recipes master - en to sv translation catalogue (987 entries)

en: Recipes
sv: Recept

en: GNOME cooks unite!
sv: GNOME-kockar, förenen eder!

en: GNOME loves to cook
sv: GNOME älskar att laga mat

en: Recipes is an easy-to-use application that will help you to discover what to cook today, tomorrow, the rest of the week and for your special occasions.
sv: Recept är ett lättanvänt program som hjälper dig med vad du ska laga för mat idag, imorgon, resten av veckan och andra speciella tillfällen.

en: Recipes comes with a collection of recipes that have been collected by GNOME contributors from all over the world. It also lets you store your own recipes and share them with your friends.
sv: Recept kommer med en samling recept som har samlats ihop av GNOME-volontärer från hela världen. Det låter dig också lagra dina egna recept och dela dem med vänner.

en: The major features of Recipes include:
sv: De stora funktionerna för Recept inkluderar:

en: Add and edit your own recipes
sv: Lägg till och redigera dina egna recept

en: Share recipes with your friends
sv: Dela recept med dina vänner

en: Export and print shopping lists
sv: Exportera och skriv ut inköpslistor

en: Adjust quantities based on the number of servings
sv: Anpassa mängder baserat på antalet portioner

en: Mark recipes to cook later or add them to your favorites
sv: Markera recept att laga senare eller lägg till dem till dina favoriter

en: Add notes to recipes
sv: Lägg till anteckningar till recept

en: Hands-free cooking instruction mode
sv: Handlöst tillagningsinstruktionsläge

en: Initial screen for the application
sv: Programmets startskärm

en: The cuisines page
sv: Sidan för kokkonst

en: A shopping list
sv: En inköpslista

en: Cooking a recipe
sv: Tillaga efter recept

en: Editing a recipe
sv: Redigera ett recept

en: An individual recipe
sv: Ett individuellt recept

en: An individual cuisine
sv: En individuell kokkonst

en: The user ID of the current user
sv: Användar-ID för aktuell användare

en: The user ID of the current user.
sv: Användar-ID för aktuell användare.

en: The number of times cooking mode has been presented
sv: Antalet gånger tillagningsläge har presenterats

en: The number of times cooking mode has been presented.
sv: Antalet gånger tillagningsläge har presenterats.

en: The timestamp of the last change to the favorites list
sv: Tidsstämpel för sista ändringen till favoritlistan

en: The timestamp of the last time an item was added to or removed from the favorites list.
sv: Tidsstämpel för senaste gången ett objekt lades till eller togs bort från favoritlistan.

en: The list of favorites
sv: Listan över favoriter

en: The list of favorites. Each entry in the list is the ID of a recipe.
sv: Listan över favoriter. Varje post i listan är ID för ett recept.

en: The timestamp of the last change to the shopping list
sv: Tidsstämpel för sista ändringen till inköpslistan

en: The timestamp of the last time an item was added to or removed from the shopping list.
sv: Tidsstämpel för senaste gången ett objekt lades till eller togs bort från inköpslistan.

en: The shopping list
sv: Inköpslistan

en: The shopping list. Each entry in the dictionary maps the ID of a recipe to a serving count.
sv: Inköpslistan. Varje post i ordlistan mappar ID för ett recept till ett portionsantal.

en: Ingredients that were removed from the shopping list
sv: Ingredienser som togs bort från inköpslistan

en: The names of ingredients that were removed from the shopping list.
sv: Namnen på ingredienserna som togs bort från inköpslistan.

en: The list of recipes to be exported
sv: Listan över recept att exportera

en: The list of recipes to be exported. Each entry in the list is the ID of a recipe.
sv: Listan över recept att exportera. Varje post i listan är ID för ett recept.

en: The setting for which unit temperatures should be displayed in.
sv: Inställningen för vilken enhet som temperaturer ska visas i.

en: The setting for which unit temperatures should be displayed in. Default is 'locale', which means to use the LC_MEASUREMENT category of the current locale to decide.
sv: Inställningen för vilken enhet som temperaturer ska visas i. Standard är ”locale”, vilket betyder att använda LC_MEASUREMENT-kategorin för aktuell lokal för att bestämma det.

en: By which key to sort lists.
sv: Enligt vilken nyckel listor ska sorteras.

en: The setting determines which key is used to sort lists of recipes by.
sv: Inställningen avgör vilken nyckel som receptlistor ska sorteras efter.

en: Whether the surprise dialog should be shown.
sv: Huruvida överraskningsdialogen ska visas.

en: The setting determines whether the surprise dialog should be shown on startup.
sv: Inställningen avgör huruvida överraskningsdialogen ska visas vid uppstart.

en: The setting for which unit volumes should be displayed in.
sv: Inställningen för vilken enhet som volym ska visas i.

en: The setting for which unit volumes should be displayed in. Default is 'locale',
sv: Inställningen för vilken enhet som volym ska visas i. Standard är ”locale”,

en: The setting for which unit weights should be displayed in.
sv: Inställningen för vilken enhet som vikt ska visas i.

en: The setting for which unit weights should be displayed in. Default is 'locale',
sv: Inställningen för vilken enhet som vikt ska visas i. Standard är ”locale”,

en: Same Chef
sv: Samma kock

en: Different Chef
sv: Annan kock

en: Existing Chef
sv: Befintlig kock

en: Imported Chef
sv: Importerad kock

en: Short Name:
sv: Kortnamn:

en: Name:
sv: Namn:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Picture:
sv: Bild:

en: Chef Information
sv: Kock-information

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Save
sv: _Spara

en: This information may be shared with other users if you share your recipes.
sv: Denna information kan delas med andra användare om du delar dina recept.

en: Other Chef
sv: Andrekock

en: Name…
sv: Namn…

en: Short Name…
sv: Kortnamn…

en: Show
sv: Visa

en: Done
sv: Klar

en: Stop Cooking?
sv: Sluta tillaga?

en: Some timers are still running.
sv: Några tidtagare körs fortfarande.

en: Recipes can keep the timers running
    even if you leave cooking mode now.
sv: Recept kan låta tidtagarna gå
    även om du lämnar tillagningsläget nu.

en: Keep Cooking
sv: Fortsätt tillaga

en: Stop Timers
sv: Stoppa tidtagare

en: Continue Timers
sv: Fortsätt tidtagare

en: Controls
sv: Kontroller

en: To advance to the next step, press any key on the
    keyboard.
sv: För att gå vidare till nästa steg, tryck ned valfri
    tangent på tangentbordet.

en: To go back to the previous step, doubletap any key.
sv: För att gå tillbaka till föregående steg, dubbelklicka på valfri tangent.

en: Alternatively, you can use the cursor keys to
    quickly seek within the directions.
sv: Alternativt kan du använda piltangenterna för
    att snabbt söka bland riktningarna.

en: To exit the process, press the Escape key.
sv: För att avsluta processen, tryck ned Escape-tangenten.

en: Time is up!
sv: Tiden är slut!

en: No recipes found
sv: Fann inga recept

en: There are no recipes for this cuisine.
sv: Det finns inga recept för denna matkultur.

en: Cuisines page
sv: Matkulturssida

en: World Cuisines
sv: Världsmatkultur

en: Seasonal
sv: Årstidsbunden

en: Contains garlic
sv: Innehåller vitlök

en: Contains dairy products. Please always double-check the ingredients if you are serving a person with gluten or dairy intolerance.
sv: Innehåller mejeriprodukter. Dubbelkontrollera alltid ingredienserna om du serverar till en person som inte tål gluten eller mejeriprodukter.

en: Contains Gluten. Please always double-check the ingredients if you are serving a person with gluten or dairy intolerance.
sv: Innehåller gluten. Dubbelkontrollera alltid ingredienserna om du serverar till en person som inte tål gluten eller mejeriprodukter.

en: Spicy
sv: Kryddig

en: _Buy Ingredients
sv: _Inhandla ingredienser

en: _Yield
sv: _Antal

en: Preparation Time
sv: Förberedelsetid

en: Cooking Time
sv: Tillagningstid

en: Cuisine
sv: Kokkonst

en: Meal
sv: Måltid

en: Season
sv: Årstid

en: Note
sv: Anteckning

en: Directions
sv: Instruktioner

en: _Notes
sv: _Anteckningar

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Share
sv: _Dela

en: _Print
sv: _Skriv ut

en: Add to favorites
sv: Lägg till i favoriter

en: Edit
sv: Redigera

en: Add an image
sv: Lägg till en bild

en: Rotate image
sv: Rotera bild

en: Default image
sv: Standardbild

en: Remove image
sv: Ta bort bild

en: Add List
sv: Lägg till lista

en: Details
sv: Detaljer

en: _Name
sv: _Namn

en: _Preparation Time
sv: _Förberedelsetid

en: Less than 15 minutes
sv: Mindre än 15 minuter

en: 15 to 30 minutes
sv: 15 till 30 minuter

en: 30 to 45 minutes
sv: 30 till 45 minuter

en: 45 minutes to an hour
sv: 45 minuter till en timme

en: More than an hour
sv: Mer än en timme

en: _Cooking Time
sv: _Tillagningstid

en: C_uisine
sv: K_okkonst

en: _Meal
sv: _Måltid

en: S_eason
sv: År_stid

en: _Spiciness
sv: _Kryddighet

en: Somewhat spicy
sv: Delvis het

en: Hot
sv: Het

en: Very spicy
sv: Väldigt het

en: _Description
sv: _Beskrivning

en: Gluten-free
sv: Glutenfri

en: Nut-free
sv: Nötfri

en: Milk-free
sv: Mjölkfri

en: Di_rections
sv: Inst_ruktioner

en: Preview
sv: Förhandsvisa

en: Add Step
sv: Lägg till steg

en: Add Image
sv: Lägg till bild

en: Add Timer
sv: Lägg till tidtagare

en: Add Temperature
sv: Lägg till temperatur

en: Title…
sv: Titel…

en: Add
sv: Lägg till

en: Use paragraphs to break directions into steps (2 newlines).
sv: Använda paragrafer för dela upp anvisningar i steg (2 nyrader).

en: You can provide an image or a time counter in each step.
sv: Du kan för varje steg tillhandahålla en bild eller tidstagare.

en: Timer
sv: Tidtagare

en: Image
sv: Bild

en: Temperature
sv: Temperatur

en: Amount
sv: Mängd

en: Ingredient
sv: Ingrediens

en: Use a number, followed by an (optional) unit.
sv: Använd ett tal, (valfritt) följt av en enhet.

en: Examples: 1 kg, 2 1/2 pounds, 250 ml, 6
sv: Exempel: 1 kg, 2 1/2 liter, 250 ml, 6

en: Ingredients
sv: Ingredienser

en: Name of the List
sv: Namn på listan

en: Remove
sv: Ta bort

en: Add more ingredients
sv: Lägg till fler ingredienser

en: There are no recipes here yet.
sv: Det finns inga recept här än.

en: Any meal
sv: Någon måltid

en: Spiciness
sv: Kryddighet

en: Any spiciness
sv: Valfri kryddighet

en: Dietary restrictions
sv: Begränsningar i diet

en: No restrictions
sv: Inga begränsningar

note: FIXME: repopulate
en: Anything
sv: Någonting

en: Search…
sv: Sök…

en: Recipes page
sv: Receptsida

en: Today
sv: Idag

en: Editor’s Picks
sv: Redaktörens tips

en: Categories
sv: Kategorier

en: Featured GNOME Chefs
sv: GNOME-kockar i blickfånget

en: Contributed recipe
sv: Bidraget recept

en: Try a different search
sv: Prova en annan sökning

en: Buy ingredients
sv: Köp ingredienser

en: No shopping necessary!
sv: Ingen handling nödvändig!

en: _Clear List
sv: _Töm lista

en: Nothing to add
sv: Inget att lägga till

en: Yield
sv: Antal

en: Start
sv: Påbörja

en: Pause
sv: Pausa

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Reset
sv: Återställ

en: _New Recipe
sv: _Nytt recept

en: Go back
sv: Gå tillbaka

en: Search
sv: Sök

en: _Start Cooking
sv: _Börja tillaga

en: _Done Shopping
sv: _Klar med inhandling

en: All ingredients marked as stocked!
sv: Alla ingredienser markerade som i lager!

en: _Undo
sv: Å_ngra

en: Ingredients to buy added.
sv: Ingredienser för inhandling lades till.

en: View Shopping List
sv: Visa inköpslista

en: Undo
sv: Ångra

en: Send Update
sv: Skicka uppdatering

en: Shopping List has been exported to Todoist
sv: Inköpslista har exporterats till Todoist

en: Cuisines
sv: Matkulturer

en: Name
sv: Namn

en: _Import
sv: _Importera

en: _Export All
sv: _Exportera alla

en: _Chef Information
sv: _Kock-information

en: _What’s New
sv: _Vad är nytt

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About
sv: _Om

en: _Report Issue
sv: _Rapportera problem

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: File
sv: Arkiv

en: Chef Information…
sv: Kock-information…

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Find…
sv: Sök…

en: Help
sv: Hjälp

en: Recipes _Help
sv: _Hjälp för Recept

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Rename
sv: Byt namn

en: A recipe with this name already exists.
sv: Det finns redan ett recept med detta namn.

en: _Add More
sv: _Lägg till fler

en: Share with a friend
sv: Dela med en vän

en: Contribute to the Recipes project
sv: Bidra till Recept-projektet

en: GNOME turns 20 !
sv: GNOME fyller 20!

en: YEARS
    STRONG
sv: ÅR
    STARKA

en: Recipes is a present to GNOME for its 20th birthday. We invite the GNOME community all over the world to share recipes and enjoy a good meal together.
sv: Recept är en present till GNOME på dess 20:e födelsedag. Vi bjuder in GNOME-gemenskapen över hela världen att dela sina recept och avnjuta en härlig måltid tillsammans.

en: Let’s Party
sv: Låt festen börja

en: What’s New in Recipes
sv: Vad är nytt i Recept

en: Export Ingredients
sv: Exportera ingredienser

en: Export
sv: Exportera

en: Email
sv: E-post

en: Add service
sv: Lägg till tjänst

en: Learn more about Builder
sv: Få reda på mer om Builder

en: Unknown
sv: Okänd

en: Application
sv: Program

[ctx: Flatpak metadata]
en: Architecture
sv: Arkitektur

[ctx: Flatpak metadata]
en: Branch
sv: Gren

[ctx: Flatpak metadata]
en: Commit
sv: Checka in

en: Runtime
sv: Exekveringsmiljö

en: Bundled libraries
sv: Medskickade bibliotek

[ctx: OS metadata]
en: Name
sv: Namn

[ctx: OS metadata]
en: Type
sv: Typ

[ctx: OS metadata]
en: Desktop
sv: Skrivbord

en: System libraries
sv: Systembibliotek

en: Learn more about Recipes
sv: Få reda på mer om Recept

en: Recipes by
sv: Recept av

en: Got an error from Account portal
sv: Fel från kontoportalen

en: Allow your personal information to be included with recipes you share with your friends.
sv: Tillåt att din personliga information inkluderas med recept som du delar med dina vänner.

en: Supported categories: %s
sv: Kategorier som stöds: %s

en: Print the version and exit
sv: Skriv programversion och avsluta

en: Turn on verbose logging
sv: Slå på utförlig loggning

en: Show a category
sv: Visa en kategori

en: Select an Image
sv: Välj en bild

en: Open
sv: Öppna

en: Image files
sv: Bildfiler

en: New Chef
sv: Ny kock

en: Cooking
sv: Tillagning

en: Step %d/%d
sv: Steg %d/%d

en: Step %d
sv: Steg %d

en: GNOME Recipes
sv: GNOME Recept

en: A cooking timer has expired
sv: En tillagningstidtagare har gått ut

en: Timer for “%s” has expired.
sv: Tidtagaren för ”%s” har gått ut.

en: Timer is up!
sv: Tiden är slut!

en: American
sv: Amerikansk

en: Chinese
sv: Kinesisk

en: Indian
sv: Indisk

en: Italian
sv: Italiensk

en: French
sv: Fransk

en: Greek
sv: Grekisk

en: Mediterranean
sv: Medelhavsmat

en: Mexican
sv: Mexikansk

en: Nordic
sv: Nordisk

en: Turkish
sv: Turkisk

en: American Cuisine
sv: Amerikansk kokkonst

en: Chinese Cuisine
sv: Kinesisk kokkonst

en: Indian Cuisine
sv: Indisk kokkonst

en: Italian Cuisine
sv: Italiensk kokkonst

en: French Cuisine
sv: Fransk kokkonst

en: Greek Cuisine
sv: Grekisk kokkonst

en: Mediterranean Cuisine
sv: Medelhavskokkonst

en: Mexican Cuisine
sv: Mexikansk kokkonst

en: Nordic Cuisine
sv: Nordisk kokkonst

en: Turkish Cuisine
sv: Turkisk kokkonst

en: The cuisine of the United States reflects its history. The European colonization of the Americas yielded the introduction of a number of ingredients and cooking styles to the latter. The various styles continued expanding well into the 19th and 20th centuries, proportional to the influx of immigrants from many foreign nations; such influx developed a rich diversity in food preparation throughout the country.
sv: Matkulturen i USA reflekterar dess historia. Den europeiska koloniseringen av Amerika ledde till introduktionen av ett antal ingredienser och matlagningsstilar. De olika stilarna fortsatte att expandera långt in på 1800- och 1900-talen, proportionellt mot inflödet av immigranter från många olika nationer; ett sådant inflöde utvecklade en rik variation i mattillagning över landet.

en: Chinese cuisine includes styles originating from the diverse regions of China, as well as from Chinese people in other parts of the world including most Asian nations. The history of Chinese cuisine in China stretches back for thousands of years and has changed from period to period and in each region according to climate, imperial fashions, and local preferences. Over time, techniques and ingredients from the cuisines of other cultures were integrated into the cuisine of the Chinese people due both to imperial expansion and from the trade with nearby regions in pre-modern times, and from Europe and the New World in the modern period.
sv: Kinesisk matkultur inkluderar stilar som härstammar från olika regioner i Kina såväl som från kineser i andra delar av världen, inklusive de flesta asiatiska nationerna. Historien om matkultur i Kina sträcker sig tillbaka över tusentals år och har ändrats periodvis i varje region beroende på klimat, kejsarmode och vad som föredragits lokalt. Över tid har teknik och ingredienser från andra kulturers matkulturer integrerats i kinesiska folkets kokkonst beroende på imperiets expansion, i handel med närliggande regioner i förmodern tid och från Europa och den nya världen i modern tid.

en: Indian cuisine encompasses a wide variety of regional and traditional cuisines native to India. Given the range of diversity in soil type, climate, culture, ethnic group and occupations, these cuisines vary significantly from each other and use locally available spices, herbs, vegetables and fruits. Indian food is also heavily influenced by religious and cultural choices and traditions. There has also been Middle Eastern and Central Asian influence on North Indian cuisine from the years of Mughal rule. Indian cuisine has been and is still evolving, as a result of the nation’s cultural interactions with other societies.
sv: Indisk matkultur omfattar ett brett register av regionala och traditionella kokkonster med ursprung från Indien. Givet omfånget av variation i jordtyp, klimat, kultur, etnisk grupp och ockupationer varierar matkulturen signifikant från varandra och använder lokalt tillgängliga kryddor, örter, grönsaker och frukt. Indisk mat är också kraftigt influerad av religiösa och kulturella val och traditioner. Det har också förekommit influenser från mellanöstern och centralasien på den nordindiska kokkonsten efter åren av Mughal-styre. Indisk matkultur fortsätter att utvecklas som ett resultat av nationens kulturella utbyte med andra samhällen.

en: Italian cuisine is characterized by its simplicity, with many dishes having only four to eight ingredients. Italian cooks rely chiefly on the quality of the ingredients rather than on elaborate preparation. Ingredients and dishes vary by region. Many dishes that were once regional, however, have proliferated with variations throughout the country.
sv: Italiensk matkultur karakteriseras av dess enkelhet där många rätter bara har fyra till åtta ingredienser. Italienska kockar lutar sig starkt på kvaliteten av ingredienserna istället för omfattande tillagning. Ingredienser och rätter varierar efter region. Många rätter som en gång i tiden var regionala har utmynnat i variationer över hela landet.

en: French cuisine was codified in the 20th century by Auguste Escoffier to become the modern haute cuisine; Escoffier, however, left out much of the local culinary character to be found in the regions of France and was considered difficult to execute by home cooks. Gastro-tourism and the Guide Michelin helped to acquaint people with the rich bourgeois and peasant cuisine of the French countryside starting in the 20th century. Gascon cuisine has also had great influence over the cuisine in the southwest of France. Many dishes that were once regional have proliferated in variations across the country.
sv: Fransk matkultur kodifierades på 1900-talet av Auguste Escoffier till att bli haute cuisine ("högsta kokkonst"); Escoffier utelämnade dock mycket av den lokala kulinariska karaktären som återfinns i Frankrikes regioner och som ansågs för svår att utföras av hemmakockar. Gastro-turism och Michelinguiden hjälpte i början av 1900-talet folk att vänja sig med kokkonsten från övre medelklass och bönder från franska landsbygden. Gascon-kokkonst har också haft en stor påverkan på kokkonsten i sydvästra Frankrike. Många rätter som en gång i tiden var regionala har utmynnat i variationer utöver landet.

en: Contemporary Greek cookery makes wide use of vegetables, olive oil, grains, fish, wine, and meat (white and red, including lamb, poultry, rabbit and pork). Other important ingredients include olives, cheese, eggplant (aubergine), zucchini (courgette), lemon juice, vegetables, herbs, bread and yoghurt. The most commonly used grain is wheat; barley is also used. Common dessert ingredients include nuts, honey, fruits, and filo pastry.
sv: Samtida grekisk matkultur använder en bred variation av grönsaker, olivolja, korn, fisk, vin och kött (vitt och rött, inklusive lamm, fjäderfän, kanin och fläsk). Andra viktiga ingredienser inkluderar oliver, ost, äggplanta (aubergine), zucchini (courgette), citronjuice, grönsaker, örter, bröd och yoghurt. De vanligaste använda kornen är vete; korn används också. Vanliga dessertingredienser omfattar nötter, honung, frukter och filodeg.

en: Mediterranean cuisine has a lot to offer, and is legendary for being very healthy too. Expect to see olives, yoghurt and garlic.
sv: Medelhavsmaten har massor att erbjuda och är legendarisk för att också vara väldigt hälsosam. Förvänta dig att se oliver, yoghurt och vitlök.

en: Mexican cuisine is primarily a fusion of indigenous Mesoamerican cooking with European, especially Spanish, elements added after the Spanish conquest of the Aztec Empire in the 16th century. The staples are native foods, such as corn, beans, avocados, tomatoes, and chili peppers, along with rice, which was brought by the Spanish. Europeans introduced a large number of other foods, the most important of which were meats from domesticated animals (beef, pork, chicken, goat, and sheep), dairy products (especially cheese), and various herbs and spices.
sv: Mexikansk matkultur är huvudsakligen en blandning av infödd mesoamerikansk kokkonst med europeiska inslag, speciellt då spanska tillagda efter den spanska erövringen av Aztekriket på 1500-talet. Grunden är inhemsk mat som majs, bönor, avokado, tomater och chilipeppar tillsammans med ris, som tog dit av spanjorer. Européer introducerad ett stort antal andra maträtter, varav de viktigaste var kött från domesticerade djur (biff, fläsk, kyckling, get och får), mejeriprodukter (speciellt ost) och olika örter och kryddor.

en: Cooking in Denmark has always been inspired by foreign and continental practises and the use of imported tropical spices like cinnamon, cardamom, nutmeg and black pepper can be traced to the Danish cuisine of the Middle Ages and some even to the Vikings.
sv: Matlagning i Danmark har alltid varit inspirerat av utländska och kontinentala sedvänjor, och användningen av importerade tropiska kryddor som kanel, kardemumma, muskot och svartpeppar kan spåras tillbaka till medeltidens danska kokkonst, och vissa till och med ända sedan vikingarna.

en: You can find a great variety of mouth watering dishes in Turkish cuisine, which is mostly the heritage of Ottoman cuisine. It is the mixture and refinement of Central Asian, Middle Eastern and Balkan cuisines. Therefore it is impossible to fit Turkish cuisine into a short list.
sv: Du hittar en stor variation av aptitretande rätter i turkisk matkultur, som mestadels är arvet från ottomansk kokkonst. Det är en blandning och förfining av kokkonst från Centralasien, Medelhavet och Balkanområdet. Det är därför omöjligt att få med turkisk kokkonst i en kort lista.

en: serving
sv: portion

en: servings
sv: portioner

en: Could not find this recipe.
sv: Kunde inte hitta detta recept.

en: Timer: %s
sv: Tidtagare: %s

en: Image %d
sv: Bild %d

en: Recipe by %s
sv: Recept av %s

en: Gluten-free recipes
sv: Glutenfria recept

en: Nut-free recipes
sv: Nötfria recept

en: Vegan recipes
sv: Veganrecept

en: Vegetarian recipes
sv: Vegetariska recept

en: Milk-free recipes
sv: Mjölkfria recept

en: Halal recipes
sv: Halalrecept

en: Other dietary restrictions
sv: Andra begränsningar i dieten

en: A gluten-free diet is a diet that excludes gluten, a protein composite found in wheat, barley, rye, and all their species and hybrids (such as spelt, kamut, and triticale). The inclusion of oats in a gluten-free diet remains controversial. Avenin present in oats may also be toxic for coeliac people; its toxicity depends on the cultivar consumed. Furthermore, oats are frequently cross-contaminated with cereals containing gluten.
    <a href="https://en.wikibooks.org/wiki/Cookbook:Gluten-Free">Learn more…</a>
sv: En glutenfri diet är en diet som exkluderar gluten, en proteinsammansättning som finns i vete, korn, råg och alla deras arter och hybrider (dinkel, kamutvete och rågvete). Inkluderingen av havre i en glutenfri diet är kontroversiell. Avenin i havre kan också vara giftig för glutenintoleranta personer; dess giftighet beror på konsumerad sort. Vidare har havre ofta kommit i kontakt med sädesslag som innehåller gluten.
    <a href="https://en.wikibooks.org/wiki/Cookbook:Gluten-Free">Läs mer…</a>

en: A tree nut allergy is a hypersensitivity to dietary substances from tree nuts and edible tree seeds causing an overreaction of the immune system which may lead to severe physical symptoms. Tree nuts include, but are not limited to, almonds, Brazil nuts, cashews, chestnuts, filberts/hazelnuts, macadamia nuts, pecans, pistachios, pine nuts, shea nuts and walnuts.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Tree_nut_allergy">Learn more…</a>
sv: Nötallergi är en födoämnesöverkänslighet för ätliga nötter och frön som orsakar en överreaktion i immunsystemet vilket kan leda till allvarliga fysiska symptom. Nötallergi omfattar, men begränsas inte till, mandlar, brasilianska nötter, cashewnötter, kastanjenötter, hasselnötter, macadamianötter, pekannötter, pistagenötter, pinjenötter, sheanötter och valnötter.
    <a href="https://sv.wikipedia.org/wiki/N%C3%B6tallergi">Läs mer…</a>

en: Veganism is both the practice of abstaining from the use of animal products, particularly in diet, and an associated philosophy that rejects the commodity status of animals.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Veganism">Learn more…</a>
sv: Veganism är både läran om att avstå från användning av djurprodukter, speciellt i dieten, och en filosofi som avvisar användningen av djur som en råvara.
    <a href="https://sv.wikipedia.org/wiki/Veganism">Läs mer…</a>

en: Vegetarian cuisine is based on food that meets vegetarian standards by not including meat and animal tissue products (such as gelatin or animal-derived rennet). For lacto-ovo vegetarianism (the most common type of vegetarianism in the Western world), eggs and dairy products such as milk and cheese are permitted. For lacto vegetarianism, the earliest known type of vegetarianism (recorded in India), dairy products such as milk and cheese are permitted.
    The strictest forms of vegetarianism are veganism and fruitarianism, which exclude all animal products, including dairy products as well as honey, and even some refined sugars if filtered and whitened with bone char.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Vegetarianism">Learn more…</a>
sv: Vegetarisk matkultur baseras på mat som uppfyller vegetariska standarder genom att inte inkludera kött eller produkter med djurvävnad (som gelatin eller djurbaserad löpe). För lakto-ovo-vegetarianer (den vanligaste typen av vegetarianism i väst) är ägg och mejeriprodukter som mjölk och ost tillåtna.
    Den striktaste formen av vegetarianism är veganism och frukterianism som exkluderar alla djurprodukter, inklusive mejeriprodukter såväl som honung, och även raffinerat socker om filtrerat och blekt med benkol.
    <a href="https://sv.wikipedia.org/wiki/Vegetarianism">Läs mer…</a>

en: Lactose intolerance is a condition in which people have symptoms due to the decreased ability to digest lactose, a sugar found in milk products. Those affected vary in the amount of lactose they can tolerate before symptoms develop. Symptoms may include abdominal pain, bloating, diarrhea, gas, and nausea. These typically start between half and two hours after drinking milk. Severity depends on the amount a person eats or drinks. It does not cause damage to the gastrointestinal tract.
    <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Lactose_intolerance">Learn more…</a>
sv: Laktosintolerans är ett tillstånd i vilket personer har symptom som beror på en förminskad förmåga att bryta ned laktos, ett socker som finns i mjölkprodukter. Bland de som drabbas skiljer sig mängden laktos som kan tas upp innan symptom utvecklas. Symptom kan omfatta magsmärta, förstoppning, diarré, gaser och illamående. Dessa startar typiskt mellan en halvtimme till två timmar efter att ha druckit mjölk. Allvarlighetsgrad beror på mängden en person äter eller dricker. Det orsakar inte skada på mag-tarmkanalen.
    <a href="https://sv.wikipedia.org/wiki/Laktosintolerans">Läs mer…</a>

en: Halal meat is prepared according to Islamic traditions
sv: Halalkött tillreds enligt islamiska traditioner

en: hour
sv: timme

en: hours
sv: timmar

[ctx: hour abbreviation]
en: h
sv: t

en: minute
sv: minut

en: minutes
sv: minuter

en: second
sv: sekund

en: seconds
sv: sekunder

[ctx: second abbreviation]
en: sec
sv: sek

en: Recipe Author
sv: Receptupphovsman

en: loaf
sv: skiva

en: loafs
sv: skivor

en: ounce
sv: uns

en: ounces
sv: uns

en: _Name Your Recipe
sv: _Namnge ditt recept

en: You need to provide a name for the recipe
sv: Du måste ange ett namn för receptet

en: Some ingredients need correction
sv: Några ingredienser behöver korrigering

en: Not a Gourmet XML document
sv: Inte ett Gourmet XML-dokument

en: Amount…
sv: Mängd…

en: Ingredient…
sv: Ingrediens…

en: Gluten-free Recipes
sv: Glutenfria recept

en: Nut-free Recipes
sv: Nötfria recept

en: Vegan Recipes
sv: Veganrecept

en: Vegetarian Recipes
sv: Vegetariska recept

en: Milk-free Recipes
sv: Mjölkfria recept

en: Halal Recipes
sv: Halalrecept

en: Other Dietary Restrictions
sv: Andra begränsningar i dieten

en: No %s found
sv: Fann inga %s

en: You could add one using the “New Recipe” button.
sv: Du kan lägga till ett med knappen ”Nytt recept”.

en: Recipes by %s
sv: Recept av %s

en: No recipes by chef %s found
sv: Hittade inga recept från kocken %s

en: Sorry about this.
sv: Ber om ursäkta för detta.

en: No recipes for %s found
sv: Hittade inga recept för %s

en: No favorite recipes found
sv: Hittade inga favoritrecept

en: Use the ♥ button to mark recipes as favorites.
sv: Använd knappen ♥ för att markera recept som favoriter.

en: No new recipes
sv: Inga nya recept

en: No imported recipes found
sv: Hittade inga importerade recept

en: Main Course
sv: Huvudrätt

en: Snacks
sv: Tilltugg

en: Breakfast
sv: Frukost

en: Side Dishes
sv: Sidorätter

en: Desserts
sv: Desserter

en: Cake and Baking
sv: Tårta och bakning

en: Drinks and Cocktails
sv: Drinkar och cocktails

en: Salad
sv: Sallad

en: Other
sv: Övriga

en: Could not parse %s as a fraction
sv: Det gick inte att tolka %s som en bråkdel

en: Could not parse %s as a integer
sv: Det gick inte att tolka %s som ett heltal

en: Could not parse %s as a float
sv: Det gick inte att tolka %s som ett flyttal

en: Could not parse %s as a number
sv: Det gick inte att tolka %s som en siffra

en: Save the exported recipe
sv: Spara det exporterade receptet

en: Save
sv: Spara

en: Recipe contribution
sv: Receptbidrag

en: Please accept my attached recipe contribution.
sv: Vänligen acceptera mitt bifogade receptbidrag.

en: Try this recipe
sv: Prova det här receptet

en: Hi,
    
    you should try this recipe.
sv: Hej,
    
    du borde prova detta recept.

en: Try these recipes
sv: Prova de här recepten

en: Hi,
    
    you should try these recipes.
sv: Hej,
    
    du borde prova dessa recept.

en: (The attached file can be imported into GNOME Recipes.)
sv: (Den bifogade filen kan importeras till GNOME Recept.)

en: This build does not support exporting
sv: Denna version stödjer inte export

en: Error while exporting:
    %s
sv: Fel under export:
    %s

en: %d recipe selected for sharing | %d recipes selected for sharing
sv[0]: %d recept valt för delning
sv[1]: %d recept valda för delning

en: Some of the selected recipes are included
    with GNOME Recipes. You should only contribute
    your own recipes.
sv: Några av de valda recepten finns inkluderade
    med GNOME Recept. Bidra bara med dina
    egna recept.

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: Preparation:
sv: Förberedelser:

en: Cooking:
sv: Tillagning:

en: Yield:
sv: Antal:

en: Error while importing recipe:
    %s
sv: Fel under import av receptet:
    %s

en: Failed to load recipe: Couldn’t parse Created key
sv: Misslyckades med att läsa in recept: Kunde inte tolka skapad-nyckel

en: Failed to load recipe: Couldn’t parse Modified key
sv: Misslyckades med att läsa in recept: Kunde inte tolka ändrad-nyckel

en: No chef information found
sv: Ingen kockinformation hittades

en: This build does not support importing
sv: Denna version stödjer inte import

en: Cuisine:
sv: Kokkonst:

en: Meal:
sv: Måltid:

en: Season:
sv: Årstid:

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Error printing file:
sv: Fel vid utskrift av filen:

en: No details
sv: Inga detaljer

en: My Recipes
sv: Mina recept

en: Favorites
sv: Favoriter

en: All Recipes
sv: Alla recept

en: New Recipes
sv: Nya recept

en: Last edited:
sv: Senast redigerad:

en: Buy ingredients: <b>%s</b>
sv: Köp ingredienser: <b>%s</b>

en: Buy ingredients: <b>%s and %s</b>
sv: Köp ingredienser: <b>%s och %s</b>

en: Buy ingredients: <b>%s, %s and %d other</b> | Buy ingredients: <b>%s, %s and %d others</b>
sv[0]: Köp ingredienser: <b>%s, %s och %d annan</b>
sv[1]: Köp ingredienser: <b>%s, %s och %d andra</b>

en: A recipe with this name and author (%s) already exists.
    Please choose a different name
sv: Ett recept med detta namn och denna upphovsman (%s) finns redan.
    Välj ett annat namn

en: You need to provide an ID for the recipe
sv: Du måste ange ett ID för receptet

en: A recipe with this ID already exists
sv: Ett recept med detta ID existerar redan

en: You need to provide an ID
sv: Du måste ange ett ID

en: Sorry, this ID is taken
sv: Tyvärr, detta ID är taget

en: You need to provide an ID for the chef
sv: Du måste ange ett ID för kocken

en: A chef with this ID already exists
sv: En kock med detta ID existerar redan

en: by %s
sv: av %s

en: Anonymous
sv: Anonym

en: Thanksgiving
sv: Tacksägelsedagen

en: Christmas
sv: Jul

en: New Year’s
sv: Nyår

en: Spring
sv: Vår

en: Summer
sv: Sommar

en: Fall
sv: Höst

en: Winter
sv: Vinter

en: Add Account
sv: Lägg till konto

en: Shopping List from Recipes
sv: Inköpslista från Recept

en: Save the shopping list
sv: Spara inköpslistan

en: Shopping List
sv: Inköpslista

en: For the following recipes:
sv: För följande recept:

en: For the following recipes
sv: För följande recept

en: Items
sv: Objekt

en: %d ingredient marked for purchase | %d ingredients marked for purchase
sv[0]: %d ingrediens markerad för inhandling
sv[1]: %d ingredienser markerade för inhandling

en: Buy Ingredients (%d recipe) | Buy Ingredients (%d recipes)
sv[0]: Köp ingredienser (%d recept)
sv[1]: Köp ingredienser (%d recept)

en: %d Recipe marked for preparation | %d Recipes marked for preparation
sv[0]: %d recept markerat för förberedelse
sv[1]: %d recept markerade för förberedelse

en: Mild or somewhat spicy
sv: Mild eller delvis het

en: At least somewhat spicy
sv: Åtminstone delvis het

en: At most hot
sv: På sin höjd het

en: Hot or very spicy
sv: Väldigt het eller kryddig

[ctx: unit plural]
en: grams
sv: gram

[ctx: unit plural]
en: kilograms
sv: kilogram

[ctx: unit name]
en: pound
sv: pund

[ctx: unit plural]
en: pounds
sv: pund

[ctx: unit name]
en: ounce
sv: uns

[ctx: unit plural]
en: ounces
sv: uns

[ctx: unit plural]
en: liters
sv: liter

[ctx: unit plural]
en: deciliters
sv: deciliter

[ctx: unit plural]
en: milliliters
sv: milliliter

[ctx: unit name]
en: fluid ounce
sv: flytande uns

[ctx: unit plural]
en: fluid ounces
sv: flytande uns

[ctx: unit abbreviation]
en: cup
sv: kopp

[ctx: unit name]
en: cup
sv: kopp

[ctx: unit plural]
en: cups
sv: koppar

[ctx: unit abbreviation]
en: tbsp
sv: msk

[ctx: unit name]
en: tablespoon
sv: matsked

[ctx: unit plural]
en: tablespoons
sv: matskedar

[ctx: unit abbreviation]
en: tsp
sv: tsk

[ctx: unit name]
en: teaspoon
sv: tesked

[ctx: unit plural]
en: teaspoons
sv: teskedar

[ctx: unit abbreviation]
en: box
sv: krt

[ctx: unit name]
en: box
sv: kartong

[ctx: unit plural]
en: boxes
sv: kartonger

[ctx: unit abbreviation]
en: pkg
sv: pkt

[ctx: unit name]
en: package
sv: paket

[ctx: unit plural]
en: packages
sv: paket

[ctx: unit abbreviation]
en: glass
sv: glas

[ctx: unit name]
en: glass
sv: glas

[ctx: unit plural]
en: glasses
sv: glas

[ctx: unit plural]
en: millimeters
sv: millimeter

[ctx: unit plural]
en: centimeters
sv: centimeter

[ctx: unit plural]
en: meters
sv: meter

[ctx: unit abbreviation]
en: pinch
sv: nypa

[ctx: unit name]
en: pinch
sv: nypa

[ctx: unit plural]
en: pinches
sv: nypor

en: I don’t know this unit: %s
sv: Jag känner inte till denna enhet: %s

en: more than a year ago
sv: mer än ett år sedan

en: %d month ago | %d months ago
sv[0]: %d månad sedan
sv[1]: %d månader sedan

en: %d day ago | %d days ago
sv[0]: %d dag sedan
sv[1]: %d dagar sedan

en: just now
sv: just nu

en: 10 minutes ago
sv: 10 minuter sedan

en: half an hour ago
sv: en halvtimme sedan

en: %d hour ago | %d hours ago
sv[0]: %d timme sedan
sv[1]: %d timmar sedan

en: some time ago
sv: ett tag sedan

en: Could not connect to the session bus from inside the Flatpak sandbox.
sv: Kunde inte ansluta till sessionsbussen inifrån Flatpak-sandlådan.

en: Certain functionality will not be available.
sv: Viss funktionalitet kommer inte att finnas tillgänglig.

en: Missing the desktop portal needed to open files from inside a Flatpak sandbox.
sv: Saknar skrivbordsportalen som krävs för att öppna filer inifrån en Flatpak-sandlåda.

en: Missing the desktop portal needed to print from inside a Flatpak sandbox.
sv: Saknar skrivbordsportalen som krävs för att skriva ut inifrån en Flatpak-sandlåda.

en: Missing the desktop portal needed to open URLs from inside a Flatpak sandbox.
sv: Saknar skrivbordsportalen som krävs för att öppna URL:er inifrån en Flatpak-sandlåda.

en: Please install xdg-desktop-portal and xdg-desktop-portal-gtk on your system
sv: Installera xdg-desktop-portal och xdg-desktop-portal-gtk på ditt system

en: Add a New Recipe
sv: Lägg till ett nytt recept

en: The “%s” recipe has unsaved changes.
    Close the window anyway?
sv: Receptet ”%s” har osparade ändringar.
    Stäng fönstret i alla fall?

en: The new recipe has not been saved.
    Close the window anyway?
sv: Det nya receptet har inte sparats.
    Stäng fönstret i alla fall?

en: Recipe “%s” deleted
sv: Receptet ”%s” togs bort

en: You updated your contributed “%s” recipe. Send an update?
sv: Du uppdaterade ditt recept ”%s” som du bidragit med. Skicka en uppdatering?

en: Ready to Cook!
sv: Redo att laga mat!

en: Sorted by Name
sv: Sorterat efter namn

en: Imported Recipes
sv: Importerade recept

en: Select a recipe file
sv: Välj en receptfil

en: Recipes have been exported to “%s”
sv: Recept har exporterats till ”%s”

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: _Export
sv: _Exportera

en: Chefs: %s
sv: Kockar: %s

en: Favorite Recipes
sv: Favoritrecept

en: Buy Ingredients
sv: Inhandla ingredienser

note: TRANSLATORS: %s gets replaced by a version number
en: Recipes %s
sv: Recept %s

note: TRANSLATORS: %s gets replaced by a date
en: Released: %s
sv: Utgiven: %s

en: Unreleased
sv: Ej utgiven

en: Almond
sv: Mandel

en: Anchovies
sv: Ansjovis

en: Apple
sv: Äpple

en: Apple Vinegar
sv: Äppelvinäger

en: Apricot
sv: Aprikos

en: Artichoke
sv: Kronärtskocka

en: Asparagus
sv: Sparris

en: Baby Spinach
sv: Babyspenat

en: Baked beans
sv: Vita bönor i tomatsås

en: Baking powder
sv: Bakpulver

en: Banana
sv: Banan

en: Basil
sv: Basilika

en: Basmati rice
sv: Basmatiris

en: Bay leaf
sv: Lagerblad

en: Beans
sv: Bönor

en: Bean sprouts
sv: Böngroddar

en: Beef
sv: Nötkött

en: Beef mince
sv: Nötfärs

en: Beef sausage
sv: Köttkorv

en: Beef (sirloin)
sv: Nötkött (ryggbiff)

en: Beef stock
sv: Köttbuljong

en: Beetroot
sv: Rödbeta

en: Bell pepper
sv: Paprika

en: Bell Pepper (green)
sv: Paprika (grön)

en: Berry
sv: Bär

en: Bilberry
sv: Blåbär

en: Biscotti
sv: Småkakor

en: Black cardamom pod
sv: Svart kardemummakapsel

en: Black peppercorns
sv: Svartpepparkorn

en: Blueberry
sv: Blåbär

en: Bourbon whiskey
sv: Bourbon

en: Breadcrumbs
sv: Ströbröd

en: Brewer's yeast
sv: Öljäst

en: Broad beans
sv: Bondbönor

en: Broth
sv: Buljong

en: Brown sugar
sv: Farinsocker

en: Butter
sv: Smör

en: Butter, melted
sv: Smör, smält

en: Button mushroom
sv: Trädgårdschampinjon

en: Canellini beans
sv: Canellinibönor

en: Canned black beans, rinsed
sv: Svarta bönor på burk, sköljda

en: Canned chopped tomatoes
sv: Hackade tomater på burk

en: Carrot
sv: Morot

en: Cashews, lightly toasted
sv: Cashewnötter, lättrostade

en: Caster sugar
sv: Fint strösocker

en: Celery
sv: Selleri

en: Champignons
sv: Champinjoner

en: Cheese
sv: Ost

en: Cheese slices
sv: Ostskivor

en: Cherries, pitted
sv: Körsbär, urkärnade

en: Cherry tomatoes, halved
sv: Körsbärstomater, halva

en: Chia seeds
sv: Chiafrön

en: Chicken breasts, large
sv: Kycklingbröst, stora

en: Chicken livers
sv: Kycklinglever

en: chicken stock
sv: kycklingbuljong

en: Chili flakes
sv: Chiliflingor

en: Chili powder
sv: Chilipulver

en: Chili sauce (e.g. sriracha)
sv: Chilisås (t.ex. sriracha)

en: Chocolate
sv: Choklad

en: Chocolate frosting
sv: Chokladglasyr

en: Ciboulette
sv: Gräslök

en: Cilantro
sv: Koriander

en: Cilantro leaves
sv: Korianderlöv

en: Cinnamon
sv: Kanel

en: Cinnamon sticks
sv: Kanelstänger

en: Cloves
sv: Kryddnejlika

en: Cocoa butter
sv: Kakaosmör

en: Cocoa powder
sv: Kakaopulver

en: Coconut milk
sv: Kokosmjölk

en: Coconut oil
sv: Kokosolja

en: Coconut water
sv: Kokosvatten

en: Cold water
sv: Kallt vatten

en: cooked beef
sv: tillagat nötkött

en: Coriander
sv: Koriander

en: Coriandre seeds
sv: Korianderfrön

en: Cracked pepper
sv: Krossad peppar

en: Cream
sv: Grädde

en: Cucumber
sv: Gurka

en: Cucumber (large)
sv: Gurka (stor)

en: Cumin
sv: Spiskummin

en: Cumin seeds
sv: Spiskumminfrön

en: Dark Jamaican rum
sv: Mörk jamaicansk rom

en: Date
sv: Dadel

en: Dried anchovies
sv: Torkad ansjovis

en: Dried chillies
sv: Torkad chili

en: Dry or fresh cilantro
sv: Torr eller färsk koriander

en: Dry yeast
sv: Torrjäst

en: Durum wheat semolina
sv: Mannagryn

en: Egg
sv: Ägg

en: Egg yolks
sv: Äggulor

en: Fenugreek seeds
sv: Bockhornsklöverfrön

en: Fig
sv: Fikon

en: Finely chopped cilantro
sv: Finhackad koriander

en: Finely chopped onions
sv: Finhackad lök

en: Finely chopped thai chillies or green chillis
sv: Finhackad thaichili eller grön chili

en: Finely chopped tomato
sv: Finhackad tomat

en: Fish
sv: Fisk

en: Fish sauce
sv: Fisksås

en: Flour
sv: Mjöl

en: Flour (Tipo 00)
sv: Mjöl (Tipo 00)

en: Fresh rosemary
sv: Färsk rosmarin

en: Fresh tagliatelle
sv: Färsk tagliatelle

en: Garlic
sv: Vitlök

en: Garlic cloves
sv: Vitlöksklyftor

en: Garlic powder
sv: Vitlökspulver

en: Ginger
sv: Ingefära

en: Ginger, freshly grated
sv: Ingefära, nyriven

en: Ginger ground
sv: Ingefära, mald

en: Goat cheese
sv: Getost

en: Good, dry red wine
sv: Fint, torrt rött vin

en: Gouda cheese
sv: Goudaost

en: Goulash spices
sv: Gulaschkryddor

en: Guanciale cubes
sv: Guanciale-kuber

en: Long pasta, e.g. spaghetti
sv: Lång pasta, t.ex. spaghetti

en: Parmesan cheese
sv: Parmesanost

en: Grapes
sv: Druvor

en: Grated French Emmental
sv: Riven fransk Emmentaler

en: Green Apple
sv: Grönt äpple

en: Green Bell Pepper
sv: Grön paprika

en: Green olive
sv: Gröna oliver

en: Green onions
sv: Salladslökar

en: green onions, chopped
sv: grön lök, hackad

en: Ground beef
sv: Nötfärs

en: Ground coriander (optional)
sv: Malen koriander (valfritt)

en: Ground cumin
sv: Malen spiskummin

en: Ground fennel
sv: Malen fänkål

en: Ground pepper
sv: Malen peppar

en: Ham
sv: Skinka

en: Hazelnuts
sv: Hasselnötter

en: Hazelnuts milk
sv: Hasselnötsmjölk

en: Hoisin sauce
sv: Hoisinsås

en: Honey
sv: Honung

en: Horseradish
sv: Pepparrot

en: Japanese mayonaisse
sv: Japansk majonnäs

en: Juniper berries
sv: Enbär

en: Kale
sv: Grönkål

en: Kiwis
sv: Kiwi

en: Lamb
sv: Lamm

en: Lard or oil
sv: Ister eller olja

en: Lemon
sv: Citron

en: Lemon juice
sv: Citronjuice

en: Lemon (untreated)
sv: Citron (obehandlad)

en: Lettuce
sv: Sallat

en: Light muscovado sugar
sv: Ljust muscovadosocker

en: Lime juice
sv: Limejuice

en: Linseeds
sv: Linfrön

en: Mandarin Oranges
sv: Mandariner

en: Margarine
sv: Margarin

en: Mayonnaise
sv: Majonnäs

en: Meat
sv: Kött

en: Meat and bones
sv: Kött och ben

en: Milk
sv: Mjölk

en: Mixed berries
sv: Blandade bär

en: Mori-nu organic silken tofu (firm)
sv: Mori-nu organisk silkestofu (fast)

en: Mushrooms
sv: Svamp

en: Mustard
sv: Senap

en: Mustard seeds
sv: Senapsfrön

en: Nut
sv: Nötter

en: Nutmeg
sv: Muskot

en: Nutritional yeast
sv: Näringsjäst

en: Oatmeal
sv: Havregryn

en: Oil
sv: Olja

en: Okonomiyaki sauce
sv: Okonomiyakisås

en: Olive oil
sv: Olivolja

en: Olive oil, extra-virgin
sv: Olivolja, extra jungfru

en: Olives, pitted
sv: Oliver, urkärnade

en: Onion
sv: Lök

en: Onion powder
sv: Lökpulver

en: Orange
sv: Apelsin

en: Pandan leaves
sv: Pandanlöv

en: Paprika
sv: Paprikapulver

en: Parmesan cheese, grated
sv: Parmesanost, riven

en: Parsley
sv: Persilja

en: Peach
sv: Persika

en: Peperoni
sv: Feferoni

en: Pepper
sv: Peppar

en: Peppers
sv: Paprika

en: Pineapple
sv: Ananas

en: Pizza sauce
sv: Pizzasås

en: Pomegranate
sv: Granatäpple

en: Pomegranate juice
sv: Granatäppeljuice

en: Pork fat
sv: Grisfett

en: Potato
sv: Potatis

en: Powdered sugar
sv: Florsocker

en: Pumpkin seeds
sv: Pumpafrön

en: Radish
sv: Rädisa

en: Raisins
sv: Russin

en: Red bell pepper
sv: Röd paprika

en: Red onion
sv: Rödlök

en: Red wine
sv: Rött vin

en: Rice
sv: Ris

en: Rice, cooked
sv: Ris, kokt

en: Rock sugar
sv: Kandisocker

en: Rolled oats
sv: Havregryn

en: Rosemary
sv: Rosmarin

en: Rosé wine
sv: Rosévin

en: Saffron
sv: Saffran

en: Sage
sv: Kryddsalvia

en: Salmon
sv: Lax

en: Salt and pepper
sv: Salt och peppar

en: Scallions
sv: Salladslökar

en: Sea salt
sv: Havssalt

en: Sesame oil
sv: Sesamolja

en: Sesame seeds
sv: Sesamfrön

en: Shallots
sv: Schalottenlökar

en: Shrimps
sv: Räkor

en: Slivered almonds, toasted
sv: Mandelspån, rostade

en: Sour cream
sv: Gräddfil

en: Soy sauce
sv: Sojasås

en: Spinach
sv: Spenat

en: Spring onion
sv: Salladslök

en: Star anise
sv: Stjärnanis

en: Strawberry
sv: Jordgubbe

en: Sugar
sv: Socker

en: Sunflower seeds
sv: Solroskärnor

en: Sweet potatoes
sv: Sötpotatis

en: Tamarind paste
sv: Tamarindpasta

en: Tangerine
sv: Tangerin

en: Thai basil leaves
sv: Thaibasilikablad

en: Thai chillies
sv: Thaichili

en: Thai fish sauce
sv: Thaifisksås

en: Thyme
sv: Timjan

en: Tinned pineapple rings
sv: Ananasringar på burk

en: Tomato
sv: Tomat

en: Tomato paste
sv: Tomatpuré

en: Tomato sauce
sv: Tomatsås

en: Tumeric ground
sv: Gurkmeja, mald

en: Tuna fish
sv: Tonfisk

en: Unsalted butter
sv: Osaltat smör

en: Vanilla baking powder
sv: Vaniljbakpulver

en: Vanilla extract
sv: Vaniljextrakt

en: Vanilla pudding
sv: Vaniljpudding

en: Vanilla sugar
sv: Vaniljsocker

en: Vegetable oil
sv: Vegetabilisk olja

en: Vinegar
sv: Vinäger

en: Water
sv: Vatten

en: Wheat flour
sv: Vetemjöl

en: White wine
sv: Vitt vin

en: Whole chicken
sv: Hel kyckling

en: Wine
sv: Vin

en: Worcestershire sauce
sv: Worcestershiresås

en: Yeast
sv: Jäst

en: Yellow bell pepper
sv: Gul paprika

en: Zest of 1 lemon (organic)
sv: Strimlat skal av 1 citron (organiskt)

en: Zuccini
sv: Zucchini

en: no Almond
sv: ingen mandel

en: no Amaretti
sv: ingen amaretti

en: no Anchovies
sv: ingen ansjovis

en: no Apple
sv: inget äpple

en: no Apple Vinegar
sv: ingen äppelvinäger

en: no Apricot
sv: ingen aprikos

en: no Artichoke
sv: ingen kronärtskocka

en: no Asparagus
sv: ingen sparris

en: no Aubergine
sv: ingen aubergine

en: no Baby Spinach
sv: ingen babyspenat

en: no Bacon
sv: inget bacon

en: no Bagel
sv: ingen bagel

en: no Baked beans
sv: inga vita bönor i tomatsås

en: no Baking powder
sv: inget bakpulver

en: no Banana
sv: ingen banan

en: no Basil
sv: ingen basilika

en: no Basmati rice
sv: inget basmatiris

en: no Bay leaf
sv: inga lagerblad

en: no Beans
sv: inga bönor

en: no Bean sprouts
sv: inga böngroddar

en: no Beef
sv: inget nötkött

en: no Beef mince
sv: ingen nötfärs

en: no Beef sausage
sv: ingen köttkorv

en: no Beef (sirloin)
sv: inget nötkött (ryggbiff)

en: no Beef stock
sv: ingen köttbuljong

en: no Beetroot
sv: ingen rödbeta

en: no Bell pepper
sv: ingen paprika

en: no Bell Pepper (green)
sv: ingen paprika (grön)

en: no Berry
sv: inga bär

en: no Bilberry
sv: inga blåbär

en: no Biscotti
sv: ingen småkaka

en: no Black cardamom pod
sv: ingen svart kardemummakapsel

en: no Black peppercorns
sv: inga svartpepparkorn

en: no Blueberry
sv: inga blåbär

en: no Bourbon whiskey
sv: ingen Bourbon

en: no Breadcrumbs
sv: inget ströbröd

en: no Brewer's yeast
sv: ingen öljäst

en: no Broad beans
sv: inga bondbönor

en: no Broth
sv: ingen buljong

en: no Brown sugar
sv: inget farinsocker

en: no Butter
sv: inget smör

en: no Butter, melted
sv: inget smör, smält

en: no Button mushroom
sv: ingen trädgårdschampinjon

en: no Canellini beans
sv: inga canellinibönor

en: no Canned black beans, rinsed
sv: inga svarta bönor på burk, sköljda

en: no Canned chopped tomatoes
sv: inga hackade tomater på burk

en: no Carrot
sv: ingen morot

en: no Cashews, lightly toasted
sv: inga cashewnötter, lättrostade

en: no Caster sugar
sv: inget fint strösocker

en: no Celery
sv: ingen selleri

en: no Champignons
sv: inga champinjoner

en: no Cheese
sv: ingen ost

en: no Cheese slices
sv: inga ostskivor

en: no Cherries, pitted
sv: inga körsbär, urkärnade

en: no Cherry tomatoes, halved
sv: inga körsbärstomater, halva

en: no Chia seeds
sv: inga chiafrön

en: no Chicken breasts, large
sv: inga kycklingbröst, stora

en: no Chicken livers
sv: ingen kycklinglever

en: no chicken stock
sv: ingen kycklingbuljong

en: no Chili flakes
sv: inga chiliflingor

en: no Chili powder
sv: inget chilipulver

en: no Chili sauce (e.g. sriracha)
sv: ingen chilisås (t.ex. sriracha)

en: no Chocolate
sv: ingen choklad

en: no Chocolate frosting
sv: ingen chokladglasyr

en: no Chorizo
sv: ingen chorizo

en: no Ciboulette
sv: ingen gräslök

en: no Cilantro
sv: ingen koriander

en: no Cilantro leaves
sv: inga korianderlöv

en: no Cinnamon
sv: ingen kanel

en: no Cinnamon sticks
sv: inga kanelstänger

en: no Cloves
sv: ingen kryddnejlika

en: no Cocoa butter
sv: inget kakaosmör

en: no Cocoa powder
sv: inget kakaopulver

en: no Coconut milk
sv: ingen kokosmjölk

en: no Coconut oil
sv: ingen kokosolja

en: no Coconut water
sv: inget kokosvatten

en: no Cold water
sv: inget kallt vatten

en: no cooked beef
sv: inget tillagat nötkött

en: no Coriander
sv: ingen koriander

en: no Coriandre seeds
sv: inga korianderfrön

en: no Couscous
sv: ingen couscous

en: no Cracked pepper
sv: ingen krossad peppar

en: no Cream
sv: ingen grädde

en: no Cream cheese
sv: ingen cream cheese

en: no Cucumber
sv: ingen gurka

en: no Cucumber (large)
sv: ingen gurka (stor)

en: no Cumin
sv: ingen spiskummin

en: no Cumin seeds
sv: inga spiskumminfrön

en: no Dark Jamaican rum
sv: ingen mörk jamaicansk rom

en: no Date
sv: ingen dadel

en: no Dill
sv: ingen dill

en: no Dried anchovies
sv: ingen torkad ansjovis

en: no Dried chillies
sv: ingen torkad chili

en: no Dry or fresh cilantro
sv: ingen torr eller färsk koriander

en: no Dry yeast
sv: ingen torrjäst

en: no Durum wheat semolina
sv: inget mannagryn

en: no Egg
sv: inget ägg

en: no Egg yolks
sv: inga äggulor

en: no Fenugreek seeds
sv: inga bockhornsklöverfrön

en: no Fig
sv: inga fikon

en: no Finely chopped cilantro
sv: ingen finhackad koriander

en: no Finely chopped onions
sv: ingen finhackad lök

en: no Finely chopped thai chillies or green chillis
sv: ingen finhackad thaichili eller grön chili

en: no Finely chopped tomato
sv: ingen finhackad tomat

en: no Fish
sv: ingen fisk

en: no Fish sauce
sv: ingen fisksås

en: no Flour
sv: inget mjöl

en: no Flour (Tipo 00)
sv: inget mjöl (Tipo 00)

en: no Fresh rosemary
sv: ingen färsk rosmarin

en: no Fresh tagliatelle
sv: ingen färsk tagliatelle

en: no Garam masala
sv: ingen garam masala

en: no Garlic
sv: ingen vitlök

en: no Garlic cloves
sv: inga vitlöksklyftor

en: no Garlic powder
sv: inget vitlökspulver

en: no Ginger
sv: ingen ingefära

en: no Ginger, freshly grated
sv: ingen ingefära, nyriven

en: no Ginger ground
sv: ingen ingefära, mald

en: no Goat cheese
sv: ingen getost

en: no Good, dry red wine
sv: inget fint, torrt rött vin

en: no Gouda cheese
sv: ingen goudaost

en: no Goulash spices
sv: inga gulaschkryddor

en: no Guanciale cubes
sv: inga guanciale-kuber

en: no Long pasta, e.g. spaghetti
sv: ingen lång pasta, t.ex. spaghetti

en: no Parmesan cheese
sv: ingen parmesanost

en: no Grapes
sv: inga druvor

en: no Grated French Emmental
sv: ingen riven fransk Emmentaler

en: no Green Apple
sv: inget grönt äpple

en: no Green Bell Pepper
sv: ingen grön paprika

en: no Green olive
sv: inga gröna oliver

en: no Green onions
sv: inga salladslökar

en: no green onions, chopped
sv: ingen grön lök, hackad

en: no Ground beef
sv: ingen nötfärs

en: no Ground coriander (optional)
sv: ingen malen koriander (valfritt)

en: no Ground cumin
sv: ingen malen spiskummin

en: no Ground fennel
sv: ingen malen fänkål

en: no Ground pepper
sv: ingen malen peppar

en: no Ham
sv: ingen skinka

en: no Hazelnuts
sv: inga hasselnötter

en: no Hazelnuts milk
sv: ingen hasselnötsmjölk

en: no Hoisin sauce
sv: ingen hoisinsås

en: no Honey
sv: ingen honung

en: no Horseradish
sv: ingen pepparrot

en: no Japanese mayonaisse
sv: ingen japansk majonnäs

en: no Juniper berries
sv: inga enbär

en: no Kale
sv: ingen grönkål

en: no Ketchup
sv: ingen ketchup

en: no Kiwis
sv: ingen kiwi

en: no Lamb
sv: inget lamm

en: no Lard or oil
sv: ingen ister eller olja

en: no Lemon
sv: ingen citron

en: no Lemon juice
sv: ingen citronjuice

en: no Lemon (untreated)
sv: ingen citron (obehandlad)

en: no Lettuce
sv: ingen sallat

en: no Light muscovado sugar
sv: inget ljust muscovadosocker

en: no Lime
sv: ingen lime

en: no Lime juice
sv: ingen limejuice

en: no Linseeds
sv: inga linfrön

en: no Mandarin Oranges
sv: inga mandariner

en: no Margarine
sv: inget margarin

en: no Mayonnaise
sv: ingen majonnäs

en: no Meat
sv: inget kött

en: no Meat and bones
sv: inget kött och ben

en: no Milk
sv: ingen mjölk

en: no Mixed berries
sv: inga blandade bär

en: no Mori-nu organic silken tofu (firm)
sv: ingen Mori-nu organisk silkestofu (fast)

en: no Mushrooms
sv: ingen svamp

en: no Mustard
sv: ingen senap

en: no Mustard seeds
sv: inga senapsfrön

en: no Nut
sv: inga nötter

en: no Nutmeg
sv: ingen muskot

en: no Nutritional yeast
sv: ingen näringsjäst

en: no Oatmeal
sv: inga havregryn

en: no Oil
sv: ingen olja

en: no Okonomiyaki sauce
sv: ingen okonomiyakisås

en: no Olive oil
sv: ingen olivolja

en: no Olive oil, extra-virgin
sv: ingen olivolja, extra jungfru

en: no Olives, pitted
sv: inga oliver, urkärnade

en: no Onion
sv: ingen lök

en: no Onion powder
sv: inget lökpulver

en: no Orange
sv: ingen apelsin

en: no Oregano
sv: ingen oregano

en: no Pancetta
sv: ingen pancetta

en: no Pandan leaves
sv: inga pandanlöv

en: no Paprika
sv: inget paprikapulver

en: no Parmesan cheese, grated
sv: ingen parmesanost, riven

en: no Parsley
sv: ingen persilja

en: no Peach
sv: ingen persika

en: no Peperoni
sv: ingen feferoni

en: no Pepper
sv: ingen peppar

en: no Peppers
sv: ingen paprika

en: no Pickles
sv: inga pickles

en: no Pineapple
sv: ingen ananas

en: no Pizza sauce
sv: ingen pizzasås

en: no Pomegranate
sv: inget granatäpple

en: no Pomegranate juice
sv: ingen granatäppeljuice

en: no Pork fat
sv: inget grisfett

en: no Potato
sv: ingen potatis

en: no Powdered sugar
sv: inget florsocker

en: no Pumpkin seeds
sv: inga pumpafrön

en: no Quinoa
sv: ingen quinoa

en: no Radish
sv: ingen rädisa

en: no Raisins
sv: inga russin

en: no Red bell pepper
sv: ingen röd paprika

en: no Red onion
sv: ingen rödlök

en: no Red wine
sv: inget rött vin

en: no Rice
sv: inget ris

en: no Rice, cooked
sv: inget ris, kokt

en: no Rock sugar
sv: inget kandisocker

en: no Rolled oats
sv: inget havregryn

en: no Rosemary
sv: ingen rosmarin

en: no Rosé wine
sv: inget rosévin

en: no Saffron
sv: ingen saffran

en: no Sage
sv: ingen kryddsalvia

en: no Salmon
sv: ingen lax

en: no Salt
sv: inget salt

en: no Salt and pepper
sv: inget salt och peppar

en: no Scallions
sv: inga salladslökar

en: no Sea salt
sv: inget havssalt

en: no Sesame oil
sv: ingen sesamolja

en: no Sesame seeds
sv: inga sesamfrön

en: no Shallots
sv: inga schalottenlökar

en: no Shrimps
sv: inga räkor

en: no Slivered almonds, toasted
sv: inga mandelspån, rostade

en: no Sour cream
sv: ingen gräddfil

en: no Soy sauce
sv: ingen sojasås

en: no Spinach
sv: ingen spenat

en: no Spring onion
sv: ingen salladslök

en: no Squash
sv: ingen squash

en: no Star anise
sv: ingen stjärnanis

en: no Strawberry
sv: ingen jordgubbe

en: no Sugar
sv: inget socker

en: no Sunflower seeds
sv: inga solroskärnor

en: no Sweet potatoes
sv: ingen sötpotatis

en: no Tamarind paste
sv: ingen tamarindpasta

en: no Tangerine
sv: ingen tangerin

en: no Thai basil leaves
sv: inga thaibasilikablad

en: no Thai chillies
sv: ingen thaichili

en: no Thai fish sauce
sv: ingen thaifisksås

en: no Thyme
sv: ingen timjan

en: no Tinned pineapple rings
sv: inga ananasringar på burk

en: no Tofu
sv: ingen tofu

en: no Tomato
sv: ingen tomat

en: no Tomato paste
sv: ingen tomatpuré

en: no Tomato sauce
sv: ingen tomatsås

en: no Tumeric ground
sv: ingen gurkmeja, mald

en: no Tuna fish
sv: ingen tonfisk

en: no Unsalted butter
sv: inget osaltat smör

en: no Vanilla baking powder
sv: inget vaniljbakpulver

en: no Vanilla extract
sv: inget vaniljextrakt

en: no Vanilla pudding
sv: ingen vaniljpudding

en: no Vanilla sugar
sv: inget vaniljsocker

en: no Vegetable oil
sv: ingen vegetabilisk olja

en: no Vinegar
sv: ingen vinäger

en: no Water
sv: inget vatten

en: no Wheat flour
sv: inget vetemjöl

en: no White wine
sv: inget vitt vin

en: no Whole chicken
sv: ingen hel kyckling

en: no Wine
sv: inget vin

en: no Worcestershire sauce
sv: ingen Worcestershiresås

en: no Yeast
sv: ingen jäst

en: no Yellow bell pepper
sv: ingen gul paprika

en: no Yoghurt
sv: ingen yoghurt

en: no Zest of 1 lemon (organic)
sv: inget strimlat skal av 1 citron (organiskt)

en: no Zinfandel
sv: ingen zinfandel

en: no Zuccini
sv: ingen zucchini
