recipes master - en to fi translation catalogue (364 entries)

en: Recipes
fi: Reseptit

en: GNOME cooks unite!
fi: Gnome-kokit, liittykää yhteen!

en: GNOME loves to cook
fi: Gnome rakastaa kokkausta

en: Recipes is an easy-to-use application that will help you to discover what to cook today, tomorrow, the rest of the week and for your special occasions.
fi: Reseptit on helppokäyttöinen sovellus, jonka avulla löydät kokkausideoita kuluvalle päivälle, huomiselle ja loppuviikolle sekä erikoistilaisuuksiin.

en: Recipes comes with a collection of recipes that have been collected by GNOME contributors from all over the world. It also lets you store your own recipes and share them with your friends.
fi: Reseptit sisältää kokoelman Gnome-avustajien ympäri maailmaa keräämiä reseptejä. Sen avulla voit myös luoda omia reseptejä ja jakaa niitä ystävien kesken.

en: The major features of Recipes include:
fi: Reseptien pääominaisuuksia:

en: Add and edit your own recipes
fi: Lisää ja muokkaa omia reseptejä

en: Share recipes with your friends
fi: Jaa reseptejä ystävien kesken

en: Export and print shopping lists
fi: Vie ja tulosta ostoslistoja

en: Adjust quantities based on the number of servings
fi: Säädä ainesmääriä annosten määrän mukaan

en: Mark recipes to cook later or add them to your favorites
fi: Merkitse reseptejä myöhemmin kokattavaksi ja lisää reseptejä suosikkeihin

en: Add notes to recipes
fi: Lisää huomioita resepteihin

en: The cuisines page
fi: Keittiösivu

en: A shopping list
fi: Ostoslista

en: Editing a recipe
fi: Reseptin muokkausta

en: The list of favorites
fi: Suosikkiluettelo

en: The shopping list
fi: Ostoslista

en: Same Chef
fi: Sama kokki

en: Different Chef
fi: Eri kokki

en: Existing Chef
fi: Olemassa oleva kokki

en: Imported Chef
fi: Tuotu kokki

en: Short Name:
fi: Lyhyt nimi:

en: Name:
fi: Nimi:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Picture:
fi: Kuva:

en: Chef Information
fi: Kokin tiedot

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Save
fi: _Tallenna

en: This information may be shared with other users if you share your recipes.
fi: Nämä tiedot saatetaan jakaa muiden kanssa, jos jaat reseptejäsi.

en: Other Chef
fi: Muu kokki

en: Name…
fi: Nimi…

en: Short Name…
fi: Lyhyt nimi…

en: Show
fi: Näytä

en: Done
fi: Valmis

en: Stop Cooking?
fi: Aloitetaanko kokkaus?

en: Some timers are still running.
fi: Jotkin ajastimet ovat edelleen läynnissä.

en: Keep Cooking
fi: Jatka kokkausta

en: Stop Timers
fi: Pysäytä ajastimet

en: Continue Timers
fi: Jatka ajastimia

en: Controls
fi: Ohjaimet

en: To advance to the next step, press any key on the
    keyboard.
fi: Siirry seuraavaan vaiheeseen painamalla
    mitä tahansa näppäintä.

en: To go back to the previous step, doubletap any key.
fi: Siirry edelliseen vaiheeseen painamalla kahdesti
    mitä tahansa näppäintä.

en: To exit the process, press the Escape key.
fi: Lopeta prosessi painamalla Esc-näppäintä.

en: Time is up!
fi: Aika loppui!

en: No recipes found
fi: Reseptejä

en: Cuisines page
fi: Keittiösivu

en: Contains garlic
fi: Sisältää valkosipulia

en: _Buy Ingredients
fi: _Osta ainekset

en: Preparation Time
fi: Valmisteluaika

en: Cooking Time
fi: Kokkausaika

en: Cuisine
fi: Keittiö

en: Season
fi: Kausi

en: _Notes
fi: _Huomiot

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Share
fi: _Jaa

en: _Print
fi: _Tulosta

en: Add to favorites
fi: Lisää suosikkeihin

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Add an image
fi: Lisää kuva

en: Rotate image
fi: Käännä kuvaa

en: Default image
fi: Oletuskuva

en: Remove image
fi: Poista kuva

en: Add List
fi: Lisää lista

en: Details
fi: Tiedot

en: _Name
fi: _Nimi

en: _Preparation Time
fi: _Valmisteluaika

en: Less than 15 minutes
fi: Vähemmän kuin 15 minuuttia

en: 15 to 30 minutes
fi: 15–30 minuuttiin

en: 30 to 45 minutes
fi: 30–45 minuuttiin

en: 45 minutes to an hour
fi: 45 minuutista tuntiin

en: More than an hour
fi: Enemmän kuin tunti

en: _Cooking Time
fi: _Kokkausaika

en: C_uisine
fi: Keitti_ö

en: _Meal
fi: Ate_ria

en: S_eason
fi: Ka_usi

en: _Spiciness
fi: _Mausteisuus

en: Mild
fi: Mieto

en: Somewhat spicy
fi: Hieman mausteinen

en: Hot
fi: Tulinen

en: Very spicy
fi: Erittäin mausteinen

en: _Description
fi: K_uvaus

en: Gluten-free
fi: Gluteeniton

en: Nut-free
fi: Pähkinätön

en: Vegan
fi: Vegaani

en: Milk-free
fi: Maidoton

en: Add Step
fi: Lisää vaihe

en: Add Image
fi: Lisää kuva

en: Add Timer
fi: Lisää ajastin

en: Add Temperature
fi: Lisää lämpötila

en: Add
fi: Lisää

en: Timer
fi: Ajastin

en: Image
fi: Kuva

en: Temperature
fi: Lämpötila

en: Amount
fi: Määrä

en: Ingredient
fi: Ainesosa

en: Ingredients
fi: Ainekset

en: Name of the List
fi: Listan nimi

en: Remove
fi: Poista

en: There are no recipes here yet.
fi: Täällä ei ole vielä resepetejä.

en: Any meal
fi: Mikä tahansa ateria

en: Spiciness
fi: Mausteisuus

en: Any spiciness
fi: Mikä tahansa mausteisuus

en: No restrictions
fi: Ei rajoituksia

en: Search…
fi: Etsi…

en: Recipes page
fi: Reseptisivu

en: Today
fi: Tänään

en: Editor’s Picks
fi: Toimituksen valinnat

en: Categories
fi: Luokat

en: Try a different search
fi: Yritä hakua eri ehdoilla

en: Buy ingredients
fi: Osta ainekset

en: No shopping necessary!
fi: Ostokset eivät ole tarpeen!

en: _Clear List
fi: Tyh_jennä lista

en: Nothing to add
fi: Ei lisättävää

en: Start
fi: Aloita

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Continue
fi: Jatka

en: _New Recipe
fi: _Uusi resepti

en: Go back
fi: Takaisin

en: Search
fi: Etsi

en: _Start Cooking
fi: _Aloita kokkaus

en: Ingredients to buy added.
fi: Ostettavat ainekset lisätty.

en: View Shopping List
fi: Näytä ostoslista

en: Undo
fi: Kumoa

en: Send Update
fi: Lähetä päivitys

en: Cuisines
fi: Keittiöt

en: Name
fi: Nimi

en: _Import
fi: _Tuo

en: _Export All
fi: _Vie kaikki

en: _Chef Information
fi: K_okin tiedot

en: _What’s New
fi: _Uutuudet

en: _Help
fi: _Ohje

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Report Issue
fi: _Ilmoita ongelmasta

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: File
fi: Tiedosto

en: Chef Information…
fi: Kokin tiedot…

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Find…
fi: Etsi…

en: Help
fi: Ohje

en: Recipes _Help
fi: Reseptisovelluksen ohje

en: Cancel
fi: Peru

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: A recipe with this name already exists.
fi: Resepti tällä nimellä on jo olemassa.

en: Share with a friend
fi: Jaa ystävälle

en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Flatpak metadata]
en: Version
fi: Versio

en: Application
fi: Sovellus

[ctx: Flatpak metadata]
en: Architecture
fi: Arkkitehtuuri

en: Bundled libraries
fi: Sisällytetyt kirjastot

[ctx: OS metadata]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: OS metadata]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: OS metadata]
en: Desktop
fi: Työpöytä

en: System libraries
fi: Järjestelmäkirjastot

en: System
fi: Järjestelmä

en: Print the version and exit
fi: Tulosta versio ja lopeta

en: Select an Image
fi: Valitse kuva

en: Open
fi: Avaa

en: Image files
fi: Kuvatiedostot

en: New Chef
fi: Uusi kokki

en: Step %d/%d
fi: Vaihe %d/%d

en: Step %d
fi: Vaihe %d

en: A cooking timer has expired
fi: Kokkausajastin on erääntynyt

en: Timer is up!
fi: Ajastin erääntyi!

en: American
fi: Amerikkalainen

en: Chinese
fi: Kiinalainen

en: Indian
fi: Intialainen

en: Italian
fi: Italialainen

en: French
fi: Ranskalainen

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Mediterranean
fi: Välimerellinen

en: Mexican
fi: Meksikolainen

en: Nordic
fi: Pohjoismainen

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: American Cuisine
fi: Amerikkalainen keittiö

en: Chinese Cuisine
fi: Kiinalainen keittiö

en: Indian Cuisine
fi: Intialainen keittiö

en: Italian Cuisine
fi: Italialainen keittiö

en: French Cuisine
fi: Ranskalainen keittiö

en: Greek Cuisine
fi: Kreikkalainen keittiö

en: Mediterranean Cuisine
fi: Välimerellinen keittiö

en: Mexican Cuisine
fi: Meksikolainen keittiö

en: Nordic Cuisine
fi: Pohjoismainen keittiö

en: Turkish Cuisine
fi: Turkkilainen keittiö

en: serving
fi: annos

en: servings
fi: annosta

en: Could not find this recipe.
fi: Tätä reseptiä ei löytynyt.

en: Timer: %s
fi: Ajastin: %s

en: Image %d
fi: Kuva %d

en: Recipe by %s
fi: Reseptin teki %s

en: Gluten-free recipes
fi: Gluteenittomat reseptit

en: Nut-free recipes
fi: Pähkinämättömät reseptit

en: Vegan recipes
fi: Vegaanireseptit

en: Milk-free recipes
fi: Maidottomat reseptit

en: hour
fi: tunti

en: hours
fi: tuntia

[ctx: hour abbreviation]
en: h
fi: t

en: minute
fi: minuutti

en: minutes
fi: minuuttia

[ctx: minute abbreviation]
en: m
fi: min

en: second
fi: sekunti

en: seconds
fi: sekuntia

[ctx: second abbreviation]
en: sec
fi: s

en: Recipe Author
fi: Reseptin tekijä

en: _Name Your Recipe
fi: _Nimeä reseptisi

en: You need to provide a name for the recipe
fi: Anna nimi reseptille

en: Some ingredients need correction
fi: Jotkin ainesosat vaativat korjauksia

en: Amount…
fi: Määrä…

en: Ingredient…
fi: Ainesosa…

en: Gluten-free Recipes
fi: Gluteenittomat reseptit

en: Nut-free Recipes
fi: Pähkinämättömät reseptit

en: Vegan Recipes
fi: Vegaanireseptit

en: Milk-free Recipes
fi: Maidottomat reseptit

en: Sorry about this.
fi: Pahoittelut.

en: No favorite recipes found
fi: Suosikkireseptejä ei löytynyt

en: Use the ♥ button to mark recipes as favorites.
fi: Käytä ♥ -painiketta merkitäksesi reseptit suosikkeihin.

en: No new recipes
fi: Ei uusia reseptejä

en: No imported recipes found
fi: Tuotuja reseptejä ei löytynyt

en: Main Course
fi: Pääruoat

en: Snacks
fi: Pikkupurtavaa

en: Breakfast
fi: Aamupala

en: Side Dishes
fi: Lisukkeet

en: Desserts
fi: Jälkiruoat

en: Cake and Baking
fi: Kakut ja leivonta

en: Drinks and Cocktails
fi: Drinkit ja cocktailit

en: Other
fi: Muu

en: Save the exported recipe
fi: Tallenna viety resepti

en: Save
fi: Tallenna

en: %d recipe selected for sharing | %d recipes selected for sharing
fi[0]: %d resepti valittu jaettavaksi
fi[1]: %d reseptiä valittu jaettavaksi

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Preparation:
fi: Valmistelu:

en: Cooking:
fi: Kokkaus:

en: Cuisine:
fi: Keittiö:

en: Meal:
fi: Ateria:

en: Season:
fi: Kausi:

en: Notes
fi: Huomiot

en: Error printing file:
fi: Virhe tiedostoa tulostaessa:

en: No details
fi: Ei tietoja

en: My Recipes
fi: Omat reseptit

en: Favorites
fi: Suosikit

en: All Recipes
fi: Kaikki reseptit

en: New Recipes
fi: Uudet reseptit

en: Last edited:
fi: Viimeksi muokattu:

en: Buy ingredients: <b>%s</b>
fi: Osta ainekset: <b>%s</b>

en: Buy ingredients: <b>%s and %s</b>
fi: Osta ainekset: <b>%s ja %s</b>

en: A recipe with this ID already exists
fi: Resepti tällä tunnisteella on jo olemassa

en: Sorry, this ID is taken
fi: Tämä tunniste on jo käytössä

en: A chef with this ID already exists
fi: Kokki tällä tunnisteella on jo olemassa

en: by %s
fi: tekijä %s

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Thanksgiving
fi: Kiitospäivä

en: Christmas
fi: Joulu

en: New Year’s
fi: Uusivuosi

en: Spring
fi: Kevät

en: Summer
fi: Kesä

en: Fall
fi: Syksy

en: Winter
fi: Talvi

en: Shopping List
fi: Ostoslista

en: Save the shopping list
fi: Tallenna ostoslista

en: Mild or somewhat spicy
fi: Mieto tai hieman tulinen

en: At least somewhat spicy
fi: Vähintään hieman tulinen

en: Hot or very spicy
fi: Tulinen tai erittäin mausteinen

[ctx: unit name]
en: gram
fi: gramma

[ctx: unit plural]
en: grams
fi: grammaa

[ctx: unit name]
en: kilogram
fi: kilogramma

[ctx: unit plural]
en: kilograms
fi: kilogrammaa

[ctx: unit name]
en: liter
fi: litra

[ctx: unit plural]
en: liters
fi: litraa

[ctx: unit name]
en: deciliter
fi: desilitra

[ctx: unit plural]
en: deciliters
fi: desilitraa

[ctx: unit name]
en: milliliter
fi: millilitra

[ctx: unit plural]
en: milliliters
fi: millilitraa

[ctx: unit name]
en: tablespoon
fi: ruokalusikka

[ctx: unit plural]
en: tablespoons
fi: ruokalusikallista

[ctx: unit name]
en: teaspoon
fi: teelusikka

[ctx: unit plural]
en: teaspoons
fi: teelusikallista

[ctx: unit name]
en: package
fi: paketti

[ctx: unit plural]
en: packages
fi: pakettia

[ctx: unit name]
en: millimeter
fi: millilitra

[ctx: unit plural]
en: millimeters
fi: millilitraa

[ctx: unit name]
en: centimeter
fi: senttimetri

[ctx: unit plural]
en: centimeters
fi: senttimetriä

[ctx: unit name]
en: meter
fi: metri

[ctx: unit plural]
en: meters
fi: metriä

en: I don’t know this unit: %s
fi: En tiedä tätä yksikköä: %s

en: more than a year ago
fi: yli vuosi sitten

en: %d month ago | %d months ago
fi[0]: %d kuukausi sitten
fi[1]: %d kuukautta sitten

en: %d day ago | %d days ago
fi[0]: %d päivä sitten
fi[1]: %d päivää sitten

en: just now
fi: juuri nyt

en: 10 minutes ago
fi: 10 minuuttia sitten

en: half an hour ago
fi: puoli tuntia sitten

en: %d hour ago | %d hours ago
fi[0]: %d tunti sitten
fi[1]: %d tuntia sitten

en: some time ago
fi: jokin aika sitten

en: Add a New Recipe
fi: Lisää uusi resepti

en: Recipe “%s” deleted
fi: Resepti “%s” poistettu

en: Ready to Cook!
fi: Valmiina kokkaamaan!

en: Imported Recipes
fi: Tuodut reseptit

en: Select a recipe file
fi: Valitse reseptitiedosto

en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

en: _Export
fi: _Vie

en: Chefs: %s
fi: Kokit: %s

en: Favorite Recipes
fi: Suosikkireseptit

en: Buy Ingredients
fi: Osta ainekset

note: TRANSLATORS: %s gets replaced by a version number
en: Recipes %s
fi: Reseptit %s

note: TRANSLATORS: %s gets replaced by a date
en: Released: %s
fi: Julkaistu: %s

en: Unreleased
fi: Julkaisematon

en: Almond
fi: Manteli

en: Anchovies
fi: Anjovis

en: Apple
fi: Omena

en: Apricot
fi: Aprikoosi

en: Artichoke
fi: Artisokka

en: Asparagus
fi: Parsa

en: Aubergine
fi: Munakoisko

en: Bacon
fi: Pekoni

en: Baking powder
fi: Leivontajauho

en: Banana
fi: Banaani

en: Basil
fi: Basilika

en: Basmati rice
fi: Basmatiriisi

en: Beans
fi: Pavut

en: Beetroot
fi: Punajuuri

en: Bilberry
fi: Mustikka

en: Butter
fi: Voi

en: Carrot
fi: Porkkana

en: Cheese
fi: Juusto

en: Cilantro
fi: Korianteri

en: Cocoa powder
fi: Kaakaojauhe

en: Couscous
fi: Kuskus

en: Date
fi: Päivä

en: Egg
fi: Kananmuna

en: Fig
fi: Viikuna

en: Fish
fi: Kala

en: Flour
fi: Jauho

en: Garlic
fi: Valkosipuli

en: Grapes
fi: Greippejä

en: Honey
fi: Hunaja

en: Lemon
fi: Sitruuna

en: Linseeds
fi: Pellavasiemen

en: Mayonnaise
fi: Majoneesi

en: Milk
fi: Maito

en: Mustard
fi: Sinappi

en: Oatmeal
fi: Kaurahiutale

en: Oil
fi: Öljy

en: Onion
fi: Sipuli

en: Orange
fi: Appelsiini

en: Parsley
fi: Persilja

en: Pizza sauce
fi: Pizzakastike

en: Potato
fi: Peruna

en: Raisins
fi: Rusinoita

en: Rice
fi: Riisi

en: Salt
fi: Suola

en: Soy sauce
fi: Soijakastike

en: Strawberry
fi: Mansikka

en: Sugar
fi: Sokeri

en: Sunflower seeds
fi: Auringonkukan siemenet

en: Squash
fi: Kurptisa

en: Tangerine
fi: Mandariini

en: Tomato
fi: Tomaatti

en: Vanilla sugar
fi: Vanilliinisokeri

en: Vinegar
fi: Etikka

en: Water
fi: Vesi

en: Wine
fi: Viini

en: Yeast
fi: Hiiva

en: Yoghurt
fi: Jugurtti
