recipes master - en to fr_FR translation catalogue (1033 entries)

en: Recipes
fr_FR: Recettes

en: GNOME cooks unite!
fr_FR: Les cuisiniers GNOME s’unissent !

en: GNOME loves to cook
fr_FR: GNOME aime cuisiner

en: Recipes is an easy-to-use application that will help you to discover what to cook today, tomorrow, the rest of the week and for your special occasions.
fr_FR: Recettes est une application facile à utiliser qui vous aidera à trouver ce que vous pouvez cuisiner aujourd’hui, demain, le reste de la semaine et pour vos occasions spéciales.

en: Recipes comes with a collection of recipes that have been collected by GNOME contributors from all over the world. It also lets you store your own recipes and share them with your friends.
fr_FR: Recettes est fourni avec une collection de recettes qui ont été collectionnées par des contributeurs GNOME de toute la planète. Il vous permet également de stocker vos recettes et de les partager avec vos amis.

en: The major features of Recipes include:
fr_FR: Les caractéristiques principales de Recettes comprennent :

en: Add and edit your own recipes
fr_FR: Ajouter et modifier vos propres recettes

en: Share recipes with your friends
fr_FR: Partager des recettes avec vos amis

en: Export and print shopping lists
fr_FR: Exporter et imprimer des listes de courses

en: Adjust quantities based on the number of servings
fr_FR: Adapter les quantités par rapport au nombre de portions

en: Mark recipes to cook later or add them to your favorites
fr_FR: Marquer des recettes à cuisiner plus tard ou les ajouter à vos favoris

en: Add notes to recipes
fr_FR: Ajouter des notes aux recettes

en: Hands-free cooking instruction mode
fr_FR: Mode d’instructions mains-libres

en: Initial screen for the application
fr_FR: Écran initial pour l’application

en: The cuisines page
fr_FR: La page des types de cuisine

en: A shopping list
fr_FR: Une liste de courses

en: Cooking a recipe
fr_FR: Cuisiner une recette

en: Editing a recipe
fr_FR: Modification d’une recette

en: An individual recipe
fr_FR: Une recette individuelle

en: An individual cuisine
fr_FR: Une cuisine individuelle

en: The user ID of the current user
fr_FR: Identifiant de l’utilisateur actuel

en: The user ID of the current user.
fr_FR: Identifiant de l’utilisateur actuel

en: The number of times cooking mode has been presented
fr_FR: Nombre de fois où le mode de cuisine a été affiché

en: The number of times cooking mode has been presented.
fr_FR: Nombre de fois où le mode de cuisson a été affiché.

en: The timestamp of the last change to the favorites list
fr_FR: Date du dernier changement dans la liste des favoris

en: The timestamp of the last time an item was added to or removed from the favorites list.
fr_FR: Date de la dernière fois où un élément de la liste des favoris a été ajouté ou supprimé.

en: The list of favorites
fr_FR: Liste des favoris

en: The list of favorites. Each entry in the list is the ID of a recipe.
fr_FR: Liste des favoris. Chaque élément de la liste est l’identifiant d’une recette.

en: The timestamp of the last change to the shopping list
fr_FR: La date du dernier changement dans la liste de courses.

en: The timestamp of the last time an item was added to or removed from the shopping list.
fr_FR: Date de la dernière fois où un élément a été ajouté ou supprimé dans la liste de courses.

en: The shopping list
fr_FR: Liste de courses

en: The shopping list. Each entry in the dictionary maps the ID of a recipe to a serving count.
fr_FR: Liste de courses. Chaque entrée relie un identifiant de recette à un décompte de services.

en: Ingredients that were removed from the shopping list
fr_FR: Ingrédients qui ont été supprimés de la liste de courses

en: The names of ingredients that were removed from the shopping list.
fr_FR: Noms des ingrédients qui ont été supprimés de la liste de courses.

en: The list of recipes to be exported
fr_FR: Liste des recettes à exporter

en: The list of recipes to be exported. Each entry in the list is the ID of a recipe.
fr_FR: Liste des recettes à exporter. Chaque entrée de la liste est l’identifiant d’une recette.

en: The setting for which unit temperatures should be displayed in.
fr_FR: Paramétrage de l’unité de température à utiliser pour l’affichage.

en: The setting for which unit temperatures should be displayed in. Default is 'locale', which means to use the LC_MEASUREMENT category of the current locale to decide.
fr_FR: Paramétrage de l’unité de température à utiliser pour l’affichage. La valeur par défaut est « locale », ce qui signifie que la catégorie LC_MEASUREMENT de la langue locale actuelle sera utilisée.

en: By which key to sort lists.
fr_FR: Clé à utiliser pour trier les listes

en: The setting determines which key is used to sort lists of recipes by.
fr_FR: Ce paramétre détermine la clé à utiliser pour trier les listes de recettes.

en: Whether the surprise dialog should be shown.
fr_FR: Afficher la boîte de dialogue surprise.

en: The setting determines whether the surprise dialog should be shown on startup.
fr_FR: Ce paramètre détermine si la boîte de dialogue surprise doit être affichée au démarrage.

en: The setting for which unit volumes should be displayed in.
fr_FR: Ce paramètre détermine les unités de volume à utiliser pour l’affichage

en: The setting for which unit volumes should be displayed in. Default is 'locale',
fr_FR: Ce paramètre détermine l’unité de volume à utiliser pour l’affichage. La valeur par défaut est « locale »,

en: The setting for which unit weights should be displayed in.
fr_FR: Ce paramètre détermine l’unité de poids à utiliser pour l’affichage.

en: The setting for which unit weights should be displayed in. Default is 'locale',
fr_FR: Ce paramètre détermine l’unité de poids à utiliser pour l’affichage. La valeur par défaut est « locale »,

en: Same Chef
fr_FR: Même cuisinier

en: Different Chef
fr_FR: Cuisinier différent

en: Existing Chef
fr_FR: Cuisinier existant

en: Imported Chef
fr_FR: Cuisinier importé

en: Short Name:
fr_FR: Nom abrégé :

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Description:
fr_FR: Description :

en: Picture:
fr_FR: Image :

en: Chef Information
fr_FR: Informations sur le cuisinier

en: _Cancel
fr_FR: _Annuler

en: _Save
fr_FR: _Enregistrer

en: This information may be shared with other users if you share your recipes.
fr_FR: Ces informations peuvent être partagées avec d’autres utilisateurs, si vous partagez vos recettes.

en: Other Chef
fr_FR: Autre cuisinier

en: Name…
fr_FR: Nom…

en: Short Name…
fr_FR: Nom abrégé…

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Done
fr_FR: Fait

en: Stop Cooking?
fr_FR: Arrêter de cuisiner ?

en: Some timers are still running.
fr_FR: Certaines minuteries tournent toujours.

en: Recipes can keep the timers running
    even if you leave cooking mode now.
fr_FR: Recettes peut garder les minuteries en marche
    même si vous quittez le mode de cuisine maintenant.

en: Keep Cooking
fr_FR: Continuer de cuisiner

en: Stop Timers
fr_FR: Arrêtez les minuteries

en: Continue Timers
fr_FR: Laisser tourner les minuteries

en: Controls
fr_FR: Contrôles

en: To advance to the next step, press any key on the
    keyboard.
fr_FR: Pour passer à l’étape suivante, appuyez sur 
    n’importe quel touche du clavier.

en: To go back to the previous step, doubletap any key.
fr_FR: Pour retourner à l’étape précédente, appuyez deux fois sur la même touche.

en: Alternatively, you can use the cursor keys to
    quickly seek within the directions.
fr_FR: Vous pouvez aussi utiliser les touches fléchées
    pour chercher rapidement dans les instructions.

en: To exit the process, press the Escape key.
fr_FR: Pour quitter le processus en cours, appuyez sur la touche Échap.

en: Time is up!
fr_FR: Le temps est écoulé !

en: No recipes found
fr_FR: Aucune recette n’a été trouvée

en: There are no recipes for this cuisine.
fr_FR: Il n’y pas de recette pour cette cuisine.

en: Cuisines page
fr_FR: Page des types de cuisine

en: World Cuisines
fr_FR: Cuisines du monde

en: Seasonal
fr_FR: Saisonnier

en: Contains garlic
fr_FR: Contient de l’ail

en: Contains dairy products. Please always double-check the ingredients if you are serving a person with gluten or dairy intolerance.
fr_FR: Contient des produits laitiers. Vérifiez toujours les ingrédients, si vous cuisinez pour des personnes sensibles au gluten ou aux produits laitiers.

en: Contains Gluten. Please always double-check the ingredients if you are serving a person with gluten or dairy intolerance.
fr_FR: Contient du gluten. Vérifiez toujours les ingrédients, si vous cuisinez pour des personnes sensibles au gluten ou aux produits laitiers.

en: Spicy
fr_FR: Épicé

en: _Buy Ingredients
fr_FR: _Acheter les ingrédients

en: _Yield
fr_FR: _Nombre de parts

en: Preparation Time
fr_FR: Temps de préparation

en: Cooking Time
fr_FR: Temps de cuisson

en: Cuisine
fr_FR: Type de cuisine

en: Meal
fr_FR: Type de repas

en: Season
fr_FR: Saison

en: Directions
fr_FR: Instructions

en: _Edit
fr_FR: _Modifier

en: _Delete
fr_FR: _Supprimer

en: _Share
fr_FR: _Partager

en: _Print
fr_FR: _Imprimer

en: Add to favorites
fr_FR: Ajouter aux favoris

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Add an image
fr_FR: Ajouter une image

en: Rotate image
fr_FR: Tourner l’image

en: Default image
fr_FR: Image par défaut

en: Remove image
fr_FR: Enlever l’image

en: Add List
fr_FR: Ajouter une liste

en: Details
fr_FR: Détails

en: _Name
fr_FR: _Nom

en: _Preparation Time
fr_FR: _Temps de préparation

en: Less than 15 minutes
fr_FR: Moins de 15 minutes

en: 15 to 30 minutes
fr_FR: 15 à 30 minutes

en: 30 to 45 minutes
fr_FR: 30 à 45 minutes

en: 45 minutes to an hour
fr_FR: 45 minutes à une heure

en: More than an hour
fr_FR: Plus d’une heure

en: _Cooking Time
fr_FR: Temps de _cuisson

en: C_uisine
fr_FR: Type de c_uisine

en: _Meal
fr_FR: Type de _repas

en: S_eason
fr_FR: S_aison

en: _Spiciness
fr_FR: Inten_sité des épices

en: Mild
fr_FR: Doux

en: Somewhat spicy
fr_FR: Relativement épicé

en: Hot
fr_FR: Épicé

en: Very spicy
fr_FR: Très épicé

en: Gluten-free
fr_FR: Sans gluten

en: Nut-free
fr_FR: Sans fruits secs à coque

en: Vegan
fr_FR: Végane

en: Vegetarian
fr_FR: Végétarienne

en: Milk-free
fr_FR: Sans lait

en: Di_rections
fr_FR: Inst_ructions

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Add Step
fr_FR: Ajouter une étape

en: Add Image
fr_FR: Ajouter une image

en: Add Timer
fr_FR: Ajouter une minuterie

en: Add Temperature
fr_FR: Ajouter une température

en: Title…
fr_FR: Titre…

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Syntax
fr_FR: Syntaxe

en: Use paragraphs to break directions into steps (2 newlines).
fr_FR: Utiliser des paragraphes pour diviser les instructions en étapes (2 nouvelles lignes).

en: You can provide an image or a time counter in each step.
fr_FR: Vous pouvez fournir une image ou une minuterie à chaque étape.

en: Timer
fr_FR: Minuterie

en: Temperature
fr_FR: Température

en: Amount
fr_FR: Quantité

en: Ingredient
fr_FR: Ingrédient

en: Use a number, followed by an (optional) unit.
fr_FR: Utilisez un nombre, suivi d’une unité (facultatif).

en: Examples: 1 kg, 2 1/2 pounds, 250 ml, 6
fr_FR: Exemples : 1 kg,  250 ml, 6

en: Ingredients
fr_FR: Ingrédients

en: Name of the List
fr_FR: Nom de la liste

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Add more ingredients
fr_FR: Ajouter d’autres ingrédients

en: There are no recipes here yet.
fr_FR: Il n’y pas encore de recette ici.

en: Any meal
fr_FR: N’importe quel repas

en: Spiciness
fr_FR: Intensité des épices

en: Any spiciness
fr_FR: Toute intensité d’épices

en: Dietary restrictions
fr_FR: Restrictions diététiques

en: No restrictions
fr_FR: Pas de restrictions

note: FIXME: repopulate
en: Anything
fr_FR: Tout

en: Search…
fr_FR: Chercher…

en: Recipes page
fr_FR: Page des recettes

en: Today
fr_FR: Aujourd’hui

en: Editor’s Picks
fr_FR: Choix de l’éditeur

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Featured GNOME Chefs
fr_FR: Cuisiniers GNOME vedettes

en: Contributed recipe
fr_FR: Recettes apportées

en: Try a different search
fr_FR: Essayez une autre recherche

en: Buy ingredients
fr_FR: Acheter des ingrédients

en: No shopping necessary!
fr_FR: Pas de courses nécessaires !

en: _Clear List
fr_FR: Effa_cer la liste

en: Nothing to add
fr_FR: Rien à ajouter

en: Yield
fr_FR: Pour

en: Start
fr_FR: Démarrer

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Reset
fr_FR: Remettre à zéro

en: _New Recipe
fr_FR: _Nouvelle Recette

en: Go back
fr_FR: Revenir en arrière

en: Search
fr_FR: Chercher

en: _Start Cooking
fr_FR: _Commencer à cuisiner

en: _Done Shopping
fr_FR: _Courses faites

en: All ingredients marked as stocked!
fr_FR: Tous les ingrédients marqués comme disponible !

en: _Undo
fr_FR: _Défaire

en: Ingredients to buy added.
fr_FR: Ingrédients à acheter ajoutés.

en: View Shopping List
fr_FR: Afficher la liste des courses

en: Undo
fr_FR: Défaire

en: Send Update
fr_FR: Envoyer la mise à jour

en: Shopping List has been exported to Todoist
fr_FR: La liste de courses a été exportée vers « Todoist »

en: Cuisines
fr_FR: Types de cuisine

en: Name
fr_FR: Nom

en: Recency
fr_FR: Ancienneté

en: _Import
fr_FR: _Importer

en: _Export All
fr_FR: _Exporter Tout

en: _Chef Information
fr_FR: _Informations sur le cuisinier

en: _What’s New
fr_FR: _Nouveautés

en: _Help
fr_FR: _Aide

en: _About
fr_FR: À _propos

en: _Report Issue
fr_FR: _Rapporter un problème

en: _Quit
fr_FR: _Quitter

en: File
fr_FR: Fichier

en: Chef Information…
fr_FR: Informations sur le chef…

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Paste
fr_FR: Coller

en: Find…
fr_FR: Rechercher…

en: Help
fr_FR: Aide

en: Recipes _Help
fr_FR: _Aide de Recettes

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Rename
fr_FR: Renommer

en: A recipe with this name already exists.
fr_FR: Une recette de ce nom existe déjà.

en: _Add More
fr_FR: _Ajouter davantage

en: Share with a friend
fr_FR: Partager avec un(e) ami(e)

en: Contribute to the Recipes project
fr_FR: Contribuer au projet Recettes

en: GNOME turns 20 !
fr_FR: GNOME fête ses 20 ans !

en: YEARS
    STRONG
fr_FR: ANNÉES
    EN PLEINE FORME

en: Recipes is a present to GNOME for its 20th birthday. We invite the GNOME community all over the world to share recipes and enjoy a good meal together.
fr_FR: « Recettes » est un présent fait à GNOME pour son 20e anniversaire. Nous invitons la communauté GNOME du monde entier à partager des recettes et à festoyer ensemble.

en: Let’s Party
fr_FR: Faisons la fête

en: What’s New in Recipes
fr_FR: Quoi de neuf dans Recettes

en: Export Ingredients
fr_FR: Exporter des ingrédients

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Email
fr_FR: Courrier électronique

en: Add service
fr_FR: Ajouter un service

en: Learn more about Builder
fr_FR: En savoir plus sur Builder

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

[ctx: Flatpak metadata]
en: Branch
fr_FR: Branche

[ctx: Flatpak metadata]
en: Commit
fr_FR: Révision

en: Runtime
fr_FR: Environnement d’exécution

en: Bundled libraries
fr_FR: Bibliothèques empaquetées

en: OS
fr_FR: Système d’exploitation

[ctx: OS metadata]
en: Name
fr_FR: Nom

[ctx: OS metadata]
en: Desktop
fr_FR: Bureau

en: System libraries
fr_FR: Bibliothèques système

en: System
fr_FR: Système

en: Learn more about Recipes
fr_FR: En savoir plus sur Recettes

en: Recipes by
fr_FR: Recettes par

en: Got an error from Account portal
fr_FR: Erreur reçue du portail de compte

en: Allow your personal information to be included with recipes you share with your friends.
fr_FR: Permettre à vos informations personnelles d’être incluses dans les recettes que vous partagez avec des amis.

en: Supported categories: %s
fr_FR: Catégories prises en charge : %s

en: Print the version and exit
fr_FR: Imprimer la version et sortir

en: Turn on verbose logging
fr_FR: Activer les rapports détaillés

en: Show a category
fr_FR: Afficher une catégorie

en: Select an Image
fr_FR: Choisir une image

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: Image files
fr_FR: Fichiers d’image

en: New Chef
fr_FR: Nouveau chef

en: Cooking
fr_FR: Cuisson

en: Step %d/%d
fr_FR: Étape %d/%d

en: Step %d
fr_FR: Étape %d

en: GNOME Recipes
fr_FR: Recettes de GNOME

en: A cooking timer has expired
fr_FR: Une minuterie de cuisine a expiré

en: Timer for “%s” has expired.
fr_FR: La minuterie pour « %s » a expiré.

en: Timer is up!
fr_FR: Minuterie expirée !

en: American
fr_FR: Américaine

en: Chinese
fr_FR: Chinoise

en: Indian
fr_FR: Indienne

en: Italian
fr_FR: Italienne

en: French
fr_FR: Française

en: Greek
fr_FR: Grecque

en: Mediterranean
fr_FR: Méditerranéenne

en: Mexican
fr_FR: Mexicaine

en: Nordic
fr_FR: Nordique

en: Turkish
fr_FR: Turque

en: American Cuisine
fr_FR: Cuisine américaine

en: Chinese Cuisine
fr_FR: Cuisine chinoise

en: Indian Cuisine
fr_FR: Cuisine indienne

en: Italian Cuisine
fr_FR: Cuisine italienne

en: French Cuisine
fr_FR: Cuisine française

en: Greek Cuisine
fr_FR: Cuisine grecque

en: Mediterranean Cuisine
fr_FR: Cuisine méditerranéenne

en: Mexican Cuisine
fr_FR: Cuisine mexicaine

en: Nordic Cuisine
fr_FR: Cuisine nordique

en: Turkish Cuisine
fr_FR: Cuisine Turque

en: The cuisine of the United States reflects its history. The European colonization of the Americas yielded the introduction of a number of ingredients and cooking styles to the latter. The various styles continued expanding well into the 19th and 20th centuries, proportional to the influx of immigrants from many foreign nations; such influx developed a rich diversity in food preparation throughout the country.
fr_FR: La cuisine des États-Unis reflète son histoire. La colonisation européenne des Amériques a conduit à l’introduction d’un certain nombre d’ingrédients et de styles de cuisine dans cette dernière. Les différents styles ont continué à bien se développer jusqu’aux 19ème et 20ème siècles, proportionnellement aux afflux d’immigrants en provenance de nombreuses nations étrangères ; ces afflux ont développé une riche diversité en matière de préparation de la nourriture à travers le pays.

en: Chinese cuisine includes styles originating from the diverse regions of China, as well as from Chinese people in other parts of the world including most Asian nations. The history of Chinese cuisine in China stretches back for thousands of years and has changed from period to period and in each region according to climate, imperial fashions, and local preferences. Over time, techniques and ingredients from the cuisines of other cultures were integrated into the cuisine of the Chinese people due both to imperial expansion and from the trade with nearby regions in pre-modern times, and from Europe and the New World in the modern period.
fr_FR: La cuisine chinoise comprend des styles originaires des diverses régions de Chine, mais aussi du peuple chinois dans d’autres parties du monde incluant la plupart des nations asiatiques. L’histoire de la cuisine chinoise en Chine trouve ses origines il y a des milliers d’années et a changé de période en période et dans chaque région suivant le climat, la mode impériale et les préférences locales. Avec le temps, des techniques et ingrédients des cuisines d’autres cultures ont été intégrés dans la cuisine du peuple chinois en raison de l’extension de l’empire et du commerce avec les régions limitrophes dans les temps pré-modernes, avec l’Europe et le Nouveau Monde pendant les temps modernes.

en: Indian cuisine encompasses a wide variety of regional and traditional cuisines native to India. Given the range of diversity in soil type, climate, culture, ethnic group and occupations, these cuisines vary significantly from each other and use locally available spices, herbs, vegetables and fruits. Indian food is also heavily influenced by religious and cultural choices and traditions. There has also been Middle Eastern and Central Asian influence on North Indian cuisine from the years of Mughal rule. Indian cuisine has been and is still evolving, as a result of the nation’s cultural interactions with other societies.
fr_FR: La cuisine indienne comprend une grande variété de cuisines régionales et traditionnelles provenant du pays lui-même. Avec la diversité des types de sol, de climat, de culture, de groupes ethniques et de populations, ces cuisines diffèrent significativement les unes des autres et utilisent des épices, herbes, légumes et fruits disponibles localement. La nourriture indienne est aussi très influencée par des choix et traditions religieux et culturels. Sous l’empire Moghol, Il y a également eu une influence du Moyen-Orient et de l’Asie centrale dans la cuisine indienne du nord. La cuisine indienne a toujours été et est toujours en évolution, du fait des interactions culturelles de la nation avec d’autres sociétés.

en: Italian cuisine is characterized by its simplicity, with many dishes having only four to eight ingredients. Italian cooks rely chiefly on the quality of the ingredients rather than on elaborate preparation. Ingredients and dishes vary by region. Many dishes that were once regional, however, have proliferated with variations throughout the country.
fr_FR: La cuisine italienne est caractérisée par sa simplicité, avec beaucoup de plats n’ayant que quatre à huit ingrédients. Les cuisiniers italiens comptent principalement sur la qualité des ingrédients plutôt que sur une préparation élaborée. Les ingrédients et plats varient suivant la région. Beaucoup de plats autrefois régionaux se sont toutefois répandus avec des variations à travers le pays.

en: French cuisine was codified in the 20th century by Auguste Escoffier to become the modern haute cuisine; Escoffier, however, left out much of the local culinary character to be found in the regions of France and was considered difficult to execute by home cooks. Gastro-tourism and the Guide Michelin helped to acquaint people with the rich bourgeois and peasant cuisine of the French countryside starting in the 20th century. Gascon cuisine has also had great influence over the cuisine in the southwest of France. Many dishes that were once regional have proliferated in variations across the country.
fr_FR: La cuisine française a été codifiée au 20ème siècle par Auguste Escoffier pour devenir la haute cuisine moderne ; toutefois, Escoffier a laissé tomber les particularités culinaires locales des régions de France, qui étaientt réputées difficiles à mettre en place par des cuisiniers à la maison. Le tourisme gastronomique et le Guide Michelin ont aidé, en début du 20ème siècle, à informer les personnes sur la riche cuisine bourgeoise et paysanne de la campagne française. La cuisine gasconne a également eu une grande influence sur la cuisine dans le sud-ouest de la France. Beaucoup de plats, autrefois régionaux, se sont répandus, avec des variations, à travers le pays.

en: Contemporary Greek cookery makes wide use of vegetables, olive oil, grains, fish, wine, and meat (white and red, including lamb, poultry, rabbit and pork). Other important ingredients include olives, cheese, eggplant (aubergine), zucchini (courgette), lemon juice, vegetables, herbs, bread and yoghurt. The most commonly used grain is wheat; barley is also used. Common dessert ingredients include nuts, honey, fruits, and filo pastry.
fr_FR: La cuisine contemporaine grecque fait un grand usage de légumes, huile d’olives, céréales, poissons, vins et viandes (blanc et rouge, y compris le mouton, la volaille, le lapin et le porc). D’autres ingrédients importants sont les olives, fromages, aubergines, courgettes, jus de citron, légumes, herbes, pains et yogourts. La céréale la plus répandue est le blé ; l’orge est également utilisée. Des ingrédients communs sont les noix, le miel, les fruits et la pâte filo.

en: Mediterranean cuisine has a lot to offer, and is legendary for being very healthy too. Expect to see olives, yoghurt and garlic.
fr_FR: La cuisine méditerranéenne a beaucoup à offrir et est légendaire pour être très bonne pour la santé. Attendez-vous à voir olives, yogourts et ail.

en: Mexican cuisine is primarily a fusion of indigenous Mesoamerican cooking with European, especially Spanish, elements added after the Spanish conquest of the Aztec Empire in the 16th century. The staples are native foods, such as corn, beans, avocados, tomatoes, and chili peppers, along with rice, which was brought by the Spanish. Europeans introduced a large number of other foods, the most important of which were meats from domesticated animals (beef, pork, chicken, goat, and sheep), dairy products (especially cheese), and various herbs and spices.
fr_FR: La cuisine mexicaine est une fusion de la cuisine indigène d’Amérique centrale et européenne, particulièrement espagnole, éléments ajoutés après la conquête de l’empire aztèque au 16e siècle. Les aliments de bases sont des aliments indigènes, tels que les céréales, les haricots, les avocats, les tomates et les piments chili, mais aussi le riz qui a été apporté par les espagnols. Les européens ont introduit un grand nombre d’autres aliments, dont le plus important est la viande d’animaux domestiqués (bœuf, porc, poulet, chèvre et mouton), les produits laitiers (particulièrement le fromage) et d’autres herbes et épices variées.

en: Cooking in Denmark has always been inspired by foreign and continental practises and the use of imported tropical spices like cinnamon, cardamom, nutmeg and black pepper can be traced to the Danish cuisine of the Middle Ages and some even to the Vikings.
fr_FR: La cuisine au Danemark a toujours été inspirée par les pratiques étrangères et continentales ainsi que l’usage d’épices tropicales importées comme la cannelle, le cardamome, la noix de muscade. On retrouve la trace du poivre noir au moyen-âge et même chez les vikings.

en: You can find a great variety of mouth watering dishes in Turkish cuisine, which is mostly the heritage of Ottoman cuisine. It is the mixture and refinement of Central Asian, Middle Eastern and Balkan cuisines. Therefore it is impossible to fit Turkish cuisine into a short list.
fr_FR: Vous pouvez trouver une grande variété de plats alléchants dans la cuisine turque, provenant essentiellement de l’héritage de la cuisine ottomane. C’est le mélange et le raffinement des cuisines de l’Asie Centrale, du Moyen-Orient et des Balkans. Pour cela, il est impossible de ranger la cuisine turque dans une courte liste.

en: serving
fr_FR: part

en: servings
fr_FR: parts

en: Could not find this recipe.
fr_FR: Recette introuvable.

en: Timer: %s
fr_FR: Minuterie : %s

en: Recipe by %s
fr_FR: Recette de %s

en: Gluten-free recipes
fr_FR: Recettes sans gluten

en: Nut-free recipes
fr_FR: Recettes sans fruits sec à coque

en: Vegan recipes
fr_FR: Recettes véganes

en: Vegetarian recipes
fr_FR: Recettes végétariennes

en: Milk-free recipes
fr_FR: Recettes sans lait

en: Halal recipes
fr_FR: Toutes les recettes

en: Other dietary restrictions
fr_FR: Autre restrictions diététiques

en: A gluten-free diet is a diet that excludes gluten, a protein composite found in wheat, barley, rye, and all their species and hybrids (such as spelt, kamut, and triticale). The inclusion of oats in a gluten-free diet remains controversial. Avenin present in oats may also be toxic for coeliac people; its toxicity depends on the cultivar consumed. Furthermore, oats are frequently cross-contaminated with cereals containing gluten.
    <a href="https://en.wikibooks.org/wiki/Cookbook:Gluten-Free">Learn more…</a>
fr_FR: Un régime sans gluten est un régime qui exclut le gluten, une protéine trouvée dans le blé, l’orge, le seigle et toutes leurs espèces et hybrides (comme l’épeautre, le kamut et le triticale). L’incorporation d’avoine dans des régimes sans gluten reste controversée. L’avénine présente dans l’avoine peut être également toxique pour les personnes atteinte de la maladie cœliaque ; sa toxicité dépend du cultivar consommé. Par ailleurs, l’avoine est fréquemment contaminée avec des céréales contenant du gluten.
    <a href="https://fr.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9gime_sans_gluten">Découvrir plus …</a>

en: A tree nut allergy is a hypersensitivity to dietary substances from tree nuts and edible tree seeds causing an overreaction of the immune system which may lead to severe physical symptoms. Tree nuts include, but are not limited to, almonds, Brazil nuts, cashews, chestnuts, filberts/hazelnuts, macadamia nuts, pecans, pistachios, pine nuts, shea nuts and walnuts.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Tree_nut_allergy">Learn more…</a>
fr_FR: L’allergie aux noix est une hypersensibilité à des substances contenues dans les noix de certains arbres (fruits à coque) provoquant une hyper-réaction du système immunitaire qui peut mener à des symptômes physiques graves. Les arbres à noix comprennent (liste non-exhaustive) amandes, noix du Brésil, noix de cajou, châtaignes, noisettes, noix de macadamia, noix de pécan, pistaches, pignons de pin, noix de karité et noix.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Tree_nut_allergy">En savoir plus (en anglais)…</a>

en: Veganism is both the practice of abstaining from the use of animal products, particularly in diet, and an associated philosophy that rejects the commodity status of animals.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Veganism">Learn more…</a>
fr_FR: Le véganisme est à la fois la pratique de l’abstention de l’usage de produits animaliers, particulièrement dans l’alimentation, et la philosophie associée du rejet de l’état de marchandise donné aux animaux.
    <a href="https://fr.wikipedia.org/wiki/V%C3%A9ganisme">Savoir plus…</a>

en: Vegetarian cuisine is based on food that meets vegetarian standards by not including meat and animal tissue products (such as gelatin or animal-derived rennet). For lacto-ovo vegetarianism (the most common type of vegetarianism in the Western world), eggs and dairy products such as milk and cheese are permitted. For lacto vegetarianism, the earliest known type of vegetarianism (recorded in India), dairy products such as milk and cheese are permitted.
    The strictest forms of vegetarianism are veganism and fruitarianism, which exclude all animal products, including dairy products as well as honey, and even some refined sugars if filtered and whitened with bone char.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Vegetarianism">Learn more…</a>
fr_FR: La cuisine végétarienne est basée sur des aliments qui satisfont les standards végétariens en n’incluant pas de viande et de produits à base d’animaux (tels que la gélatine ou la présure dérivée d’animaux). Pour l’ovo-lacto-végétarisme (la forme de végétarisme la plus commune dans le monde occidental) les œufs et produits laitiers tels que le lait et le fromage sont permis. Pour le lacto-végétarisme, la forme de végétarisme la plus ancienne connue (trouvée en Inde), des produits comme le lait et le fromage sont autorisés.
    Les formes les plus strictes du végétarisme sont le véganisme et le fruitarisme, qui excluent tous les produits animaux, y compris les produits laitiers, ainsi que le miel et certains sucres raffinés s’ils sont filtrés et blanchis avec du charbon d’os.
    <a href="https://fr.wikipedia.org/wiki/V%C3%A9g%C3%A9tarisme">En savoir plus…</a>

en: Lactose intolerance is a condition in which people have symptoms due to the decreased ability to digest lactose, a sugar found in milk products. Those affected vary in the amount of lactose they can tolerate before symptoms develop. Symptoms may include abdominal pain, bloating, diarrhea, gas, and nausea. These typically start between half and two hours after drinking milk. Severity depends on the amount a person eats or drinks. It does not cause damage to the gastrointestinal tract.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Lactose_intolerance">Learn more…</a>
fr_FR: L’intolérance au lactose est une maladie où les personnes développent des symptômes liés à une capacité réduite de digérer le lactose, un sucre trouvé dans les produits laitiers. Les personnes atteintes peuvent tolérer des quantités variables de lait avant de voir apparaître des symptômes. Les symptômes peuvent inclure des douleurs abdominales, des ballonnements, de la diarrhée, des gaz et des nausées. Ils commencent typiquement entre une demi-heure et deux heures après avoir bu du lait. La gravité dépend de la quantité absorbée. Cette allergie ne cause pas de dommages au tube digestif.
    <a href="https://fr.wikipedia.org/wiki/Intol%C3%A9rance_au_lactose">En savoir plus…</a>

en: Halal meat is prepared according to Islamic traditions
fr_FR: La vaiande halal est préparée selon les traditions islamiques

en: hour
fr_FR: heure

en: hours
fr_FR: heures

[ctx: minute abbreviation]
en: m
fr_FR: min

en: second
fr_FR: seconde

en: seconds
fr_FR: secondes

en: Recipe Author
fr_FR: Auteur de la recette

en: loaf
fr_FR: pain

en: loafs
fr_FR: pains

en: ounce
fr_FR: once

en: ounces
fr_FR: onces

en: _Name Your Recipe
fr_FR: _Nommez la recette

en: You need to provide a name for the recipe
fr_FR: Vous devez fournir un nom pour la recette

en: Some ingredients need correction
fr_FR: Certains ingrédients doivent être changés

en: Not a Gourmet XML document
fr_FR: Ce n’est pas un document XML du logiciel Gourmet

en: Amount…
fr_FR: Quantité…

en: Ingredient…
fr_FR: Ingrédient…

en: Gluten-free Recipes
fr_FR: Recettes sans gluten

en: Nut-free Recipes
fr_FR: Recettes sans fruit sec à coque

en: Vegan Recipes
fr_FR: Recettes véganes

en: Vegetarian Recipes
fr_FR: Recettes végétariennes

en: Milk-free Recipes
fr_FR: Recettes sans lait

en: Halal Recipes
fr_FR: Toutes les recettes

en: Other Dietary Restrictions
fr_FR: Autres restrictions diététiques

en: No %s found
fr_FR: Pas de %s trouvé

en: You could add one using the “New Recipe” button.
fr_FR: Vous pouvez en ajouter une en utilisant le bouton « Nouvelle Recette ».

en: Recipes by %s
fr_FR: Recettes de %s

en: No recipes by chef %s found
fr_FR: Pas de recette trouvée pour le chef %s

en: Sorry about this.
fr_FR: Désolé.

en: No recipes for %s found
fr_FR: Pas de recette pour %s trouvée

en: No favorite recipes found
fr_FR: Pas de recette favorite trouvée

en: Use the ♥ button to mark recipes as favorites.
fr_FR: Utilisez le bouton ♥ pour marquer des recettes comme favorites.

en: No new recipes
fr_FR: Pas de nouvelle recette

en: No imported recipes found
fr_FR: Pas de recette importée trouvée

en: Main Course
fr_FR: Plat principal

en: Snacks
fr_FR: Casse-croûte

en: Breakfast
fr_FR: Petit déjeuner

en: Side Dishes
fr_FR: Plat d’accompagnement

en: Cake and Baking
fr_FR: Gâteau et pâtisserie

en: Drinks and Cocktails
fr_FR: Boissons et cocktails

en: Pasta
fr_FR: Pâtes

en: Salad
fr_FR: Salade

en: Other
fr_FR: Autres

en: Could not parse %s as a fraction
fr_FR: Impossible d’analyser %s comme une fraction

en: Could not parse %s as a integer
fr_FR: Impossible d’analyser %s comme un entier

en: Could not parse %s as a float
fr_FR: Impossible d’analyser %s comme un décimal

en: Could not parse %s as a number
fr_FR: Impossible d’analyser %s comme un nombre

en: Save the exported recipe
fr_FR: Enregistrer la recette exportée

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Recipe contribution
fr_FR: Contribution à la recette

en: Please accept my attached recipe contribution.
fr_FR: Acceptez, s’il vous plaît, ma contribution de recette en pièce jointe.

en: Try this recipe
fr_FR: Essayez cette recette

en: Hi,
    
    you should try this recipe.
fr_FR: Bonjour, 
    
    vous devriez essayer cette recette.

en: Try these recipes
fr_FR: Essayez ces recettes

en: Hi,
    
    you should try these recipes.
fr_FR: Bonjour,
    
    Vous devriez essayer ces recettes.

en: (The attached file can be imported into GNOME Recipes.)
fr_FR: (Le fichier joint peut être importé dans GNOME Recettes.)

en: This build does not support exporting
fr_FR: Ce binaire ne supporte pas l’exportation

en: Error while exporting:
    %s
fr_FR: Erreur lors de l’exportation :
     %s

en: %d recipe selected for sharing | %d recipes selected for sharing
fr_FR[0]: %d recette sélectionnée pour partager
fr_FR[1]: %d recettes sélectionnées pour partage

en: Some of the selected recipes are included
    with GNOME Recipes. You should only contribute
    your own recipes.
fr_FR: Certaines des recettes sélectionnées figurent
    déjà dans GNOME Recettes. Vous devriez
    plutôt contribuer avec vos propres recettes.

en: Author:
fr_FR: Auteur :

en: Preparation:
fr_FR: Préparation :

en: Cooking:
fr_FR: Cuisson :

en: Yield:
fr_FR: Rendement :

en: Error while importing recipe:
    %s
fr_FR: Erreur lors de l’importation de la recette :
    %s

en: Failed to load recipe: Couldn’t parse Created key
fr_FR: Échec lors du chargement de la recette : impossible d’analyser la clé créée

en: Failed to load recipe: Couldn’t parse Modified key
fr_FR: Échec lors du chargement de la recette : impssible d’analyser la clé modifiée

en: No chef information found
fr_FR: Aucune information trouvée sur ce cuisinier

en: This build does not support importing
fr_FR: Ce binaire ne supporte pas l’importation

en: Cuisine:
fr_FR: Cuisine :

en: Meal:
fr_FR: Type de repas :

en: Season:
fr_FR: Saison :

en: Error printing file:
fr_FR: Erreur lors de l’impression du fichier :

en: No details
fr_FR: Pas de détails

en: My Recipes
fr_FR: Mes Recettes

en: Favorites
fr_FR: Favoris

en: All Recipes
fr_FR: Toutes les recettes

en: New Recipes
fr_FR: Nouvelles recettes

en: Last edited:
fr_FR: Dernière modification :

en: Buy ingredients: <b>%s</b>
fr_FR: Acheter ingrédients : <b>%s</b>

en: Buy ingredients: <b>%s and %s</b>
fr_FR: Acheter ingrédients : <b> %s et %s</b>

en: Buy ingredients: <b>%s, %s and %d other</b> | Buy ingredients: <b>%s, %s and %d others</b>
fr_FR[0]: Acheter ingrédients : <b>%s, %s et %d autre</b>
fr_FR[1]: Acheter ingrédients : <b>%s, %s et %d autres</b>

en: A recipe with this name and author (%s) already exists.
    Please choose a different name
fr_FR: Une recette avec ce nom et cet auteur(%s) existe déjà.
    Choisissez un nom différent.

en: You need to provide an ID for the recipe
fr_FR: Vous devez fournir un identifiant pour votre recette

en: A recipe with this ID already exists
fr_FR: Une recette avec cet identifiant existe déjà

en: You need to provide an ID
fr_FR: Vous devez fournir un identifiant

en: Sorry, this ID is taken
fr_FR: Désolé, cet identifiant est déjà utilisé

en: You need to provide an ID for the chef
fr_FR: Vous devez fournir un identifiant pour le chef

en: A chef with this ID already exists
fr_FR: Un chef avec cet identifiant existe déjà

en: by %s
fr_FR: par %s

en: Anonymous
fr_FR: Anonyme

en: Christmas
fr_FR: Noël

en: New Year’s
fr_FR: Nouvel an

en: Spring
fr_FR: Printemps

en: Summer
fr_FR: Été

en: Fall
fr_FR: Automne

en: Winter
fr_FR: Hiver

en: Add Account
fr_FR: Ajouter un compte

en: Shopping List from Recipes
fr_FR: Liste des courses depuis Recettes

en: Save the shopping list
fr_FR: Enregistrer la liste des courses

en: Shopping List
fr_FR: Liste des courses

en: For the following recipes:
fr_FR: Pour les recettes suivantes :

en: For the following recipes
fr_FR: Pour les recettes suivantes

en: Items
fr_FR: Articles

en: %d ingredient marked for purchase | %d ingredients marked for purchase
fr_FR[0]: %d ingrédient marqué pour achat
fr_FR[1]: %d ingrédients marqués pour achat

en: Buy Ingredients (%d recipe) | Buy Ingredients (%d recipes)
fr_FR[0]: Acheter les ingrédients (%d recette)
fr_FR[1]: Acheter les ingrédients (%d recettes)

en: %d Recipe marked for preparation | %d Recipes marked for preparation
fr_FR[0]: %d recette marquée pour préparation
fr_FR[1]: %d Recettes marquées pour préparation

en: Mild or somewhat spicy
fr_FR: Doux ou un peu épicé

en: At least somewhat spicy
fr_FR: Au moins un peu épicé

en: At most hot
fr_FR: Au plus épicé

en: Hot or very spicy
fr_FR: Épicé ou très épicé

[ctx: unit name]
en: gram
fr_FR: gramme

[ctx: unit plural]
en: grams
fr_FR: grammes

[ctx: unit name]
en: kilogram
fr_FR: kilogramme

[ctx: unit plural]
en: kilograms
fr_FR: kilogrammes

[ctx: unit abbreviation]
en: lb
fr_FR: livre

[ctx: unit name]
en: pound
fr_FR: livre

[ctx: unit plural]
en: pounds
fr_FR: livres

[ctx: unit name]
en: ounce
fr_FR: once

[ctx: unit plural]
en: ounces
fr_FR: onces

[ctx: unit name]
en: liter
fr_FR: litre

[ctx: unit plural]
en: liters
fr_FR: litres

[ctx: unit name]
en: deciliter
fr_FR: décilitre

[ctx: unit plural]
en: deciliters
fr_FR: décilitres

[ctx: unit name]
en: milliliter
fr_FR: millilitre

[ctx: unit plural]
en: milliliters
fr_FR: millilitres

[ctx: unit name]
en: fluid ounce
fr_FR: once liquide

[ctx: unit plural]
en: fluid ounces
fr_FR: onces liquides

[ctx: unit name]
en: pint
fr_FR: pinte

[ctx: unit plural]
en: pints
fr_FR: pintes

[ctx: unit abbreviation]
en: cup
fr_FR: tasse

[ctx: unit name]
en: cup
fr_FR: tasse

[ctx: unit plural]
en: cups
fr_FR: tasses

[ctx: unit abbreviation]
en: tbsp
fr_FR: c-à-s

[ctx: unit name]
en: tablespoon
fr_FR: cuillère à soupe

[ctx: unit plural]
en: tablespoons
fr_FR: cuillères à soupe

[ctx: unit abbreviation]
en: tsp
fr_FR: c-à-c

[ctx: unit name]
en: teaspoon
fr_FR: cuillère à café

[ctx: unit plural]
en: teaspoons
fr_FR: cuillères à café

[ctx: unit abbreviation]
en: box
fr_FR: boîte

[ctx: unit name]
en: box
fr_FR: boîte

[ctx: unit plural]
en: boxes
fr_FR: boîtes

[ctx: unit abbreviation]
en: pkg
fr_FR: paquet

[ctx: unit name]
en: package
fr_FR: paquet

[ctx: unit plural]
en: packages
fr_FR: paquets

[ctx: unit abbreviation]
en: glass
fr_FR: verre

[ctx: unit name]
en: glass
fr_FR: verre

[ctx: unit plural]
en: glasses
fr_FR: verres

[ctx: unit name]
en: millimeter
fr_FR: millimètre

[ctx: unit plural]
en: millimeters
fr_FR: millimètres

[ctx: unit name]
en: centimeter
fr_FR: centimètre

[ctx: unit plural]
en: centimeters
fr_FR: centimètres

[ctx: unit name]
en: meter
fr_FR: mètre

[ctx: unit plural]
en: meters
fr_FR: mètres

[ctx: unit abbreviation]
en: st
fr_FR: s

[ctx: unit name]
en: stone
fr_FR: stone (x6Kg)

[ctx: unit plural]
en: stone
fr_FR: stone (x6Kg)

[ctx: unit abbreviation]
en: pinch
fr_FR: pincée

[ctx: unit name]
en: pinch
fr_FR: pincée

[ctx: unit plural]
en: pinches
fr_FR: pincées

[ctx: unit abbreviation]
en: bunch
fr_FR: botte

[ctx: unit name]
en: bunch
fr_FR: botte

[ctx: unit plural]
en: bunches
fr_FR: bottes

en: I don’t know this unit: %s
fr_FR: Je ne connais pas cette unité : %s

en: more than a year ago
fr_FR: il y a plus d’un an

en: %d month ago | %d months ago
fr_FR[0]: il y a %d mois
fr_FR[1]: il y a %d mois

en: %d day ago | %d days ago
fr_FR[0]: il y a %d jour
fr_FR[1]: il y a %d jours

en: just now
fr_FR: maintenant

en: 10 minutes ago
fr_FR: il y a 10 minutes

en: half an hour ago
fr_FR: il y a une demi-heure

en: %d hour ago | %d hours ago
fr_FR[0]: il y a %d heure
fr_FR[1]: il y a %d heures

en: some time ago
fr_FR: il y a quelque temps

en: Could not connect to the session bus from inside the Flatpak sandbox.
fr_FR: Impossible me connecter au bus de session depuis le bac à sable Flatpak.

en: Certain functionality will not be available.
fr_FR: Certaines fonctionnalités ne seront pas disponibles.

en: Missing the desktop portal needed to open files from inside a Flatpak sandbox.
fr_FR: Il manque le portail de bureau nécessaire à l’ouverture de fichiers depuis un bac à sable Flatpak.

en: Missing the desktop portal needed to print from inside a Flatpak sandbox.
fr_FR: Il manque le portail de bureau nécessaire à l’impression depuis un bac à sable Flatpak.

en: Missing the desktop portal needed to open URLs from inside a Flatpak sandbox.
fr_FR: Il manque le portail de bureau nécessaire à l’ouverture d’URL depuis un bac à sable Flatpak.

en: Please install xdg-desktop-portal and xdg-desktop-portal-gtk on your system
fr_FR: Installez xdg-desktop-portal et xdg-desktop-portal-gtk sur votre ordinateur

en: Add a New Recipe
fr_FR: Ajouter une nouvelle recette

en: The “%s” recipe has unsaved changes.
    Close the window anyway?
fr_FR: La recette « %s » contient des modifications non-enregistrées.
    Fermer la fenêtre tout de même ?

en: The new recipe has not been saved.
    Close the window anyway?
fr_FR: La nouvelle recette n’a pas encore été enregistrée.
    Fermer la fenêtre tout de même ?

en: Recipe “%s” deleted
fr_FR: Recette « %s » effacée

en: You updated your contributed “%s” recipe. Send an update?
fr_FR: Vous avez mis à jour la recette « %s » que vous avez apportée. Envoyez une mise à jour ?

en: Ready to Cook!
fr_FR: Prêt à cuire !

en: Sorted by Name
fr_FR: Trié par nom

en: Sorted by Recency
fr_FR: Trié par ancienneté

en: Imported Recipes
fr_FR: Recettes importées

en: Select a recipe file
fr_FR: Sélectionner un fichier de recette

en: Recipes have been exported to “%s”
fr_FR: Les recettes ont été exportées vers « %s »

en: Select a file
fr_FR: Choisir un fichier

en: _Export
fr_FR: _Exporter

en: Chefs: %s
fr_FR: Cuisiniers : %s

en: Favorite Recipes
fr_FR: Recettes favorites

en: Buy Ingredients
fr_FR: Acheter ingrédients

note: TRANSLATORS: %s gets replaced by a version number
en: Recipes %s
fr_FR: Recettes %s

note: TRANSLATORS: %s gets replaced by a date
en: Released: %s
fr_FR: Parution : %s

en: Unreleased
fr_FR: Non paru

en: Almond
fr_FR: Amande

en: Anchovies
fr_FR: Anchois

en: Apple
fr_FR: Pomme

en: Apple Vinegar
fr_FR: Vinaigre de pomme

en: Apricot
fr_FR: Abricot

en: Artichoke
fr_FR: Artichaut

en: Asparagus
fr_FR: Asperge

en: Baby Spinach
fr_FR: Pousses d’épinard

en: Bacon
fr_FR: Jambon

en: Baking powder
fr_FR: Levure chimique

en: Banana
fr_FR: Banane

en: Basil
fr_FR: Basilic

en: Basmati rice
fr_FR: Riz basmati

en: Bay leaf
fr_FR: Feuille de laurier

en: Beans
fr_FR: Haricots (de soja)

en: Bean sprouts
fr_FR: Germes de soja

en: Beef
fr_FR: Bœuf

en: Beef mince
fr_FR: Bœuf haché

en: Beef sausage
fr_FR: Saucisse de bœuf

en: Beef (sirloin)
fr_FR: Bœuf (surlonge)

en: Beef stock
fr_FR: Bouillon de bœuf

en: Beetroot
fr_FR: Betterave

en: Bell pepper
fr_FR: Poivron

en: Bell Pepper (green)
fr_FR: Poivron (vert)

en: Berry
fr_FR: Baie

en: Bilberry
fr_FR: Myrtille

en: Black cardamom pod
fr_FR: Gousse de cardamome noire

en: Black peppercorns
fr_FR: Grains de poivre noir

en: Blueberry
fr_FR: Myrtille

en: Bourbon whiskey
fr_FR: Whisky bourbon

en: Breadcrumbs
fr_FR: Chapelure

en: Brewer's yeast
fr_FR: Levure de boulanger

en: Broad beans
fr_FR: Fèves

en: Broth
fr_FR: Bouillon

en: Brown sugar
fr_FR: Cassonade

en: Butter
fr_FR: Beurre

en: Butter, melted
fr_FR: Beurre, fondu

en: Button mushroom
fr_FR: Champignons de Paris

en: Cabbage
fr_FR: Chou

en: Cake flour
fr_FR: Farine à gâteau

en: Canellini beans
fr_FR: Haricot canellini

en: Canned black beans, rinsed
fr_FR: Haricots noirs en boîte, rincés

en: Canned chopped tomatoes
fr_FR: Tomates coupées en morceaux en boîte

en: Carrot
fr_FR: Carotte

en: Cashews, lightly toasted
fr_FR: Noix de cajou, légèrement grillées

en: Caster sugar
fr_FR: Sucre en poudre

en: Celery
fr_FR: Céleri

en: Cheese
fr_FR: Fromage

en: Cheese slices
fr_FR: Tranches de fromage

en: Cherries, pitted
fr_FR: Cerises, dénoyautées

en: Cherry tomatoes, halved
fr_FR: Tomates cerise, coupées en deux

en: Chia seeds
fr_FR: Graines de chia

en: Chicken breasts, large
fr_FR: Blanc de poulet, grand

en: Chicken livers
fr_FR: Foies de poulet

en: chicken stock
fr_FR: Bouillon de poulet

en: Chili flakes
fr_FR: Flocons de chili

en: Chili powder
fr_FR: Chili en poudre

en: Chili sauce (e.g. sriracha)
fr_FR: Sauce chili (type sriracha)

en: Chocolate
fr_FR: Chocolat

en: Chocolate frosting
fr_FR: Glaçage au chocolat

en: Cilantro
fr_FR: Coriandre

en: Cilantro leaves
fr_FR: Feuilles de coriandre

en: Cinnamon
fr_FR: Cannelle

en: Cinnamon sticks
fr_FR: Bâtons de cannelle

en: Cloves
fr_FR: Clous de girofle

en: Cocoa butter
fr_FR: Beurre de cacao

en: Cocoa powder
fr_FR: Cacao en poudre

en: Coconut milk
fr_FR: Lait de noix de coco

en: Coconut oil
fr_FR: Huile de noix de coco

en: Coconut water
fr_FR: Eau de noix de coco

en: Cold water
fr_FR: Eau froide

en: cooked beef
fr_FR: Bœuf cuit

en: Coriander
fr_FR: Coriandre

en: Coriandre seeds
fr_FR: Graines de coriandre

en: Cracked pepper
fr_FR: Poivre du moulin

en: Cream
fr_FR: Crème

en: Cream cheese
fr_FR: Fromage à la crème

en: Crushed red pepper flakes
fr_FR: Flocons de piment rouge moulu

en: Cucumber
fr_FR: Concombre

en: Cucumber (large)
fr_FR: Concombre (gros)

en: Cumin seeds
fr_FR: Graines de cumin

en: Dark Jamaican rum
fr_FR: Rhum noir de la Jamaïque

en: Date
fr_FR: Datte

en: Dill
fr_FR: Aneth

en: Double cream
fr_FR: Double crème

en: Dried anchovies
fr_FR: Anchois séchés

en: Dried chillies
fr_FR: Piments séchés

en: Dry or fresh cilantro
fr_FR: Coriandre fraîche ou séchée

en: Dry yeast
fr_FR: Levure sèche

en: Durum wheat semolina
fr_FR: Semoule de blé dur

en: Earth Balance vegan buttery stick
fr_FR: Bâtonnets au beurre végan Earth Balance

en: Egg
fr_FR: Œuf

en: Egg yolks
fr_FR: Jaunes d’œufs

en: Fenugreek seeds
fr_FR: Graines de fenugrec

en: Fig
fr_FR: Figue

en: Finely chopped cilantro
fr_FR: Coriandre finement hachée

en: Finely chopped onions
fr_FR: Oignons finement hachés

en: Finely chopped thai chillies or green chillis
fr_FR: Piments thaï ou piments verts finement hachés

en: Finely chopped tomato
fr_FR: Tomate finement hachée

en: Fish
fr_FR: Poisson

en: Fish sauce
fr_FR: Sauce de poisson

en: Flour
fr_FR: Farine

en: Flour (all-purpose)
fr_FR: Farine (tout usage)

en: Flour (Tipo 00)
fr_FR: Farine (Type 45, 00 en Italie)

en: Fresh rosemary
fr_FR: Romarin frais

en: Fresh tagliatelle
fr_FR: Tagliatelles fraîches

en: Garlic
fr_FR: Ail

en: Garlic cloves
fr_FR: Gousses d’ail

en: Garlic powder
fr_FR: Ail en poudre

en: Ginger
fr_FR: Gingembre

en: Ginger, freshly grated
fr_FR: Gingembre, fraîchement râpé

en: Ginger ground
fr_FR: Gingembre moulu

en: Goat cheese
fr_FR: Fromage de chèvre

en: Golden caster sugar
fr_FR: Sucre roux en poudre

en: Good, dry red wine
fr_FR: Vin rouge sec, à bon goût

en: Gouda cheese
fr_FR: Fromage de gouda

en: Goulash spices
fr_FR: Épices à goulash

en: Guanciale cubes
fr_FR: Dés de guanciale

en: Long pasta, e.g. spaghetti
fr_FR: Pâtes longues, type spaghetti

en: Parmesan cheese
fr_FR: Fromage parmesan

en: Grapes
fr_FR: Raisins

en: Grated French Emmental
fr_FR: Emmenthal français râpé

en: Green Apple
fr_FR: Pomme verte

en: Green Bell Pepper
fr_FR: Poivron vert

en: Green Cabbage
fr_FR: Chou vert

en: Green olive
fr_FR: Olives vertes

en: Green onions
fr_FR: Oignons verts

en: green onions, chopped
fr_FR: Oignons verts, hachés

en: Ground beef
fr_FR: Bœuf haché

en: Ground coriander (optional)
fr_FR: Coriandre moulue (facultatif)

en: Ground cumin
fr_FR: Cumin moulu

en: Ground fennel
fr_FR: Fenouil moulu

en: Ground pepper
fr_FR: Bœuf haché

en: Ham
fr_FR: Jambon

en: Hazelnuts
fr_FR: Noisettes

en: Hazelnuts milk
fr_FR: Lait de noisettes

en: Hoisin sauce
fr_FR: Sauce hoisin

en: Honey
fr_FR: Miel

en: Horseradish
fr_FR: Raifort

en: Japanese mayonaisse
fr_FR: Mayonnaise japonnaise

en: Juniper berries
fr_FR: Baies de genièvre

en: Kale
fr_FR: Chou frisé

en: Lamb
fr_FR: Agneau

en: Lard or oil
fr_FR: Saindoux ou huile

en: Lemon
fr_FR: Citron

en: Lemon juice
fr_FR: Jus de citron

en: Lemon (untreated)
fr_FR: Citron (non traité)

en: Lettuce
fr_FR: Laitue

en: Light muscovado sugar
fr_FR: Sucre muscovado léger

en: Lime
fr_FR: Citron vert

en: Lime juice
fr_FR: Jus de citron vert

en: Linseeds
fr_FR: Graines de lin

en: Mandarin Oranges
fr_FR: Mandarines

en: Meat
fr_FR: Viande

en: Meat and bones
fr_FR: Viande et os

en: Milk
fr_FR: Lait

en: Mixed berries
fr_FR: Mélange de baies

en: Mixed frozen bell peppers
fr_FR: Assortiment de poivrons congelés

en: Mori-nu organic silken tofu (firm)
fr_FR: Tofu velouté bio mori-nu (ferme)

en: Mushrooms
fr_FR: Champignons

en: Mustard
fr_FR: Moutarde

en: Mustard seeds
fr_FR: Graines de moutarde

en: Nut
fr_FR: Noix

en: Nutmeg
fr_FR: Muscade

en: Nutritional yeast
fr_FR: Levure nutritionnelle

en: Oatmeal
fr_FR: Avoine

en: Oil
fr_FR: Huile

en: Okonomiyaki sauce
fr_FR: Sauce okonomiyaki

en: Olive oil
fr_FR: Huile d’olive

en: Olive oil, extra-virgin
fr_FR: Huile d’olive, extra vierge

en: Olives, pitted
fr_FR: Cerises, dénoyautées

en: Onion
fr_FR: Oignon

en: Onion powder
fr_FR: Poudre d’oignon

en: Oregano
fr_FR: Origan

en: Pandan leaves
fr_FR: Feuilles de pandan

en: Parmesan cheese, grated
fr_FR: Fromage parmesan, râpé

en: Parsley
fr_FR: Persil

en: Peach
fr_FR: Pêche

en: Pepper
fr_FR: Poivre

en: Peppers
fr_FR: Poivron

en: Pickles
fr_FR: Cornichons

en: Pineapple
fr_FR: Ananas

en: Pizza sauce
fr_FR: Sauce à pizza

en: Plain flour
fr_FR: Farine sans levure

en: Pomegranate
fr_FR: Grenade

en: Pomegranate juice
fr_FR: Jus de grenade

en: Pork fat
fr_FR: Graisse de porc

en: Pork loin
fr_FR: Longe de porc

en: Potato
fr_FR: Pomme de terre

en: Powdered sugar
fr_FR: Sucre en poudre

en: Pumpkin seeds
fr_FR: Graines de courges

en: Radish
fr_FR: Radis

en: Raisins
fr_FR: Raisins secs

en: Red bell pepper
fr_FR: Poivron rouge

en: Red onion
fr_FR: Oignon rouge

en: Red Pepper
fr_FR: Poivre rouge

en: Red wine
fr_FR: Vin rouge

en: Rice
fr_FR: Riz

en: Rice, cooked
fr_FR: Riz, cuit

en: Rice vermicelli noodles
fr_FR: Vermicelles de riz

en: Rock sugar
fr_FR: Sucre candi

en: Rolled oats
fr_FR: Flocons d’avoine

en: Rosemary
fr_FR: Romarin

en: Rosé wine
fr_FR: Vin rosé

en: Saffron
fr_FR: Safran

en: Sage
fr_FR: Sauge

en: Salmon
fr_FR: Saumon

en: Salt
fr_FR: Sel

en: Salt and pepper
fr_FR: Sel et poivre

en: Saucebinder
fr_FR: Liant pour sauce

en: Scallions
fr_FR: Échalottes

en: Sea salt
fr_FR: Sel de mer

en: Semi-skimmed milk
fr_FR: Lait demi-écrémé

en: Sesame oil
fr_FR: Huile de sésame

en: Sesame seeds
fr_FR: Graines de sésame

en: Shallots
fr_FR: Échalottes

en: Shrimps
fr_FR: Crevettes

en: Slivered almonds, toasted
fr_FR: Amandes effilées, grillées

en: Sour cream
fr_FR: Crème aigre

en: Soy sauce
fr_FR: Sauce soja

en: Spinach
fr_FR: Épinards

en: Spring onion
fr_FR: Oignons de printemps

en: Squash
fr_FR: Courge

en: Star anise
fr_FR: Anis étoilé

en: Strawberry
fr_FR: Fraises

en: Sugar
fr_FR: Sucre

en: Sunflower seeds
fr_FR: Graines de tournesol

en: Sweet potatoes
fr_FR: Patates douces

en: Tamarind paste
fr_FR: Pâte de tamarin

en: Tangerine
fr_FR: Mandarine

en: Thai basil leaves
fr_FR: Feuilles de basilic thaï

en: Thai chillies
fr_FR: Piments thaï

en: Thai fish sauce
fr_FR: Sauce de poisson thaï

en: Thyme
fr_FR: Thym

en: Tinned pineapple rings
fr_FR: Anneaux d’ananas en boîte

en: Tomato
fr_FR: Tomate

en: Tomato paste
fr_FR: Concentré de tomate

en: Tomato sauce
fr_FR: Sauce tomate

en: Tumeric ground
fr_FR: Curcuma, moulu

en: Tuna fish
fr_FR: Thon

en: Unsalted butter
fr_FR: Beurre sans sel

en: Vanilla baking powder
fr_FR: Levure chimique vanillée

en: Vanilla extract
fr_FR: Extrait de vanille

en: Vanilla powdered sugar, for dusting
fr_FR: Sucre en poudre vanillé, pour saupoudrage

en: Vanilla pudding
fr_FR: Entremet vanille

en: Vanilla sugar
fr_FR: Sucre vanillé

en: Vegetable oil
fr_FR: Huile végétale

en: Vinegar
fr_FR: Vinaigre

en: Water
fr_FR: Eau

en: Wheat flour
fr_FR: Farine de blé

en: White fish
fr_FR: Poisson blanc

en: White onion
fr_FR: Oignon blanc

en: White wine
fr_FR: Vin blanc

en: Whole chicken
fr_FR: Poulet entier

en: Wine
fr_FR: Vin

en: Worcestershire sauce
fr_FR: Sauce Worcestershire

en: Yeast
fr_FR: Levure de boulanger

en: Yellow bell pepper
fr_FR: Poivron jaune

en: Yoghurt
fr_FR: Yogourt

en: Zest of 1 lemon (organic)
fr_FR: Zeste d’un citron (bio)

en: Zuccini
fr_FR: Courgette

en: no Almond
fr_FR: pas d’amande

en: no Amaretti
fr_FR: pas d’amaretti

en: no Anchovies
fr_FR: pas d’anchois

en: no Apple
fr_FR: pas de pomme

en: no Apple Vinegar
fr_FR: pas de vinaigre de pomme

en: no Apricot
fr_FR: pas d’abricot

en: no Artichoke
fr_FR: pas d’artichaut

en: no Asparagus
fr_FR: pas d’asperge

en: no Aubergine
fr_FR: pas d’aubergine

en: no Baby Spinach
fr_FR: pas de pousses d’épinard

en: no Bacon
fr_FR: pas de lard

en: no Bagel
fr_FR: pas de bagel

en: no Baked beans
fr_FR: pas de baked beans

en: no Baking powder
fr_FR: pas de levure chimique

en: no Banana
fr_FR: pas de banane

en: no Basil
fr_FR: pas de basilic

en: no Basmati rice
fr_FR: pas de riz basmati

en: no Bay leaf
fr_FR: pas de feuille de laurier

en: no Beans
fr_FR: pas de haricots

en: no Bean sprouts
fr_FR: pas de germes de soja

en: no Beef
fr_FR: pas de bœuf

en: no Beef mince
fr_FR: pas de bœuf haché

en: no Beef sausage
fr_FR: pas de saucisse au bœuf

en: no Beef (sirloin)
fr_FR: pas de bœuf (surlonge)

en: no Beef stock
fr_FR: pas de bouillon de bœuf

en: no Beetroot
fr_FR: pas de betterave

en: no Bell pepper
fr_FR: pas de poivron

en: no Bell Pepper (green)
fr_FR: pas de poivron (vert)

en: no Berry
fr_FR: pas de baie

en: no Bilberry
fr_FR: pas de myrtille

en: no Biscotti
fr_FR: pas de biscotti

en: no Black cardamom pod
fr_FR: pas de bâtonnet de cardamome noire

en: no Black peppercorns
fr_FR: pas de grains de poivre

en: no Blueberry
fr_FR: pas de myrtille

en: no Bourbon whiskey
fr_FR: pas de whisky bourbon

en: no Breadcrumbs
fr_FR: pas de chapelure

en: no Brewer's yeast
fr_FR: pas de levure de boulanger

en: no Broad beans
fr_FR: pas de fèves

en: no Broth
fr_FR: pas de bouillon

en: no Brown sugar
fr_FR: pas de sucre brun

en: no Butter
fr_FR: pas de beurre

en: no Butter, melted
fr_FR: pas de beurre, fondu

en: no Button mushroom
fr_FR: pas champignons de Paris

en: no Cabbage
fr_FR: pas de chou

en: no Cake flour
fr_FR: pas de farine à gâteau

en: no Canellini beans
fr_FR: pas de haricots cannellini

en: no Canned black beans, rinsed
fr_FR: pas de haricots noirs, rincés

en: no Canned chopped tomatoes
fr_FR: pas de tomates en morceaux

en: no Carrot
fr_FR: pas de carotte

en: no Cashews, lightly toasted
fr_FR: pas de noix de cajou, légèrement grillées

en: no Caster sugar
fr_FR: pas de sucre en poudre

en: no Celery
fr_FR: pas de céleri

en: no Champignons
fr_FR: pas de champignons

en: no Cheese
fr_FR: pas de fromage

en: no Cheese slices
fr_FR: pas de tranches de fromage

en: no Cherries, pitted
fr_FR: pas de cerises dénoyautées

en: no Cherry tomatoes, halved
fr_FR: pas de tomates cerises, coupées en deux

en: no Chia seeds
fr_FR: pas de graine de chia

en: no Chicken breasts, large
fr_FR: pas de blanc de poulet, grands

en: no Chicken livers
fr_FR: pas de foies de poulet

en: no chicken stock
fr_FR: pas de bouillon de poulet

en: no Chili flakes
fr_FR: Pas de flocons de piment

en: no Chili powder
fr_FR: pas de piment en poudre

en: no Chili sauce (e.g. sriracha)
fr_FR: pas de sauce chili (p.ex. sriracha

en: no Chocolate
fr_FR: pas de chocolat

en: no Chocolate frosting
fr_FR: pas de glaçage au chocolat

en: no Chorizo
fr_FR: pas de chorizo

en: no Ciboulette
fr_FR: pas de ciboulette

en: no Cilantro
fr_FR: pas de coriandre

en: no Cilantro leaves
fr_FR: pas de feuilles de coriandre

en: no Cinnamon
fr_FR: pas de cannelle

en: no Cinnamon sticks
fr_FR: pas de bâtonnets de cannelle

en: no Cloves
fr_FR: pas de clous de girofle

en: no Cocoa butter
fr_FR: pas de beurre de cacao

en: no Cocoa powder
fr_FR: pas de chocolat en poudre

en: no Coconut milk
fr_FR: pas de lait de noix de coco

en: no Coconut oil
fr_FR: pas de d’huile de noix de coco

en: no Coconut water
fr_FR: pas d’eau de noix de coco

en: no Cold water
fr_FR: pas d’eau froide

en: no cooked beef
fr_FR: pas de bœuf cuit

en: no Coriander
fr_FR: pas de coriandre

en: no Coriandre seeds
fr_FR: pas de graine de coriandre

en: no Couscous
fr_FR: pas de couscous

en: no Cracked pepper
fr_FR: pas de poivre du moulin

en: no Cream
fr_FR: pas de crème

en: no Cream cheese
fr_FR: pas de fromage à la crème

en: no Crushed red pepper flakes
fr_FR: pas de flocons de piment rouge

en: no Cucumber
fr_FR: pas de concombre

en: no Cucumber (large)
fr_FR: pas de concombre (grand)

en: no Cumin
fr_FR: pas de cumin

en: no Cumin seeds
fr_FR: pas de graine de cumin

en: no Dark Jamaican rum
fr_FR: pas de rhum noir de la Jamaïque

en: no Date
fr_FR: pas de datte

en: no Dill
fr_FR: pas d’aneth

en: no Double cream
fr_FR: pas de double crème

en: no Dried anchovies
fr_FR: pas d’anchois séchés

en: no Dried chillies
fr_FR: pas de piments secs

en: no Dry or fresh cilantro
fr_FR: pas de coriandre fraîche ou séchée

en: no Dry yeast
fr_FR: pas de levure sèche

en: no Durum wheat semolina
fr_FR: pas de semoule de blé dur

en: no Earth Balance vegan buttery stick
fr_FR: pas de bâtonnets au beurre végan Earth Balance

en: no Egg
fr_FR: pas d’œuf

en: no Egg yolks
fr_FR: pas de jaune d’œuf

en: no Fenugreek seeds
fr_FR: pas de graine de fenugrec

en: no Fig
fr_FR: pas de figue

en: no Finely chopped cilantro
fr_FR: pas de coriandre finement hachée

en: no Finely chopped onions
fr_FR: pas d’oignons finement hachés

en: no Finely chopped thai chillies or green chillis
fr_FR: pas de piments thaï ou verts finement hachés

en: no Finely chopped tomato
fr_FR: pas de tomate finement hachée

en: no Fish
fr_FR: pas de poisson

en: no Fish sauce
fr_FR: pas de sauce de poisson

en: no Flour
fr_FR: pas de farine

en: no Flour (all-purpose)
fr_FR: pas de farine (tout usage)

en: no Flour (Tipo 00)
fr_FR: pas de farine (type 45)

en: no Fresh rosemary
fr_FR: pas de romarin frais

en: no Fresh tagliatelle
fr_FR: pas de tagliatelles fraîches

en: no Garam masala
fr_FR: pas de garam masala

en: no Garlic
fr_FR: pas d’ail

en: no Garlic cloves
fr_FR: pas de gousse d’ail

en: no Garlic powder
fr_FR: pas d’ail en poudre

en: no Ginger
fr_FR: pas de gigembre

en: no Ginger, freshly grated
fr_FR: pas de gingembre, fraîchement râpé

en: no Ginger ground
fr_FR: pas de gingembre, moulu

en: no Goat cheese
fr_FR: pas de fromage de chèvre

en: no Golden caster sugar
fr_FR: pas de sucre roux en poudre

en: no Good, dry red wine
fr_FR: pas de de bon vin rouge sec

en: no Gouda cheese
fr_FR: pas de fromage gouda

en: no Goulash spices
fr_FR: pas d’épices à goulash

en: no Guanciale cubes
fr_FR: pas de dés de guanciale

en: no Long pasta, e.g. spaghetti
fr_FR: pas de pâtes longues, type spaghetti

en: no Parmesan cheese
fr_FR: pas de fromage parmesan

en: no Grapes
fr_FR: Pas de raisin

en: no Grated French Emmental
fr_FR: pas d’emmenthal français râpé

en: no Green Apple
fr_FR: pas de pomme verte

en: no Green Bell Pepper
fr_FR: pas de poivron vert

en: no Green Cabbage
fr_FR: pas de chou vert

en: no Green olive
fr_FR: pas d’olives vertes

en: no Green onions
fr_FR: pas d’ognons verts

en: no green onions, chopped
fr_FR: pas d’oignons verts, hachés

en: no Ground beef
fr_FR: pas de bœuf haché

en: no Ground coriander (optional)
fr_FR: pas de coriandre moulue (facultatif)

en: no Ground cumin
fr_FR: pas de cumin moulu

en: no Ground fennel
fr_FR: pas de fenouil moulu

en: no Ground pepper
fr_FR: pas de poivre du moulin

en: no Ham
fr_FR: pas de jambon

en: no Hazelnuts
fr_FR: pas de noisettes

en: no Hazelnuts milk
fr_FR: pas de lait de noisette

en: no Hoisin sauce
fr_FR: pas de sauce hoisin

en: no Honey
fr_FR: pas de miel

en: no Horseradish
fr_FR: pas de raifort

en: no Japanese mayonaisse
fr_FR: pas de mayonnaise japonnaise

en: no Juniper berries
fr_FR: pas de baie de genièvre

en: no Kale
fr_FR: pas de chou frisé

en: no Ketchup
fr_FR: pas de ketchup

en: no Kiwis
fr_FR: pas de kiwis

en: no Lamb
fr_FR: pas d’agneau

en: no Lardons
fr_FR: pas de lardons

en: no Lard or oil
fr_FR: pas de lard ou huile

en: no Lemon
fr_FR: pas de citron

en: no Lemon juice
fr_FR: pas de jus de citron

en: no Lemon (untreated)
fr_FR: pas de citron (non traité)

en: no Lettuce
fr_FR: pas de laitue

en: no Light muscovado sugar
fr_FR: pas de sucre muscovado léger

en: no Lime
fr_FR: pas de citron vert

en: no Lime juice
fr_FR: pas de jus de citron vert

en: no Linseeds
fr_FR: pas de graine de lin

en: no Mandarin Oranges
fr_FR: pas de mandarines

en: no Margarine
fr_FR: pas de margarine

en: no Mayonnaise
fr_FR: pas de mayonnaise

en: no Meat
fr_FR: pas de viande

en: no Meat and bones
fr_FR: pas de viande et os

en: no Milk
fr_FR: pas de lait

en: no Mixed berries
fr_FR: pas de mélange de baies

en: no Mixed frozen bell peppers
fr_FR: pas d’assortiment de poivrons congelés

en: no Mori-nu organic silken tofu (firm)
fr_FR: pas de tofu velouté bio mori-nu (ferme)

en: no Mushrooms
fr_FR: pas de champignons

en: no Mustard
fr_FR: pas de moutarde

en: no Mustard seeds
fr_FR: pas de graines de moutarde

en: no Nut
fr_FR: pas de noix

en: no Nutmeg
fr_FR: pas de muscade

en: no Nutritional yeast
fr_FR: pas de levure nutritionnelle

en: no Oatmeal
fr_FR: pas d’avoine

en: no Oil
fr_FR: pas d’huile

en: no Okonomiyaki sauce
fr_FR: pas de sauce okonomiyaki

en: no Olive oil
fr_FR: pas d’huile d’olive

en: no Olive oil, extra-virgin
fr_FR: pas d’huile, extra-vierge

en: no Olives, pitted
fr_FR: pas de cerises dénoyautées

en: no Onion
fr_FR: pas d’oignon

en: no Onion powder
fr_FR: pas de poudre d’oignon

en: no Orange
fr_FR: pas d’orange

en: no Oregano
fr_FR: pas d’origan

en: no Pancetta
fr_FR: pas de pancetta

en: no Pandan leaves
fr_FR: pas de feuilles de pandan

en: no Paprika
fr_FR: pas de paprika

en: no Parmesan cheese, grated
fr_FR: pas de fromage parmesan, râpé

en: no Parsley
fr_FR: pas de persil

en: no Peach
fr_FR: pas de pêche

en: no Peperoni
fr_FR: pas de peperoni

en: no Pepper
fr_FR: pas de poivre

en: no Peppers
fr_FR: pas de poivrons

en: no Pickles
fr_FR: pas de cornichons

en: no Pineapple
fr_FR: pas d’ananas

en: no Pizza sauce
fr_FR: pas de sauce à pizza

en: no Plain flour
fr_FR: pas de farine sans levure

en: no Pomegranate
fr_FR: pas de grenade

en: no Pomegranate juice
fr_FR: pas de jus de grenade

en: no Pork fat
fr_FR: pas de graisse de porc

en: no Pork loin
fr_FR: pas de longe de porc

en: no Potato
fr_FR: pas de pomme de terre

en: no Powdered sugar
fr_FR: pas de sucre en poudre

en: no Pumpkin seeds
fr_FR: pas de graine de courge

en: no Quinoa
fr_FR: pas de quinoa

en: no Radish
fr_FR: pas de radis

en: no Raisins
fr_FR: pas de raisins secs

en: no Red bell pepper
fr_FR: pas de poivron rouge

en: no Red onion
fr_FR: pas d’oignon rouge

en: no Red Pepper
fr_FR: pas de poivre rouge

en: no Red wine
fr_FR: pas de vin rouge

en: no Rice
fr_FR: pas de riz

en: no Rice, cooked
fr_FR: pas de riz, cuit

en: no Rice vermicelli noodles
fr_FR: pas de vermicelles de riz

en: no Rock sugar
fr_FR: pas de sucre candi

en: no Rolled oats
fr_FR: pas de flocons d’avoine

en: no Rosemary
fr_FR: pas de romarin

en: no Rosé wine
fr_FR: pas de vin rosé

en: no Saffron
fr_FR: pas de safran

en: no Sage
fr_FR: pas de sauge

en: no Salmon
fr_FR: pas de saumon

en: no Salt
fr_FR: pas de sel

en: no Salt and pepper
fr_FR: pas de sel ni de poivre

en: no Saucebinder
fr_FR: pas de liant pour sauce

en: no Scallions
fr_FR: pas d’échalottes

en: no Sea salt
fr_FR: pas de sel de mer

en: no Semi-skimmed milk
fr_FR: pas de lait demi-écrémé

en: no Sesame oil
fr_FR: pas d’huile de sésame

en: no Sesame seeds
fr_FR: pas de graines de sésame

en: no Shallots
fr_FR: pas d’échalottes

en: no Shrimps
fr_FR: pas de crevettes

en: no Slivered almonds, toasted
fr_FR: pas d’amandes effilées, grillées

en: no Sour cream
fr_FR: pas de crème aigre

en: no Soy sauce
fr_FR: pas de sauce soja

en: no Spinach
fr_FR: pas d’épinards

en: no Spring onion
fr_FR: pas d’oignons de printemps

en: no Squash
fr_FR: pas de courge

en: no Star anise
fr_FR: pas d’anis étoilé

en: no Strawberry
fr_FR: pas de fraises

en: no Sugar
fr_FR: pas de sucre

en: no Sunflower seeds
fr_FR: pas de graine de tournesol

en: no Sweet potatoes
fr_FR: pas de patates douces

en: no Tamarind paste
fr_FR: pas de pâte de tamarin

en: no Tangerine
fr_FR: pas de mandarine

en: no Thai basil leaves
fr_FR: pas de feuilles de basilic thaï

en: no Thai chillies
fr_FR: pas de piments thaï

en: no Thai fish sauce
fr_FR: pas de sauce de poisson thaï

en: no Thyme
fr_FR: pas de thym

en: no Tinned pineapple rings
fr_FR: pas d’anneaux d’ananas en boîte

en: no Tofu
fr_FR: pas de tofu

en: no Tomato
fr_FR: pas de tomate

en: no Tomato paste
fr_FR: pas de concentré de tomate

en: no Tomato sauce
fr_FR: pas de sauce tomate

en: no Tumeric ground
fr_FR: pas de curcuma, moulu

en: no Tuna fish
fr_FR: pas de thon

en: no Unsalted butter
fr_FR: pas de beurre sans sel

en: no Vanilla baking powder
fr_FR: pas de levure chimique vanillée

en: no Vanilla extract
fr_FR: pas d’extrait de vanille

en: no Vanilla powdered sugar, for dusting
fr_FR: pas de sucre en poudre vanillé, pour saupoudrage

en: no Vanilla pudding
fr_FR: pas d’entremet à la vanille

en: no Vanilla sugar
fr_FR: pas de sucre vanillé

en: no Vegetable oil
fr_FR: pas d’huile d’olive

en: no Vinegar
fr_FR: pas de vinaigre

en: no Water
fr_FR: pas d’eau

en: no Wheat flour
fr_FR: pas de farine de blé

en: no White fish
fr_FR: pas de poisson blanc

en: no White onion
fr_FR: pas d’oignon blanc

en: no White wine
fr_FR: pas de vin blanc

en: no Whole chicken
fr_FR: pas de poulet entier

en: no Wine
fr_FR: pas de vin

en: no Worcestershire sauce
fr_FR: pas de sauce worcestershire

en: no Yeast
fr_FR: pas de levure de boulanger

en: no Yellow bell pepper
fr_FR: pas de poivron jaune

en: no Yoghurt
fr_FR: pas de yogourt

en: no Zest of 1 lemon (organic)
fr_FR: pas de zeste d’un citron (bio)

en: no Zinfandel
fr_FR: pas de Zinfandel

en: no Zuccini
fr_FR: pas de courgette
