recipes master - en to hr translation catalogue (844 entries)

en: Recipes
hr: Recepti

en: GNOME cooks unite!
hr: GNOME kuharica!

en: GNOME loves to cook
hr: GNOME voli kuhati

en: Recipes is an easy-to-use application that will help you to discover what to cook today, tomorrow, the rest of the week and for your special occasions.
hr: Recepti su jednostavna aplikacija za korištenje koja će vam pomoći da otkrijete što ćete kuhati danas, sutra, ostatak tjedna ili u vašim posebnim prigodama.

en: Recipes comes with a collection of recipes that have been collected by GNOME contributors from all over the world. It also lets you store your own recipes and share them with your friends.
hr: Recepti dolaze sa kolekcijom recepata koje su prikupili GNOME doprinositelji iz cijeloga svijeta. Isto tako vam dopušta da pohranite svoje vlastite recepte i dijelite ih sa svojim prijateljima.

en: The major features of Recipes include:
hr: Glavnina značajki Recepata uključuje:

en: Add and edit your own recipes
hr: Dodavanje i uređivanje svojih vlastitih recepata

en: Share recipes with your friends
hr: Dijeljenje recepata sa svojim prijateljima

en: Export and print shopping lists
hr: Izvoz i ispis popisa za kupovinu

en: Adjust quantities based on the number of servings
hr: Prilagodba količine temeljene na broja porcija

en: Mark recipes to cook later or add them to your favorites
hr: Označavanje recepata za kasnije kuhanje ili dodavanje u omiljene recepte

en: Add notes to recipes
hr: Dodavanje napomena u recepte

en: Hands-free cooking instruction mode
hr: Način rada uputa kuhanja bez upotreba ruku

en: Initial screen for the application
hr: Početni prozor aplikacije

en: The cuisines page
hr: Stranica kuhinja

en: A shopping list
hr: Popis za kupovinu

en: Cooking a recipe
hr: Kuhaj recept

en: Editing a recipe
hr: Uredi recept

en: An individual recipe
hr: Pojedinačni recept

en: An individual cuisine
hr: Pojedinačna kuhinja

en: The user ID of the current user
hr: ID trenutnog korisnika

en: The user ID of the current user.
hr: ID trenutnog korisnika.

en: The number of times cooking mode has been presented
hr: Broj koliko je puta postupak kuhanja bio prezentiran

en: The number of times cooking mode has been presented.
hr: Broj koliko je puta postupak kuhanja bio prezentiran.

en: The timestamp of the last change to the favorites list
hr: Vrijeme posljednje promjene popisa omiljenih

en: The timestamp of the last time an item was added to or removed from the favorites list.
hr: Vrijeme posljednje promjene dodavanja ili uklanjanja stavke na popisu omiljenih recepata.

en: The list of favorites
hr: Popis omiljenih recepata

en: The list of favorites. Each entry in the list is the ID of a recipe.
hr: Popis omiljenih recepata. Svaka stavka na popisu je ID recepta.

en: The timestamp of the last change to the shopping list
hr: Vrijeme posljednje promjene popisa za kupovinu

en: The timestamp of the last time an item was added to or removed from the shopping list.
hr: Vrijeme posljednje promjene dodavanja ili uklanjanja stavke na popisu za kupovinu.

en: The shopping list
hr: Popis za kupovinu

en: The shopping list. Each entry in the dictionary maps the ID of a recipe to a serving count.
hr: Popis za kupovinu. Svaka stavka u rječniku mapira ID recepta na broj porcija.

en: Ingredients that were removed from the shopping list
hr: Sastojci koji su uklonjeni iz popisa za kupovinu

en: The names of ingredients that were removed from the shopping list.
hr: Nazivi sastojaka koji su uklonjeni iz popisa za kupovinu.

en: The list of recipes to be exported
hr: Popis recepata za izvoz

en: The list of recipes to be exported. Each entry in the list is the ID of a recipe.
hr: Popis recepata za izvoz. Svaka stavka na popisu je ID recepta.

en: The setting for which unit temperatures should be displayed in.
hr: Postavka za prikaz temperature.

en: The setting for which unit temperatures should be displayed in. Default is 'locale', which means to use the LC_MEASUREMENT category of the current locale to decide.
hr: Postavka za prikaz temperature. Zadano je 'locale', što znači da se koristi LC_MEASUREMENT kategorija trenutne lokalizacije.

en: By which key to sort lists.
hr: Prema kojem svojstvu razvrstati popis.

en: The setting determines which key is used to sort lists of recipes by.
hr: Postavka određuje prema kojemu svojstvu će se razvrstati recepti.

en: Whether the surprise dialog should be shown.
hr: Treba li prikazati dijalog iznenađenja.

en: The setting determines whether the surprise dialog should be shown on startup.
hr: Postavka određuje treba li se dijalog iznenađenja prikazati pri pokretanju.

en: The setting for which unit volumes should be displayed in.
hr: Postavka za prikaz jedinice volumena.

en: The setting for which unit volumes should be displayed in. Default is 'locale',
hr: Postavka za prikaz jedinice volumena. Zadano je 'locale',

en: The setting for which unit weights should be displayed in.
hr: Postavka za prikaz jedinice težine.

en: The setting for which unit weights should be displayed in. Default is 'locale',
hr: Postavka za prikaz jedinice težine. Zadano je 'locale',

en: Same Chef
hr: Isti kuhar

en: Different Chef
hr: Drugi kuhar

en: Existing Chef
hr: Postojeći kuhar

en: Imported Chef
hr: Uvezeni kuhar

en: Short Name:
hr: Nadimak:

en: Name:
hr: Ime:

en: Description:
hr: Opis:

en: Picture:
hr: Slika:

en: Chef Information
hr: Informacije o kuharu

en: _Cancel
hr: _Odustani

en: _Save
hr: _Spremi

en: This information may be shared with other users if you share your recipes.
hr: Ove informacije mogle bi biti podijeljene sa ostalima korisnicima ako dijelite svoje recepte.

en: Other Chef
hr: Drugi kuhar

en: Name…
hr: Ime…

en: Short Name…
hr: Nadimak…

en: Show
hr: Prikaži

en: Done
hr: Završeno

en: Stop Cooking?
hr: Želite li prekinuti kuhanje?

en: Some timers are still running.
hr: Neka odbrojavanja su još uvijek pokrenuta.

en: Recipes can keep the timers running
    even if you leave cooking mode now.
hr: Rececepti mogu nastaviti odbrojavanja
    čak i ako zatvorite prikaz postupka kuhanja.

en: Keep Cooking
hr: Nastavi kuhati

en: Stop Timers
hr: Zaustavi odbrojavanja

en: Continue Timers
hr: Nastavi odbrojavanja

en: Controls
hr: Upravljanje

en: To advance to the next step, press any key on the
    keyboard.
hr: Kako bi otišli na sljedeći korak, pritisnite bilo koju tipku na
    tipkovnici.

en: To go back to the previous step, doubletap any key.
hr: Kako bi se vratili na prijašnji korak, dvostruko pritisnite bilo koju tipku.

en: Alternatively, you can use the cursor keys to
    quickly seek within the directions.
hr: Alternativno, možete koristit tipke strelica za
    za brzo pretraživanje u svim smjerovima.

en: To exit the process, press the Escape key.
hr: Za postupak izlaza, pritisnite Escape tipku.

en: Time is up!
hr: Vrijeme je isteklo!

en: No recipes found
hr: Nema pronađenih recepata

en: There are no recipes for this cuisine.
hr: Ne postoje recepti za ovu kuhinju.

en: Cuisines page
hr: Stranica kuhinja

en: World Cuisines
hr: Svjetske kuhinje

en: Seasonal
hr: Sezonske

en: Contains garlic
hr: Sadrži češnjak

en: Contains dairy products. Please always double-check the ingredients if you are serving a person with gluten or dairy intolerance.
hr: Sadrži mliječne proizvode. Uvijek dvaput provjerite sastojke ako poslužujete osobama koje su netolerantne na gluten ili mliječne proizvode.

en: Contains Gluten. Please always double-check the ingredients if you are serving a person with gluten or dairy intolerance.
hr: Sadrži gluten. Uvijek dvaput provjerite sastojke ako poslužujete osobama koje su netolerantne na gluten ili mliječne proizvode.

en: Spicy
hr: Začinjeno

en: _Buy Ingredients
hr: _Kupite sastojke

en: _Yield
hr: _Količina

en: Preparation Time
hr: Vrijeme pripreme

en: Cooking Time
hr: Vrijeme kuhanja

en: Cuisine
hr: Kuhinja

en: Meal
hr: Obrok

en: Season
hr: Sezona

en: Note
hr: Napomena

en: Directions
hr: Postupak kuhanja

en: _Notes
hr: _Napomene

en: _Edit
hr: _Uredi

en: _Delete
hr: _Obriši

en: _Share
hr: _Podijeli

en: _Print
hr: _Ispis

en: Add to favorites
hr: Dodaj u omiljeno

en: Edit
hr: Uredi

en: Add an image
hr: Dodaj sliku

en: Rotate image
hr: Zakreni sliku

en: Default image
hr: Zadana slika

en: Remove image
hr: Ukloni sliku

en: Add List
hr: Dodaj popis

en: Details
hr: Pojedinosti

en: _Name
hr: _Naziv

en: _Preparation Time
hr: _Vrijeme pripreme

en: Less than 15 minutes
hr: Manje od 15 minuta

en: 15 to 30 minutes
hr: 15 do 20 minuta

en: 30 to 45 minutes
hr: 30 do 40 minuta

en: 45 minutes to an hour
hr: 45 minuta do sat vremena

en: More than an hour
hr: Više od sat vremena

en: _Cooking Time
hr: _Vrijeme kuhanja

en: C_uisine
hr: K_uhinja

en: _Meal
hr: _Obrok

en: S_eason
hr: S_ezona

en: _Spiciness
hr: _Začinjenost

en: Mild
hr: Srednja

en: Somewhat spicy
hr: Mala

en: Hot
hr: Jača

en: Very spicy
hr: Vrlo začinjena

en: _Description
hr: _Opis

en: Gluten-free
hr: Bez glutena

en: Nut-free
hr: Bez orašastih plodova

en: Vegetarian
hr: Vegetarijanska

en: Milk-free
hr: Bez mliječnih proizvoda

en: Di_rections
hr: Postupak _kuhanja

en: Preview
hr: Pretpregled

en: Add Step
hr: Dodaj korak

en: Add Image
hr: Dodaj sliku

en: Add Timer
hr: Dodaj odbrojavanje

en: Add Temperature
hr: Dodaj temperaturu

en: Title…
hr: Naslov…

en: Add
hr: Dodaj

en: Syntax
hr: Sintaksa

en: Use paragraphs to break directions into steps (2 newlines).
hr: Koristite paragrafe kako biste prelomili postupak kuhanja u korake (2 nova redka).

en: You can provide an image or a time counter in each step.
hr: Možete dodati sliku ili vremensko odbrojavanje u svakom koraku.

en: Timer
hr: Odbrojavanje

en: Image
hr: Slika

en: Temperature
hr: Temperatura

en: Amount
hr: Količina

en: Ingredient
hr: Sastojak

en: Use a number, followed by an (optional) unit.
hr: Koristite broj, zajedno sa (neobavezno) mjernom jedinicom.

en: Examples: 1 kg, 2 1/2 pounds, 250 ml, 6
hr: Primjeri: 1 kg, 2 1/2 kilograma, 250 ml, 6

en: Ingredients
hr: Sastojci

en: Name of the List
hr: Naziv popisa

en: Remove
hr: Ukloni

en: Add more ingredients
hr: Dodaj još sastojaka

en: There are no recipes here yet.
hr: Ovdje još nema recepata.

en: Any meal
hr: Svi obroci

en: Spiciness
hr: Začinjenost

en: Any spiciness
hr: Bilo koja začinjenost

en: Dietary restrictions
hr: Dijetalna ograničenja

en: No restrictions
hr: Bez ograničenja

note: FIXME: repopulate
en: Anything
hr: Bilo što

en: Search…
hr: Pretraga…

en: Recipes page
hr: Stranica recepata

en: Today
hr: Danas

en: Editor’s Picks
hr: Odabir urednika

en: Categories
hr: Kategorije

en: Featured GNOME Chefs
hr: Istaknuti GNOME kuhari

en: Contributed recipe
hr: Doprinjeo receptu

en: Try a different search
hr: Pokušaj drugačiju pretragu

en: Buy ingredients
hr: Kupite sastojke

en: No shopping necessary!
hr: Kupovina nije potrebna!

en: _Clear List
hr: _Obriši popis

en: Nothing to add
hr: Ništa za dodati

en: Yield
hr: Količina

en: Start
hr: Pokreni

en: Pause
hr: Pauza

en: Continue
hr: Nastavi

en: Reset
hr: Poništi

en: _New Recipe
hr: _Novi recept

en: Go back
hr: Idi natrag

en: Search
hr: Pretraži

en: _Start Cooking
hr: _Započni kuhanje

en: _Done Shopping
hr: _ Kupovina završena

en: All ingredients marked as stocked!
hr: Svi sastojci su označeni kao nabavljeni!

en: _Undo
hr: _Poništi

en: Ingredients to buy added.
hr: Sastojci za kupovinu dodani.

en: View Shopping List
hr: Pogledaj popis za kupovinu

en: Undo
hr: Poništi

en: Send Update
hr: Pošalji nadopunu

en: Shopping List has been exported to Todoist
hr: Popis za kupnju je izvezen na Todoist

en: Cuisines
hr: Kuhinje

en: Name
hr: Nazivu

en: Recency
hr: Učestalosti

en: _Import
hr: _Uvezi

en: _Export All
hr: _Izvezi sve

en: _Chef Information
hr: _Informacije o kuharu

en: _What’s New
hr: _Što je novo

en: _Help
hr: _Priručnik

en: _About
hr: _O programu

en: _Report Issue
hr: _Prijavi problem

en: _Quit
hr: _Zatvori

en: File
hr: Datoteka

en: Chef Information…
hr: Informacije o kuharu…

en: Copy
hr: Kopiraj

en: Paste
hr: Zalijepi

en: Find…
hr: Pretraži…

en: Help
hr: Pomoć

en: Recipes _Help
hr: Pomoć _recepata

en: Cancel
hr: Odustani

en: Rename
hr: Preimenuj

en: A recipe with this name already exists.
hr: Recept istog naslova već postoji.

en: _Add More
hr: _Dodaj još

en: Share with a friend
hr: Podijeli s prijateljem

en: Contribute to the Recipes project
hr: Doprinesi Recepti projektu

en: GNOME turns 20 !
hr: GNOME je navršio 20  godina!

en: YEARS
    STRONG
hr: DUGIH
    GODINA

en: Recipes is a present to GNOME for its 20th birthday. We invite the GNOME community all over the world to share recipes and enjoy a good meal together.
hr: Recepti je predstavljen na 20 rođendan GNOMA. Pozvali smo GNOME zajednicu iz cijelog svijeta da podijeli recepte i uživa u dobrom obroku.

en: Let’s Party
hr: Zabavimo se

en: What’s New in Recipes
hr: Što je novo u Receptima

en: Export Ingredients
hr: Izvezi sastojke

en: Export
hr: Izvoz

en: Email
hr: E-pošta

en: Add service
hr: Dodaj uslugu

en: Learn more about Builder
hr: Naučite više o Graditelju

en: Unknown
hr: Nepoznato

[ctx: Flatpak metadata]
en: Version
hr: Inačica

en: Application
hr: Aplikacija

[ctx: Flatpak metadata]
en: Architecture
hr: Arhitektura

[ctx: Flatpak metadata]
en: Branch
hr: Ogranak

[ctx: Flatpak metadata]
en: Commit
hr: Podnesak

en: Runtime
hr: Vrijeme pokretanja

en: Bundled libraries
hr: Biblioteke paketa

[ctx: OS metadata]
en: Name
hr: Naziv

[ctx: OS metadata]
en: Type
hr: Vrsta

[ctx: OS metadata]
en: Desktop
hr: Radna površina

en: System libraries
hr: Biblioteke sustava

en: System
hr: Sustav

en: Learn more about Recipes
hr: Saznajte više o Receptima

en: Recipes by
hr: Recepti od

en: Got an error from Account portal
hr: Dobivena je greška od portala računa

en: Allow your personal information to be included with recipes you share with your friends.
hr: Dopustite da vaše osobne informacije budu uključene u recepte koje dijelite sa svojim prijateljima.

en: Supported categories: %s
hr: Podržane kategorije: %s

en: Print the version and exit
hr: Ispiši inačicu i izađi

en: Turn on verbose logging
hr: Uključi opširnije zapisivanje

en: Show a category
hr: Prikaži kategoriju

en: Select an Image
hr: Odaberi sliku

en: Open
hr: Otvori

en: Image files
hr: Datoteka slike

en: New Chef
hr: Novi kuhar

en: Cooking
hr: Kuhanje

en: Step %d/%d
hr: Korak %d/%d

en: Step %d
hr: Korak %d

en: GNOME Recipes
hr: GNOME Recepti

en: A cooking timer has expired
hr: Odbrojavanje vremena kuhanja je završilo

en: Timer for “%s” has expired.
hr: Odbrojavanje vremena kuhanja za “%s” je završilo.

en: Timer is up!
hr: Vrijeme kuhanja je završilo!

en: American
hr: Američka

en: Chinese
hr: Kineska

en: Indian
hr: Indijska

en: Italian
hr: Talijanska

en: French
hr: Francuska

en: Greek
hr: Grčka

en: Mediterranean
hr: Mediteranska

en: Mexican
hr: Meksička

en: Nordic
hr: Nordijska

en: Turkish
hr: Turska

en: American Cuisine
hr: Američka kuhinja

en: Chinese Cuisine
hr: Kineska kuhinja

en: Indian Cuisine
hr: Indijska kuhinja

en: Italian Cuisine
hr: Talijanska kuhinja

en: French Cuisine
hr: Francuska kuhinja

en: Greek Cuisine
hr: Grčka kuhinja

en: Mediterranean Cuisine
hr: Mediteranska kuhinja

en: Mexican Cuisine
hr: Meksička kuhinja

en: Nordic Cuisine
hr: Nordijska kuhinja

en: Turkish Cuisine
hr: Turska kuhinja

en: The cuisine of the United States reflects its history. The European colonization of the Americas yielded the introduction of a number of ingredients and cooking styles to the latter. The various styles continued expanding well into the 19th and 20th centuries, proportional to the influx of immigrants from many foreign nations; such influx developed a rich diversity in food preparation throughout the country.
hr: Kuhinja Sjedinjenih Država odražava njenu povijest. Europska kolonizacija Amerike donijela je mnoštvo sastojaka i stilova kuhanja. Različiti stilovi nastavili su se dobro širiti u 19. i 20. stoljeću, proporcionalno dolasku useljenika iz mnogih stranih zemalja; takav dolazak useljenika razvio je bogatu raznolikost pripreme hrane diljem zemlje.

en: Chinese cuisine includes styles originating from the diverse regions of China, as well as from Chinese people in other parts of the world including most Asian nations. The history of Chinese cuisine in China stretches back for thousands of years and has changed from period to period and in each region according to climate, imperial fashions, and local preferences. Over time, techniques and ingredients from the cuisines of other cultures were integrated into the cuisine of the Chinese people due both to imperial expansion and from the trade with nearby regions in pre-modern times, and from Europe and the New World in the modern period.
hr: Kineska kuhinja uključuje stilove koji potječu iz raznih krajeva Kine, kao i od kineskih ljudi u drugim dijelovima svijeta, uključujući većinu azijskih zemalja. Povijest kineske kuhinje u Kini seže tisućama godina u prošlost i mijenjala se od razdoblja do razdoblja i u svakoj regiji prema klimi, carskim trendovima i lokalnim osobitostima. Tijekom vremena, tehnike i sastojci iz kuhinje drugih kultura bili su integrirani u kuhinju kineskog naroda zbog imperijalne ekspanzije i trgovine s obližnjim regijama u predmodernim vremenima, te iz Europe i Novoga svijeta u suvremenom razdoblju.

en: Indian cuisine encompasses a wide variety of regional and traditional cuisines native to India. Given the range of diversity in soil type, climate, culture, ethnic group and occupations, these cuisines vary significantly from each other and use locally available spices, herbs, vegetables and fruits. Indian food is also heavily influenced by religious and cultural choices and traditions. There has also been Middle Eastern and Central Asian influence on North Indian cuisine from the years of Mughal rule. Indian cuisine has been and is still evolving, as a result of the nation’s cultural interactions with other societies.
hr: Indijska kuhinja obuhvaća široku paletu regionalnih i tradicionalnih kuhinja u Indiji. S obzirom na raspon raznolikosti vrsta tla, klime, kulture, etničkih skupina i zanimanja, ove se kuhinje znatno razlikuju jedna od druge i koriste lokalno dostupne začine, bilje, povrće i voće. Indijska hrana je također pod snažnim tradicionalnim, religijskim i kulturnim utjecajem. Postoji i utjecaj Bliskog istoka i Srednje Azije na sjevernu indijsku kuhinju iz godina Mughalove vladavine. Indijska kuhinja se neprekidno razvija, kao rezultat kulturne interakcije indijske nacije s drugim društvima.

en: Italian cuisine is characterized by its simplicity, with many dishes having only four to eight ingredients. Italian cooks rely chiefly on the quality of the ingredients rather than on elaborate preparation. Ingredients and dishes vary by region. Many dishes that were once regional, however, have proliferated with variations throughout the country.
hr: Talijanska kuhinja se odlikuje svojom jednostavnošću, s mnogim jelima koje imaju samo četiri do osam sastojaka. Talijanski kuhari se uglavnom oslanjaju na kvalitetu sastojaka, radije nego na razradu pripreme kuhanja. Sastojci i jela razlikuju se po regijama. Mnoga jela koja su nekad bila regionalna, u međuvremenu su se s varijacijama proširila diljem zemlje.

en: French cuisine was codified in the 20th century by Auguste Escoffier to become the modern haute cuisine; Escoffier, however, left out much of the local culinary character to be found in the regions of France and was considered difficult to execute by home cooks. Gastro-tourism and the Guide Michelin helped to acquaint people with the rich bourgeois and peasant cuisine of the French countryside starting in the 20th century. Gascon cuisine has also had great influence over the cuisine in the southwest of France. Many dishes that were once regional have proliferated in variations across the country.
hr: Francusku kuhinju oblikovao je u 20. stoljeću Auguste Escoffier kako bi postatala moderna kuhinja visoke klase. Escoffier je, međutim izostavio veći dio značajka lokalnog kulinarstva kako bi se našao u regijama Francuske i smatran je teškim za pripravu kod domaćih kuhara. Gastro turizam i vodič Michelin je pomogao upoznati ljude s bogatstvom građanske i seljačke kuhinje francuskog sela u početku 20. stoljeća. Gasconova kuhinja također je imala veliki utjecaj na kuhinju na jugozapadu Francuske. Mnoga jela koja su nekad bila regionalna, u međuvremenu su se s varijacijama proširila diljem zemlje.

en: Contemporary Greek cookery makes wide use of vegetables, olive oil, grains, fish, wine, and meat (white and red, including lamb, poultry, rabbit and pork). Other important ingredients include olives, cheese, eggplant (aubergine), zucchini (courgette), lemon juice, vegetables, herbs, bread and yoghurt. The most commonly used grain is wheat; barley is also used. Common dessert ingredients include nuts, honey, fruits, and filo pastry.
hr: Suvremeno grčko kulinarstvo obuhvaća široku upotrebu povrća, maslinovog ulja, žitarica, ribe, vina i mesa (bijelog i crvenog, uključujući i janjetinu, perad, kuniće i svinjetinu). Ostali važni sastojci su masline, sir, patlidžan (jajolik), tikvice (sok), sok od limuna, povrće, bilje, kruh i jogurt. Najčešće korištena žitarica je pšenica; Također se koristi i ječam. Uobičajeni desertni sastojci uključuju orahe, med, voće i lisnato tijesto.

en: Mediterranean cuisine has a lot to offer, and is legendary for being very healthy too. Expect to see olives, yoghurt and garlic.
hr: Mediteranska kuhinja ima mnogo toga za ponuditi, a legendarna je zbog toga što je vrlo zdrava. Uobičajeni sastojci su masline, jogurt i češnjak.

en: Mexican cuisine is primarily a fusion of indigenous Mesoamerican cooking with European, especially Spanish, elements added after the Spanish conquest of the Aztec Empire in the 16th century. The staples are native foods, such as corn, beans, avocados, tomatoes, and chili peppers, along with rice, which was brought by the Spanish. Europeans introduced a large number of other foods, the most important of which were meats from domesticated animals (beef, pork, chicken, goat, and sheep), dairy products (especially cheese), and various herbs and spices.
hr: Meksička kuhinja prvenstveno je spoj autohtone mezoameričke kuhinje s europskom, posebno španjolskim elementima dodanim nakon španjolskog osvajanja Aztečkog carstva u 16. stoljeću. Glavni sastojci domaće hrane su, kukuruz, grah, avokado, rajčica i chili papričice, uz rižu, koju su donijeli španjolci. Europljani su donijeli veliki broj drugih namirnica, od kojih su najznačajniji meso domaćih životinja (govedina, svinjetina, kokoš, koze i ovce), mliječni proizvodi (osobito sir) i razna bilja i začini.

en: Cooking in Denmark has always been inspired by foreign and continental practises and the use of imported tropical spices like cinnamon, cardamom, nutmeg and black pepper can be traced to the Danish cuisine of the Middle Ages and some even to the Vikings.
hr: Kuhanje u Danskoj uvijek je bilo inspirirano stranim i kontinentalnim utjecajima, a upotreba uvezenih tropskih začina poput cimeta, kardamoma, muškatnog oraščića i crnog papra može se pratiti do danske kuhinje srednjeg vijeka, a možda čak i do doba Vikinga.

en: You can find a great variety of mouth watering dishes in Turkish cuisine, which is mostly the heritage of Ottoman cuisine. It is the mixture and refinement of Central Asian, Middle Eastern and Balkan cuisines. Therefore it is impossible to fit Turkish cuisine into a short list.
hr: Možete pronaći veliku raznolikost ukusnih jela u turskoj kuhinji, koja je uglavnom baština otomanske kuhinje. To je mješavina i profinjenost srednjoazijskih, srednjoistočnih i balkanskih kuhinja. Stoga je nemoguće uklopiti tursku kuhinju u kratak opis.

en: serving
hr: porcija

en: servings
hr: porcija

en: Could not find this recipe.
hr: Ovaj recept nije moguće pronaći.

en: Timer: %s
hr: Odbrojavanje kuhanja: %s

en: Image %d
hr: Slika %d

en: Recipe by %s
hr: Recpt od %s

en: Gluten-free recipes
hr: Recepti bez glutena

en: Nut-free recipes
hr: Recepti bez orašastih plodova

en: Vegan recipes
hr: Veganski recepti

en: Vegetarian recipes
hr: Vegetarijanski recepti

en: Milk-free recipes
hr: Recepti bez mliječnih proizvoda

en: Halal recipes
hr: Halal recepti

en: Other dietary restrictions
hr: Recepti s dijetalnim ograničenjima

en: A gluten-free diet is a diet that excludes gluten, a protein composite found in wheat, barley, rye, and all their species and hybrids (such as spelt, kamut, and triticale). The inclusion of oats in a gluten-free diet remains controversial. Avenin present in oats may also be toxic for coeliac people; its toxicity depends on the cultivar consumed. Furthermore, oats are frequently cross-contaminated with cereals containing gluten.
    <a href="https://en.wikibooks.org/wiki/Cookbook:Gluten-Free">Learn more…</a>
hr: Bezgltenska dijeta je dijeta koja isključuje gluten, protein koji se nalazi u pšenici, ječmu, raži i svim njihovim vrstama i hibridima (poput pravog pira, horasanske pšenice i pšenoraži). Uključivanje zobi u prehranu bez glutena još uvijek je kontroverzno. Avenin prisutan u zobi također može biti toksičan za ljude koji boluju od celijakije; Njezina toksičnost ovisi o konzumaciji kultivara. Štoviše, zob su često kontaminirane žitaricama koje sadrže gluten.
    <a href="https://en.wikibooks.org/wiki/Cookbook:Gluten-Free">Saznajte više…</a>

en: A tree nut allergy is a hypersensitivity to dietary substances from tree nuts and edible tree seeds causing an overreaction of the immune system which may lead to severe physical symptoms. Tree nuts include, but are not limited to, almonds, Brazil nuts, cashews, chestnuts, filberts/hazelnuts, macadamia nuts, pecans, pistachios, pine nuts, shea nuts and walnuts.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Tree_nut_allergy">Learn more…</a>
hr: Alergija na orašaste plodove je preosjetljivost na prehrambene tvari od orašastih plodova i jestivih sjemenki stabala, što uzrokuje pretjeranu reakciju imunološkog sustava koja može dovesti do teških fizičkih simptoma. Odgovorni orašasti plodovi su, ali nije ograničeno na njih, badem, brazilski oraščić, indijski orah, kesten, lješnjak, makadamija, pekan orah, pistacija, pinjol, shea orah i orah.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Tree_nut_allergy">Saznajte više…</a>

en: Veganism is both the practice of abstaining from the use of animal products, particularly in diet, and an associated philosophy that rejects the commodity status of animals.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Veganism">Learn more…</a>
hr: Veganstvo je oboje, praksa u suzdržavanju od korištenja proizvoda životinjskog podrijetla, osobito u prehrani, i povezana je s filozofijom koja odbacuje status životinja kao robe.
    <a href="https://hr.wikipedia.org/wiki/Veganstvo">Saznajte više…</a>

en: Vegetarian cuisine is based on food that meets vegetarian standards by not including meat and animal tissue products (such as gelatin or animal-derived rennet). For lacto-ovo vegetarianism (the most common type of vegetarianism in the Western world), eggs and dairy products such as milk and cheese are permitted. For lacto vegetarianism, the earliest known type of vegetarianism (recorded in India), dairy products such as milk and cheese are permitted.
    The strictest forms of vegetarianism are veganism and fruitarianism, which exclude all animal products, including dairy products as well as honey, and even some refined sugars if filtered and whitened with bone char.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Vegetarianism">Learn more…</a>
hr: Vegetarijanska kuhinja je temeljena na hrani koja zadovoljava vegetarijanske standarde, ne uključuje proizvode od mesa i životinjskog porijekla (kao što su želatina ili životinjsko sirište). Za ovolaktovegetarijanstvo (najčešća vrsta vegetarijanstva u zapadnom svijetu), jaja i mliječni proizvodi kao što su mlijeko i sir su dopušteni. Za laktovegetarijanstvo, najranija poznatia vrsta vegetarijanstva (zabilježena u Indiji), mliječni proizvodi kao što su mlijeko i sir su dopušteni.
    Najstroži oblici vegetarijanstva su veganstvo i frutarijanizam, koji isključuju sve životinjske proizvode, uključujući i mliječne proizvode, kao i med, pa čak i neke od rafiniranog šećera, ako su filtrirani i izbjeljivani s koštanim granulama.
    <a href="https://hr.wikipedia.org/wiki/Vegetarijanska_prehrana">Saznajte više…</a>

en: Lactose intolerance is a condition in which people have symptoms due to the decreased ability to digest lactose, a sugar found in milk products. Those affected vary in the amount of lactose they can tolerate before symptoms develop. Symptoms may include abdominal pain, bloating, diarrhea, gas, and nausea. These typically start between half and two hours after drinking milk. Severity depends on the amount a person eats or drinks. It does not cause damage to the gastrointestinal tract.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Lactose_intolerance">Learn more…</a>
hr: Netolerancija na laktozu je stanje u kojem ljudi imaju simptome zbog smanjene sposobnosti probavljanja laktoze, šećera koji se nalazi u mliječnim proizvodima. Oni koji su zahvaćeni variraju u količini laktoze koju mogu tolerirati prije nego što se simptomi razviju. Simptomi mogu uključivati bol u trbuhu, nadutost, proljev, plinove i mučninu. To obično počinje između pola i dva sata nakon konzumiranja mlijeka. Ozbiljnost ovisi o količini koju osoba pojede ili popije. Ne uzrokuje oštećenja gastrointestinalnog trakta.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Lactose_intolerance">Saznajte više…</a>

en: Halal meat is prepared according to Islamic traditions
hr: Halal meso je pripremljeno prema islamskoj tradiciji

en: hour
hr: sat

en: hours
hr: sata

[ctx: hour abbreviation]
en: h
hr: sata

en: minute
hr: minuta

en: minutes
hr: minuta

en: second
hr: sekunda

en: seconds
hr: sekunda

[ctx: second abbreviation]
en: sec
hr: sek

en: Recipe Author
hr: Autor recepta

en: loaf
hr: šnita

en: loafs
hr: šnita

en: ounce
hr: unca

en: ounces
hr: unca

en: _Name Your Recipe
hr: _Naslovite svoj recept

en: You need to provide a name for the recipe
hr: Trebate omogućiti naslov vašeg recepta

en: Some ingredients need correction
hr: Neki sastojci trebaju ispravak

en: Not a Gourmet XML document
hr: Nije Gourmet XML dokument

en: Amount…
hr: Količina…

en: Ingredient…
hr: Sastojak…

en: Gluten-free Recipes
hr: Recepti bez glutena

en: Nut-free Recipes
hr: Recepti bez orašastih plodova

en: Vegan Recipes
hr: Veganski recepti

en: Vegetarian Recipes
hr: Vegetarijanski recepti

en: Milk-free Recipes
hr: Recepti bez mliječnih proizvoda

en: Halal Recipes
hr: Halal recepti

en: Other Dietary Restrictions
hr: Recepti s dijetalnim ograničenjima

en: No %s found
hr: %s nije pronađen

en: You could add one using the “New Recipe” button.
hr: Možede dodati jedan koristeći "Novi recept" tipku.

en: Recipes by %s
hr: Recepti od %s

en: No recipes by chef %s found
hr: Nema pronađenih recepata od kuhara %s

en: Sorry about this.
hr: Isprika zbog ovoga.

en: No recipes for %s found
hr: Nema pronađenih recepata za %s

en: No favorite recipes found
hr: Nema pronađenih omiljenih recepata

en: Use the ♥ button to mark recipes as favorites.
hr: Koristite ♥ tipku za označavanje omiljenih recepata.

en: No new recipes
hr: Nema novih recepata

en: No imported recipes found
hr: Nema pronađenih uvezenih recepata

en: Main Course
hr: Glavno jelo

en: Snacks
hr: Grickalice

en: Breakfast
hr: Doručak

en: Side Dishes
hr: Prilozi

en: Desserts
hr: Deserti

en: Cake and Baking
hr: Torta i pečenje

en: Drinks and Cocktails
hr: Pića i kokteli

en: Pasta
hr: Tjestenina

en: Salad
hr: Salata

en: Other
hr: Ostalo

en: Could not parse %s as a fraction
hr: Nemoguća obrada %s kao razlomka

en: Could not parse %s as a integer
hr: Nemoguća obrada %s kao cijelog broja

en: Could not parse %s as a float
hr: Nemoguća obrada %s kao decimalnog broja

en: Could not parse %s as a number
hr: Nemoguća obrada %s kao broj

en: Save the exported recipe
hr: Spremi izvezeni recept

en: Save
hr: Spremi

en: Recipe contribution
hr: Doprinos receptu

en: Please accept my attached recipe contribution.
hr: Prihvatite moj doprinos receptima u privitku.

en: Try this recipe
hr: Probajte ovaj recept

en: Hi,
    
    you should try this recipe.
hr: Bok, trebali biste isprobati ovaj recept.

en: Try these recipes
hr: Probajte ove recepte

en: Hi,
    
    you should try these recipes.
hr: Bok, trebali biste isprobati ove recepte.

en: (The attached file can be imported into GNOME Recipes.)
hr: (pridodana datoteka se može uvesti u GNOME Recipte.)

en: This build does not support exporting
hr: Ova izgradnja ne podržava izvoz

en: Error while exporting:
    %s
hr: Greška pri izvozu:
    %s

en: %d recipe selected for sharing | %d recipes selected for sharing
hr[0]: %d recept je odabran za dijeljenje
hr[1]: %d recepta su odabrana za dijeljenje
hr[2]: %d recepta je odabrano za dijeljenje

en: Some of the selected recipes are included
    with GNOME Recipes. You should only contribute
    your own recipes.
hr: Neki od odabranih recepata su uključeni
    u GNOME Recepte. Trebali bi samo doprinositi
    svojim vlastitim receptima.

en: Author:
hr: Autor:

en: Preparation:
hr: Pripreme:

en: Cooking:
hr: Kuhanje:

en: Yield:
hr: Količina:

en: Error while importing recipe:
    %s
hr: Greška pri uvozu recepta:
    %s

en: Failed to load recipe: Couldn’t parse Created key
hr: Neuspješno učitavanje recepta: Nemoguća obrada stvorenog ključa

en: Failed to load recipe: Couldn’t parse Modified key
hr: Neuspješno učitavanje recepta: Nemoguća obrada promijenjenog ključa

en: No chef information found
hr: Nema pronađenih informacija o kuharu

en: This build does not support importing
hr: Ova izgradnja ne podržava uvoz

en: Cuisine:
hr: Kuhinja:

en: Meal:
hr: Obrok:

en: Season:
hr: Sezona:

en: Notes
hr: Napomene

en: Error printing file:
hr: Greška ispisa datoteke:

en: No details
hr: Nema pojedinosti

en: My Recipes
hr: Moji recepti

en: Favorites
hr: Omiljeni

en: All Recipes
hr: Svi recepti

en: New Recipes
hr: Novi recepti

en: Last edited:
hr: Posljednja promjena:

en: Buy ingredients: <b>%s</b>
hr: Kupite sastojke: <b>%s</b>

en: Buy ingredients: <b>%s and %s</b>
hr: Kupite sastojke: <b>%s i %s</b>

en: Buy ingredients: <b>%s, %s and %d other</b> | Buy ingredients: <b>%s, %s and %d others</b>
hr[0]: Kupite sastojke: <b>%s, %s i %d ostali</b>
hr[1]: Kupite sastojke: <b>%s, %s i %d ostala</b>
hr[2]: Kupite sastojke: <b>%s, %s i %d ostalih</b>

en: A recipe with this name and author (%s) already exists.
    Please choose a different name
hr: Recept ovog naslova i autora (%s) već postoji.
    Odaberite drugi naslov

en: You need to provide an ID for the recipe
hr: Morate omogućiti ID za recept

en: A recipe with this ID already exists
hr: Recept s ovim ID-om već postoji

en: You need to provide an ID
hr: Morate omogućiti ID

en: Sorry, this ID is taken
hr: Nažalost, ovaj ID je zauzet

en: You need to provide an ID for the chef
hr: Morate omogućiti ID za kuhara

en: A chef with this ID already exists
hr: Kuhar s ovim ID-om već postoji

en: by %s
hr: od %s

en: Anonymous
hr: Anonimno

en: Thanksgiving
hr: Dan zahvalnosti

en: Christmas
hr: Božić

en: New Year’s
hr: Nova godina

en: Spring
hr: Proljeće

en: Summer
hr: Ljeto

en: Fall
hr: Jesen

en: Winter
hr: Zima

en: Add Account
hr: Dodaj račun

en: Shopping List from Recipes
hr: Popis za kupovinu iz Recepata

en: Save the shopping list
hr: Spremi popis za kupovinu

en: Shopping List
hr: Popis za kupovinu

en: For the following recipes:
hr: Za sljedeće recepte:

en: For the following recipes
hr: Za sljedeće recepte

en: Items
hr: Stavke

en: %d ingredient marked for purchase | %d ingredients marked for purchase
hr[0]: %d sastojak je označen za kupovinu
hr[1]: %d sastojka su označena za kupovinu
hr[2]: %d sastojaka je označeno za kupovinu

en: Buy Ingredients (%d recipe) | Buy Ingredients (%d recipes)
hr[0]: Kupite sastojke (%d recept)
hr[1]: Kupite sastojke (%d recepta)
hr[2]: Kupite sastojke (%d recepta)

en: %d Recipe marked for preparation | %d Recipes marked for preparation
hr[0]: %d recept je označen za pripremu
hr[1]: %d recepta su označena za pripremu
hr[2]: %d recepta je označeno za pripremu

en: Mild or somewhat spicy
hr: Srednje ili malo začinjeno

en: At least somewhat spicy
hr: Bar malo začinjeno

en: At most hot
hr: Jače začinjeno

en: Hot or very spicy
hr: Jače ili vrlo začinjeno

[ctx: unit plural]
en: grams
hr: grama

[ctx: unit plural]
en: kilograms
hr: kilograma

[ctx: unit name]
en: pound
hr: funta

[ctx: unit plural]
en: pounds
hr: funta

[ctx: unit name]
en: ounce
hr: unca

[ctx: unit plural]
en: ounces
hr: unca

[ctx: unit name]
en: liter
hr: litra

[ctx: unit plural]
en: liters
hr: litra

[ctx: unit name]
en: deciliter
hr: decilitar

[ctx: unit plural]
en: deciliters
hr: decilitara

[ctx: unit name]
en: milliliter
hr: millilitra

[ctx: unit plural]
en: milliliters
hr: millilitara

[ctx: unit abbreviation]
en: fl oz
hr: tekući oz

[ctx: unit name]
en: fluid ounce
hr: tekuća unca

[ctx: unit plural]
en: fluid ounces
hr: tekuća unca

[ctx: unit name]
en: pint
hr: pinta

[ctx: unit plural]
en: pints
hr: pinta

[ctx: unit name]
en: gallon
hr: galon

[ctx: unit plural]
en: gallons
hr: galona

[ctx: unit abbreviation]
en: cup
hr: šalica

[ctx: unit name]
en: cup
hr: šalica

[ctx: unit plural]
en: cups
hr: šalica

[ctx: unit abbreviation]
en: tbsp
hr: žlica

[ctx: unit name]
en: tablespoon
hr: žlica

[ctx: unit plural]
en: tablespoons
hr: žlica

[ctx: unit abbreviation]
en: tsp
hr: žličica

[ctx: unit name]
en: teaspoon
hr: žličica

[ctx: unit plural]
en: teaspoons
hr: žličica

[ctx: unit abbreviation]
en: box
hr: kutija

[ctx: unit name]
en: box
hr: kutija

[ctx: unit plural]
en: boxes
hr: kutija

[ctx: unit abbreviation]
en: pkg
hr: paket

[ctx: unit name]
en: package
hr: paketa

[ctx: unit plural]
en: packages
hr: paketa

[ctx: unit abbreviation]
en: glass
hr: čaša

[ctx: unit name]
en: glass
hr: čaša

[ctx: unit plural]
en: glasses
hr: čaša

[ctx: unit name]
en: millimeter
hr: millimetar

[ctx: unit plural]
en: millimeters
hr: millimetara

[ctx: unit name]
en: centimeter
hr: centimetar

[ctx: unit plural]
en: centimeters
hr: centimetara

[ctx: unit name]
en: meter
hr: metar

[ctx: unit plural]
en: meters
hr: metara

[ctx: unit abbreviation]
en: pinch
hr: prstohvat

[ctx: unit name]
en: pinch
hr: prstohvat

[ctx: unit plural]
en: pinches
hr: prstohvata

[ctx: unit abbreviation]
en: bunch
hr: mnogo

[ctx: unit name]
en: bunch
hr: mnogo

[ctx: unit plural]
en: bunches
hr: mnogo

en: I don’t know this unit: %s
hr: Ne poznajem ovu jedinicu: %s

en: more than a year ago
hr: više od jedne godine

en: %d month ago | %d months ago
hr[0]: prije %d mjeseca
hr[1]: prije %d mjeseca
hr[2]: prije %d mjeseca

en: %d day ago | %d days ago
hr[0]: prije %d dana
hr[1]: prije %d dana
hr[2]: prije %d dana

en: just now
hr: upravo sada

en: 10 minutes ago
hr: prije 10 minuta

en: half an hour ago
hr: prije pola sata

en: %d hour ago | %d hours ago
hr[0]: prije %d sata
hr[1]: prije %d sata
hr[2]: prije %d sata

en: some time ago
hr: nedavno

en: Could not connect to the session bus from inside the Flatpak sandbox.
hr: Nemoguće povezivanje sa sesijom sabirnice unutar Flatpak sigurnog okruženja.

en: Certain functionality will not be available.
hr: Neke funkcionalnosti neće biti dostupne.

en: Missing the desktop portal needed to open files from inside a Flatpak sandbox.
hr: Nedostaje portal radne površine potreban za otvaranje datoteka unutar Flatpak sigurnog okruženja.

en: Missing the desktop portal needed to print from inside a Flatpak sandbox.
hr: Nedostaje portal radne površine potreban za ispis unutar Flatpak sigurnog okruženja.

en: Missing the desktop portal needed to open URLs from inside a Flatpak sandbox.
hr: Nedostaje portal radne površine potreban za otvaranje URL-a unutar Flatpak sigurnog okruženja.

en: Please install xdg-desktop-portal and xdg-desktop-portal-gtk on your system
hr: Instalirajte xdg-desktop-portal i xdg-desktop-portal-gtk na vaš sustav

en: Add a New Recipe
hr: Dodaj novi recept

en: The “%s” recipe has unsaved changes.
    Close the window anyway?
hr: “%s” recept ima nespremljene promjene.
    Želite li ipak zatvoriti prozor?

en: The new recipe has not been saved.
    Close the window anyway?
hr: Novi recept nije spremljen.
    Želite li ipak zatvoriti prozor?

en: Recipe “%s” deleted
hr: Recept “%s” je obrisan

en: You updated your contributed “%s” recipe. Send an update?
hr: Nadopunili ste vaš “%s” recept. Želite li poslati nadopunu?

en: Ready to Cook!
hr: Spremni za kuhanje!

en: Sorted by Name
hr: Razvrstaj po nazivu

en: Sorted by Recency
hr: Razvrstaj po učestalosti

en: Imported Recipes
hr: Uvezeni recepti

en: Select a recipe file
hr: Odaberi datoteku recepta

en: Recipes have been exported to “%s”
hr: Recept je izvezen u “%s”

en: Select a file
hr: Odaberi datoteku

en: _Export
hr: _Izvoz

en: Chefs: %s
hr: Kuhari: %s

en: Favorite Recipes
hr: Omiljeni recepti

en: Buy Ingredients
hr: Kupite sastojke

note: TRANSLATORS: %s gets replaced by a version number
en: Recipes %s
hr: Recepti %s

note: TRANSLATORS: %s gets replaced by a date
en: Released: %s
hr: Objavljeno: %s

en: Unreleased
hr: Neobjavljeno

en: Almond
hr: Badem

en: Anchovies
hr: Inčuni

en: Apple
hr: Jabuka

en: Apple Vinegar
hr: Jabučni ocat

en: Apricot
hr: Marelica

en: Artichoke
hr: Artičoka

en: Asparagus
hr: Šparoga

en: Aubergine
hr: Plavi patlidžan

en: Baby Spinach
hr: Mladi špinat

en: Bacon
hr: Slanina

en: Bagel
hr: Pecivo

en: Baked beans
hr: Zapečeni grah

en: Baking powder
hr: Prašak za pecivo

en: Basil
hr: Bosiljak

en: Basmati rice
hr: Basmati riža

en: Bay leaf
hr: Lišajni list

en: Beans
hr: Grah

en: Bean sprouts
hr: Klice graha

en: Beef
hr: Govedina

en: Beef mince
hr: Mljevena govedina

en: Beef sausage
hr: Goveđa kobasica

en: Beef (sirloin)
hr: Goveđa (pečenica)

en: Beef stock
hr: Goveđi temeljac

en: Beetroot
hr: Cikla

en: Bell pepper
hr: Paprika babura

en: Bell Pepper (green)
hr: Paprika babura (zelena)

en: Berry
hr: Bobica

en: Bilberry
hr: Borovnica

en: Biscotti
hr: Biskvit

en: Black cardamom pod
hr: Crni kardamom pod

en: Black peppercorns
hr: Crni papar

en: Blueberry
hr: Borovnica

en: Bourbon whiskey
hr: Bourbonski viski

en: Breadcrumbs
hr: Krušne mrvice

en: Brewer's yeast
hr: Pivski kvasac

en: Broad beans
hr: Bob

en: Broth
hr: Temeljac

en: Brown sugar
hr: Smeđi šećer

en: Butter
hr: Maslac

en: Butter, melted
hr: Maslac, rastopljen

en: Button mushroom
hr: Šampinjoni

en: Cabbage
hr: Kupus

en: Cake flour
hr: Brašno za kolače

en: Canellini beans
hr: Bijeli grah

en: Canned black beans, rinsed
hr: Crni grah konzerviran, ispran

en: Canned chopped tomatoes
hr: Konzervirana sjeckana rajčica

en: Carrot
hr: Mrkva

en: Cashews, lightly toasted
hr: Indijski oraščić, lagano pržen

en: Caster sugar
hr: Šećer u prahu

en: Celery
hr: Celer

en: Champignons
hr: Šampinjoni

en: Cheese
hr: Sir

en: Cheese slices
hr: Šnite sira

en: Cherries, pitted
hr: Trešnje, bez koštica

en: Cherry tomatoes, halved
hr: Cherry rajčica, prepolovljena

en: Chia seeds
hr: Čija sjemenke

en: Chicken breasts, large
hr: Pileća prsa, velika

en: Chicken livers
hr: Pileća jetra

en: chicken stock
hr: Pileći temeljac

en: Chili flakes
hr: Usitnjeni čili

en: Chili powder
hr: Čili u prahu

en: Chili sauce (e.g. sriracha)
hr: Umak od čilija (npr. sriracha)

en: Chocolate
hr: Čokolada

en: Chocolate frosting
hr: Čokoladna glazura

en: Ciboulette
hr: Vlasac

en: Cilantro
hr: Korijandar

en: Cinnamon
hr: Cimet

en: Cinnamon sticks
hr: Štapići cimeta

en: Cloves
hr: Klinčić

en: Cocoa butter
hr: Kakao maslac

en: Cocoa powder
hr: Kakao u prahu

en: Coconut milk
hr: Kokosovo mlijeko

en: Coconut oil
hr: Kokosovo ulje

en: Coconut water
hr: Kokosova voda

en: Cold water
hr: Hladna voda

en: cooked beef
hr: kuhana govedina

en: Coriander
hr: Korijandar

en: Coriandre seeds
hr: Sjemenke korijandera

en: Couscous
hr: Kuskus

en: Cracked pepper
hr: Mljeveni papar

en: Cream
hr: Krema

en: Cream cheese
hr: Kremasti sir

en: Cucumber
hr: Krastavac

en: Cucumber (large)
hr: Krastavac (veliki)

en: Cumin
hr: Kumin

en: Cumin seeds
hr: Sjemenke kumina

en: Dark Jamaican rum
hr: Tamni jamajčanski rum

en: Date
hr: Datulja

en: Dill
hr: Kopar

en: Double cream
hr: Dvostruka krema

en: Dried anchovies
hr: Osušeni inčuni

en: Dried chillies
hr: Osušene čili papričice

en: Dry or fresh cilantro
hr: Suhi ili svježi korijandar

en: Dry yeast
hr: Suhi kvasac

en: Durum wheat semolina
hr: Durum pšenična krupica

en: Egg
hr: Jaje

en: Egg yolks
hr: Žumanjci

en: Fenugreek seeds
hr: Pšenično sjeme

en: Fig
hr: Smokva

en: Finely chopped cilantro
hr: Sitno sjeckani korijandar

en: Finely chopped onions
hr: Sitno sjeckani luk

en: Finely chopped thai chillies or green chillis
hr: Sitno sjeckani tajlandski čili ili zeleni čili

en: Finely chopped tomato
hr: Sitno sjeckana rajčica

en: Fish
hr: Riba

en: Fish sauce
hr: Riblji umak

en: Flour
hr: Brašno

en: Flour (all-purpose)
hr: Višenamjensko brašno

en: Flour (Tipo 00)
hr: Brašno (Tip 00)

en: Fresh rosemary
hr: Svježi ružmarin

en: Fresh tagliatelle
hr: Svježi rezanci

en: Garlic
hr: Češnjak

en: Garlic cloves
hr: Češnja češnjaka

en: Garlic powder
hr: Češnjak u prahu

en: Ginger
hr: Đumbir

en: Ginger, freshly grated
hr: Đumbir, svježe ribani

en: Goat cheese
hr: Kozji sir

en: Golden caster sugar
hr: Smeđi šećer

en: Good, dry red wine
hr: Dobro, suho crno vino

en: Gouda cheese
hr: Gouda sir

en: Goulash spices
hr: Začini za gulaš

en: Guanciale cubes
hr: Kockice slanine

en: Long pasta, e.g. spaghetti
hr: Dugačka tjestenina, npr. špageti

en: Parmesan cheese
hr: Parmezan

en: Grapes
hr: Grožđe

en: Grated French Emmental
hr: Ribani francuski ementaler

en: Green Apple
hr: Zelena jabuka

en: Green Cabbage
hr: Zeleni kupus

en: Green olive
hr: Zelene masline

en: Green onions
hr: Zeleni luk

en: green onions, chopped
hr: zeleni luk, sjeckani

en: Ground beef
hr: Mljevena junetina

en: Ground coriander (optional)
hr: Mljeveni korijandar (neobavezno)

en: Ground cumin
hr: Mljeveni kumin

en: Ground fennel
hr: Mljeveni komorač

en: Ground pepper
hr: Mljeveni papar

en: Ham
hr: Šunka

en: Hazelnuts
hr: Lješnjak

en: Hazelnuts milk
hr: Lješnjakovo mlijeko

en: Hoisin sauce
hr: Hoisin umak

en: Honey
hr: Med

en: Horseradish
hr: Hren

en: Japanese mayonaisse
hr: Japanska majoneze

en: Juniper berries
hr: Bobice borovice

en: Kale
hr: Kelj

en: Ketchup
hr: Kečap

en: Kiwis
hr: Kivija

en: Lamb
hr: Janjetina

en: Lardons
hr: Slanina

en: Lard or oil
hr: Masti ili ulja

en: Lemon
hr: Limun

en: Lemon juice
hr: Limunov sok

en: Linseeds
hr: Sjemenke lana

en: Mayonnaise
hr: Majoneza

en: Milk
hr: Mlijeko

en: Mushrooms
hr: Gljive

en: Mustard
hr: Senf

en: Mustard seeds
hr: Sjemenke senfa

en: Nut
hr: Orah

en: Oatmeal
hr: Zobena kaša

en: Oil
hr: Ulje

en: Olive oil
hr: Maslinovo ulje

en: Olive oil, extra-virgin
hr: Maslinovo ulje, ekstra djevičansko

en: Olives, pitted
hr: Masline, bez koštica

en: Onion
hr: Luk

en: Onion powder
hr: Luk u prahu

en: Orange
hr: Naranča

en: Oregano
hr: Origano

en: Pancetta
hr: Panceta

en: Parsley
hr: Peršin

en: Peperoni
hr: Feferoni

en: Pepper
hr: Papar

en: Peppers
hr: Paprika

en: Pizza sauce
hr: Umak za pizzu

en: Potato
hr: Krumpir

en: Pumpkin seeds
hr: Sjemenke bundeve

en: Raisins
hr: Grožđice

en: Red onion
hr: Crveni luk

en: Red Pepper
hr: Crveni papar

en: Red wine
hr: Crno vino

en: Rice
hr: Riža

en: Rock sugar
hr: Kocka šećera

en: Rosé wine
hr: Roze vino

en: Salt
hr: Sol

en: Salt and pepper
hr: Sol i papar

en: Soy sauce
hr: Umak od soje

en: Squash
hr: Tikva

en: Strawberry
hr: Jagoda

en: Sugar
hr: Šećer

en: Sunflower seeds
hr: Sjemenke suncokreta

en: Tangerine
hr: Mandarina

en: Tomato
hr: Rajčica

en: Tomato paste
hr: Pire od rajčice

en: Tomato sauce
hr: Umak od rajčice

en: Unsalted butter
hr: Neposoljeni putar

en: Vanilla baking powder
hr: Vanil šećer

en: Vanilla extract
hr: Vanilij ekstrakt

en: Vanilla pudding
hr: Puding od vanilije

en: Vanilla sugar
hr: Vanilij šećer

en: Vinegar
hr: Ocat

en: Water
hr: Voda

en: White fish
hr: Bijela riba

en: White onion
hr: Bijeli luk

en: White wine
hr: Bijelo vino

en: Whole chicken
hr: Cijelo pile

en: Wine
hr: Vino

en: Yeast
hr: Kvasac

en: Yoghurt
hr: Jogurt

en: Zuccini
hr: Tikvica

en: no Almond
hr: nema badem

en: no Amaretti
hr: nema amarettija

en: no Anchovies
hr: nema  inčuna

en: no Apple
hr: nema  jabuke

en: no Apricot
hr: nema marelica

en: no Artichoke
hr: nema artičoka

en: no Asparagus
hr: nema šparoga

en: no Aubergine
hr: nema plavog patlidžana

en: no Bacon
hr: nema slanine

en: no Bagel
hr: nema peciva

en: no Baked beans
hr: nema zapečenog graha

en: no Baking powder
hr: nema praška za pecivo

en: no Banana
hr: nema banana

en: no Basil
hr: nema bosiljka

en: no Basmati rice
hr: nema basmati riže

en: no Bay leaf
hr: nema lišajnog lista

en: no Beans
hr: nema graha

en: no Beef
hr: nema govedine

en: no Beef mince
hr: nema mljevene govedine

en: no Beef sausage
hr: nema goveđih kobasica

en: no Beef stock
hr: nema goveđeg temeljca

en: no Beetroot
hr: nema cikle

en: no Bell pepper
hr: nema paprike babure

en: no Berry
hr: nema bobica

en: no Bilberry
hr: nema borovnice

en: no Biscotti
hr: nema biskvita

en: no Breadcrumbs
hr: nema krušnih mrvica

en: no Butter
hr: nema maslaca

en: no Carrot
hr: nema mrkve

en: no Cheese
hr: nema sira

en: no Cherries, pitted
hr: nema trešnje, bez koštica

en: no Chocolate frosting
hr: nema čokoladne glazure

en: no Cilantro
hr: nema korijandera

en: no Cocoa powder
hr: nema kakaa u prahu

en: no Coconut milk
hr: nema kokosova mlijeka

en: no Coconut oil
hr: nema kokosovog ulja

en: no Coconut water
hr: nema kokosove vode

en: no Cold water
hr: nema hladne vode

en: no cooked beef
hr: nema kuhane govedine

en: no Coriander
hr: nema korijandera

en: no Coriandre seeds
hr: nema sjemenki korijandera

en: no Couscous
hr: nema kuskusa

en: no Cream
hr: nema kreme

en: no Cream cheese
hr: nema kremastoga sira

en: no Crushed red pepper flakes
hr: nema usitnjene crvene paprike

en: no Dark Jamaican rum
hr: nema tamnog jamajčanskog ruma

en: no Date
hr: nema datulja

en: no Double cream
hr: nema kreme

en: no Dry yeast
hr: nema suhog kvasca

en: no Egg
hr: nema jaja

en: no Fig
hr: nema smokva

en: no Fish
hr: nema ribe

en: no Fish sauce
hr: nema ribljeg umaka

en: no Flour
hr: nema brašna

en: no Flour (all-purpose)
hr: nema brašna (namjenskoga)

en: no Flour (Tipo 00)
hr: nema brašna (Tip 00)

en: no Garlic
hr: nema češnjaka

en: no Garlic powder
hr: nema češnjaka u prahu

en: no Gouda cheese
hr: nema mljevene goude

en: no Goulash spices
hr: nema začina za gulaš

en: no Parmesan cheese
hr: nema parmezana

en: no Grapes
hr: nema grožđa

en: no Green Apple
hr: nema zelene jabuke

en: no Green Cabbage
hr: nema zelenog kupusa

en: no Green olive
hr: nema zelenih maslina

en: no Green onions
hr: nema zelenog luka

en: no green onions, chopped
hr: nema zelenih maslina, bez koštica

en: no Ground beef
hr: nema mljevene junetina

en: no Ham
hr: Nema šunke

en: no Honey
hr: nema meda

en: no Horseradish
hr: nema hrena

en: no Japanese mayonaisse
hr: nema japanske majoneze

en: no Ketchup
hr: nema kečapa

en: no Lemon
hr: nema limuna

en: no Lemon juice
hr: nema limunova soka

en: no Lemon (untreated)
hr: nema limunova (nešpricanoga)

en: no Linseeds
hr: nema sjemenka lana

en: no Mayonnaise
hr: nema majoneze

en: no Milk
hr: nema mlijeka

en: no Mushrooms
hr: nema gljiva

en: no Mustard
hr: nema senfa

en: no Mustard seeds
hr: nema sjemenki senfa

en: no Nut
hr: nema oraha

en: no Oatmeal
hr: nema zobene kaše

en: no Oil
hr: nema ulja

en: no Olive oil
hr: nema maslinova ulja

en: no Olive oil, extra-virgin
hr: nema maslinova ulja, ekstra djevičanskog

en: no Olives, pitted
hr: nema maslina, bez koštica

en: no Onion
hr: nema luka

en: no Onion powder
hr: nema luka u prahu

en: no Orange
hr: nema naranče

en: no Pancetta
hr: nema pancete

en: no Paprika
hr: nema paprike

en: no Parsley
hr: nema peršina

en: no Peperoni
hr: nema feferona

en: no Pepper
hr: nema papra

en: no Peppers
hr: nema paprike

en: no Pineapple
hr: nema ananasa

en: no Pizza sauce
hr: nema umaka za pizzu

en: no Potato
hr: nema krumpira

en: no Pumpkin seeds
hr: nema sjemenka bundeve

en: no Raisins
hr: nema grožđica

en: no Red wine
hr: nema crvenog vina

en: no Rice
hr: nema riže

en: no Rice, cooked
hr: nema riže, kuhane

en: no Rock sugar
hr: nema kocka šećera

en: no Rosé wine
hr: nema rose vina

en: no Salt
hr: nema soli

en: no Salt and pepper
hr: nema soli i papra

en: no Sea salt
hr: nema morske soli

en: no Sesame oil
hr: nema sezamova ulja

en: no Sesame seeds
hr: nema sjemenka sezama

en: no Shrimps
hr: nema škampi

en: no Soy sauce
hr: nema umaka od soje

en: no Spinach
hr: nema špinata

en: no Squash
hr: nema tikve

en: no Strawberry
hr: nema jagoda

en: no Sugar
hr: nema šećera

en: no Sunflower seeds
hr: nema sjemenka suncokreta

en: no Sweet potatoes
hr: nema slatkog krumpira

en: no Tangerine
hr: nema mandarina

en: no Thai fish sauce
hr: nema tajlandskog ribljeg umaka

en: no Tofu
hr: nema tofua

en: no Tomato
hr: nema rajčica

en: no Tomato paste
hr: nema pirea od rajčica

en: no Tomato sauce
hr: nema umaka od rajčice

en: no Vanilla baking powder
hr: nema vanil šećera

en: no Vanilla extract
hr: nema vanilij ekstrakta

en: no Vanilla pudding
hr: nema pudinga od vanilije

en: no Vanilla sugar
hr: nema vanilij šećera

en: no Vinegar
hr: nema octa

en: no Water
hr: nema vode

en: no Wine
hr: nema vina

en: no Yeast
hr: nema kvasca

en: no Yoghurt
hr: nema jogurta

en: no Zinfandel
hr: nema zinfandela

en: no Zuccini
hr: nema tikvica
