in the 16th century. The staples are native foods, such as corn, beans, avocados, tomatoes, and chili peppers, along with rice, which was brought by the Spanish. Europeans introduced a large number of other foods, the most important of which were meats from domesticated animals (beef, pork, chicken, goat, and sheep), dairy products (especially cheese), and various herbs and spices.
fur: La cusine messicane e je soredut une fusion de gastronomie indigjene mesoamericane cun chê europeane, in particolâr chê spagnole, elements zontâts daspò la concuiste spagnole dal imperi Aztec intal 16ᵐ secul. Sot sot a son nudriments natîfs, come blave, fasui, avocado, pomodoros e pevaroncins, adun cun rîs, che al è stât puartât dai spagnûi. I europeans a àn introdot un larc numar di altri mangjâ, il plui impuartant di chescj e jerin lis cjars di animâi dumiesteâts (manç, purcit, poleç, cjavre e piore), prodots di latarie (in particolâr formadi) e varis jerbis e speziis.

en: Cooking in Denmark has always been inspired by foreign and continental practises and the use of imported tropical spices like cinnamon, cardamom, nutmeg and black pepper can be traced to the Danish cuisine of the Middle Ages and some even to the Vikings.
fur: La cusine in Danimarcje e je simpri stade ispirade des pratichis forestis e continentâls; l'ûs di speziis tropicâls impuartadis come canele, cardamomo, nole moscjade e pevar neri al pues jessi cjatât te cusine danese de Ete di Mieç e alc adiriture dai Vichincs.

en: You can find a great variety of mouth watering dishes in Turkish cuisine, which is mostly the heritage of Ottoman cuisine. It is the mixture and refinement of Central Asian, Middle Eastern and Balkan cuisines. Therefore it is impossible to fit Turkish cuisine into a short list.
fur: Si pues cjatâ une grande varietât di plats che a fasin vignî la aghegole inte cusine turche, che pal plui e je la ereditât de cusine Otomane. E je la misture e la rafinazion des cusinis de Asie centrâl, dal Medi-orient e dai Balcans. Duncje al è impussibil fâ jentrâ la cusine turche in une liste curte.

en: Could not find this recipe.
fur: Impussibil cjatâ cheste ricete.

en: Image %d
fur: Imagjin %d

en: Recipe by %s
fur: Ricete di %s

en: Gluten-free recipes
fur: Ricetis cence glutin

en: Nut-free recipes
fur: Ricetis cence nolis

en: Vegan recipes
fur: Ricetis veganis

en: Vegetarian recipes
fur: Ricetis vegjetarianis

en: Milk-free recipes
fur: Ricetis cence lat

en: Other dietary restrictions
fur: Altris restrizions dietetichis

en: A gluten-free diet is a diet that excludes gluten, a protein composite found in wheat, barley, rye, and all their species and hybrids (such as spelt, kamut, and triticale). The inclusion of oats in a gluten-free diet remains controversial. Avenin present in oats may also be toxic for coeliac people; its toxicity depends on the cultivar consumed. Furthermore, oats are frequently cross-contaminated with cereals containing gluten.
    <a href="https://en.wikibooks.org/wiki/Cookbook:Gluten-Free">Learn more…</a>
fur: Une diete cence glutin a esclût il glutin, un compost proteic cjatât tal forment, vuardi, siale e ducj lis lôr speciis e ibrits (come la spelte, il kamut e triticale). La inclusion di vene intune diete prive di glutin e reste dibatude. La venine presinte inte vene e pues ancje jessi tossiche pai celiacs; la sô tossicitât e dipent dal cultivar consumât. Cun di plui la vene e je dispès incrosade e contaminade cun cereâi che a contegnin glutin.
    <a href="https://en.wikibooks.org/wiki/Cookbook:Gluten-Free">Plui informazions (in inglês)…</a>

en: A tree nut allergy is a hypersensitivity to dietary substances from tree nuts and edible tree seeds causing an overreaction of the immune system which may lead to severe physical symptoms. Tree nuts include, but are not limited to, almonds, Brazil nuts, cashews, chestnuts, filberts/hazelnuts, macadamia nuts, pecans, pistachios, pine nuts, shea nuts and walnuts.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Tree_nut_allergy">Learn more…</a>
fur: Une alergjie aes pomis cun la scusse e je une ipersensibilitât aes sostancis dietetichis des pomis cun la scusse e semencis comestibilis, cheste e cause une reazion ecessive dal sisteme imunitari che e pues puartâ a sintoms fisics une vore pesants. Lis pomis cun la scuse a includin, ma no nome, mandulis, nole brasiliane, anacardi, cjastinis, nolis, bagjigjis, nolis di macadamie, nolis pecan, pistacs, pignûi, nolis di karitè e coculis.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Tree_nut_allergy">Plui informazions (par inglês)…</a>

en: Veganism is both the practice of abstaining from the use of animal products, particularly in diet, and an associated philosophy that rejects the commodity status of animals.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Veganism">Learn more…</a>
fur: Veganisim al è sedi la pratiche de astension dal ûs di prodots animâi, in particolâr te diete, sedi une filosofie associade che e pare indaûr il stât di marcjanzie dai animâi.
    <a href="https://it.wikipedia.org/wiki/Veganismo">Plui informazions (par talian)…</a>

en: Vegetarian cuisine is based on food that meets vegetarian standards by not including meat and animal tissue products (such as gelatin or animal-derived rennet). For lacto-ovo vegetarianism (the most common type of vegetarianism in the Western world), eggs and dairy products such as milk and cheese are permitted. For lacto vegetarianism, the earliest known type of vegetarianism (recorded in India), dairy products such as milk and cheese are permitted.
    The strictest forms of vegetarianism are veganism and fruitarianism, which exclude all animal products, including dairy products as well as honey, and even some refined sugars if filtered and whitened with bone char.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Vegetarianism">Learn more…</a>
fur: La cusine vegjetariane e je basade su nudriments che a rispietin i standard vegjetarians, duncje no includint cjar e prodots di tiessûts animâl (come gjelatine o cali derivât di animâl). Pal vegjetarianisim lat-ûf (il plui comun gjenar di vegjetarianisim te part ocidentâl dal mont), i ûfs e i prodots casearis come il lat e il formadi a son permetûts. Pal lat-vegjetarianisim, il plui resint gjenar di vegjetarianisim (regjistrât in Indie), i prodots casearis come il lat e il formadi a son permetûts.
    Lis formis plui rigjidis di vegjetarianisim a son il veganisim e il frutarianisim, che a escludin ducj i prodots di origjin animâl, includût i prodots casearis cussì come la mîl e cualchi zucar rafinât se filtrât e sblancjât cun cjarbon di vues.

en: Lactose intolerance is a condition in which people have symptoms due to the decreased ability to digest lactose, a sugar found in milk products. Those affected vary in the amount of lactose they can tolerate before symptoms develop. Symptoms may include abdominal pain, bloating, diarrhea, gas, and nausea. These typically start between half and two hours after drinking milk. Severity depends on the amount a person eats or drinks. It does not cause damage to the gastrointestinal tract.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Lactose_intolerance">Learn more…</a>
fur: La intolerance al latosi e je une condizion dulà che la int e à sintoms dovûts ae diminuide capacitât di digjerî il latosi, un zucar che si cjate tai prodots di latarie. Chei che le àn, su la fonde de cuantitât, a puedin tolerâ plui o mancul il latosi prime di svilupâ i sintoms. Chescj a puedin includi dolôr adominâl, sglonfum, diaree, gas e nausie. Chescj sintoms di solit a tachin tra la mieze ore e lis dôs oris daspò bevût il lat. La gravitât e dipent de cuantitât che une persone e mangje o bêf. Nol cause damps al trat gastrointestinâl.
    <a href="https://it.wikipedia.org/wiki/Intolleranza_al_lattosio">Plui informazions (par talian)…</a>

en: hour
fur: ore

en: hours
fur: oris

en: minute
fur: minût

en: minutes
fur: minûts

en: second
fur: secont

en: seconds
fur: seconts

en: Recipe Author
fur: Autôr de ricete

en: ounce
fur: once

en: ounces
fur: oncis

en: _Name Your Recipe
fur: _Da un non ae ricete

en: You need to provide a name for the recipe
fur: Tu scugnis dâ un non pe ricete

en: Not a Gourmet XML document
fur: Nol è un document XML Gourmet

en: Amount…
fur: Cuantitât…

en: Gluten-free Recipes
fur: Ricetis cence glutin

en: Nut-free Recipes
fur: Ricetis cence nolis

en: Vegan Recipes
fur: Ricetis veganis

en: Vegetarian Recipes
fur: Ricetis vegjetarianis

en: Milk-free Recipes
fur: Ricetis cence lat

en: Other Dietary Restrictions
fur: Altis restrizions dietetichis

en: No %s found
fur: Nissun %s cjatât

en: You could add one using the “New Recipe” button.
fur: Si pues zontâ 'nt une doprant il boton “Gnove ricete”.

en: Recipes by %s
fur: Ricetis di %s

en: No recipes by chef %s found
fur: Nissune ricete dal cogo %s cjatade

en: Sorry about this.
fur: Nus displâs in merit.

en: No recipes for %s found
fur: Nissune ricete par %s cjatade

en: No favorite recipes found
fur: Nissune ricete preferide cjatade

en: Use the ♥ button to mark recipes as favorites.
fur: Dopre il boton ♥ par segnâ lis ricetis come preferidis.

en: No new recipes
fur: Nissune gnove ricete

en: No imported recipes found
fur: Nissune ricete impuartade cjatade

en: Main Course
fur: Puartade principâl

en: Snacks
fur: Mirinde

en: Breakfast
fur: Gulizion

en: Side Dishes
fur: Contors

en: Desserts
fur: Dolçs

en: Cake and Baking
fur: Torte e cuei

en: Drinks and Cocktails
fur: Bevandis e cocktail

en: Pizza
fur: Pize

en: Pasta
fur: Paste

en: Other
fur: Altri

en: Could not parse %s as a fraction
fur: Impussibil analizâ %s come frazion

en: Could not parse %s as a integer
fur: Impussibil analizâ %s come intîr

en: Could not parse %s as a float
fur: Impussibil analizâ %s come numar in virgule mobil

en: Could not parse %s as a number
fur: Impussibil analizâ %s come numar

en: Save the exported recipe
fur: Salve la ricete espuartade

en: Save
fur: Salve

en: Recipe contribution
fur: Contribût ricete

en: Please accept my attached recipe contribution.
fur: Us prei di acetâ la ricete alegade come gno contribût.

en: Try this recipe
fur: Prove cheste ricete

en: Hi,
    
    you should try this recipe.
fur: Mandi,
    
    tu varessis di provâ cheste ricete.

en: Try these recipes
fur: Prove chestis ricetis

en: Hi,
    
    you should try these recipes.
fur: Mandi,
    
    tu varessis di provâ chestis ricetis.

en: (The attached file can be imported into GNOME Recipes.)
fur: (Il file alegât al pues jessi impuartât in GNOME Ricetis.)

en: This build does not support exporting
fur: Cheste version no supuarte la esportazion

en: Error while exporting:
    %s
fur: Erôr tal espuartâ:
    %s

en: %d recipe selected for sharing | %d recipes selected for sharing
fur[0]: %d ricete selezionade pe condivision
fur[1]: %d ricetis selezionadis pe condivision

en: Some of the selected recipes are included
    with GNOME Recipes. You should only contribute
    your own recipes.
fur: Cualchidune des ricetis selezionadis a son
    includudis cun GNOME Ricetis. Tu varessis di
    contribuî nome cun lis tôs ricetis.

en: Author:
fur: Autôr:

en: Preparation:
fur: Preparazion:

en: Cooking:
fur: Cusinâ:

en: Error while importing recipe:
    %s
fur: Erôr tal impuartâ la ricete:
    %s

en: Failed to load recipe: Couldn’t parse Created key
fur: No si è rivâts a cjariâ la ricete: impussibil analizâ la clâf Creât

en: Failed to load recipe: Couldn’t parse Modified key
fur: No si è rivâts a cjariâ la ricete: impussibil analizâ la clâf Modificât

en: No chef information found
fur: Nissune informazion sul cogo cjatade

en: This build does not support importing
fur: Cheste version no supuarte la importazion

en: Cuisine:
fur: Cusine:

en: Meal:
fur: Past:

en: Season:
fur: Stagjon:

en: Notes
fur: Notis

en: Error printing file:
fur: Erôr tal stampâ il file:

en: No details
fur: Nissun detai

en: My Recipes
fur: Mês ricetis

en: Favorites
fur: Preferîts

en: All Recipes
fur: Dutis lis ricetis

en: New Recipes
fur: Gnovis ricetis

en: Last edited:
fur: Ultimis modificadis:

en: Buy ingredients: <b>%s</b>
fur: Compre ingredients: <b>%s</b>

en: Buy ingredients: <b>%s and %s</b>
fur: Compre ingredients: <b>%s e %s</b>

en: Buy ingredients: <b>%s, %s and %d other</b> | Buy ingredients: <b>%s, %s and %d others</b>
fur[0]: Compre ingredients: <b>%s, %s e %d altri</b>
fur[1]: Compre ingredients: <b>%s, %s e %d altris</b>

en: A recipe with this name and author (%s) already exists.
    Please choose a different name
fur: Une ricete cun chest non e autôr (%s) e esist za.
    Sielç un altri non

en: You need to provide an ID for the recipe
fur: Tu scugnis furnî un ID pe ricete

en: A recipe with this ID already exists
fur: Une ricete cun chest ID e esist za

en: You need to provide an ID
fur: Tu scugnis furnî un ID

en: Sorry, this ID is taken
fur: Mi displâs, chest ID al è doprât

en: You need to provide an ID for the chef
fur: Tu scugnis furnî un ID pal cogo

en: A chef with this ID already exists
fur: Un cogo cun chest ID al esist za

en: by %s
fur: di %s

en: Anonymous
fur: Anonim

en: Thanksgiving
fur: Ringraziament

en: Christmas
fur: Nadâl

en: Spring
fur: Primevere/Vierte

en: Summer
fur: Istât

en: Fall
fur: Autun/Sierade

en: Winter
fur: Invier

en: Add Account
fur: Zonte un Account

en: Save the shopping list
fur: Salve la liste di spese

en: Shopping List
fur: Liste de spese

en: For the following recipes:
fur: Pes ricetis chi daurman:

en: For the following recipes
fur: Pes ricetis chi daurman

en: Items
fur: Elements

en: %d ingredient marked for purchase | %d ingredients marked for purchase
fur[0]: %d ingredient segnât pal acuist
fur[1]: %d ingredients segnâts pal acuist

en: Buy Ingredients (%d recipe) | Buy Ingredients (%d recipes)
fur[0]: Compre ingredients (%d ricete)
fur[1]: Compre ingredients (%d ricetis)

en: %d Recipe marked for preparation | %d Recipes marked for preparation
fur[0]: %d ricete segnade pe preparazion
fur[1]: %d ricetis segnadis pe preparazion

en: Mild or somewhat spicy
fur: Flevar o un pôc picant

en: At least somewhat spicy
fur: Almancul un pôc picant

en: At most hot
fur: Al massim picant

en: Hot or very spicy
fur: Picant o une vore picant

[ctx: unit name]
en: pound
fur: lire

[ctx: unit plural]
en: pounds
fur: liris

[ctx: unit name]
en: ounce
fur: once

[ctx: unit plural]
en: ounces
fur: oncis

[ctx: unit name]
en: liter
fur: litri

[ctx: unit plural]
en: liters
fur: litris

[ctx: unit name]
en: deciliter
fur: decilitri

[ctx: unit plural]
en: deciliters
fur: decilitris

[ctx: unit name]
en: milliliter
fur: mililitri

[ctx: unit plural]
en: milliliters
fur: mililitris

[ctx: unit name]
en: fluid ounce
fur: once licuide

[ctx: unit plural]
en: fluid ounces
fur: oncis licuidis

[ctx: unit name]
en: pint
fur: pinte

[ctx: unit plural]
en: pints
fur: pintis

[ctx: unit name]
en: quart
fur: cuart

[ctx: unit plural]
en: quarts
fur: cuarts

[ctx: unit name]
en: gallon
fur: galon

[ctx: unit plural]
en: gallons
fur: galons

[ctx: unit abbreviation]
en: cup
fur: cjic

[ctx: unit name]
en: cup
fur: cjicare

[ctx: unit abbreviation]
en: tbsp
fur: sed

[ctx: unit name]
en: tablespoon
fur: sedon

[ctx: unit plural]
en: tablespoons
fur: sedons

[ctx: unit abbreviation]
en: tsp
fur: guc

[ctx: unit name]
en: teaspoon
fur: gucjarin

[ctx: unit plural]
en: teaspoons
fur: gucjarins

[ctx: unit abbreviation]
en: box
fur: scj

[ctx: unit name]
en: box
fur: scjatule

[ctx: unit abbreviation]
en: pkg
fur: pac

[ctx: unit name]
en: package
fur: pac

[ctx: unit plural]
en: packages
fur: pacs

[ctx: unit abbreviation]
en: glass
fur: tace

[ctx: unit name]
en: glass
fur: tace

[ctx: unit plural]
en: glasses
fur: tacis

[ctx: unit name]
en: millimeter
fur: milimetri

[ctx: unit plural]
en: millimeters
fur: milimetris

[ctx: unit name]
en: centimeter
fur: centimetri

[ctx: unit plural]
en: centimeters
fur: centimetris

[ctx: unit name]
en: meter
fur: metri

[ctx: unit plural]
en: meters
fur: metris

en: I don’t know this unit: %s
fur: No cognòs cheste unitât: %s

en: more than a year ago
fur: plui di un an indaûr

en: %d month ago | %d months ago
fur[0]: %d mês indaûr
fur[1]: %d mês indaûr

en: %d day ago | %d days ago
fur[0]: %d zornade indaûr
fur[1]: %d dîs indaûr

en: just now
fur: propite cumò

en: 10 minutes ago
fur: 10 minûts indaûr

en: half an hour ago
fur: mieze ore indaûr

en: %d hour ago | %d hours ago
fur[0]: %d ore indaûr
fur[1]: %d oris indaûr

en: some time ago
fur: un pôc di timp indaûr

en: Please install xdg-desktop-portal and xdg-desktop-portal-gtk on your system
fur: Instale xdg-desktop-portal e xdg-desktop-portal-gtk sul sisteme

en: Add a New Recipe
fur: Zonte une gnove ricete

en: The “%s” recipe has unsaved changes.
    Close the window anyway?
fur: La ricete “%s” e à modifichis no salvadis.
    Sierâ distès il barcon?

en: The new recipe has not been saved.
    Close the window anyway?
fur: La gnove ricete no je stade salvade.
    Sierâ distès il barcon?

en: Recipe “%s” deleted
fur: Ricete “%s” eliminade

en: You updated your contributed “%s” recipe. Send an update?
fur: Tu âs inzornât la tô ricete “%s” contribuide. Inviâ un inzornament?

en: Sorted by Name
fur: Ordenât par non

en: Imported Recipes
fur: Ricetis impuartadis

en: Select a recipe file
fur: Selezione un file di ricete

en: Recipes have been exported to “%s”
fur: Lis ricetis a son stadis espuartadis a “%s”

en: Select a file
fur: Selezione un file

en: _Export
fur: _Espuarte

en: Chefs: %s
fur: Cogos: %s

en: Favorite Recipes
fur: Ricetis preferidis

en: Buy Ingredients
fur: Compre ingredients

note: TRANSLATORS: %s gets replaced by a version number
en: Recipes %s
fur: Ricetis %s

note: TRANSLATORS: %s gets replaced by a date
en: Released: %s
fur: Publicade: %s

en: Almond
fur: Mandule

en: Amaretti
fur: Amarets

en: Apple
fur: Miluç

en: Apple Vinegar
fur: Asêt di miluçs

en: Apricot
fur: Armelin

en: Artichoke
fur: Articjoc

en: Asparagus
fur: Sparc

en: Aubergine
fur: Melanzane

en: Bacon
fur: Panzete fumade

en: Bagel
fur: Bagjel

en: Baked beans
fur: Stofât di fasui

en: Baking powder
fur: Levan in polvar

en: Banana
fur: Banane

en: Basil
fur: Basili

en: Basmati rice
fur: Rîs Basmati

en: Bay leaf
fur: Fuee di orâr

en: Beans
fur: Fasui

en: Beef mince
fur: Manç masanât

en: Beef sausage
fur: Luianie di manç

en: Beef stock
fur: Brût di manç

en: Beetroot
fur: Jerbe rave

en: Berry
fur: Pomule

en: Bilberry
fur: Cernicule

en: Biscotti
fur: Biscots

en: Butter
fur: Spongje

en: Carrot
fur: Carote

en: Cheese
fur: Formadi

en: Cherries, pitted
fur: Cjariesis, disvuessadis

en: Chocolate
fur: Cjocolate

en: Chocolate frosting
fur: Glasse di cjocolate

en: Cocoa powder
fur: Cacau in polvar

en: Cold water
fur: Aghe frede

en: Date
fur: Datul

en: Egg
fur: Ûf

en: Fig
fur: Fîc

en: Flour
fur: Farine

en: Garlic
fur: Ai

en: Goat cheese
fur: Formadi di cjavre

en: Green Apple
fur: Miluç vert

en: Ground beef
fur: Cjar di manç masanade

en: Honey
fur: Mîl

en: Lemon
fur: Limon

en: Linseeds
fur: Sepis di lin

en: Mayonnaise
fur: Maionese

en: Milk
fur: Lat

en: Mustard
fur: Mostarde

en: Oatmeal
fur: Flocs di vene

en: Oil
fur: Vueli

en: Olive oil, extra-virgin
fur: Vueli di ulive, extra-vergjin

en: Onion
fur: Civole

en: Orange
fur: Narant

en: Parsley
fur: Savôrs

en: Pepper
fur: Pevar

en: Peppers
fur: Pevarons

en: Pizza sauce
fur: Salse di pize

en: Potato
fur: Patate

en: Pumpkin seeds
fur: Sepis di coce

en: Salt
fur: Sâl

en: Salt and pepper
fur: Sâl e pevar

en: Soy sauce
fur: Salse di soie

en: Squash
fur: Coce sante

en: Sugar
fur: Zucar

en: Sunflower seeds
fur: Sepis di gjirasol

en: Tangerine
fur: Mandarin

en: Tomato
fur: Pomodoro

en: Vanilla pudding
fur: Budin ae vanilie

en: Vanilla sugar
fur: Zucar vaniliât

en: Vinegar
fur: Asêt

en: Water
fur: Aghe

en: Wine
fur: Vin

en: Yeast
fur: Levan

en: Yoghurt
fur: Jogurt

en: no Almond
fur: cence mandulis

en: no Amaretti
fur: cence amarets

en: no Apple
fur: cence miluçs

en: no Apricot
fur: cence armelins

en: no Artichoke
fur: cence articjocs

en: no Asparagus
fur: cence sparcs

en: no Aubergine
fur: cence melanzanis

en: no Bacon
fur: cence panzete fumade

en: no Bagel
fur: cence bagjel

en: no Baked beans
fur: cence fasui al for

en: no Baking powder
fur: cence levan

en: no Banana
fur: cence bananis

en: no Basil
fur: cence basili

en: no Basmati rice
fur: cence rîs Basmati

en: no Bay leaf
fur: cence fueis di orâr

en: no Beans
fur: cence fasui

en: no Beef
fur: cence manç

en: no Beef mince
fur: cence cjar masanade di manç

en: no Beef sausage
fur: cence luianie di manç

en: no Beef stock
fur: cence brût di cjar

en: no Beetroot
fur: cence jerbe rave

en: no Berry
fur: cence pomulis

en: no Bilberry
fur: cence cernicule

en: no Biscotti
fur: cence biscots

en: no Butter
fur: cence spongje

en: no Carrot
fur: cence carote

en: no Cheese
fur: cence formadi

en: no Cherries, pitted
fur: cence cjariesis disvuessadis

en: no Chocolate frosting
fur: cence glasse di cjocolate

en: no Cocoa powder
fur: cence cacau in polvar

en: no Couscous
fur: cence couscous

en: no Date
fur: cence datul

en: no Egg
fur: cence ûf

en: no Fig
fur: cence fîc

en: no Flour
fur: cence farine

en: no Garlic
fur: cence ai

en: no Green Apple
fur: cence miluçs verts

en: no Ground beef
fur: cence cjar di manç masanade

en: no Honey
fur: cence mîl

en: no Lemon
fur: cence limon

en: no Linseeds
fur: cence sepis di lin

en: no Mayonnaise
fur: cence maionese

en: no Milk
fur: cence lat

en: no Mustard
fur: cence mostarde

en: no Oatmeal
fur: cence flocs di vene

en: no Oil
fur: cence vueli

en: no Olive oil, extra-virgin
fur: cence vueli extra vergjin di ulive

en: no Onion
fur: cence civole

en: no Orange
fur: cence narant

en: no Parsley
fur: cence savôrs

en: no Pepper
fur: cence pevar

en: no Peppers
fur: cence pevarons

en: no Pizza sauce
fur: cence salse di pize

en: no Potato
fur: cence patate

en: no Pumpkin seeds
fur: cence sepis di coce

en: no Salt
fur: cence sâl

en: no Soy sauce
fur: cence salse di soie

en: no Squash
fur: cence coce sante

en: no Sugar
fur: cence zucar

en: no Sunflower seeds
fur: cence sepis di gjirasol

en: no Tangerine
fur: cence mandarin

en: no Tofu
fur: cence tofu

en: no Tomato
fur: cence pomodoro

en: no Vanilla pudding
fur: cence budin ae vanilie

en: no Vanilla sugar
fur: cence zucar vaniliât

en: no Vinegar
fur: cence asêt

en: no Water
fur: cence aghe

en: no Wine
fur: cence vin

en: no Yeast
fur: cence levan

en: no Yoghurt
fur: cence jogurt

en: no Zinfandel
fur: cence Zinfandel
